Споделена история от Други

Смяна на статут и дограма
Имам малък имот със статут магазин, който е оформен като жилище, и макар че не живея в него, ми се иска да го направя официално. Не знам дали е и възможно, колко би струвало и прочие. Доколкото съм чела-нямам парк място/гараж и височината му е 2. 30-2. 40 м.
Другите ми въпроси относно него са дали мога да му сменя дограмата. На партер е. В момента е още с витрина, не се отваря-искам рано или късно да си сложа стеничка, върху нея прозорци, които се отварят. Трябва ли да искам разрешение от общината и къде всъщност трябва да отида? Не знам нищо. Общи части няма да нарушавам.
Планирам смяната на дограмата за пролетта, защото сега е студено и трудно ще съхне каквото и да е. Един от проблемите е че повечето майстори, които запитах, ми предлагат итонг. Бих предпочела тухли-все пак ще е външна стена. И какви тухли да избера също се чудя. Някакви съвети в тая посока? Български, чужди, стари, нови?
Могат ли да възникнат някакви проблеми/знам ли какви, гадая/, ако живея постоянно в него, въпреки че не е жилище официално? Все пак е мой имот, нали така?
Не знам откъде да почна, тръгна, какво и къде да питам и ще се радвам на добронамерени съвети. Благодаря предварително!

Коментари

1.   Здравей, ние живеем на такова място със статут на магазин. Нямаше голяма витрина,но имаше врата от дограма,която махнахме и сложихме итонг,мазилка и отгоре изолация. Можеш да си сменяш каквото си поискаш,само не знам как стоят нещата с общите части,защото ние имаме и двор. Документите се сменят за около 2000-3000 хиляди лева и е много разправия и ходене по институциите. По-трудно е да се направи статуса на магазин,но те разбирам защото сметките така са много големи. Проблеми може да имаш с влагата,защото това си е самостоятелна постройка и от никъде никой не ти топли стените,дори външната изолация не помага. Питай ме нещо друго ако те интересува!?

2.   Мога да ти дам само строителен съвет. Тухла или итонг?
Ако стената е външна най-добре е поротерм - Д/Ш/В 37. 5/25/24 средно 3. 10 до 3. 30 лв броя. Само в бг и русия строят външни стени от итонг. А итонга от първия дъжд се накисва и мухлясва. Ако е вътрешна стена, или външна но която няма как да се намокри от дъжд, например има голяма козирка тогава спокойно слагаш итонг.