Колко калории на ден?
Здравейте, пише ви момиче на 16, което винаги се е интересувало от здравословното хранене и поддържането на тялото в добра форма. Като за начало, искам да споделя, че съм вегетарианка от две години и макар за някои това да не звучи никак здравословно, смея да кажа, че откакто спрях всички месни продукти (освен рибата и морските дарове - обожавам ги), се чувствам много по-добре. В момента съм висока около 1. 63-4 и тежа 52-53 кг. По едно време бях стигнала до 57, но се взех в ръце и зимата се ограничих доста. Спрях сладкото и вредните храни - пържени и тестени - (също така и нещата в опаковки в магазините - като бисквити и вафли, а чипсове и гризки никога не съм харесвала). Общото взето менюто ми беше това: когато се събудя - чай с лъжица мед и канела; закуска (в училище - понеже сме само 1ва смяна си приготвях мюсли или сандвич): две филийки пълнозърнест хляб с фъстъчено масло, крем сирене, кашкавал, пушена сьомга или домашна лютеница/ сладко, а ако си вземех мюсли (от обикновеното без плодове или шоколад) - смесвах с половин кофичка кисело мляко и лъжица мед. ; за обяд (когато се прибирах вкъщи) - попринцип нещо готвено - броколи със сирена, риба, яйца, варен зелен боб, тиквички с домати и кашкавал, боб, леща или зеленчукови супи. ; следобед (понякога - не винаги изяждах някакъв плод (ябълка /портокал); вечерята ми се състоеше от салати - домати с елда и крем сирене; домати, краставици и авокадо, домати със крутони и крем сирене или зелена салата с краставици и риба тон. (винаги до 19;19:30) - гледах да се вместя в нормата между 1200-1300 калории. Нямах особено движение (освен в училище, фитнес от време на време, излизане в събота и неделя и по 2 часа лечебна гимнастика за гърба всеки ден). Това добре, но дойде лято - започнах да се движа повече - на плаж, на разходки - не се спирам - но и с това апетитът ми се увеличи доста. Сутрин не мога да започна без нещо сладко (бях чела, че е добре за закуска да се приема нещо сладко - така не се изкушаваш през останалото време, успяваш да изразходиш поетото през деня и не получаваш йо-йо ефект. (това добре, но ми се случва често да преяждам и после нямам апетит на обяд и го прескачам понякога. А за вечеря гледам да ям нещо по-здравословно като готвеното, което ядях зимата или салата. Някои дни пък се тъпча с диня и пъпеш (случвало ми се е да изям 2 кг пъпеш или диня за деня (което е страшно много въглехидрати, но пък ми е вкусно). Други дни пък ям от 2 до 6 филии хляб, ако няма нищо сготвено (черен хляб - бял не обичам). След всичко това, което написах - въпросът ми е по-колко калории на ден трябва да приема на ден едно момиче като мен, защото в момента калориите ми варират между 1500-1700, но както казах понякога не идват от полезни храни. Често ми се случва, когато прегреша, да се чувствам виновна и да си мисля, че ще напълнея от това, което съм изяла. (знам, че малко звучи като начален стадий на анорексия или булемия (хранително разстройство) и затова искам да се допитам до вас - как да се спася от тези вечни угризения и да спра да мисля, че всяка храна може да ми се лепне. Ако има и други такива объркани момичета като мен, се надявам - да споделите вашите истории и заедно да намерим решение. Ще съм благодарна, ако има хора, които ще се отзоват и ще споделят своето мнение по въпроса. Поздрави! ;)

Коментари

1.   Наблегни на белтъчини, мазнини, и зеленчуци, малко плодове. Мед, мюсли, 2 кила дини, 6 филии хляб, просто ги забрави. От тези неща можеш да хапваш по малко, когато ти се приискат, но не и да мислиш, че са нещо здравословно. Медът си е захар, който вдига кръвната захар, е, вярно 1 лъжичка не е драма, но сигурно понякога издивяваш и си гребваш повече. Черният хляб в много случаи изобщо не е черен, въглехидратите не са му по-малко. Плодове -до 2 бр на ден с размери на средна ябълка.
Калории -по 30 ккал /кг, ако искаш да запазиш тегло и по 20/кг, ако искаш да отслабваш. Това е леко относително, защото зависи и колко гориш. Увеличи движението.

2.   Аз гледам да приемам 800-1000 к. На ден, но изобщо не се чувствам добре. Не че съм гладна, но се чувствам отпаднала, умърлушена. Правя си салати, но си го правя както ми е вкусно със сол и олио. Колкото е нормално не прекалявам. Не отслабвам обаче само си поддържам килограмите вариращи 57/58. Искам отново да стана 53 кг но защо не се получава не знам. Събота и неделя съм решила да се подложат на глад. Само на вода да ги изкарам тия 2 дни дано да смъкна някой друг кг.

3.   Менюто следва да е балансирано. Не следва да има големи прозорци на неядене, тъй като това доведжда до пикове и спадове на кръвната захар и до трупане на мазнини. Вечерното хранене е добро като час, но гледай да е основно протеин. Ако сутрин се събудиш с вълчи апетит, значи вечерята не е била ок. В гугъл има достатъчно информация на какво се дължи желаението за сладко. Не следва да го игнорираш или да го потискаш. Това е знак на организма. Може да е дефицит на хром, може да е липса на серотонин, магнезий... Често мозъкът дава фалшив сигнал за глад когато всъщност има нужда от.... вода :) Следобедната закуска е препоръчителна. В плодовете има много фруктоза - добре е да ги ядеш преди обяд. Количествата са също много важни ( не пишеш нищо за тях). Нормално е да имаш по-голям апетит, ако базовият ти метаболизъм е добър. Трбява много да се внимава с калориите - ако ги ограничиш прекалено до 1 -2 години ще направиш йо-го ефект, ако не не ги ограничиш въобще - няма да отслабнеш. Добре е да знаеш индивидуалните калориини нужди. Универсалните съвети и рецепти са само за ориентир :) Успех, момиче :)

4.   Диетата ти трябва да е такава ,че да ти стане стил на живот.Защото омърлушена и без сили няма да можеш да я караш дълго.Намали въглехидратите.Белтъчини,мазнини и малко плодове.Храни се така,че да не изпитваш глад 4 часа.Повече движение,ходене пеш.Някакъв фитнес ,също.Но без да се претрепваш.
С 800 ккал ти си забавяш метаболизма и минаваш на икономичен режим .Тялото ти стиска всяка капка мазнина,защото не знае до кога ще има недостиг на манджа.53 кг х 30 ккал = е дневната ти нужда.

5.   Научи се кога се затварят скоби....

6.   Само с диети няма да стане. Трябва и спорт. За да успеете да постигнете трайни резултати не ви трябва диета, а промяна в начина на живот. Номер 2 това, което правиш е глупост. С това гладуване най-много да припаднеш някъде. Вместо това започни да спортуваш. Например бягане. Един час бягане и ще изгориш 500 ккал. Като лежиш и гладуваш по цял ден никога няма да постигнеш трайни резлтати. Разберете го най-накрая.
Специално до номер 2. Не си дебела, а имаш само няколко излишни килограма. Не можеш да ги смъкнеш тази събота и неделя. Ето и моят съвет. Започни да се храниш нормално. Не се оставяй да прегладнеш. 3-4 пъти на ден би трябвало да ти е достатъчно. Не яж бързо, а бавно. Малки количества. Никога недей да преяждаш. Забрави за чипсове, бургери, сокове, фрешове, алкохол, газирани напитки. Ограничи тестените продукти, ако можеш да ги спреш още по-добре. Същото важи и за картофи, ориз, боб. Гледай да си вземаш обезмаслено мляко (има и прясно и кисело с по 0, 1% масленост), другите млечни продукти от сорта на кашкавал и сирене - гледай да пише по БДС като си ги купуваш. Избягвай пърженото. Ограничи сладкото и плодовете. Наблягай най-вече на печено месо и пресни зеленчуци. Това е. Направи го начин на живот. Обърни внимание, че едни неща те съветвам да не ядеш/пиеш никога, а други те съветвам просто да не ги ядеш всеки ден, тоест да ги ограничиш. Също така - спорт! Задължително! Моят съвет към всички дами е тичане. Спрете да мислите само какво да ядете за да отслабнете. Трябва и да се мръднете малко. Няма как иначе

7.   Здравей мило момиче! Радвам се че една девойка на 16 год, се образова на тема, , Хранене, ,! Но тук аз виждам, че твоето тегло и ръстта ти са в идеално съотношение! Говориш, че дневно консумираш 1200 калории-това малки калории ли са или килокалории 1ccal-килокалория=1000cal-малки калории! Ти си на 16 год и вероятно учиш един предмет, който се нарича Анатомия на човека и там някои от тези неща трябва да са изяснени! Накратко-дневната нужда от енергия за хора на умствения труд=2500килокалории, а ти си човек на умствения труд! Тъй като растеш, за това организмът също черпи енергия и отиват около 1000килокалории, всичко около 3500! Когато прекратиш процеса на растеж са нужни както казах 2500 килокалории! Твоите 1200 ако са килокалории се препоръчват на човек в зряла възраст, който трябва да отслабва! Затова чувстваш силен глад и организмът си иска своето! А когато пораснеш дневната нужда от енергия се определя от професията! Ако си човек на умствения труд, работа в офис, пак си остават 2500ккал! Ако си шофьор на такси например около 3000ккал, ако си с тежък физически труд-строителен работник, дърводелец, монтьор, 4500 до 6000ккал! Интересното е, че един дървосекач се нуждае от 6000ккал, а един диригент също от толкова, като ги отдела за 2-3 часа, до като е изпълнението! Значи снабдяваш се с таблица за калориите на храните и би могла сама да си съставяш меню! Яж повече плодове и зеленчуци през лятото и няма защо да изпитваш с нищо необоснована вина, защото те са в голям процент вода-80-90!

8.   Тази тема не е за този раздел!
Защо сте я публикували в този раздел, а не примерно в Здраве? !?

9.   До номер 5 - Не мислех да коментирам, но напоследък се натъквам на много такива провокиращи коментари. Прочетох темата на момичето, поне аз не видях да има и една правописна грешка, което е похвално в днешно време. Но изглежда, че има дразнещи персонажи, които обичат да се заяждат без причина. Не виждам смисъл в това, но хора много - всеки с дерта си, дето се вика. Да се научела кога да затваря скоби. Аз пък предлагам - да се научиш да си затваряш устата и да не се правиш на много интересен. Не за друго, просто е тъпо да си придаваш важности, със сигурност и ти не си перфектен. Не искам да обидя някого, моля модераторите да не го приемат като обида. Просто не мога да разбера, като нямаш какво да кажеш по въпроса защо коментираш. Това е сайт за споделяне на проблеми и търсене на тяхното решение. Както и да е, каквото и да кажа, едва ли ще е от полза, просто някои хора са такива и едва ли ще се променят. Така де да се върна на темата. Според мен режимът ти зимата е бил доста добър. Продължи да ядеш по този начин, но увеличи калориите. Мисля, че около 1700 - 1800 са идеални за теб. Храни се, обаче по-често, по-малко. Спортувай повече - плуване, бягане, танци, може и фитнес. Мерките ти в момента са идеални. Гледай да не навлизаш нито в долната граница, нито в горната на здравословното тегло. Дини и пъпеши си яж. 2 кг наистина звучи много, но пък едва ли всеки ден ядеш. А пък и лято е, другия месец вече няма да има, така че наслади им се, докато можеш. Колкото до хляба, ами преди хората са ядяли само хляб и сол и не са били дебели, нали? Яж си и хляб, но 2-3 филийки да ден, все пак не можеш да ядеш само хляб. Надявам се да съм помогнала. Успех.

10.   Номер 2 съм чипсове, тестени, вафли, кола не съм пила и яла от 10 години най-малко. Шоколад ям веднъж месечно, сещаш се кога. Не изпитвам нужда от тях. Признавам мързи ме да правя упражнения , компенсирам като ходя пеш -2/3 км еднопосочно. За бягането малко ще е трудно за в момента, но съм замислила да го подновя в бъдеще като сменя жилището до надявам се 2 месеца. Иначе съм висока 1. 69. Четох за гладолечението пишат се хубави неща, че не само на физиката, но и на психиката се отразвява позитивно затова се навиха да пробвам. В тийнгодините издържах само 1 ден обаче ефект никакъв нямаше. Единственият ми грях е че пия бира по 1 л два пъти в седмицата може заради нея да съм зациклила на тези кг. Не пуша, не се дрогирам, друго освен бира не пия. Друго странно, което се случва с мен е че освен салати друго нищо не ми се яде и то салата от марули с риба тон. Ям я през ден и не ми омръзва. Изглежда разбираш били ми казала, ако например редувам различни видове салати и дългите ми разходки и се откажа от бирата ще успея ли да сваля 5 кг поне за две седмици? Благодаря

11.   Кви са тия глупости бе деца стягайте се... Хората са всеядни стига с тия салатки че ми се драйфа... Кви 800 калории говорите по горе направо ми се драйфа.. Една от даскало яде по 2-3 ябълки на ден, защото били дебела и искала да свали 10кг... Аз бълквам в залата на 3700 калории от които г/д са 300 грама протеин на ден... Не мога да си представя тези чудовищни лишения от ваша страна... 186 висок и 96кг на около 12-3% мазнини съм... Казвам ви го от опит на трениращ от години НЕ СЕ СЪСИПВАЙТЕ БЕ ДЕЦА!!! Влизаш в калориен калкулатор в нета въвеждаш си ръста и кг и ти излиза какво съотношение на макронутриенти трябва да приемаш.... и калории :) със сигурност ти ЯДЕШ В ДЕФИЦИТ и то двойно под този който е нормален за поддържане на теглото ти!! и мускули няма как да направиш с този дефицит ще станеш скини фат а тва е ужасно...

12.   Съгласн съм само с номер 1, а най-грешен съвет ти дава номер 3. Точно с непрекъснатото ядене имаш спад и скок в кръвната захар и инсулина. Яде се 2 до 3 пъти на ден без междинни ядения и то само като човек е гладен - ако не ти се яде, пропускаш ядене. Не слушай хората, които те съветват непрекъснато да ядеш - заради тези похапвания хората са дебели. Колкого по-често ядеш, толкова повече храна ще поглъщаш. Отделно само ще мислиш за ядене и ще си даваш парите навън за фаст фуд.
Яж както ти обясни 1 - здравословно. Без хляб, картофи, ориз и прости въглехидрати и сладко!
Не слушай хората които ти препоръчват ниско калорийни диети - ще си разбиеш метаболизма и качиш двойно на свалените кила.

13.   11 - Виждам, че освен много мазно, ядеш и доста запетаики.

14.   Интересна тема. Принципно и аз се вълнувам напоследък от начин на хранене, но съм съгласен с другите коментари, че ако това не ти харесва, и съответно не ти стане начин на живот, то тогава е изначало загубена кауза.

Трябва да намалиш до абсолютния минимум нездравословните наситени мазнини, които ги има не само в чипсове, солети и т. н., а и в какви ли още не неща. Като цяло с мазнините трябва много да се внимава, дори и с полезните такива. Зехтин, кокосово олио, авокадо, бадеми, маслини - това са хубави мазнини, но в много, ама много ограничени количества.

За въглехидратите съм съгласен, че трябва да са под 50% от дневния прием на калории, но точно в сезона на пъпешите и дините да се лишаваш от тях е абсолютна смешка. Да, ако ще готвиш за състезание ще се лишаваш и още как, но ако не ти е това целта, то тогава да ядеш много плодове няма изобщо да ти навреди. Е, не по 2 килограма на ден, но пък 2-3 плода дневно, а 1-2 пъти в седмицата щом чак толкова много ти се яде може да си позволиш да хапнеш дори и тези прословути 2 килограма.

Аз например през седмицата ям по 2 праскови дневно, но събота и неделя ям по 1 диня и 1 пъпеш със средни размери, което са много повече от 2 килограма, а си изглеждам доста добре с под 15% мазнини. Така де, да няма да се лишавам от плодове, които ги има буквално 2 месеца в годината, за да падна под 10% мазнини, обаче без да искам да ходя по състезания, където това има наистина огромно значение. Просто не си струва усилието, и в един момент на човек просто ще му писне.

Освен това задължително трябва да спортуваш, да пиеш много вода, а освен това може да опиташ да направиш калориите 1500-1600, но просто да ги разбиеш на 3 основни и 2-3 междинни хранения. Но наистина е важно какви точно ще са тези хранения, защото с тези филии хляб, крема сирене, кашкавал и т. н. нещата няма как да се получат. Фъстъченото масло е дар от Бога, но от него се ядат по максимум 20 грама дневно, което е една малка чаена лъжичка, а твоите филии хляб, за да ги намажеш с фъстъчено масло сама може да прецениш колко ти трябва от него.

Не на последно място - сигурен съм, че не си изчисляваш правилно калориите, защото крема сиренето ти е поне 400 калории на 100 грама, още 400 на 100 грама кашкавал (и това е минимум, защото има кашкавали, които са по 600 калории на 100 грама), 100 грама фъстъчено масло са ти още 600 калории, а съм напълно убеден, че и идея си нямаш колко точно са 100 калории като количество, и съответно не си смяташ правилно калориите. 100 грама черен хляб са поне 300 калории, като сложиш още 100 грама крема сирене и 100 грама кашкавал излиза, че още със закуската ти вече си ударила тези 1200 калории, за които говориш. Рибата е хубава храна, ако не се прекалява с нея и се яде 1-2 пъти седмично, в меда има много калории и също трябва да се яде максимум по 20 грама на ден, мюслито е хубаво да замениш с чисти овесени ядки, а лютеница е хубаво да си позволяваш не повече от 1 път месечно, и то не по 1 голям буркан, а по 100-200 грама.

В заключение - напълно права си, че е лошо, ако калориите ти идват от т. нар. "лоши" храни, защото 1500 калории идващи от полезни мазнини, бавни въглехидрати и хубав протеин е едно, а 1500 калории идващи от 250 грама кашкавал гауда е съвсем друго. Изобщо да не говорим пък за калориите от чипсове, сметана за кафе, мляко в кафето, солети, брускети и какво ли още не.

П. С. > Към коментиралата под номер 2 и 10 дама - режимът ти е изключително трагичен, не се учудвай, че не може да свалиш килограми. С глад килограми не се свалят, а със спорт, постоянство, упоритост и воля. Не на последно място и с нормално хранене, защото с гладуване може да свалиш ударно някой и друг килограм, но в дългосрочен план само мъчиш организма си. Прочети коментара ми, потърси повече информация в интернет (ако те мързи да четеш, винаги може да гледаш някой от хилядите клипове в Ютюб, които са на английски в огромното си мнозинство, но предполагам, че в съвременния свят това е език, на който вече всеки може да се оправя свободно) и започни промяната в живота си. Но трябва и от себе си да дадеш, защото с мързел няма как да се получат нещата. 2-3 километра ходене на ден в изгорени калории са ти 150, а това е по-малко от половин парче торта, или пък е по-малко от 1 пакетче солети от най-малките, така че сама си прецени дали това може да е достатъчна активност...

П. С. 2> Успех на вас, и на всички останали, които сте поели по много трудния път в битката с килограмите. :)

15.   Не може да се посочат точни цифри, защото енергийните нужди зависият от много фактори. Не се подлъгвай по цифри, а съобразявай храненето си според твоето състояние, среда и начин на живот. Храненето, което си описала в началото ми се вижда добро, като вид на храните. Остава само да си преценяш количеството.

16.   Авторката съм - Номер 14, май нещо не съм обяснила както трябва. Имах предвид, че за закуска ядях по две филийки (около 60 грама са двете) намазани 20-25 грама крем сирене (230 калории на 100 грама) или фъстъчено масло (530 калории на 100 грама) Не приемам всичко това, което съм написала - това би било абсурдно. А за количеството на останалата храна, не съм чак толкова необразована, в зависимост от вида на храната, порцията не надвишаваше 200-300 грама. Не изяждам по 100 грама сирене или кашкавал

17.   Номер 2/10 съм нагладувах се тия три дни
Първият ден -само на вода, свалих 1200 кг. Втори ден си направих за закуска супа чаша с калории 60 и нищо друго, свалени 500 грама. Ден 3-ти не издържах изядох една ябълка за обяд и жестоко съжалих коремът ми се подду от нея. За вечеря изядох един грейпфрут- резултат 400 грама надолу. Сега тежа 56. 600 кг. Резултатът не ми харесва и не знам как да продължа днес. По тази логика ще сваля 0. 300 кг днес и изобщо да стигна 53 кг ми се вижда далечно събитие. Иначе се движа и упражнения правя вече, но резултатите са незадоволителни. За метаболизма не мисля че е зациклил от водата и чайчетата посещавам тоалетната. Не знам искам повече какво да направя? Не съм и от тези които ще се натъпчат веднага след приключване на диетата. Преди години бях 49 кг задържах ги 3год. Но после от стрес, проблеми качих 10 за 1 год горе долу. Ужас

18.   432, 57 максимум

19.   Виж, Авторке, това човек да се чувства на 16 г. “чудесно“ не е някакво изкуство. И твоите съученици, които млатят дюнери и вафли се чувстват чудесно и са здрави.
Питай човек над 40-50 г. , след тази възраст е трудно вече
Като цяло ти както описваш не се храниш зле, но имай друго в предвид - човекът не е тревопасно, ние сме за съжаление направени така, че ТРЯБВА да консумираме животинска храна, за да можем да си набавим аминокиселините, микроелементи и хранителни вещества. Теб риба, млечни продукти и яйца за сега те спасяват, но след като си изхабиш старите резерви ще почнеш да страдаш от липса на желязо, 2-3 аминокиселини, витамин А, витамини от В групата. Витамин В6 примерно го има преидмно в свинското месо, а витамин А се набавя от вътрешности - дробчета примерно, а от зеленчуци само 10% можем да обработим. Няма народ в света, който е бил само на риба. Отделно са яли хората цялата риба - с вътрешности, с дроба. Ти ядеш само филето, което не съдържа всичко.
Дори ескимосите са на риба много, но и ядат животни.
Няма също естествен народ на веганска диета.

Също ти консумираш много прости въглехидрати - преработени мюсли, нишесте, сладко и ще станеш по-дебела дори от хората на нездравословна т.н. американска диета - тези с дюнерите и кебапчетата.
Ако се интересуваш от есетствен, здравословен начин на живот чети за Палео.
Аз се храня по Палео и като цяло 90% се препокриват с нещата, които ти ядеш, но консумираме много месо, не ядем обаче сладко, дори мед, прости въглехидрати като хляб, мюсли, картофи, ориз. По-младите на Палео могат да консумират мед и картофи, ориз

На теб при твоята диета ти липсва желязо, витамини, аминокиселини. С години можеш така да ядеш без последствия, но изведнъж обикновено ги удря такива хора и развиват анемия, проблеми други с женски хормони, с щитовидна жлеза и вегетарианци познавам, които след 25 година стават тлъсти направо
Ако ме питаш кой яде по-здравословно - ти или съучениците ти - възможно е дори съучениците ти от части да се хранят по-добре от теб, ядяйки кебапчета и дюнери, а със захарта от вафли и ко се справят младите им тела много добре. Единствено печелиш от това, че не ядеш обработени храни и по-малко захар от тях, но те пък няма как да развият ни анемия, ни дефицити на витамини и минерали, ни им липсват аминокиселини и общо взето - само си мислиш, че ядеш здравословно. На 40 г. те ще са по-здрави/малко болни от теб.
На хората на ниско калорийни диети пък мога само от собствен опит да кажа, че ще станете по-дебели - разбивате си метаболизма и йо-йото ви е в кърпа вързано
Четете за периодичното гладуване - intermittent fasting ако искате да отслабвате.

20.   Аз пък не мога да спазвам диети, за мен те са мъчение. Ограничаване на количеството, подбиране на храната - това да, но да сятам като калкулатор по колко калории приемам на ядене, на ден... ужас. Кому е необходимо това, освен ако не си модел или спортист.

21.   Здравейте. Обичам ям по 300 калории на ден. Това е ужасно, но не такова ужасно. Ужасно е, че за мен това са много. Нямам си идея дали трябва да кажа на някой. Ако някой има като моя проблем нека ми отговори.

22.   Номер 21, наистина ли? 300 калории? Обикновено при диети за сваляне на килограми се препоръчва мъжете да приемат минимум 1500-1700 калории а жените не по-малко от 1200-1300. Не че това с калориите изобщо има някакъв смисъл, важно е каква храна ядеш а не калорийната и стойност. Аз честно казано не знам някой да е затлъстял от преяждане с плодове и зеленчуци или с протеинови храни, но знам за много случаи на затлъстяване от хапване на тестени, захарни и фабрични храни дори само от малки количества. Честно ако ти се хранеше само с по 300 калории на ден това щеше да продължи приблизително два дни и след това щеше да изпиташ такъв вълчи глад, че щеше да мислиш само за храна постоянно. Телата ни са много умно сътворени и имат вродени механизми и инстинкти които ни предпазват от собствената ни глупост когато това застрашава здравето или живота ни, просто трябва да се грижим добре за тях защото си имаме само по едно.