Той иска да сложи камера в къщата...
Преди около месец ограбиха наши комшии, посред бял ден, и то докато ние бяхме в къщата, бях потресена от станалото. Днес приятеля ми( и баща на детето ми ) ми заяви, че ще сложи камери по цялата къща... плюс една в хола. Казах си, че не е проблем да я включвам като излизам някъде с детето, но останах шокирана, след като той ми каза, че иска да е нон стоп включена, дори когато съм вкъщи. Не намирам абсолютно никаква логика да е включена, освен ако не е решил да ме следи какво правя, поговорих с него, обясних му спокойно, че не би ми станало приятно да има камера, която да ме записва по цял ден, а той само ми отвърна:"На кое се притесняваш, нещо тайно ли правиш? ". Стана ми много болно от тези думи, имам инсталиран Team Viewer на лаптопа ми, на който той има непрекъснат достъп, фейсбука ми е отворен непрекъснато, гледам си детето съвестно, освен на площадки с нея почти никъде другаде не ходя, тъй като уча. Моля Ви приятели, споделете мнение, според вас нормално ли е това? Само аз ли го намирам за нарушение на личното ми пространство? Благодаря!

Коментари

1.   Е, той щом имa нон- стоп достъп до компютърa ти, вече е превзел личното ти прострaнство. В този смисъл реaкциятa му е нормaлнa, според него му принaдлежиш. A и ти сaмaтa си се постaвилa в тaзи ситуaция позволявaйки му достъп до личните ти нещa в лaптопa примерно. Никъде и не ходиш, освен с детето нa площaдкa...
Дa, собственост си му. Интересно е, че чaк сегa се зaмисляш дaли не нaрушaвa личното ти прострaнство. Ми не, нямaш тaковa.
Психикa нa жертвa имaш и не осъзнaвaш.
Ти решaвaш дaли дa потърсиш специaлизирaнa помощ или дa си зaтвориш очите и продължиш в блaжено "невежество", слaгaм го в кaвички, зaщото вече си уведоменa.

2.   Нагъл е. Кажи му че тия камери и да запишат лицето на крадеца пак не са доказателство. А за записването докато сте у вас му кажи да се скрие
Това не е нормално. Не сме в света на Оруел.

3.   Права си. Той използва кражбата у съседите, за да има повод да сложи камери и да те следи. Иначе за какво му са да записват във времето, когато си в къщи. Говори с него и му кажи, че категорично не си съгласна.

4.   Не бързай с изводите. А и ако няма какво да криеш какъв ти е проблема?

5.   А какъв е смисълът да има камери? ! Видео записите не са доказателствен материал и ако ще бандитите да се усмихват половин час с открити лица, право в камерите, пак няма да могат да бъдат заловени. Сложете си СОТ застраховка от застрахователна компания (a не от самия СОТ) и толкова. Камери биха били полезни за ваше лично спокойствие, ако са поставени покрай къщата, с цел да знаете какво се случва отвън.

6.   Никога не бих се съгласила на подобно нещо. Що за идиотщина??

7.   Едва ли ги слага, за да те следи, но явно не разбира нуждата ти от лично пространство. Сигурно се притеснява човека. Направете компромис и докато си вкъщи изключвай само камерата в стаята, в която стоиш. За какво ти е да изключваш камерата в коридора или на терасата, ако имате например? И без това няма да стоиш там. Пък и в стаята на детето си е добре да има, никога не знае човек какво може да стане.

8.   Ами от гледна точка "сигурност" камерата е напълно безполезен аксесоар. Обикновенно престъпниците си закриват лицата, а дори да са със съвсем открити лица, запис от такива камери не е доказателство. Трябва крадеца сам да си признае че това на записа е той, а нали се сещаш кога това ще се случи - точно никога! Нали по сътрешните блокове всеки ден дават по 4 - 5 записа от такива камери дето се вижда как хората си крадат спокойно и след това нищо не се случва.
Ако искате да си подобрите сигурността сложете алармена система, без значение дали е вързана към охранителна фирма или само към сирена. много по ефективно е от камерите, щото на саписа освен да гледаш как са те обрали друго не можеш да направиш.

9.   Не, не е нормално.

10.   Той си мисли, че докато него го няма ти водиш друг вкъщи и се чукате. Ето ти обяснението.

11.   Предложи му с много сериозен тон и вид и да ви чипира, така че непрекъснато да знае къде сте. За ваша безопасност! И гледай реакции.
Ж28

12.   Човек има лично пространство, ти не си на 3 г. имаш нужда от него. Обясни чу, че това не е нормално и не сте в Биг брадър. Защо в цялата къща камери, достатъчно е на входната врата и навън. Права си и си отстоявай правата, имам едни познати, които имат камери вкъщи, жал ми е тинеджърите им вкъщи, абсолютно недопустимо. Това е невероятен стрес и ако го позволиш, обричаш здравето и психиката ти. Това е психопатия, всичко има граница.

13.   Така миличка, докато той те издържа, ще живееш по неговите правила. И камера ще те снима, и отчети, ако трябва, ще даваш! Не сте женени и ако не ти харесва, веднага можеш да си тръгнеш. Но докато той ти дава пари, ще се съобразяваш. Потресаваща е глезотията ти!

14.   Може да стане нещо зад гърба ти и да види кой го прави, знаеш ли пък?

16.   Не е приятно наистина.
Всеки човек си има навици и не е приятно някой да те шпионира.
Той не стои по цял ден и не се замисля над това.
Уплашил се е за сигурността ви...и ти като си отказала си е помислил че може и да криеш или занапред да криеш.явно е ревнив. Не го споделяш това така ли е или не.
И да имя кямери като са с маски как ще ги разпознаят.това са глупости.
Може отвън да сложите на къщата да се вижда че има.сот сложете.това може и да уплаши крадците ...ама чак пък и вътре.
Сота имя паник бутон дори да си там ако дойдат може да го активираш.
Явно сте заможни хора щом може да си позволите камери...къщи... ако толкова го е страх да си наеме жива охрана.

17.   Това е много ограничаващо! Ти от самото начало си го допуснала. Все едно доказваш за честността. Дали е искал да ви предпази или от мен ревност? Не мога да разбера! Най добре поговори с приятеля си.

18.   Това е много ограничаващо! Ти от самото начало си го допуснала. Все едно доказваш за честността. Дали е искал да ви предпази или от мен ревност? Не мога да разбера! Най добре поговори с приятеля си.

19.   Кажи му, че не си престъпник за да те следят с камери, нападни го и ти със съответните аргументи, много е остроумен. Ще следи всяка твоя крачка, та ти нямаш ли нужда от място, където да се чувстват добре и уютно.

20.   Не само няма да позволя подобна глупост, а тотално ще забрави и за достъп до профилите ми, лаптопа, телефона ми и т. н.
Ако толкова се притеснява за дома ви, нека сложи по-добри брави, повече клчалки и т. н.

21.   Ами.. работата, която ще свършат тези камери е приятелят ти да има "удоволствието" да наблюдава как крадците са го обрали, ако случайно стане такова нещо. Нищо повече. Не знам каква точно му е логиката, но ако наистина иска да имате по-голяма сигурност, 100 пъти по-добре е да се инсталира алармена система. Пък после като толкова иска, пак да слага камери. За "наблюдението" в хола.. не знам какво да кажа. Определено е прекалено, но смятам, че ти сама си допуснала да се стигне до там. Никой не може да ме убеди, че трябва хората в една двойка да са лишени от абсолютно всякакво лично пространство, защото нямало какво да крият. Нова е голямо неуважение. Фактът, че няма да тръгнеш да си пишеш с разни мъже във фейсбук и да му изневеряваш, не означава, че цялата ти кореспонденция трябва да бъде на показ и постоянно да те контролира и наблюдава. Това е абсолютен тормоз, по мое мнение. Но щом така е било досега, не знам как ще се променят нещата. Определено трябва да говориш с него, да му обясниш, че за толкова време трябва да си заслужила доверието му и за теб е обидно да поставя всяко нещо под съмнение. Друг е въпросът вече, ти до каква степен ще се чувстваш спокойна и щастлива, живеейки с човек, който иска да следи всяка твоя крачка.

22.   Не е нормално, разбира се. Имаш си работа с болен човек. Да, ревността е болест! Човекът терзае себе си всички наоколо. Някои дори и децата си успяват да настроят срещу другия родител чрез налудничавите си фантазии за изневяра.
Твоят приятел е използвал обира у комшиите, за да затегне примката около теб. Сега ако се обясняваш, че с камери крадец няма да хванете, това само ще задълбочи подозренията му.
Изпитах на гърба си подобна ревност и ти казвам, че няма оправия. Просто има състояния на приливи и отливи, т. е. ще има добри периоди, когато няма да се занимава толкова с теб, но в други - ще те изкарва извън нерви с безпочвени обвинения. За разлика от тебе, аз нямах нищо против камерите, само отбелязвам. Но за мен се оказа, че с ревнивец до мен, не се живее. А и той не вярваше, че трябва някакво лечение, промяна на мисленето и пр. Толкова идиотизми трябваше да приема за "напълно нормални", че не можех да се позная по едно време.
Ако ти имаш силна психика и си непукист, продължавай. Помисли обаче за в бъдеще как ще ти се отразява на нервите такъв тормоз.
Съвет: разпознавайте поведението и внимавайте с такива параноидни ревнивци, че ще оплетат и побъркат и вас. И не бъркайте ревността с любов.

23.   Контрол - това е.
Чудя се на логиката на разни хора, които казват -щом реагираш така, значи нещо криеш? !
Може би излизат от себе си.
Личното пространство - време за срещи с приятели, пароли на компютри, пощи, социално мрежи, разговор по телефона с майка ти или с приятелка, пазаруване с приятелки, е лично, точно, защото човека с когото си във връзка го няма като елемент там. Всеки самоуважаващ се човек държи на него. Това че споделяш живота си с някого, не означава, че си негова собственост, защото ти не си предмет, който може да бъде купен, нито пък означава, че трябва да се разтвориш в тази връзка. Това не е любов.

24.   Женско царство в целия си блясък! И аз бих отговорил същото като приятеля ти при подобни обстоятелства - според теб дали съм ревнивец? Първата асоциация на човек при отказ на другия да бъде сниман е, че иска да скрие нещо. Нарича се логическо мислене и в повечето случаи изречението е казано без задни мисли и намеци! А ревнивостта щеше да си я видяла й лично - няма начин да не прави сцени на ревност, ако е ревнив, но не чух да споменаваш такива. Едва ли е такъв ревнивец, какъвто мислят тези тук.

Но пък понеже спомена за Тийм Вюърът и веднага го нарочиха! Има достъп до него, но казала ли си, че го ползва непрекъснато? То и аз мога да имам достъп до шведска маса и да не хапна нищо, пък после да ми обясняват, че съм лакомия. Авторката спомена програмата, но не и по какъв повод е инсталирана на лаптопа. Ако искаше да те следи, по-умното щеше да е да не знаеш за програмата, за да не се преструваш и да си естествена (погледнато от гледната точка на човек, който няма доверие на друг - било то в бизнеса или в любовните взаимоотношения). Интересно как някои смятат ревнивците за идиоти, излезли от анимациите - направо да каже в коя част на двора ще се крие, докато дебне потенциалния ти любовник, за да му осигурите по-добра видимост.

Честно, днешните жени са люти противнички на отнемането на това, което смятат за свое право, но нямат нищо против, ако те отнемат правата на мъжа до себе си. Как пък досега не чух една да е притеснена за това, че например мъжът й не прекарва достатъчно време с приятели и е саможивец, който постоянно се грижи за нея? Как нито една не се притесни, че мъжът й не получава време за себе си тогава, когато тъщата му ги е поканила на гости? Как нито една жена не се загрижи за хобитата на мъжа й, ако те пречат на нейните хобита? Това не са проблеми, но ако иска да сложи камера или просто й откаже най-новата глезотия, е истински Цербер и любител на Оруел.

Авторке, а Тийм Вюърът не беше ли нарушение на личното ти пространство? Каква е разликата между това да чете какво пишеш на компютъра (т. е. да има достъп до мислите ти, фигуративно казано) и да вижда какво правиш през деня? Той вече е влязъл в главата ти и там нямаш така бленуваното лично пространство - защо да има разлика между това вътрешно лично пространство и другото (външното), което сега ще наруши? Ако не обясниш убедително каква е разликата, и аз бих си помислил, че криеш нещо от него. Ти не искаш да го зарежеш, защото те шпионира и си съгласна да чете какво пишеш на компютъра, но не искаш да те записват в къщи? Предполагам, че не е поискал и камера в тоалетната/банята - това бих приел да го оспорваш и нямаше да се чудя. Но така и като се дистанцирам от женската солидарност и традиционното "каквото и да става, винаги е по вина на мъжа", аз също не те разбирам - ако беше принципен човек, щеше да теглиш чертата още при следенето на лаптопа. Но ти очевидно проявяваш двоен аршин за еднакви ситуации. Е, имаш фобия от камери или не си му казала за нещо (и въобще не се ограничавам до любовник - има купища неща, които човек може да крие от другите, група разгневени дами, пишещи в темата)?

25.   №24, аз не дишам във врата на човека до себе си. Когато ми каже "аз съм там", аз вярвам, че е там. Не проверявам, не слухаря, не задавам тъпи въпроси, нито пък си пълня главата с идиотщини. Докато не ме опровергае. Ако. Уважавам личното му пространство и изисквам същото и за себе си.

№23

26.   Неговата логика е аз и изневерявам, след като аз изневерявам, значи и тя ми изневерява. Но ти няма как да инсталираш камери които да го следят, и той се чувства като бог. От такъв човек възможно по-надалеч.

27.   Първото нещо, което си помислих, когато прочетох заглавието е че става дума за това, че той иска да си те гледка. Мен ще ми е хубаво да знам, че мъжът ми ме вижда постоянно. Леле, по цял ден ще се разхождам гола вкъщи и ще го дразня. Би било забавно.

Жена на 30