Как да го образовам?
Здравейте мили хора.
Имам нужда от съвет.
Започнах нова връзка с доста различен от мен човек. И двамата сме на една възраст. Наближаваме 30-те. Изглежда и двамата сме търсили себе си до сега. Никой не е перфектен, знам. Струва ми се, че бихме могли да изградим стабилни отношения с повече старание. Но има един проблем, който ме мъчи. Когато си пишем съобщения, той винаги допуска правописни грешки. За мен е недопустимо, непростимо, човек на тази възраст да пише с грешки на родния си език. Проблемът не е в бързината или в клавиатурата му. Притеснявам се също, че не чете книги. А аз обичам да чета.
Помогнете ми. Какво да направя?

Коментари

1.   Ми имаш си работа с неграмотник... или просто казано - елементарен човек... ако той сам не поиска, ти по никакъв начин не можеш да му помогнеш. Но виж има и друго. Днес в ерата на компютрите и смарт телефоните може просто да натиснеш грешния бутон. Както на мен често ми се случва.

2.   Извинявай ама си много глупава! Извинявай, че съм груба ама тъп човек само така разбира. Значи ти обичаш да четеш ОК! Но защо и той ТРЯБВА да обича да чете? И че допуска грешки проблема е негов не е твой.
Ти искаш да го променяш искаш да доминираш тази връзка няма да се получи запомни го!
Значи аз като се интересувам от страшни филми ЗАДЪЛЖИТЕЛНО и моето момче трябва? Според мен ти трябва да се образоваш но като ти гледам годините май ти е късно.

- Лейди Гага

3.   Не е твоя работа да променяш човека до теб. Голяма грешка на жените е, че се обвързват с някого и после искат да променят този някой. И после АКО се промени, няма да е човекът, когото си харесала на първо място. Не е ли по-лесно да намериш някого, който ще има твоите вкусове и цели, за да не се налага да го променяш после? А и, човек, трудно ще се промени. Той е на 30 години, не е малък. Вече е затвърден характер. Ако му се е чело книги, до сега да е прочел десетки. И моя приятел, откакто сме заедно не е прочел нито една книга, но пък кога да има време да я чете тази книга, като работи по над 10 часа, 6 дни в седмицата?

Мисъпта ми е, че ако мислиш, че трябва да го променяш, по-добре изобщо да не задълбавате, защото това ще се превърне в един огромен проблем между вас. От друга страна, пък, може да направиш компромис като не се вживяваш толкова в проблема и оставиш нещата така. Аз не знам наистина кое е правилното решение, за това ти трябва да решиш сама за себе си. Така или иначе, в една връзка компромиси се правят постоянно от двете страни. Иначе държи ли се добре с теб, уважава ли те? Можеш ли да му споделиш всичко, което те вълнува? Можеш ли да разчиташ на него? Мислиш ли, че можеш да градиш с него семейство? Какъв баща и съпруг мислиш, че ще бъде? Добър пример ли ще дава на децата си? Ще ти помага ли в домакинството или ще бъде един от многото търтеи? Държи ли се с теб като с равна? Според мен тези въпроси са по-важни, но също така е и хубаво двойката да бъде на горе долу едно и също ниво. Бтв, това за правописа и мен би ме подразнило, защото аз държа много на него, но в крайна сметка, решението и живота си е ваш. Ако може отговори си на въпросите тук, или сама пред себе си. Мен това би ме вълнувало повече.

Depravity

4.   От личен опит ще ти кажа, че такива разлики в началото дразнят малко, но след време водят до непоносимост и раздяла. Няма как да го ограмотиш на 30 г. Скоро ще откриеш, че не са само правописните грешки, а има и други неща, които не харесваш.

5.   Щом още преди да сте се опознали, искаш да го образоваш, т. е. променяш, значи нещо куца. Или този човек не е за теб, или си дребнава, но според мен е първото. Не казвам, че е хубаво да е неграмотен, но ако наистина го харесваш, поне в началото би трябвало да ти изглежда перфектен. А щом е около 30, трудно ще го ограмотиш (не е невъзможно, но грамотност и базово образование човек трябва да притежава до 18-20, после - тегава работа).
Ако все пак смяташ, че е за теб и всичко друго му е окей, не прецаквай нещата от раз с критики. Можеш да му препоръчаш някоя книга, че ще му хареса, нещо ей такова, но без да му казваш да чете, за да се ограмоти. Най-малкото - няма да му стане приятно и ако по принцип не обича да чете, ще го накараш още повече да намрази четенето.

6.   Абе сериозен проблем си е, ако питаш мен. Ако след време потръгнат нещата все пак - имате дете, то тръгва на училище и се оказва, че нещо не го кефи да пише правилно... а да чете пък ъпсурТ. И какво ще правите тогава не знам вече.
Ще бъдете поредните лицемерни родители may be..
A може пък да използвате мъдростта на номер2 ;)

7.   Любовта означава безусловно приемане, а ти още в началото искаш да го променяш, нема любов значи. Не, че е голям проблем де, то в повечето връзки няма любов, ама да си знаеш, че е по-трудно така.

8.   Правописните грешки нямат общо с интелекта и ерудицията. Занимавал съм се с издателска дейност и от опит мога да заявя, че писателите и преводачите допускат повече правописни грешки и от средно-статистическия подрастващ. Това, че не чете книги е донякъде тъжно, но тази все по инъерактивна електронна ера е нормално.

Сега един съвет. Никога не подхождай към един мъж, с настройката, че ще го променяш. Ако успееш, значи толкова е бил мъж. Ако не успеел, ще се разочароваш.
Дядо Торбалан

9.   Не понасям неграмотни хора, скъсай с този простак.

10.   Това е глупост, или харесваш един човек, възхищаваш му се и си с него, или не. Не можеш да искаш да променяш някого. Ти си решила да си с някого само за да не си сама... Аз съм сам и честно казано ми е по-добре така отколкото да съм с някаква шматка, която не се къпе примерно...

11.   Повярвай, просто е ограничен и по - простоват и след време няма да има какво да си кажеш с него. Познавам такива двойки. Моя приятелка се раздели с един такъв, той дори и казваше, че от висшето и нямало смисъл, а накрая той бачка като барман, а тя в офис и на добра работа. Роди се като го остави и той продължава да деградира... Явно си умно момиче, не се лъжи по външен вид.

12.   Не можеш ей така да накараш един човек да започне да чете книги. Аз съм на 20 години и не чета. Родителите ми и баба ми до скоро ми казваха "Остави този телефон и вземи прочети една книга, че ми писна да те гледам така" ама не става. Щом е на 30 и не чете, няма и да започне. Или приеми това или го разкарай. А това за грешките какво искаш да направиш? Да му купиш учебник за 1-ви клас ли? Така той ще те разкара.

13.   Здравейте - ЗАПЕТАЯ - мили хора. Ако ще придиряме за грамотност, не си ти с първия камък. Ако си начетена, ще ме разбереш.

14.   съгласна съм с N8. нормално е да не го прочете, ако бърза да ти отговори и е притиснат от времето. не бързай да си правиш грешни изводи.

15.   Опитай да събудиш интереса му към книгите. В началото може да е дори някоя история, която той познава от екрана и харесва, за да е по-лесно. Човек, който чете редовно, няма как да е неграмотен. Би трябвало да започне да му прави впечатление разликата между книжовния език и неговите съобщения и да започне да ги вижда като грозни и недопустими. Всеки допуска грешки, което е нормално, но само в определени граници. Ако не стане по такъв заобиколен начин, можеш да поговориш с него. Ако нищо не излезе от този разговор, значи това не е човекът за теб. Това не е опит за промяна на човека, а подтик към личностно израстване. На мен ми се струва много градивно и полезно в една връзка партньорите да подпомагат взаимно развитието си. Успех!

16.   " Ако му се е чело книги, до сега да е прочел десетки." Искаше да кажеш хиляди, нали ?

17.   " Ако му се е чело книги, до сега да е прочел десетки. " Искаше да кажеш хиляди, нали?

18.   От авторката

Много благодаря на всички, които изказаха мнение.

19.   Моят мъж допуска правописни грешки на български, но не му пречи да управлява голям кораб. Много се дразнех и аз Отначало, но се примирих с времето, понеже се е доказвал не веднъж, че е способен и интелигентен.

20.   Ами само правописа му ли е проблема, щото ако е така , не е болка за умиране. И аз обичам да чета и не приемам как някой може да не пише грамотно, но ако това за теб е най-големия проблем, значи все пак няма чак такива проблеми във връзката. Иначе можеш ей така пнякога да го поправяш, ако обърне внимание, добре.

21.   До авторката: Прочети пак коментара под №4. Точно така стоят нещата :)

22.   Не сте един за друг най -добре се разделете и всеки да си търси щастието другаде!

23.   до номер8/Дядо Торбалан - тези неща отиди да ги обясняваш на учениците в началното училище; да си знаят децата и да се развиват правилно! Може дори да намалим часовете по български език и литература.

24.   Н16, Н.17 - десетки, стотици, хиляди... Какво значение има? Един човек може да прочете една книга за 1-2 дена. На друг му трябват 1-2 седмици.

Depravity

25.   Браво номер 12, „достоен ” пример ” и представител на младото поколение си! Не ми се мисли какви простовати деца ще отгледаш и възпиташ! То и аз съм оставила четенето леко покрай новите технологии и се дразня на себе си, но винаги когато имам свободно време от изпити гледам да прочета някоя интересна книга. Имах една повърностна съучничка направо ме заболяваше, когато оплюеше някоя класика, като „Тютюн”, че била тъпа книга или като казваше, че четенето е безсмислено.

26.   Номер 23, часовете по БЕЛ не трябва да се намалят, но трябва основно да се променят. Да се опитваш да създаваш интерес към книгите с Дяволчето Фют е кретенизъм. С децата трябва да се говори на език, който е разбираем. Елин Пелин описва пътешествие с ракета до луната. Как мобе това да предизвика интерес у дете, което е гледало как някой се телепортира в друго измерение?

А на децата, които нямат афинитет към даден предмет, той не трябва да се натрапва. Не е казано, че всички трябва да са академици. Има си хора за наука, има си и нужда някой да кара автобусите.

Дядо Торбалан

27.   И аз съм на мнение, че може би с времето това ще се отрази сериозно.

28.   И как ще разговаряте с кухендъра? За какво?

29.   Не става ясно от описанието ти дали връзката ви е само виртуална, а това е важно за даването на адекватни съвети.

30.   Толкова сте крайни повечето даващи мнения, че чак ме дразните! За какви опити за промяна става въпрос? Човек се развива и учи до края на живота си. литературен изказ. Това изобщо не е гаранция че е прост. Щом го харесваш не измисляй намеци с които може да го засегнеш - директно му кажи, че уважаваш много хора пишещи грамотно, току виж започнал да си обръща повече внимание

32.   След като е недопустимо, ти сама си си отговорила. Остави човека на мира и продължи по пътя си.