За ревността ...
Здравейте! Ще започна с това, че съм млада жена на почти 25г. и имам сериозна връзка от близо 3.
Моят въпрос е следният: Как успявате да контролирате ревността си, да я преглътнете, да я заличите, да не я демонстрирате. Често ми се случва да се подразня ако приятелят ми за момент се позагледа в някоя жена, ако се поздравят се питам откъде се познават, трудно ми е да гледам ако някоя дойде на сантиметри от него, да му говори, да му се усмихва да маниерничи и т. н. Често се замислям и за миналото му, с какви ли жени е бил, как ли ги е обичал, пази ли мили спомени за тях и към днешна дата значат ли нещо за него.. Тук някой ще каже и какво толкова? Да, и мен здравият разум постоянно мe провокира с този въпрос, казвам си защо да се дразня от нещо толкова незначително, но как да заповядваш на сърцето си? Може би съм консервативна за времето, в което живеем, не приемам нещата толкова свободно, имам си моя представа за любовта и подобни мисли ме нараняват. Досега не сме имали изневери помежду си, да, трудности не липсват, но имаме си наш свят, и просто се страхувам един ден той да не се разруши. Във всеки човек живеят много насъбрани стари болки, рани, неприятни спомени и твърде много се плашим да не бъде предадена вярата ни отново, да не ни накарат да се чувстваме слаби. За някои ревността е страх, за други неувереност, за трети чувство за собственост, психически тормоз, изобщо тя има много измерения, и има много да се пише по тази тема. За мен най-общо ревността е липса на увереност в ДРУГИЯ. Житейският ми опит доказва, че колкото и да обичаш не бива да се предоверяваш, да си имаш едно наум. На мен самата самочувствие не ми липсва, но имам навика често да се съмнявам в другите. Дали това състояние се дължи на факта, че съм в първата си сериозна връзка, липса на опит, дали това са пориви на младостта, учат ли ни годините на смирение или ревнивниците са си такива цял живот?

Коментари

1.   Ако и твоя приятел вземе да се чуди за миналото ти , с какви си била , какво сте правили в леглото и т.н. ако някой те поздрави или пък и ти го поздравиш , връзката ви е бегала , защото мъжете са по-ревниви.

2.   Аз съм същата като теб и много страдам заради това... Още от малка имам този проблем и няма лекуване за съжаление. Това са травми още от детсвтвото, поне при мен. Дано поне ти успееш да си помогнеш, защото това ме убива малко по малко. Хората казват, че психолог помага, но на мен и това няма да ми помогне.

3.   Ами ти явно и сама разбираш на какво се дължи ревността ти. Може и наистина да се дължи на това, че ти е първата сериозна връзка. Щом си изгубила доверие в хората, сигурно не веднъж са те предавали. Както и да е, страховете са безсмислени. Те или ще се сбъднат или не, няма смисъл да мислиш за тях и сякаш сама да предизвикваш съдбата. Освен това, точно ревността може да го отблъсне. Ахх... Любовта ми звучи сложна. Както и да е... Аз лично предпочитам да не се страхувам от нищо и да вярвам, че ще се справя с всичко, което се изпречи на пътя ми. Ако го закъсам все ще намеря начин да се справя или ще умра опитвайки. Може би подобно мислене ще помогне и на теб.

4.   Има една поговорка: Доверявай се но проверявай! Жалко че резултатите от проверката най - често са такива, че веднага се сещам за друга: Колкото по - малко знаеш, толкова по - спокойно спиш. На въпроса ти дали ще си такава цял живот - да такава ще си и не те упреквам защото знам какво въпреки че съм мъж аз съм същия.