Виновна ли съм, че не искам мъж, чиято мечта е да стане тираджия?
Жена на 21 години съм, уча архитектура и смея да твърдя, че много ми се отдава и това е моето призвание. Не съм го избрала заради парите, а поради факта, че искам да създавам нещо свое, винаги съм обичала геометрията, чертането и създаване на планове. И имам страхотни лидерски качества. Не съм убедена, че всичко ще е перфектно и че нямам да имам трудности по пътя, но имам амбицията и ще се боря. Ако не се реализирам успешно в България, то ще пробвам в чужбина, винаги имам резервен план и не свеждам глава. Важно е накрая не самата реализация, а амбицията да не спирам.
И точно това при моя приятел го няма. Дадох първо себе си за пример, за да видите за какво става дума. Моят приятел е умно, добро и красиво момче, но му липсва капчица амбиция дори. Има знания в различните сфери, бих казала, че е природно по-надарен от мен, но не и практически. По-лесно му е да стане шофьор на ТИР и затова е решил да не учи. Не е въпросът в тъпото висше, а в липсата на всякаква перспектива. Гледа какво ще е добре за оцеляването, ама ще живее ли пълноценно? Затова аз му заявих, че това си е негов избор, но стане ли тираджия - край на връзката ни. Не искам аз да съм амбициозна, а мъжът до мен да е някакъв примиряващ се. Винаги съм казвала, че ще постигна мечтата си или ще умра, опитвайки се. А той - "това е най-лесното и практично решение за мен". Разминаваме се. Тук няма дума любовта. Вече почти 3 години сме заедно, но аз лично не бих виждала себе си с мъж шофьор. Много приятели ми скочиха, но аз си имам идеал, на който няма да изневеря. И не съм някаква златотърсачка. Моето семейство е по-заможно и без това. Просто искам амбиция, оптимизъм и градивност. Скулптор да е, но да прави нещо свое и да не се отказва. С такава професия какво интелектуално развитие може да има? За мен общуването е много важно в двойката.

Коментари

51-73 от 73

57.   Мъката на "съвременната" жена - искала да е равноправна и едва ли не над мъжа, ама не може да се примири с мъж без амбиции. Такъв филм с двама успели в една двойка НЯМА, да не говорим че и един "успял" обикновено няма в 80-90% от двойките. И понеже явно на авторката както и на повечето амбициозни коментирали, простото мислене не им се отдава. Да се пробват да си отговорят на няколко въпроса:
Защо успелите мъже си търсят "държанки" или "по-семпли" жени?
Колко двойки са чували(остави познаването), където и двамата имат успешни кариери и са се задържали щастливи във времето, ако въобще са се задържали? Тоя пример с жената на Бил Гейтс беше меко казано малоумен. Единствения и успех е бил че е успяла да се намърда в Майкрософт и да замае главата на шефа. След това е напуснала и си гледа семейството. Участието по разни фондации е за да се намалят данъците и да имитира някаква дейност полезна за обществото.
Има един стар лаф който "простите" хора отдавна са разбрали - два остри камъка брашно не мелят. С други думи - да се говори за равноправие, амбиция и лидерски качества едновременно е меко казано малоумно. ВИНАГИ единия е по-амбициозен във връзката, а другия е подкрепящия го. Преди се е определяло по половете, понеже жените нито са можели нито са искали да вършат "черната" работа която е била по-платена. Но след като се улесни толкова живота пола няма особено значение. Та докато не го осъзнаете това ще си живеете или сами или в измислен свят. Единственото хубаво от цялата работа е че ще му направиш услуга на момчето като се разделиш с него. Такива интелектуалки изобщо не му трябват като гледам, както и на почти всички мъже между другото.

58.   Ами щом си решила, значи няма какво да се обясняваш на никого. Животът си е твой и решението с кого да го прекараш също е изцяло твое.
Ако все пак държиш на момчето, може да поговориш с него на тази тема. Може пък да размисли и да промени мнението си.
На обкръжението си също няма какво да се обясняваш. Ако толкова ти досаждат, кажи им просто, че не обичаш вече момчето и ще те оставят на мира.
А дали си постъпила правилно, в крайна сметка, само бъдещето ще покаже! :)
Н17

59.   Защо трябва да се бъркаш в избора на професия на момчето и с какво право? Той бърка ли ти се на тебе? Казва ли ти дали да бъдеш архитект, или мозъчен хирург, или астронавт от НАСА, или пилот от Формула 1? Човекът изглежда те приема такава каквато си. За разлика от теб. Това ти е проблемът - че не умееш да приемаш хората. Искаш постоянно да ги командваш и прекрояваш по свое собствено усмотрение. И гледаш на външния престиж, не на вътрешните качества, което е глупаво и високомерно. Не всичко, което блести, е злато. Важна е душата на човека, човешките му качества. Явно с това момче не сте съвместими, както беше написано по-горе от не един потребител. Но защо точно сега това излиза наяве? Вие си знаете. Нали момчето е интелигентно - иначе как досега си била във връзка с него? Или те притеснява, че ако стане тираджия, ще отсъства за дълго време и няма да е покрай теб с всичките му евентуални последствия? Дали пък това не е скритият мотив за крайната ти реакция?

60.   н58, н49 и още 3-4 коментара по - назад са ти написали обективни мнения.
Както казва н58 - животът си е твой, решенията са си твой. Не се обяснявай и още повече НЕ ОЧАКВАЙ ОДОБРЕНИЕ ОТ МАСИТЕ.

Направи грешка, че пусна тема тук. А и другаде да беше - пак щеше да е грешка.

Логично е човек с повече и/или по - смели мечти, цели и планове за бъдещето си да бъде психологически атакуван от мнозинството. Повечето хора от народа са с проблеми, които нямат смелост и/или информация, или както се казва по - общо капацитет да резрешат, също сама си остановила, че са пълни с комплекси. Комплексите ги мачкат и поради това не могат да понесат идеята, че някъде там някой млад човек има амбиция за прогрес. А не дай си Боже този млад човек да е от женски пол... дам, така е тук в бившата Османска империя :)

От тука нататък винаги си вземай решенията сама - дори да се чувстваш несигурна в преценката си ЗАПОМНИ, ЧЕ Е ПО – ДОБРЕ ДА ПРАВИШ ГРЕШКИ ЗАРАДИ ТВОЯТА ПРЕЦЕНКА, отколкото заради тази на друг човек или хора.
А казах ли ти да не търсиш одобрение, ама никакво одобрение! Колкото и да ти идва отвътре просто трябва да си наложиш да преодолеш нуждата от одобрние, казвам го, защото на 21 години знам колко е силна все още.
И престани да се обясняваш!!! Тука. И по принцип. Сега пусна я тая тема, но не трябваше! Ама престани да им се обясняваш, защото така само ги надъхваш да пишат балочите си и има правиш деня!
Престани. Замисли се какво ти пиша и престани. Преодолей нуждата си от одобрение и престани да се обясняваш. Повтарям се, но не случайно.
Одобрение трябва да търсиш от работодатели и преподаватели. Точка.

Препрочитай н49, н58, мен - ако трябва 50 пъти ни прочети, като мантра да ти станем.

62.   57, АЗ съм в успешна двойка и сме заедно от 9 години! Въпроси?

63.   Чудя се защо това момиче написа темата, след като не желае съвети, не приема критика и очевадно е убедена в решението си.
Аз, като жена с дълга, почти 18 годишна връзка, ще ти кажа нещо. Ако действително искаш да се разделиш с някого заради професията му (освен ако не е наркотрафикант или друг престъпник), то ти не обичаш това момче. Съжалявам, но истината е такава. Когато човек обича някого, го приема такъв, какъвто е. Не прави опити да го превъзпитава, не го променя, просто приема и недостатъците. Ти нямаш ли недостатъци? Съвършена ли си?
Говориш как родителите ти ще ти помагат. Сделка с Господ ли си сключила? Толкова непредсказуем е живота, днес имат пари, утре може да нямат, днес са до теб, утре...

Хубаво е човек да има амбиции. Поздравявам те за това. Но не искай това и от човека до теб. Нямаш моралното право. Да не говорим, че семейства, в които и двамата са кариеристи, са си предизвикателство.

И моят мъж е с обикновена професия, а аз съм с две дипломи за висше. Понякога аз имам повече пари от него, понякога той. Балансират се нещата. Не ми е и минавало през ум да го зарежа, защото професията му изисква да ходи с работни дрехи, а моята - с представително облекло. Била съм с човек с отлична работа, но не, благодаря. Не искам и да си спомням за лъжите, изневерите и пр.
Най-добрите и точни съвети относно работата ми, ги получавам точно от съпругът ми. Макар да не е учил, има добър изказ, нецензурни думи не използва, не лъже, грижовен, перфектен баща. За какво ми е негова диплома тогава?

Имам чувството, че няма да послушаш никого и ще се разделиш с доброто, по твои думи, момче. Явно, за да си научиш урока, трябва да се опариш. Животът си е твой - ти си решаваш, но не нападай тези, които от висотата на опита и годините си, те съветват. Ние не сме твоите приятелки, които я са искрени, я не. Тук безпристрастно изказваме мнение.

64.   Според мен авторката изобщо няма в предвид 'Дипломата', за която някои хора се хванаха и както винаги се хващат. Също така, ако някой обича истинки някого, а не е с него просто ей така колкот' да е се пише обвързан, то ще го обича и подкрепя дори и да е наркотрафикант или друг престъпник. Така че 63 е лицемерна. Права е само са това, че авторката не обича толкова силно момчето. И всъщост наистина е добре, че вижда повод да се раздели с него.
И друго забелязвам - толкова много хора в коментарите си започват да говорят за себе си, за баща си, за мъжа си. Приемат прекалено лично темата, което говори за масово избиване на комплекси на мнозинството. Все едно моя баща като е бивш военен и утре някое момиче да напише: 'не искам да съм с приятеля ми, защото иска да стане военен' и аз такава да се жегна и да почна да ѝ препявам речи, произтичащи от нещо, пряко свързано с мен - факта, че баща ми е такъв, а тя не иска да е с човек, който иска да върви по неговия път.. Абе комплексари сте големи. Нахейтете ме затова, че ви го казвам. Но си е факт.
И освен за думата 'Диплома', също така съм забелязала, че много се хващате за думата 'Кариера', а при внимателно прочитане на текста на авторката, на което съм сигурна, че всички сте способни и сте го направили, ще видите, че авторката не акцентира за 'Кариерата' на приятеля си, а за това, че иска той да работи за себе си: 'да прави нещо свое и да не се отказва'.
Също така номер 15 правилно подсети, че напред в недалечно бъдеще тези тирове няма да имат нужда от човешки фактор. Сега само да не се жегне пак някой с баща или мъж тираджия. Ето тенденцията е и при военните доста да отпадне човешкия фактор. Ей ги американската армия и кои други още вече влагат парички да им се правят военни роботи. Сега по - възрастните тираджии и военни ще се пенсионирате, ама един млад човек, който тепърва ще навлиза в икономически живот трябва да се замисля с какво/къде се захваща и наистина е най - добре да работи за себе си, а не да е част от някоя голяма система. И да, трябва да има амбиция, да е оптимистично настроен и да има градивност - да надгражда себе си и да е развива. Ако можехте да мислите малко по - обективно щяхте да разберете колко правилно разсъждава автораката, ама комплексите ви ви изпиват мозъка.

65.   Междувпрочем шофьорите на ТИР-ове имат отлично за страната заплащане. Имам близък, от малко градче, който получава 1200-1300 евро месечно. 2 месеца пътува, 2 месеца е в БГ.
В Щатите заплащането е около 4-5000 долара. В Германия, Белгия и Холандия, за които имам информация, 2500-3000 евро минимум и то за българи. Не зная холандците и германците колко получават.

То е хубаво да има с кого да си водиш интелектуалните разговори, но и сметките трябва да се плащат. Аз по цял ден съм в научна, интелигентна среда и като се прибера вечер уморена, искам просто мило отношение и внимание, разбиране от партньора. Изобщо не ми трябва някой, с когото и вкъщи да трябва да философствам и да излагам интелектуални тези, да водя дълбокосмислени спорове за света около нас. Явно засищам тази си потребност през деня и вечер искам просто спокойна вечеря с любимия, който да ме изслушва, успокоява, гушка.
Въпрос на потребности и нужди.

Никога ли не ти е минавало през ум, че всеки има право да пробва. Може твоето момче да има желание да кара ТИР, но впоследствие да не му допадне.
Колко лекари познаваш? Изобщо не си права за съпругите на докторите. Някои са домакини, други възпитателки, касиерки. Личи си, че нямаш житейски опит, а говориш така заради насадени в съзнанието ти предразсъдъци, дали от родителите ти или от компанията ти, ти си знаеш. Но съм убедена, че някой ти влияе, защото да зарежеш 3 годишна връзка без да има изневери, лъжи, побоища, а просто така, хм.... Странно е.

Ясно казваш, че ще се срамуваш да имаш мъж шофьор. Аз пък ти казвам, че Бог бавя, но не забравя. Не се знае как ще се завърти колелото на живота и дали един ден точно шофьор няма да те издържа. Голям залък лапни, голяма дума не казвай. Примери около мен в тази връзка много мога да споделя, но не искам хората да се разпознаят, че светът е малък.

Мисли много, преди да затвориш вратата!

66.   62, самия факт че ще се наложи да те питам кой/коя си и за какво се бориш принципно те изключва от прослойката за която говорех ама както и да е.
А авторката не я критикуват за наличието на амбиции, а за това че са болни амбициите и. Едно че амбициите принципно нямат никакво отношение към връзките и обичта. Естествено трябва да порасне доста авторката да го разбере, а и тогава не е сигурно че ще го направи. Никои нормални родители не са се отказали от детето си дори и да не поеме по пътя които някои заблудени му чертаят. Другите критики са че показва липса точно на това с което претендира - интелект и лидерски качества. Достатъчно интелигентните хора се интересуват от това човека до тях да е Човек, а не някой мегаломан. Проста причина - силно амбициозните хора ще направят всичко и ще жертват всеки за да постигнат целите си. Колкото и да им се възхищават отстрани в модерния свят, няколко месеца живот с такъв човек са достатъчни за да го намразиш обикновено. А човек с лидерски качества винаги ще намери как да извлече най-доброто от околните. Ако не можеш да го направиш дори от близките сй, лидерските ти качества са по-близо до никакви, отколкото "големи"

67.   Аз на годините на авторката имах същите болни амбиции. Е, от дистанцията на времето мога да кажа, че тези амбиции освен депресия и стрес нищо друго не ми донесоха. Да, може и да имам някакви успехи, но те са твърде незначителни на фона на това, което платих като психично здраве.

Сега разбирам, че душевния мир е къде по-ценен от каквито и да е успехи, пари, кариери, бизнеси и какво ли не.

И друго - човек като авторката трябва да бъде точно с "тираджия". Защото представете си болно амбициозен човек да се събере с болно амбициозен човек. Амбициите им ще се подсилват още повече и ще стане ад. Напротив - трябва и мъж "тираджия", който малко да я приземява от време на време, а тя него леко да го амбицира и така двамата да намерят златна среда. В противен случай и двамта ще свършат в лудницата.

Тези неща не ги говоря наизуст. Там, където е тръгнала авторката, аз от там се връщам.

Авторката сега няма да ме разбере и ще ми се ядоса. Разбирам я, и аз се ядосвах на такива едно време и не ги разбирах. Ще ме разбере само с опита. Само когато тези амбиции и донесат достатъчно страдание с годините, ще си даде сметка, че това не е както си го представя и ще преразгледа разбиранията си.

Но нека всеки си мине по пътя си и си сбърка, за да се вразуми. Безсмислено е да се дава акъл на човек, който не е видял от първо лице какво му носят ценностите му и какво му отнемат.

Убеден съм, че след 10-20 г. авторката ще мисли по коренно различен начи, но нека сама се усети.

Опита не се предава с думи, а патене. На този етап наистина е добре да се разделят. Тя да си намери някой супер амбициозен, да го намрази и пак да си помисли с такъв ли иска да е. Ако не опита с амбициозен никога, все ще го идеализира в предсавите си и цял живот ще си мисли, че е изтървала някой "голям" амбициозен мъж и е направила огромен компромис с "льохмана". Винаги в нея ще има едно чувство, че си е пропиляла живота. Нека опита и с амбициозен.

68.   Като не искаш чужди мнения и вече си взела решението си защо писа темата изобщо? Хубаво е, че си си поставила високи цели в живота и, че се стремиш да ги постигнеш , но честно казано самочувствието ти е в повече и в един момент рано или късно ще започнеш да отблъскваш хората около себе си! Поработи сериозно над това, защото утре ако и на работа демонстрираш, че си най- великата шефът ти бързо ще те свали на земята като ти покаже вратата! Да не мислиш, че ще ти търпи фасоните?

69.   Авторке, късай с него, на различни нива сте, така не става тоя ще те дърпа надолу, даже не знам защо още не си си скъсала а пишеш теми. Аз съм като теб, момче съм спортист, амбициозен и още отсега мисля за собствен бизнес и съм го започнал. Приятелката ми бившата беше като твоя човек, никакво развитие и се е забила в дребните неща, не иска да рискува и да се усъвършенства и за това я зарязах. Харесват ми жени като теб да искат повече и повече да вземат всичко от живота, да си преследват мечтите с цената на всичко! Хората които ти пречат ги премахвай от пътя ти това е! Успех и нагоре и напред!

70.   Аз мисля, че авторката не хвърчи в облаците. Това, че номер 2 не е постигнал нищо в живота и останалите 26 човека, гласували с голяма оценка за коментара му. През цялата история неудачниците говорят на хората с големи мечти и амбиции, че хварчат в облаците, а когато мечтателите постигнат това, което искат неудачниците мълчат като мишки или казват: "той някой му е помогнал за това". На времето сигурно са казали и на братята райт, че хвърчат в облаците и те са взели, че буквално са фръкнали в облаците, а неудачниците са ги гледали от долу как летят и са си говорили..
А колкото до приятеля ти авторке. Ситуацията може да е различна, не знам, но какво пък лошо има в това да е тираджия? Смисъл.. има си някои хора, които обичат да пътуват и обичат да шофират и стават тираджии. Друг е въпроса вече, дали той иска това или просто го избира заради ограниченията си. Каквото и да прави, според мен или обичаш един човек или не. Или го приемаш такъв, какъвто е, обичаш го, подкрепяш го, възхищаваш му се или не. Честно казано са много малко хората, които мислят като нас. Аз също искам да си намеря такава приятелка, амбициозна, като теб, но не знам дали някога ще стане това.

71.   Аз съм жена, но не мисля, че да си шофьор на ТИР е много лесна работа. Доколко е платена в България, също не знам. В чужбина може би, но тук... надали ще плащат повече от 1000 лв.
А що се отнася до образованието, аз лично никога не съм държала на висшето образование на мъжа. Аз съм с две магистратури, мъжът ми е със средно обарозвание - какво толкова. Но той четеше мнооого книги, още като се запознахме, интересуваше се от старогръцка митология, също като мен. Имахме теми за разговор. После аз започнах работа по специлността си, той собствен бизнес... и така до днес. Какво образование има, никога не е било важно в брака ни. Има други важни неща - имаме що - прилични доходи, имам с кой да си поговоря като се прибера вечер от работа /разбира всичко, което му казвам, нищо че е без диплома за висше, а моята работа е с висока степен на сложност/, либерален е - мога да изляза с приятелки след работа, да отида вечер на бар примерно с тях, без да има мрънкане и панаири в къщи.
А глупаци и комплексари с дипломи има много, авторке, гледай да не се натресеш на някой от тях в търсене на съвършения.

72.   Хора, ако се кефите на тираджии гледайте Реджеп Иведик 5

73.   Не знам авторката дали още чете след всичко изписано, но все пак ще се обърна към нея.
Авторке, ти защо просто не си намериш богат мъж. Виждам, че критерият ти е такъв, няма какво да се лъжем. Притесняваш се, че работата на мъжа ти няма да е снобска, а ти, че ще движиш едва ли не в хай-клас обществото, защото вашите са с възможности, а ти си "амбициозна". Гледам чак за Бил Гейтс говориш, значи за теб не е важно мъжът до теб да е интелигентен, колкото заможен. Не казвам успял, защото ти и грам идея си нямаш в какво точно искаш да е успял, искаш просто да си с някой Рокфелер.

74.   Да караш такава голяма машина изобщо не е лесно - цял ден си на път, трябва да се съобразяваш с движението, имаш срокове, чакаш по граници и т. н. Мислиш ли, че това е нищо работа? Можеш да сложиш залък в устата си донякъде благодарение на тираджиите, които доставят всичката тази стока до големите магазини...
Щом имаш толкова големи претенции и си толкова умна и амбициозна колкото се изкарваш, работи сама за себе си каквото искаш и остави човека да върви по своя път. Излез от селото!

75.   Щом ти е станал безразличен сексуално и емоционално каква дилема имаш повече?
Аз имах много дълга и болезнена връзка с индивид с който живеехме на различни обороти и много различни честоти и знам че има неща,които не могат да се преодолеят.Молех го да си намери работа.Щях да съм щастлива дори и да е като тираджия...
От моята гледна точка:Остави момчето да намери момиче благодарно и щастливо че го има в живота си и го приема такъв какъвто се харесва той.А за себе си потърси нахъсан,амбициозен и цвлеустремен боец какъвто явно търсиш.
Но дали днес или след години-вижда му се краят.Тази връзка е обречена

76.   Виновен ли съм, че не искам жена: маникюристка, козметичка или продавачка.

78.   Много ме кефят коментари в подкрепа на авторката, казващи че който не подкрепя авторката, е неудачник. Какво значи неудачник? Човек, който не е шеф на фирма, не е лидер, няма за цел да гради единствено и само кариера, няма пари? Телевизията добре ви е промила. Най важните неща в тоя живот са нематериалните. Щастие. Любов. Да си в мир със себе си. Да не искаш нищо повече от това, което имаш. Всеки човек постига тия неща по различен начин. Някои хора напълно ги устройва да са шофьори на ТИР или на автобус. И няма нищо лошо в това. Това не са неудачници, това са просто хора с различен светоглед и различни приоритети в живота. Тези хора не им пука какво създават, не им пука, че не са лидери и че не следват някакъв измислен от Холивуд път към успеха. Много от тях са щастливи и спокойни, имат семейства и са по-успели в живота, отколкото някой мениджър в голяма компания, който няма време до тоалетната да иде.
Хора като авторката искат да владеят всичко около тях. Всяко нещо, което не става по техните правила, ги изкарва извън релси. То се и вижда. Всеки, който не е съгласен с нея и отношението й, му бива лепнат етикета "неудачник". Зад цялата тая прогресивност и амбиция стои една мания за контрол, мания да си най-отгоре. И като стигнеш там, кво? Кво те чака? Нищо.
Подчертавам, че нямам нищо против желанието да стане човек голям архитект и да успее в професията. Само успехи пожелавам на авторката в това отношение. Но отношението й към хората, които не споделят идеалите й за успех и развитие, е безобразно, високомерно и неуважително. Научи се да приемаш критика, авторке, също се научи да приемаш и уважаваш чуждия избор, без да поставяш ултиматуми и да се тръшкаш ако той не ти харесва.
По отношение на връзката ви нямам какво да добавя, всичко е казано и кристално ясно.

79.   да 78, толкова са щастливи, че постоянно се оплакват, че държавата им е виновна за това и онова, че тока и вода са скъпи, че за детето им няма осигурено безплатно това и онова. Иначе човек, който е жаден за власт си изявява това желание, независимо дали е направил кариера или не, независимо дали е мениджър или обикновен продавач в магазин примерно. Хората с мания за контрол, които са неспособни да го упражняват във външна среда или нямат такава възможност (напр. на свои подчинени), го упражняват на половинката си и на децата си..
И какъв Холивуд те е подгонил... днеска кой ти гледа телевезия, 2017 сме, а не 1997.

80.   Права е авторката! А вие утре потупвайте тумбака на тираджията до вас!

81.   Авторката е пълна скръб, сиреч абсолютен сноб и жена с крайно ограничен светоглед. Нека поне да гледа чудесния филм с Адриано Челентано "Innamorato pazzo", където принцеса от кралско семейство се омъжва за шофьор на градски автобус, и да не ни занимава повече с еснафските си терзания.

51-73 от 73