Как да забравиш проблемите , които бившия ти е създавал ?
Здравейте! Аз съм момиче на 20 години, щастливо обвързана с един от най-грижовните мъже... е, да, ама не! Вече почти година сме заедно, чувствам се прекрасно, когато съм с него, обожавам го, както и той мен, все едно съм в приказка! Но тук идва проблемът.... Преди година и половина приключих една много гадна за мен връзка и то по гаден начин, разбрах, че бившия ми е преспивал едва ли не с всичко, което се движи ( с извинение ), лъгал ме е нагло и др. Но, като че ли, още ме боли от предателството. Момчето, с което съм в момента не е такъв човек ( със сигурност знам това, защото и двамата в трудни моменти сме се подкрепяли и финансово, и морално ; не пропуска момент да ми покаже колко ме обича, неща от живота на, които бившия ми не е научен ). И тук има едно 'но'.... не мога да се отърся от онова предателство, постоянно и не знам защо имам съмнения към момчето до себе си, аз виждам ясно, че той не ми изневерява и, че има очи само за мен , но не знам защо се получава така... Не че обичам още бившия си, напротив, отдавна съм забравила за него, не желая да поддържам контакт с него, искам постоянно да е далеч от мен , нищо общо с него.... Бих дала пример за критична точка на моята ревност : преди повече от месец с гаджето и негови приятели ( в компанията му имаше и момиче, което му е най-добра приятелка ) се бяхме събрали проста така, да се видим, той седна между мен и нея и ни прегърна, подметна някаква шега, но не обърнах внимание. Аз се отдръпнах, за да мога да доизпуша цигарата си, при което забелязах, че приятеля ми продължава да я прегръща.... В този момент ми се искаше да съборя апартамента. Не показах ревност, сдържах се, оставих ги да се гушкат поне 10 минути... След това той ме изпрати до вкъщи, при което започна една ВЕЛИКА караница, че нямало смисъл да ревнувам, но аз продължавах да се дразня, и някак си, това ми остана като горчивина в мен... Да, дреболия е, но просто не знам какво ми стана... Дори и месец след случката, дори и след като ми обеща, че това няма да се повтори повече, за да не се дразня, аз несъзнателно му напомням, не знам защо, но отвътре ми идва и му напомням какво е направил... Знам, че не трябва да го правя, защото той е просто страхотен, не ми изневерява, не поглежда други, не си пише със случайни момичета, освен с най-добрите му приятелки. И аз все пак продължавам да го ревнувам.... Сигурна съм, че не обичам бившия си, но не съм сигурна дали съм преодоляла разочарованието, още ме боли от предателството, понякога имам чувството, че не мога да се доверявам на когото и да било, че трябва сама да се оправям, за да съм сигурна, че никой няма да ме предаде пак.... И в крайна сметка, след всичко станало разочарованието си остава само за теб, все едно ти заявяват в лицето : " Ето какво става, когато се доверяваш напълно ". Ще си призная откровено, да, страх ме е да се доверявам, не искам да се доверявам.... Но трябва да се отпусна и да се доверя, за да не съсипя ЕДНА ПРИКАЗКА С ЕДИН МНОГО МИЛ ПРИНЦ ( съжалявам, ако Ви се стори банално написаното от мен, но наистина така се чувствам с момчето до себе си ). Но как да преодолея горчивината от бившия е проблемът? Не искам повече да пренасям проблемите от предишната си връзка в сегашната. И не искам и да наранявам момчето до себе си.
Благодаря Ви предварително, надявам се да ми дадете мъдър съвет.

Коментари

1.   Аз също съм на 20, но от другата страна на барикадата, и аз съм изпитвал горчивина от предателство. Затова и в момента все още ми е трудно с момичета. Болката ти се залепя и колкото и да се опитваш да забравиш, раната не можеш да я премахнеш. Във всяко момче ще виждаш бившият ти приятел. Ей затова избягвай големите връзки, и аз направих тази грешка като теб. Вместо това гледай на една връзка като експеримент преди да пристъпиш до по-големи чувства.

2.   Ами ти наказваш сегашния си приятел за това, което е направило бившото гадже. Не е честно да си го изкарваш сега на човек, който е почтен с теб. Като те е яд на бившия, отмъсти му на него. Направи нещо към него, а не към сегашния ти приятел.

3.   Не е задължително, но е често срещано. Аз също имам този огромен психически недостатък да пренасям проблеми от минали връзки в настоящата. Имах двама като твоя бивш, които не са ми изневерявали, но непрекъснато дебнаха коя да изкоментират, как еди-кво-си не ми е наред, как биха минали тая и оная, сваляха приятелките ми пред мен и т. н.
Като си я сърбала вече тази попара, като виждаш какво се случва с хората като цяло, като четеш и темите тук - еми, доста е възможно да те тресне параноята.
Пределно ясно е, че няма смисъл да се тръшкаш - ако гаджето иска да ти изневери, ще го направи. Но става въпрос за нещо по-голямо: за насадени комплекси, че не си достатъчно хубава/умна/забавна и вече виждаш всяка жена като потенциална заплаха. Смешно е, жалко е, винаги ще има по-умни и по-хубави от теб, нищо не можеш да направиш, ама не спираш да го мислиш. Все още не мога да намеря решение на този проблем, но поне спрях да правя панаири и гледам да се сдържам. Едно от най-грозните неща е несигурна жена, никой не иска такава. Когато излъчваш увереност и непукизъм, си далеч по-атрактивна.
За момента моят съвет е да не му вдигаш скандали, когато няма за какво. Представя те в лоша светлина. Вътрешно може и да умираш, но стискай зъби. Най-малкото нищо не е направил и ти го знаеш, така че няма нужда да натягаш допълнително атмосферата, защото това е проблем на личността ти, а не на приятеля ти. Каквото и да направи, когато ти не си уверена в себе си, когато сама не се обичаш, то няма да има значение. Както гледаш на себе си, така ще мислиш, че и той гледа на теб. Няма да му вярваш, ще го подозираш, ще се самообвиняваш, че си недостатъчна и т. н.

4.   Поговори с психолог. Хубаво е, че разбираш, че имаш проблем. Тази ревност и несигурност вредят преди всичко на теб, после на връзката ти с новото момче. Психологът може да ти даде насоки как да преодолееш този проблем. Видно е, че искаш да го направиш, така че давай смело! Успех!

5.   Превърни поуката от предишната ти връзка в мъдрост, а не в страх. Не се доверявай сляпо, но и се отпусни. Наслаждавай се на връзката.
Мисля, че ти трябва известно време и самоосмисляне за това. Анализирай предишните си отношения и след това обърни страницата, оттърси се.
Успех

6.   Станалото, станало. Дръж се по-сериозно иначе ще разсипеш тая връзка. И запомни всеизвестната, , мъдрост, , , една чаша като се счупи, колкото и да я лепиш си остава счупена. Дълбоко се съмнявам в теб и бъдещето ти.

7.   Станалото, станало. Дръж се по-сериозно иначе ще разсипеш тая връзка. И запомни всеизвестната, , мъдрост, , , една чаша като се счупи, колкото и да я лепиш си остава счупена. Дълбоко се съмнявам в теб и бъдещето ти.

8.   Здравей. Реших да ти разкажа нещо, защото мисля, че ще има смисъл. Аз съм на твоите години. Преди време се запознах с едно момче, от пръв поглед се влюбихме и бяхме заедно година и половина. Имаше любов и приятелство между нас. Но когато не бяхме заедно той избухваше, ревнуваше до неузнаваемост, правеше грандиозни скандали. Когато се запознахме той много се напи и ми показа снимка на негова бивша приятелка. Знаех си, че никога не бива да забравям за това момиче. За година и половина така и не пожела да ми каже нищо за нея. Аз мислех, че тя го е наранила и затова ме ревнува така. Опитвах се да го убедя, че няма да го предам, но не се успях да се справя. Той се интересуваше само от мен и никога не искаше да говори за себе си, а се виждаше, че има психологически проблем.
Много го обичах и много се старах, но той развали всичко. Недей да правиш като него, говори със сегашния си приятел, споделяй му и недей да правиш сцени. Надявам се да не направиш такава грешка.

9.   В остави момчето. Има добри момичето дето само чакат такъв.

10.   Аз вече съм простила на бившия, въпреки нещата които се случиха. Но няма как когато се сещам да не ми става кофти от определени факти. В крайна сметка е така човек не може да има доверие във никого, след като са те наранили трудно става да се забрави. Колкото повече се съмняваш и виждаш поводи, почвате да се карате, все по зле става и връзката не може да се развива. Иначе те разбирам, на всеки се случва да ревнува понякога или някого.

11.   За тебе предателство, за него - начин на мислене и стил на живот.
Не го приемай лично и въобще ги забрави тези глупости.
Той не е имал нещо лично против тебе, че да постъпва така. С всяка на твое място би се държал по същия начин. Не е сигурно дали и сега твоята предишна съдба не споделя "следващата".