Споделена история от Други

Наложен платеж
Някой може ли да ми обясни каква точно е процедурата продавач-купувач при наложен платеж. Примерно продавам нещо за 5лв през някой сайт, харесват нещото и искат да го купят, като купувача поема и доставката. Да кажем от офис до офис. И накрая кой колко трябва да плати? Видях и някакво комисионно за куриерската фирма при наложен платеж, кой го плаща? А такса гориво?

Коментари

1.   здравей,
носиш продукта в офиса на куриерската фирма - казваш, че струва 5 лв - те си начисляват всички допълнителни такси.
Човека който го купува отива в неговия офис - плаща 5-те лв. за продукта цената за доставка (в която е включено горивото и т. н. ). при наложен платеж има някаква малка такса заради това, че се прехвърлят пари (от купувача на продавача). Тази такса поема купувача.
След един два дни отиваш в твоя офис и си взимаш 5-те лв.
Това е.

2.   Зависи от теб. Разбира се, може да работиш с банкови преводи (най-лесно, бързо и ефикасно).
За поемането на транспортните разходи -
Винаги можеш да накараш клиентите си да ги плащат, но помни, че трябва да опоменеш този факт, както и евентуалните транспортни разходи.
Ако ти "поемаш" разходите, винаги можеш да ги включиш в цената на продукта си (т. е продукта за 5 лева да стане на 6 лева примерно). Ако търгуваш редовно, кориерските дфирми дори биха били склонни да ти направят намаление, но тук говорим за често ползване на услугите им.
Такси за гориво и прочие не те засягат (ама честно, откъде ти дойде на акъла), защото за всичко това се плаща на превозвача.
Помни, че ако започнеш да продаваш редовно и имаш печалба, трябва да се регистрираш поне като едноличен търговец (ЕТ), да се оправяш с ДДС, печалба и други такси.
Разбира се, ако продадеш два калъфа за телефони и три чифта кецове, никой няма да се занимава с твоята дейност.

3.   Ами значи.... предаваш, това, което искаш да продадеш в офис на куриерската фирма, която си си избрал.
Казваш си данните и тези на получателя-име, телефон поне.
Те го приемат и го пращат.
Също им казваш за колко го продаваш-цената.
След 2 до 4-5 дни ти пращат СМС да отидеш и да си вземеш парите, за колкото си го продал.

5.   така - пратката ти е да кажем 1 кг, струва 5 лв и ще я транспортират от Пловдив до София за сметка на купувача. Наложеният платеж са 5-те лв, които трябва да се вземат от купувача. Ти като отидеш в офис на която и да е фирма извършваща куриерски услуги ти трябва единствено телефон и име на получателя и да уточниш в кой офис да се достави пратката, ако в градът има няколко офиса. Въпросите, които ще ти зададат освен данните на получателя са - съдържание на пратката, тегло и сума за събиране (наложен платеж). Вече получателя трябва да заплати наложеният платеж - 5 лв доставката да кажем примерно 4. 8 лв.

6.   Като поръчваш нещо там трябва да ти излезе крайна цена за купувача, в нея се включват всички такси. Като дойде у вас (или в офиса) куриера му плащаш сумата, която ти е излязла като крайна цена. Примерно поръчала си нещо за 50 лева, но има такса за куриерската фирма, която е, пак примерно, 3 лева, ама искаш и доставката да е в конкретен ден и час (за това най-често се плаща допълнително, поне ако поръчваш от сайт, а не от частно лице), за това още 3 лева. И накрая ти се получава, 56 лева, които плащаш на куриера. Ако обаче поръчваш от частно лице и уговорката ви е продавача да плати транспорта, тогава ще платиш на куриера само стойността на продукта, а разните такси за транспорт (такса гориво си влиза в транспорта) ги плаща продавача. Не се тревожи като дойде куриера ще ти каже точно колко дължиш.

7.   Благодаря ви за изчерпателната информация! Номер 2 добави инфо, за което се чудих също. Изработвам ръчно бижута на стойност 5-15 лв примерно и се чудех точно за тия фирми и евентуално печалби. Виждам, че има много подобни, дори страници в социалните мрежи. Та кога е моментът за една такава регистрация на ЕТ и преди да я направя, възможно ли е да ме "хванат".
От автора