Завист
Здравейте! Искам да споделя тук, това, което изпитвам и ме притеснява. Проблема е, че от известно време насам, на моменти изпитвам завист към приятелите си. По принцип нямам много приятели, но пък те са страхотни и ги обичам много, но не знам защо така се случва, че понякога им завиждам за определени неща. Например, завиждам за хубавата работа, която аз в момента нямам, завиждам за нови придобивки, които аз нямам, заради нови гаджета, почивки и разни такива неща... Не, че от една страна не се радвам, че приятелите ми са щастливи, но път от друга страна ми става мъчно, че нищо от това не се случва на мен и настроението ми се скапва. Не че искам да им се случва нещо гадно или да се провалят, но просто ми е гадно, че аз не съм на тяхно място... Ужасно много ме е срам от това! Тъжно ми е и гадно, че изпитвам това грозно чувство. Искам да го превъзмогна, да се променя, но не знам как. Знам, че звучи ужасно и грозно, а и никак не ми е лесно да си го призная. Сигурно много от вас ще ме критикуват и ще започнат да ми обясняват как е лошо и грозно да се завижда и колко лош човек съм заради това и донякъде ще са прави... Но аз искам да се променя! Случвало ли ви се е да изпитвате завист към някого и защо? Как се справяте вие?
Ще се радвам да споделите и да ми дадете някакъв съвет как да го превъзмогна и да стана по-добра. :)

Коментари

1.   Мила всички завиждаме на някого за нещо! Няма човек който никога ама никога да не е изпитвал завист! Не си лоша, а тъжна и аз така съм завиждала на едно момиче дето във всичко и върви а аз във всичко карък и то от най големите! И аз така съм искала това и онова, но не съм пожела другия да го загуби. Спри да се обвиняваш нямаш вина за нищо много добре те разбирам. Както казах завиждала съм но за няколко дни и ми минава.. бъди себе си и не се променяй заради другите само и само да си им удобна.

Зина

2.   Просто трябва да помъдрееш. Като начало няма човек, на който всичко да му е перфектно. Всеки си има проблеми, дори и да не ги споделя. Та твоят приятел си е купил хубав телефон, примерно, но родителите му се развеждат и той/тя страда. Но не го споделя и това оставя в теб впечатлението, че всичко му/й е наред. Та няма защо да завиждаш. Ти имаш едно, което приятелите ти го нямат и обратното.
Всеки човек си има път в живота и уроци, които трябва да научи. Ти също. Няма смисъл да завиждаш, защото ти имаш неща, които твоите приятели нямат. И никой човек на света няма всичко.

3.   Всеки има свой път в живота. Нали не очакваш всички да имаме еднакво ниво на :ум, пари, здраве, външност. Невъзможно. Така, че приеми го като част от разнообразието на живота. Или друг пример ще ти дам:онези, които страдат от нелечимо заболяване или са сакати по рождение, трябва ли да завиждат на теб? Всеки трябва да приеме собственото си положение -първо, и второ с усилия да се опита да го промени. Но по-лошото е, че щом те занимава този въпрос, това показва, че не насочваш ума си навътре в теб, в твоя живот, в развиване на умения, в учене, в растеж, а само се оглеждаш наоколо кой по-напред е от теб. Образно казано- в теб няма цели. Все пак оценявам високо факта, че си го признаваш, но… наистина замисли се за това да надграждаш колкото може повече в своя живот, за да стане по-добър, учи, работи, усвоявай нови умения, нова професия, с които да изкараш повече пари (щом те за теб са ценност номер 1) вместо просто да завиждаш безплодно на който и да било.

4.   Според мен няма човек, който да не завижда. Дали било за дреха, телефон, кола, жилище, работа, приятели, то няма човек, който не си е казвал аз искам да съм на мястото на някого. Аз дори мисля, че в това няма нищо лошо и човек може да се мотивира по този начин, той да постигне нещата, за които завижда. Например като бях ученик, родителите ми не ми купуваха най-скъпите и хубави телефони и дрехи за разлика от съучениците ми, които ходеха с маркови дрехи и обувки и последния излязал модел телефон. Разбира се завиждах, признавам си! Но това ме накара да започна работа, за да мога да си позволя и аз да си купувам нови и скъпи неща. И на 17г, вече работих. Да не беше престижна работа, но за едно момче, което не беше завършили средното си образование беше добре, че въобще си е намерило работа. Работих там около 5-6г и се издигнах до отговорник смяна, а след това и до управител. В същото време си продължих образованието и ме приеха в университет. След като завърших, веднага си намерих работа и то по специалността, и то главно, защото вече имах трудов опит на ръководна позиция. Събрах пари и започнах собствен бизнес! В момента всичко ми е 6, а съм на 29г. Така че завистта може и да е полезна, стига да не стига до злоба

5.   Българите по начало сме завистливи, едни повече, други по-малко. Никой не може да ти помогне в случая, ако сама не се успокоиш. Най-важното нещо е човек да живее в хармония със себе си. Иначе каквото и да правиш, все едно. Нищо не може да ти достави радост в живота. Доста тъжно съществуване, но това е твоя живот, ти решаваш как да го живееш. Тези, на които завиждаш изобщо не им пука за чувствата и настроенията ти.

6.   Много хубави коментари са ти написали, запази ги, препрочитай ги, има много истина в тях.

Аз също ще ти драсна няколко реда:)

Завистта е стара колкото света, ваксина за нея, не е измислена, няма й да се измисли. Както по-горе ти бяха написали, единствения начин да се справяш с нея, е като помъдрееш. Определено си на правилния път, защото за да се реши един проблем, първо трябва да си признаеш, че имаш проблем, ти си го направила, сега остава да го решиш:)

Завиждал съм, бил съм обект на завист, и в двата случая е неприятно. За да завиждаш искрено, трябва да знаеш абсолютно всичко, за човека на който завиждаш, защото всяка една ежедневна случка, всяко едно, добро или лошо нещо, в живота му, го формира като характер, от това следва, че той реагира по различен начин на следващата случка, или нещо в живота му. Благодарение на тези случки и действия, се е появило нещото на което ти завиждаш.

Обикновено хората не гледат в дълбочина, виждат само върхът на айсберга, решават, че е готин и завиждат.

Всяко едно нещо в живота има цена, единствената разлика е, че сметката се плаща, или преди, или след консумацията.

Да се завижда е човешко, но в същото време, много глупаво. Няма смисъл да го правиш, без да си видяла цялата картинка. Все пак върхът на айсберга е, само 10% от размера му.

Всички завиждаме на богатите и известните, но не се замисляме, дали ще имаме силата да платим цената, която те са платили.

Един пример, една от най-известните и тъжни песни, на един китарист, е породена от много неприятно нещо.

https://www.youtube.com/watch?v=JxPj3GAYYZ0

Общо взето, да завиждаш е тъпо, губиш много ценна енергия, която можеш да насочиш в нещо смисленно, примерно как да си направиш живота по-интересен, тогава няма да имаш време и желание да завиждаш:)