Споделена история от Други

За диалекта
Диалектът
Здравейте! Искам да ви запозная с говора в моето село.
То е в Пазарджишка Област. И е китно селце, но няма да му кажа името за да не ме познаят хората от тук.

Та така тук говорим по особен според другите начин. Пишем като всички други българи, обаче като говорим постовяме едно "Х" в края на думите, завършващи на гласна (-а, -о, -е, -и, -у, -я)

Ето примери:

Пишем:
дете, мъж, жена, сърна, Ивана певицата, чистя и т.н.

Произнасяме:
детех, мъш, женах, сърнах, Иванах певицатах, чистях и т.н.

Радвам се, че ви запознах с част от богатството и разнообразието на нашия български език.

Коментари

1.   не зная от кое селце си,но имам познати из пазаржим и говорят много правилно-много по-твърдо от пловдив,и по-добре от софия!

2.   Не съм чувала този диалект. Интересен е.

3.   Еми,хубаво,де!

4.   Много се съмнявам, в Пазарджик съвсем не се говори по този начин, през Пазарджик минава Я-товата граница, което е причина ние да сме в неутрална позиция, затова нито говорим меко като в Източна България, нито пък съвсем твърдо като Софийско и Видинско. По-скоро има сходство със Софийския говор при употребите на глаголи с ударение на последната сричка слага'л, казва'л, говори'л и формите за повелително наклонение за ед. ч. с ударение на първата сричка На'прави! По'кажи! и някои употреби като Ш'та удар'а! Ш'ти покаж'а! Ш' го доведа'. Това е единственото като специфична особеност. Даже може да се каже, че говорим супер изчистено и се доближаваме до книжовния език най-много.