Егоцентризъм, емоционална инвалидност или психически проблем е това?
Здравейте, аз съм момиче на 24 години. Ще се опитам да съм максимално кратка. Вече започвам да мисля, че просто не съм способна да обичам - влюбвала съм се доста пъти (повечето случай даже бих ги нарекла просто силни увлечения), но нито веднъж не съм успявала да заобичам някой и да изпитвам истинска грижа, обич и всеотдайност към него, в каквато се предполага, че трябва да прерасне това. Когато започна да получавам всичко, което съм искала от този човек, аз започвам да се задушавам, отегчавам и отдръпвам, забелязвам само проблемите и недостатъците и те постепенно ме отблъскват, а никой не е идеален, най-малко аз; Или пък се влюбвам във фантазиите, които имам спрямо даден човек - и когато нещата не се развиват точно по начина, по който си го представям - аз се разочаровам малко по малко и чувството преминава. Замисляйки се на свършен факт, дори докато трае влюбеността, аз реално мисля само как обекта на желанието ми ме кара да се чувствам, но не и как той се чувства например. Когато правя мили жестове, изненади или каквото и да било от този род, аз реално подсъзнателно го правя, за да му се издигна в очите, да му се харесам повече и прочие, а не толкова за да го зарадвам; мога да изпитвам болка от отхвърляне, недостатъчно внимание, но да речем дълбоко в себе си не мога да усетя чуждата. Как се предполага, че мога да създам семейство или да изградя трайна връзка някой ден, когато спирам да изпитвам каквото и да е към който и да е било след няколко месеца, когато чувствата са споделени и тръпката изживяна? Не мога да си обясня защо се получава така, кое точно ми е сбъркано и как мога да го оправя. И мен ме мъчи, и други хора наранявам по този начин.

Коментари

1.   Спокойно, просто не си се влюбвала истински досега!
Но всъщото време си се вманиечила леко, че щом някои твои връстници вече имат силна и удовлетворяваща любов, то при теб нещо не е наред.
Съвсем нормално и логично е, когато усетиш, че с някого не си щастлива просто да се разделиш с него, за да имате и двамата възможност да търсите истинско щастие!

Вече не си давай толкова зор, не гледай другите хора какви са им връзките. И никога не си давай зор да правиш жестове някакви или други неща там само за да набереш точки, когато реално това не ти идва от сърце наистина.

2.   Проблема ти изглежда е от духовно естество, трябва да промениш характера си като се обърнеш към Бога чрез Господа Иисуса Христа и започнеш да изучаваш Светите Писания, тогава промяната ще стане отвътре. Разбираш ли, твоят проблем не може да се реши просто с някакъв съвет защото проблема е вътре в сърцето или както казват Светите Писания: "сърцето ти не е право пред Бога", само Бог може да обнови сърцето ти и "да ти даде ново сърце" с което ще гледаш по друг начин.

3.   Първо - бъди сигурна, че искаш трайна връзка. Когато се събереш с един човек му разкажи за това. Нека той те накара да знаеш какво е да обичаш. Да те направи щадтлива. Кажи му, че не знаеш да обичаш и искаш да знаеш какво е чувството, и ако той е влюбен в теб нека те научи да обичаш. Не се срамувай да разкажеш. Действай. Успех.

4.   Всичко опирa до хормони, в случaя окситоцин, почети зa него. Рaдвaй се, че си тaкaвa, в крaйнa сметкa никой не може дa те нaрaни достaтъчно силно кaто дa ти скaпе животa примерно.
Пък зa друго не се притрснявaй, ще се появи някой с който нямa дa скучaеш нaкрaя. Просто явно в Бългaрия сa кaто от кaлъп излези и си "клизмa" дa попaднеш нa кaчество... инaче много ревaт де и всичките зa същото, което сaмо потвърждaвa тезaтa ми.

5.   Шокиран съм твоята откровеност. Мисля че много момичета са като теб, но нямат доблестта пред себе си да бъдат толкова открити. Аз обожавам да мисля над психолохически въпроси, ако си откровен човек и искаш да говорим за тези неща, пиши ми на interim в абв-то.

6.   Номер 2 заради такива вярващи, много деца биха се отказали от вярата, това което такива като теб имат не е вяра, друго е ама няма значение, надявам се да не отговаряш със сто цитата от библията, не хаби словата за глупости.

7.   Проблемът ти е един - ниско самочувствие. Мислиш, че не заслужаваш любов и не можеш да я дадеш.

8.   и когато нещата не се развиват точно по начина, по който си го представям .....я помисли, ако се оставиш на течението и на естественият развой на една връзка, няма ли дори да е още по-хубаво и да се изненадаш какво ти се случва? Няма как другите да виждат нещата, така, както ти си ги представяш? Нали разбираш това? Преосмисли очакваният си.

9.   Такива като теб жени накрая се влюбват в емоционално студени индивиди, разчетливи свалячи и бройкаджии, защото именно не им свалят звезди, никога не се разкриват докрай и затова им се струват "различни". Та те ще ти върнат всички болки, които си причинила на момчетата, които си отсвирила. Защото те нямат намерение да дават, а само да взимат - хищници, с други думи. Тогава ще си спомниш, че когато си могла да направиш някого щастлив, си мислила главно за себе си. Карма.

10.   Здравей! За първи път попадам на човек, който има проблем като моя. Когато имам всичко ми доскучава и се отдръпвам, а когато ме зарежат страдам с месеци, години. И от всичко помня само лошото, това ме прави още по недоверчива и студена. И да може би съм наранявала хора, но сега тези хора са обвързани и щастливи, а аз сама и нещастна. И все пак вярвам, че всеки си има своята сродна душа, а ние още не сме я срещнали. И рано или късно, когато този човек се появи всичко ще се промени. Успех ти пожелавам.

11.   Според мен причината не е в тези, които на определен етап ти стават безинтересни, а в теб самата. Проблемът се появява още докато си влюбена. Тогава би трябвало не само пасивно да консумираш неговите емоции, а да почнеш да жертваш нещо от себе си за другия, да му правиш жестове, които да го радват и да го правят щастлив. Да изпитваш удовлетворение и радост, когато виждаш, че именно ти, и не някоя друга, може да му даде щастие. С подарък, изненада, с усмивка, с ласка, с думи, с отношение, и т. н. Колкото повече даваш от себе си, толкова по-обвързана ще се чувстваш. Затова много жени обичат безкрайно децата си, без да изпитват някакви особени чувства към бащата. Защото на детето си майката дава всичко от себе си. Ако почнеш да даваш от себе си на избрания мъж, да жертваш нещо за него, ще се привържеш на всяка цена.

12.   Проблемът тръгва от подсъзнателна обвързаност с родителите. Нежеланието да се впуснеш в дълбините на връзката е породено от страха, че ако го направиш първо - ще изгубиш специалния си статус пред родителите и второ - ще се лишиш от идентичност, както са те лишавали твоите родители. Но този проблем е толкова разпространен, че е много вероятно и мъжете, които си избираш, да го имат същия проблем, което допълнително усложнява нещата.