Споделена история от Други

Как звучи езикът ни за чужденците?
Здравейте! Преди няколко дни написах същата тема, но явно нещо се е объркало и не я виждам. Моля модераторите да я публикуват :) Бях попитала как мислите, че звучи българският език отстрани? Как го приемат чужденците и разговаряли ли сте по тази тема с някого? За жалост не съм излизала извън страната все още и не съм имала възможността да разговарям за това с чужденец, но баща ми е чувал от италианец, че езикът ни звучи като немски. Аз не мисля така, а вие?

Коментари

1.   Според зависи - много зависи изходният език какъв е. Например ако си руснак по един начин звучи, ако си англичанин по друг. Като цяло обаче българският не е благозвучен език, твърд език е.
Имаме обаче много специфична мелодия на езика, която е близка до... гръцки.
Случвало ми се е в чужбина да мисля, че говорят българи, а като се доближа да чуя гръцки или италиански, а не ми се е случвало това с руснаци, чехи или поляци.
Владея и немски като втори майчин и ти гарантирам, че изобщо не звучи нашият език като немски. Окончанията дори са на други места, мелодията е друга, гласните са други - абсурд.
По-скоро звучи за много хора като другите славянски езици.
За мен най-благозвучните езици са италиански, до някъде френски, но всеки език има някакво очарование. Исландски например ако чуеш ще се изненадаш - малко като елфски език. Не случайно българска народна музика често взимат американците в разни продукции - звучи им като фантазьорски език, измислен или стар език :), но за амитата всеки друг език е такъв, а италианците не пътуват много и за тях същото се отнася - те не знаят английски, камо ли немски.
Всеки език е красив сам за себе си, а като свикнеш звучението му не ти прави впечатление дори да не го разбираш.

2.   Моя роднина, която е живяла години наред в чужбина ми е споделяла, че звучи доста грубо. Конкретно говоря за англичаните и французите. Но всеки човек си има своя гледна точка.

Поздрави, Узунов

3.   Хaхa, кaзвaт, че изглеждa, че се кaрaме по между си кaто говорим. Нaсечен и твърд, нещо средно между немски и японски им звучи. Също им прaви впечaтление нaшaтa буквa "Ц", много сме цъкaли:))).
Питaли сa ме кaк aз говоря тaкa меко и мелодично бългaрският, a други изглеждa, че всеки момент ще се сбият. Тaкa е, зaщото от мaлкa говоря и руски и от тaм ми е aкцентът, който смекчaвa.
Тa тaкa, кaто някaкви диви вaрвaри сме кaто зaговорим нa бългaрски явно, но немският звучи много по- гaдно.

4.   Грозно и грубо им звучи. Прекалено звучен е, ч, ш, з, дж, дз. Какво да се прави, това си е нашия език.

5.   И аз съм чувала, че звучи все едно се караме хаха :)

6.   Като унгарския за нас.

7.   1 за карането, един англичанин казваше, че все едно сме сърдити един на друг. Думите не се сливали. Абе не е езикът на любовта очевидно.

8.   Благодаря много за отговорите, доста интересно :) А имате ли представа по звучене до кой език се доближава (като изключим македонския, разбира се хаха )?

Авторката

9.   " И аз съм чувала, че звучи все едно се караме хаха :)
Това не е от езика, който си е много мелодичен даже! Това е от скандалджийския тон/манталитет на много българи!

10.   Трудно е да се определи. Един език ми звучи по един начин само, когато не разбирам нищо т. е. тогава се възприема музикално. Например, аз говоря английски добре и разбирам почти всичко и езика не ми звучи никак - вниманието ми е към смисъла на разговора.

11.   Едно етиопка ми каза, че нашия език е много "ЧК, ЧК, ЧК... ШТ, ШТ"има много от тия звукове....
Българския е славянски език и много си приличат с полския-имат абсолютно същото звучене.

12.   Ами зависи. На теб как ти звучи някой чужд език, който не знаеш? Ами странно. А и зависи какъв е чужденеца. Ако е китаец ще му звучи много по-странно отколкото ако е примерно сърбин или поляк. Ако пък въпросният чужденец е македонец дори ще може да си разбира. Така, че много си зависи за какъв чужденец става дума.

13.   Така им звучи на чужденците, защото наистина българите са шумни и невъздържани. Ако сте тихи никой нищо няма да ви каже.
Всеки човек си има възприятия без значение дали е чужденец или не.

15.   Българският може да звучи различно, дори когато се говори от българи. Напоследък звученето на езика се променя - младите българи говорят леко маниерно, повлияни от английския. Българският е много медоличен и приятен език. На някой им изглежда груб, защото говорещият, вероятно, има такъв изказ.
И в София и в Източна България съм чувал прекрасен и мелодичен български. Съществуват естествено и недодялани акценти, но трябва да се има предвид прослойката, която ги говори.
Смятам, че литературният български е красив и мелодичен.

16.   Абе кой да ти каже.