Вечният проблем: Взаимоотношенията с колежките
Здравейте!
От около половин година работя в женски колектив, в едно напълно ново за мен поприще, което по стечение на обстоятелства се наложи да приема. Преди работех в IT фирма в почти изцяло мъжки колектив и нямах проблеми с никого и дори с някои от тези хора си останахме приятели. В учебното заведение в което учех също държаха много на колектива и както се казва "отборния дух", там също нямах абсолютно никакви междуличностни проблеми с колегите.
Откакто съм на новата работа, все съм виновна за нещо, все нещо не правя както трябва, но това не е основния проблем.
Винаги се опитвам да се отнасям приятелски с всички хора, но за съжаление сред новите ми колежки не срещам подобно отношение. Това не се отнася до всички, но до половината. Все някоя ще се опита да се заяде или да ме засегне, шушукат си зад гърба ми, а понякога и пред мен. Няма никаква колегиалност. Не знам с какво съм го заслужила. Нито клюкарствам, нито злословя, нито им се меся в работата, нито обиждам. А относно хората от които зависи спокойствието и мира в колектива, от тях също не срещам подкрепа, а точно обратното. Освен това другите нямат никакъв респект от тях.
Донякъде се научих да ги игнорирам и почти не говоря с тези хора, но това не прави деня ми по-лек, а по-бавно течащ.
Не искам да напускам тази работа за момента, защото се притеснявам, че на други места с тази професия може и да е по-лошо. Как мога да съжителствам по-добре с такива хора? Как мога да се възстановявам от негативните емоции и как да се предпазя от това, да не падна на тяхното ниво?

Коментари

1.   Ами не можеш. Единствения вариант е да намалиш общуването и съвместните задачи с тях до минимум. Винаги ще те мразят и завиждат. Да не говориме пък ако се справяш добре и имаш успехи.

3.   Аз ги игнорирам... тотално. С годините кръга около мен се стеснява, но обичам да комуникирам с интелигентни хора с които имам какво да си кажа. С другите общувам, , служебно, , няма как... който ме предаде, не го допускам повече до себе си, не коментирам, обсъждам, лични неща, колегите, клиентите, куриерите, сериалите, кръчмите, времето... и бла, бла.

5.   Аз лесно бих могла да ги игнорирам напълно и въобще да не говоря с тях, но проблемът е, че и в работата, когато имаме съвместна дейност, защото аз съм си изпълнителна и гледам стриктно да си спазвам задълженията отново всичко пада на моя гръб. Ако аз не направя нещо, както трябва, мен ще нарочат за виновна. Наистина ми писна все аз да обирам пешкира, защото го приемам по-съвестно, а другите-шапка на тояга. Повечето ми колежки са по-възрастни от мен, могат да ми бъдат майки и не смятам, че би било добре да ги изкарвам виновни пред управителките, но не е честно всички да се възползват от моята съвестност по този начин. Мога ли да отвоювам себе си и да остана с чисти ръце?

6.   Правиш грешка, че се отнасяш добронамерено с тях. Бъди сдържана с тях, общувай само служебно и то с неохота. Сложи граници, които те да не могат да пристъпят. Има хора, които са вечно недоволни, завиждат и опитват да тормозят другите.

7.   "Повечето ми колежки са по-възрастни от мен" - дa, с жените на повече години винаги ми е било по - трудно. Особено пък семейните с деца! Не от всички, но от повечето от тях винаги лъха една такава злоба, лицемерие абе заядливи хора са. Действат ми негативно и усещам как и мен ме озлобяват.
А уж са майки - имат семейство и деца - по презумниция би трябвало да са позитивни и добронамерини хора.

Ще следя темата - дано има още коментари, които да ми са полезни и на мен.