Обичам ли го или просто съм свикнала с него?
Здравейте! Не мога да намеря отговора на един въпрос и за това реших да Ви разкажа своята история и се надявам тук да получа отговор.
Аз съм на 17, а приятелят ми е на 19 и нашата история започна преди около 2 години. Когато се запознах с него той ходеше с една от моите приятелки. Известно време бяхме в обща компания, но тогава не виждах нищо по-различно от приятел в неговите очи. Тя не се държеше особено добре с него и те се разделиха. С времето с него станахме доста добри приятели и дори започнахме да излизаме само двамата. Постепенно започнахме да изпитваме чувства един към друг... или поне аз така си мислех. Започнахме да излизаме като повече от приятели без никой да знае и така в продължение на около месец и тогава разбрах, че те отново са заедно.. събираха се и се разделяха постоянно. В крайна сметка се разделиха окончателно и с него започнахме отново да излизаме. В продължение на няколко месеца излизахме тайно, но в крайна сметка всички разбраха и ние решихме да не се крием повече.
И сега сме вече от година и 7 месеца заедно. Имали сме своите хубави и лоши моменти. Проблемът ми е, че от както съм с него се сбогувах със социалният си живот, а все пак съм още на 17 години. Преди нещата с него да станат сериозни, аз излизах постоянно и прекарвах много време в забавление с приятелите си. Той постоянно изтъква какво е направил за мен и за нашата връзка и как аз "не го оценявам" и "не съм направила нищо". В началото той много се съмняваше в мен и в моята вярност, а мисля, че аз имах правото да се съмнявам. Още след първия месец, в който бяхме заедно той замина да работи в чужбина, върна се след месец и тогава видях малка промяна в отношението му, но не ми направи особено впечатление. Прекарахме лятото заедно и той отново замина и след това се върна още по-променен. Когато се върна той дойде да живее вкъщи, изкара около 6 месеца. През времето, в което той живееше у нас, аз не излизах с приятелите си, ходех само на училище или ако изляза с някой, то и той идваше с мен.
И отново дойде лятото, тогава решихме и аз да отида с него за около 2 месеца. Докато бяхме там всичко беше наред, докато не дойде моментът, в който аз трябваше да се върна, а той да остане и така не сме се виждали вече от 3 месеца. От както той остана да работи там - единственото, за което мисли са парите. Имахме планове този месец да му отида на гости, но заради училището не можах.. той не осъзнава, че сериозните отношения все още ги взима моята майка и се сърди за това, че не мога да отида. Всеки път, когато се чуем по скайп - той всеки път намира причина да се скараме. В последно време дори си намирам извинения да не се чувам с него, само за да не се налага да се скараме. Напоследък, когато се чуем - ако не се караме, си мълчим и няма какво да си кажем. От една страна бих казала, че вече ми е все едно дали се караме или не, просто когато стане не му обръщам внимание.. до такава степен съм свикнала. Дори докато е на толкова километри се опитва да контролира социалния ми живот. Той дори ми говори за задомяване и деца, а аз все пак съм още на 17г и не ми се мисли за такива неща.
Много съм объркана - не знам дали все още го обичам или просто съм свикнала с него... Бихте ли ми казали какво да правя - да бъда ли с него или не, защото вече се побърквам.

*Съжалявам ако имам правописни грешки и т. н.
Благодаря предварително! :)

Коментари

1.   Ако ме си сигурен дали обичаш някого значи ме го обичаш.

2.   Много е рано да мислиш за задомяване и деца. Ако го направиш сега, бъдещето е развод и сама да се грижиш за децата. Раздели се с него, той там може да си има и друга. Той знае на колко години си, така че е наясно, че още учиш и не ти е до задомяване и деца. Защо те притиска не е ясно, а самият факт, че ти е кръшкал, означава, че ще го нАправи пак.

3.   Здравей! Била съм в абсолютно същата ситуация, само че тогавашния ми приятел си беше в България. Постоянно когато се карахме за нещо дори да е супер незначително, а когато аз се разсърдя наставаше ад. Постоянно ме преследваше и ме питаше защо съм го направила.. абе мъчение.. Та към темата.. просто си свикнала към това и никое негово действие не може да те изненада.. знаеш какво ще стане и си стоиш не обръщаш внимание.. Не си помагаш така.. Най-добре е да се разделите.. вярно трудно се преживява.. но живота е пред теб.. Продължи живота си и гледай само напред... Такива хора не ти трябват!

Dreamer

4.   Миличка, явно ти е безразличен вече. По-добре не си губете взаимно времето. И двамата имате много време пред себе си и нови шансове предстоят.

5.   Да, разума ти правилно сигнализира, че просто си свикнала с него.
Никога не трябва да стоиш във връзка с човек, с който не ти е приятно и не се държи с теб по начин, който да ти действа позитивно и подкрепящо.
Това трябва да се приучиш още от сега да си го преценяш, защото иначе след 10-15 години може много да си завлачиш живота с някав, дето да те трови емоционално и системно да ти скапва психиката и самоуважението.

6.   17 годишна, задомяване, приятелят й живее у тях! Къде е майка ти в цялата история? Осъзнай се бе дете, 17 годишните не е редно да живеят на семейни начала, ти нищо друго ли не искаш от тоя живот? Имай си гадже, няма лошо ама да живее с вас, сори но няма нужда чак от толкова свобода. А неговите родители къде са? Ако беше мое дете щеше да ходиш сега на кандидатстудентски курсове, не по чужбините с батковците. Казвам ти го с най-добри чувства, дано го осъзнаеш. Не мога да повярвам какви безотговорни родители има на този свят.

7.   Колко бързо порастват децата в днешно време и какви драми ги тресат... Любов, задомяване, връзка от разстояние... А ниe скачахме на ластик и играехме на народна топка на тая възраст. И никой не дръзваше да води приятеля си да живее вкъщи на тия години. Защото учехме и искахме да постигнем нещо в живота. Не, че не сме обичали и не сме били обичани, но сякаш на 17 още не си съвсем зрял, за да взимаш такива решения за бъдещето. Защото е много важно да съзрееш и емоционално, да правиш разлика между моментен порив и дълбоки чувства. В любовта не може да се застраховаш, защото хората се променят, обстоятелствата се променят... Но може да вземеш решение, когато си съзрял достатъчно, защото любовта е и отговорност, когато си осъзнал приоритетите си в живота - семейство, деца или кариера, наситен социален живот...