Споделена история от Други

Незнам какво искам..
Здравейте!

Ще започна с малко разяснения за да обясня по-точно за какво става въпрос.

Момче, на 18г. съм. Работя, уча, имам си приятелка с която много се обичаме, живея самостоятелно..дотук добре. Това е всичко което исках преди 4-5 месеца, но..

Напоследък някак си нещата започнаха да се променят (главно в мисленето ми). От 1-2 седмици започна да ми писва от всичко това или по-точно, започна да става някак си трудно. Не съм човек, който обича всичко да му е на готово, но нещата започнаха прекалено да се усложняват, главно в финансов план.

Не заработвам много, едва си запълвам разходите, а и на всичко отгоре отвсякъде ме притискат. От една страна за пари, от друга - за услуги. Не съм човек, който отказва (може би и в това е проблема) за това помагам на всеки с каквото е необходимо. Проблемът тук е в това, че не ми остава време.

Буквално никакво - дори се прибирам в къщи, спя, ставам, къпя се за 10 мин. и отново излизам.

Натоварването е огромно. Понякога имам чувството, че сърцето ми няма да издържи на това (не го казвам ей така). Написаното по-горе е малка част от нещата които ме тревожат, та поне се надявам някой да ми даде съвет. Въпросът ми е: Кажете какво да правя? - От една страна искам да зарежа всичко и всички (ще ми олекне наистина много), но от друга не искам да го правя, защото не искам да виждам как някой се разочарова от мен. Може би не обичам да търпя последици. Наистина съм в задънена улица. Имам чувството че ще полудея след някой-друг месец.. Моля помогнете !

Благодаря предварително на отзовалите се!

Коментари

1.   По колко часа на ден работиш? Ако е повече от 8 ч. с 2 почивни дни седмично, наистина има проблем.
А тия хора, на които "помагаш"...с какво точно им помагаш, и толкова ли е належащо? Трябва да започнеш да казваш "не". Просто го направи, застани срещу тоя страх че няма да те харесат и ще те отхвърлят и го направи. Не знам какви са точно нещата, които искат от тебе, но...като дойде някой да иска нещо от тебе, кажи, че си имаш работа, трябва да си почиваш, и др. Не отивай подир акъла на всеки, за да не те отхвърли. нека да те отхвърли. Но аз ти казвам, че няма (:

А каква е атмосферата в работата ти? По принцип недобрия психически климат скапва повече от физическата умора. Просто разкарай това, което ти тежи и те затормозява.Ти ще си освободиш пространство, няма кой друг да го направи за тебе.

2.   Услугите са добро дело, но щом се справяш сам в живота, наблегни повече на финансовото си състояние. Трудно е да успяваш да угодиш на всички и на себе си. Поразтовари програмата, че тези годинки няма да се върнат.
Мечо Пух

3.   Ето тук прочети за искуството да казваш не и разгледай още статии, които ти харесат и сметнеш за полезни. Аз с това мога да помогна засега :)

И аз като откажа на някой се чувствам ужасно, но трябва да се преборим с този проблем :)

4.   Нещата явно от няколко месеца са едни и същи, нали?! Защо чак сега си го осъзнал..как преди тези неща не са ти пречили и не си им обръщал внимание? Явно си си помислил "абе всичко това не ми ли идва много..мога и по-леко да го раздавам..?!" Когато веднъж видиш нещо, което не ти харесва, като че ли само то ти се набива на очи. Преди време не са ти пречили тези трудности..можеш да си продължиш така и да не се пъчиш,че всичко е толкова трудно...

В крайна сметка имаш си приятелка, обичате се, имаш си работа и печелиш пари, някои и това нямат...това че ти било малко трудно..е, че няма нищо лесно, нали?! Всеки е изпадал в такива ситуации, но въпроса е как ще се справиш.

А ако вече наистина ти влияе толкова зле психически и дори физически - потърси си по-лека работа или си вземи малко по-дълга почивка, не е ли възможно?! Най-важно е да си освободиш мислите от тези глупости и негативни емоции...всичко ще се оправи, стига да не се стресираш толкова..

Мег*

5.   Задължително смени стереотипа,иначе ще се разболееш!ПО-ДОБРЕ РАЗОЧАРОВАЙ ДРУГИТЕ ОТКОЛКОТО СЕБЕ СИ!

6.   От автора към #1.

Работя по 12 понякога и по 15 часа на ден. 2 на 1 работни/почивен ден. Както и да е. Ако си спазвам графика, някак си ще ми олекне, но ме натоварва и това, че често замествам колеги или върша тяхна работа (била тя на раборното място /докато не съм в работно време/ или извън него). Често ми се случва и да не си върнат услугата... И все пак не мога да им отказвам. Не е толкова до това дали ще ме харесат или не. По скоро мразя приказките, или по-точно - клюките и това как хората извъртат нещата в тяхна полза. Например да не заместя някой днес - на следващия ден веднага ще го чуя..Това ме дразни страшно много, но и не искам да си създавам проблеми. Не, че могат да ме уволнят, ами не обичам да се гледам с хората на кръв (..то все едно не виждам постоянно лицемерия но ..).. Това отговаря и на 2-рият ти въпрос. Но като цяло настроението и отношенията на/с колегите са добри..И все не мога да отказвам .. Опитах, отказах, след 20 мин се съгласих ... А знам че не е умно от моя страна да го правя... Вече и аз не съм сигурен къде е причината за това.

7.   До автора, от 1: човече, това е убийствено. Ако си на 12 часа трябва да е 2 на 2 - 2 работиш, 2 почиваш. Това е нормалния график. 15 часа, абсурд. Значи това е, което си помислих - претоварваш се с работа. Моят съвет е да си потърсиш работа на по-нормални условия, не че лесно се намира такава...но може да намериш. Мисли в перспектива, мисли за здравето си, за бъдещето си. повярвай ми, минала съм през това, от опит ти казвам, това системно претоварване съсипва нервната система...
за колегите ти - нямах предвид да се гледаш с тях на кръв, но трябва да има някакъв баланс. Не само ти да им правиш услуги, а те правят ли същото за тебе...биха ли го направили, биха ли ти помогнали, ако се наложи? Или само те използват, понеже са видяли, че не отказваш?...
Но това не е най-важното, просто помисли за работата, това, което описваш тука, говори само едно - претоварване. Помисли за някаква по-нормална работа.

8.   Oт номер 3 - забравила съм да сложа линка - http://sebepoznanie.com/topics/psihologiq/samopomosht/

9.   От Автора:

Е, да ви кажа честно...Благодаря за дадените мнение! (съвсем искрено!)
Помогна (това с отказа) и вече започва лека по лека да ми олеква ...Наистина не ми харесва това да отказвам, но ...
Но сега дойде друг проблем - Любовта... но това е друга тема :)
Отново едно голямо Благодаря!!! :)

10.   брат ми работи без почивен ден година. Пие 2бири и ляга пари пак няма но изнервин до дупка. болест ли е!! благодаря

11.   Ами пиши за другия проблем де