Затъпявам...
Здравейте! Аз съм момиче на 15 години и напоследък много се възмущавам на собствената си липса на знания.
Винаги съм искала да знам много.
Но май затъпявам...
Често си представям как се разхождам по улиците и ме спират няколко души с камера, за да ми задават въпроси с цел да се докаже, че тинейджърите затъпяват (в Youtube има доста такива клипчета).. И винаги се притеснявам от тази мисъл.
Зле съм с помненето на имена. Помня лица, но като стане дума за имена... Трудно запомням имена на актьори, на политици (ще кажете "но това не е толкова важно", но често ми се е случвало да питам за име на лице от телевизията и човекът, когото попитам да ме погледне с изумен поглед и да каже нещо от рода на "Ти сериозно ли? ")
Е, помня имена от рода на Росен Плевнелиев и Стоянка Мутафова, защото тези две личности са често обсъждани и т. н. Помня имената на видни български личности, например Христо Ботев, Васил Левски, на някои наши писатели. Но на модерните изпълнители ми е трудно! Може би просто не съм толкова развълнувана за нашето ежедневие? Но това не е така! Просто съм толкова претъпкана с информация от училище и от собствените си проблеми (а върху това, върху което учим още може да се поработи), че забравям толкова малки факти.
Зле съм със столиците на държавите (не чак като да не мога да кажа Париж и Берлин, но като цяло), с знамената и... Опитвала съм се да ги запомня. Може би от инат, може би просто някакво глупаво втълпяване, че това ще ме издигне в очите на другите, даже си съставих таблица със столиците на славянските държави... забравих ги и изтрих таблицата.
Но не е като да не помня изобщо. Всъщност паметта ми е много вярна в някои ситуации.. спомням с как един път в часа по география не си бях научила урока и ме беше страх, че ще ме изпитат, затова набързо прегледах урока, излязох на инат на дъската, без да ме карат, и си разказах всичко което бях запомнила за около пет минути... имах 6.
Но дали си спомням това, което тогава разказвах... съмнявам се.
Проблемът ми е бедната ми обща култура. Кой знае, може би в бъдеще няма да имам такъв проблем, но все още не мога да не се смутя, когато някой укорително ме погледне, задето знанията ми са по-малко от неговите (често мои връстници, които са пътували еди къде си с еди кого си и обичат да натякват новите си знания, които не са лошо нещо, на мен, по низшата)
АААх...
Излях си емоциите, сега отивам да тъпея.
Ако някои има съвети, да пише..
Tschüs

Коментари

1.   Богат речник, амбиция, жажда за знания, грамотно писане- Дай, Боже всички да са толкова тъпи, колкото тебе.

2.   Не бъди толкова строга със себе си. Описаното от теб си е рамките на нормалното. Нормален начин на работа на мозъка. Грешката ти е, че се опитваш да научиш наизуст определени знания. Научаваш, а вечер като заспиш мозъкът ти изтрива това, което смята за ненужно (именно бързо запомнените знания..).
Спри да учиш наизуст. Започни да мислиш. Чети бавно и внимателно и вниквай в нещата. Вместо да зубриш имената на столиците, си избирай по една и чети историята и, гледай снимки, проучи изкуството, дори си набележи кои искаш да посетиш някой ден.
Мозъкът ти ще запомни, онова, което наистина осъзнаеш и разбереш. Наученото наизуст няма да ти е от полза и мозъкът ти, плод на многовековна еволюция го знае. ;) Довери му се.
Ж28

3.   Не бъди толкова строга със себе си. Описаното от теб си е рамките на нормалното. Нормален начин на работа на мозъка. Грешката ти е, че се опитваш да научиш наизуст определени знания. Научаваш, а вечер като заспиш мозъкът ти изтрива това, което смята за ненужно (именно бързо запомнените знания.. ).
Спри да учиш наизуст. Започни да мислиш. Чети бавно и внимателно и вниквай в нещата. Вместо да зубриш имената на столиците, си избирай по една и чети историята и, гледай снимки, проучи изкуството, дори си набележи кои искаш да посетиш някой ден.
Мозъкът ти ще запомни, онова, което наистина осъзнаеш и разбереш. Наученото наизуст няма да ти е от полза и мозъкът ти, плод на многовековна еволюция го знае. ;) Довери му се.
Ж28

4.   Виж сега, не помниш имена на политици или актьори, просто защото РЕАЛНО НЕ ТЕ ИНТЕРЕСУВАТ!
Което е нормално!!! ОБРАТНОТО ЩЕШЕ ДА Е НЕНОРМАЛНО!

Не затъпяваш!
Напротив - даже си си много добре с паметта!

Жена на 29

5.   Е, споко, де. На 15 години си, имаш време за обща култура. И аз съм така-помня лица и образи, но не помня имена. Не се вживявай, учи си и се радвай на живота.

6.   Е, добре си! За 15 годишна си даже голяма работа сравнение със връстниците ти. Браво от мен!

7.   Номер 4 е прав. Нещата които не те интересуват не се помнят. Аз не ги знам въобще актьорите кой кой е, защото не ме интересува. Даже и имена на актьоти знам малко. Слушам и много песни, но ако видя певци на снимка няма да знам кои са. А пък знанията ми по география са трагедия. Ето виж има и по-лоши случай от твоя. Ти знаеш много, просто си мислиш, че не знаеш.

8.   Здравей! Истината е, че всеки човек е добър в различна област и това, че не помним определени неща не ни прави непълноценни или затъпяващи. Прави ни хора. Страхотно е това, че искаш да се развиваш, но не се обвинявай. Намери това, което ти е интересно и изучавай него. Аз също преди се сравнявах с другите- Иван знае 5 езика и учи 6 ти, Стоян пък знае историята на България в детайли понеже обича да чете исторически книги и да гледа документални филми, Георги пък знае всички столици и затънтени местенца на географската карта, Методи е върха с компютрите, Мария пък е на ТИ с нещото Х. Бъди добра и се интересувай от нещата, които на теб ти харесват. Няма човек, който да знае и да може всичко. Както дядо ми казва Човек идва на този свят ненаучен и си умира ненаучен. Желая ти успех!

9.   Прочети за ADHD, може да го имаш. Ама споко, аз от много време съм така както описваш и добре се справям в живота ;) По-важно е да си интелигентнта, отколкото да имаш много знания.