Как да се справя с недоверието?
Здравейте!

Искам да споделя нещо, което преживявам за пръв път и не знам как да се справя... Имам приятел повече от година.Човек, когото много обичам! Той също ме обича, но проблема, който имаме..не мога да се справя с него! До такава степен е ревнив, няма ми никакво доверие, когато сме далеч един от друг, толкова е трудно да се разбираме! Най-големият ни проблем е, че не вярва, че съм му била вярна през тази една година! Правя всичко, за да му покажа, че той е единственния мъж в живота ми, но нищо не помага! Толкова е сигурен, в това, което казва, че не мога да намеря думи, за да говоря с него и често изпадам в истерия! Предполагам на всеки му се е случвало да казва истината, а да не му вярват..на мен също ми се е случвало преди, но за пръв път не мога да го понеса, защото това проваля връзката ми, отдалечава ме от човека, когото обичам! Яд ме е много, че това, което правя не го забелязва, а аз правя страшно много за него!

Когато се случи нещо лошо, то изтрива всичко хубаво, сякаш той не ме познава, държи се с мен отвратително, унижавал ме е много пъти, толкова ме боли като се сещам, но го обичам, знам че и той ме обича! Когато отмине поредния скандал, всичко се успокоява, той се извинява и отново ства онзи нежен, любящ мъж, когото обожавам! Лошото е, че всичко се повтаря...Единственното, което искам е да намеря начин, да се справя с недоверието му, да ме чуе, да ми повярва, да сме щастливи, а много пъти сме успявали да бъдем и знам че можем! Но не мога да го открия този начин...

Ако някой има подобна история, нека ми пише, защото имам нужда!

Ще ви бъда много благодарна!

Коментари

1.   За това лек няма, моето момиче. Да ти кажа да бягаш от този човек, няма да ме послушаш, защото си много влюбена, но ще ти трови животеца и няма да се умори да го прави отново и отново...

Ако искаш опитай по-твърдо. Не му се обяснявай, че си невинна, защото няма кой да те чуе, нито да ти повярва. Този твоя е комплексар, който не е достатъчно уверен в себе си и за това се страхува, да не бъде измамен.

Кажи му, че е негово право да си мисли каквото си иска и след като ти няма доверие, не виждаш смисъл да продължаваш тази връзка. Кажи му също, че ако иска връзката, трябва да ти вярва и да се държи като зрял и улегнал човек. Ако не може, си е негов проблем, защото ти пък нямаш намерение да останеш при някой, който ще ти трови живота с постоянни съмнения, проверки и недоверие.

Пробвай така, няма друго спасение. По никакъв начин не можеш да го убедиш, че не го лъжеш, защото това е патология...

Съчувствам ти. Пак ще ти кажа, ако видиш, че няма драстична промяна в поведението му, зарежи го... Но в крайна сметка решението си е твое.

2.   Този няма да се поправи. Това, което ще стане, е че ти ще съсипеш живота си с него, ако останеш . Особено, ако имаш дете или деца, направо ще се заробиш, а дори и да се освободиш от него, ще те чака трудността сама да ги отгледаш и възпиташ.Абе, опичай си ума и бягай. Но...понякога човек не може да избяга от съдбата си.В случая обаче зависи от теб, не от съдбата. Съдба е онова, което не избираме ние, а се случва (болест, катастрофа, липса на деца, смърт на някого...).Другото е личният избор. Ти го имаш СЕГА!

3.   отговор на коментара: Аз съм човека:) Виж сега моето момче или момиче незнам :D съжелявам, но трябва да ти кажа, че прекалено много си се загрижил/а, за връзка и отношения, които не познаваш добре и съдиш и даваш акълища за неща, които очевидно на теб не ти вървят в живота, че да стигнеш до тук. "патология само ед. Спец. Наука за болестните процеси в организма и за промените, които те предизвикват". Тука няма болни и двамата сме живи и здрави, за теб не съм много сигурен... Има двама които се обичат. Не че съм ангелче невинно, но съм показал и доказал обичта си и е някак тъпо някой си да коментира ей така щот няма кво друго да прави. Ако искаш може аз да ти дам малко уроци за това как да задържиш човека и да поддържаш връзката си жива, че останах с убеждението, че не върви много в тия неща. Ако има нещо, пиши моето момче/момиче:))

4.   Бягай наделеч!!! Такива истории са обречени и лек няма. Той е или комплексар или някой, който проектира собствените си страхове/дела върху теб, или и двете. Минах през същия ад и се радвам, че намерих сили да се отърва.

5.   Явно само аз не искам да повярвам в това...

6.   аз мога да коментирам ситуацията от другата страна. от година и половина имам връзка, а все още нямам пълно доверие на партньора си станала съм параноична, не мога да се понасям, знам, че съм болна от ревност и недоверие и искранно искам да се оправя, защото мн харесвам този човек. понякога виждам, че наистина няма смисъл да се съмнявам в него и така измъчвам както него така и себе си, но просто разума няма единодушие със сърцето. определено много ме е страх, да не ме излъже, да не ми изневери или да ме нарани, говорили сме много пъти и съм му казвала, че не искам да си играем с чувствата. определено имам причини за своето поведение, защото съм преживяла много разочарования в тази насока и общо взето ми е било много трудно да продължа напред, знам, че не трябва да внасям старите връзки и страхове в новата връзка, но това ми е опита, как да го избегна напълно. също така от негова страна съм получавала подобни наранявания в началото на връзката ни, което малко го оправдавам, но пак явно е оставило следа в мен, разбрах, че е спал с най- добрата ми приятелка и те го криеха от мен, но аз разбрах, трудно ми беше, но мисля, че го преодолях, защото това е в миналото, гадно ми беше най-вече, защото са го криели. сега ми е малко трудно да си споделям всичко с нея. бившата му пък е сестра на най-добрия му приятел, които му беше съквартирант ( вече не е) и имаше ключ за квартирата незнайно защо, налага се постоянно да слушам за нея, сънувам кошмари с нея, дори станахме приятелки в него. намирам нейните подаръци при мойте, те са били 5 год заедно и аз имам бивш и ние сме били 5 год. заедно, но аз знам повече за нея отколкото за него, няма на кой да споделя, чувствам се мн луда и неразбрана, самотна и отчаяна понякога, защото като махнем лошото съм много щастлива с този човек, макар никога никой да не е казвал на другия, че го обича.... какво ли значи това?

7.   Кошмар е да не вярваш на любимия си човек ,особено когато ти е споделял свободно и ти не си реагирал адекватно, акумулирал си страха, че вече няма да е искрен с теб .

8.   Познато ми е. Продължи около 20 години(да не те отчайвам, но е така). И аз нямам сили да го оставя, защото много го обичам. Давам си сметка, че съм слаба и глупава, но изпуснеш ли момента в началото на връзката, после е много по- трудно. (Само да вмъкна, че никога не съм му изневерявала. Само мисълта за друг ми е противна)

Той прилича на шизофреник. Все едно в него живеят двама души. Единият е безкрайно мил и любвеобилен, а другия е студен и жесток, способен на убийство. Поне така го усещам.

Та сега моят човек се поокроти, след като си намери любовница. Пак ми прави изречения, но е по-спокоен.
Ама каква полза. Аз вече започнах да изстивам, той навярно никога не ме е обичал. За съжаление го разбрах твърде късно. Цял живот ме е карал да си мисля, че ме обича, а то не е било така. Сега съм в депресия. Постоянно ми се плаче, не ми се живее и нямам желание за нищо. Мъча се да се крепя само заради прекрасните деца, които имам.

Този тип хора са манипулатори и много опасни. Вярвай ми, ще стане по- лошо, ако се ожените и имате деца. Бягай, докато имаш избор все още. Вероятно има и добри мъже. Желая ти от сърце да срещнеш такъв!
И не се опитвай да промениш твоя, няма да можеш.
Той ще те промени и обезличи.

10.   Интересно ми е, номер 8, не успя ли да стигнеш до горните изводи през тези 20 години, а чак сега, когато господинът си е бил намерил любовница си се сетила, че е било глупост 20 години да чакаш да се промени. И сега, вместо да го зарежеш, предполагам, че и децата ви са вече големи, ти пак търпиш и страдаш от депресии.
Съжалявам, но си просто една мазохистка, намерила си съдист.
Съветвам те да проучиш по някакъв начин поведението му към любовницата. Или недей - ще те заболи, ако разбереш, че е различно. Много често е така.
Събери му дрехите в чували, черни има едни, много здрави за боклук и му ги сложи пред вратата. Толкова ли е трудно?
Сега си, предполагам, в средата, края на 40-те, т. е. последна възможност да си намериш добър мъж, с когото да се насладиш на останалата половина на живота си. Развеждай се, продавай жилището и с твоята половина си взимаш гарсионерка. Ако пък нямате собствено жилище - още по-добре. Дори на квартира да си, пак е по-добре от така!

12.   Който го е страх от мечки да не ходи в гората. Който го е страх от това да обича и да се доверява по добре да не се занимава с връзки.

К.

13.   Имах едно много ревниво гадже, което непрекъснато ми ровеше по вещите и ме следеше и какви ли не други глупости правеше от ревност... Когато си тръгнах от последната ни среща му казах,че където и да се навре-в гардероба ми, в телефона ми, в леглото ми, никога няма да разбере какво всъщност има в мечтите и сънищата ми, защото всеки човек има нужда от малко кътче, в което да подиша сам на спокойствие.

Според мен ревнуват предимно хора, които се страхуват, че ще бъдат изоставени или такива, с много ниско самочувстие, такива, на които като деца им е липсвало внимание и обич от страна на родителите.
Струва ми се, че колкото повече се стремиш да вържеш някого за себе си и да го направип зависим-физически или емоционално, толкова повече отдалечаваш този човек

14.   Не знам дали твоя човек е от хроничните ревнивци, защото тогава наистина проблема си е в него. Но има и друг вариант- казваш, че правиш всичко за да му докажеш, че е единствен. Но явно има нещичко, което е отключило тази негова ревност, това негово недоверие. Казвам ти от личен опит.

Моя приятел също си е ревнив по принцип. Но още в самото начало беше научил, че съм изневерявала на бившия си и от там започна да се съмнява дали няма да го направя и на него. Трябваха много разговори, нерви и време да му покажа и докажа, че нещата между нас са различни. Та помисли или най-добре директно поговори с него какво ражда тази негова безпричинна ревност.