ПУ - университет или забавачница?
Пиша тук с цел да изразя възмущението си от организацията на образователния процес в ПУ, и в частност, разпределянето на отговорности между преподаватели и студенти. Първо, смятам, че след като студентите имат право да използват материалите, предоставяни от университета, то достъпът до тези материали трябва да бъде управляван по рационален начин, като целта е да бъде максимално отворен към всеки студент. Но какво се получава всъщност? Избира се отговорник на дадена специалност и курс. Той е назначен към и от университета. Дотук добре, но след това в картинката влиза още един отговорник измежду студентите, избран на базата на някакъв произволен критерий, като "ми той е от града", или "има красиви сини очи". И този човек започва да "преразпределя порциите" - кой студент от съответната специалност и курс каква информация получава, кога, и дали въобще я получава. Смятам, че това е крайно некоректно, и че не е редно един или групичка от студенти да решават дали друг или други студенти ще получат важна за обучителният им процес информация.

Второ, макар че е доста разпространен начин за споделяне на информация, разпространяването на учебни материали, конспекти и реферати по социалните мрежи изглежда изключително непрофесионално, и вместо да бъдат използвани вътрешно-академични мрежи за разпространение, стигаме до ситуация при която регистрацията във Facebook е едва ли не задължителна за завършване на съответната специалност. Е, каква е ползвата от университетските сайтове, в такъв случай? Разбирам, че от администрацията ги е домързяло да подновяват информацията и да качват необходимите на студентите материали своевременно, но това не е оправдание за нехайство и е друга проява на непрофесионализъм.

Трето, подобен подход поражда антагонизъм между студентите, защото не всички студенти се вписват в идиличната купонджийска картинка на университетите, и ако човек не е част от пиянските клики, има реална опасност той да бъде отлъчен и от мрежите, в които се споделят гореспоменатите учебни материали. Питам аз, на какво основание претендират от тези университети за професионализъм след като подобни съображения са част от учебния процес? И могат ли въобще тези хора да обявяват и налагат претенциите си след като те самите не се придържат към собствените си университетски правила?

На този етап, времето за "отговорници" отдавна вече е минало. Не сме в гимназията или детската градина. Университетът е предимно индивидуално изживяване и опит, и е абсурдно завършването на даден студент да зависи от хора, които може и да са там единствено заради едната диплома или престиж. И всичко това с подкрепата на администрацията. E, как да не бъде мотивиран човек да продължи?

Коментари

1.   Това същото трябва да го пишеш до декана на факултета ви, а ако той не те вземе на сериозно - направо до ректора!

Тука може да помрънкаш, да те подкрепим, аз те продкрепям, но реална полза няма да има.

2.   ПУ-пълна пародия на университет! Много се радвам, че рано го осъзнах и напуснах!

3.   Ох, аз търпях това цели четири години! Що нерви се потрошиха, дори и не искам да си спомням. Имаш два варианта: или издържаш или се махаш. Не знам дали си заслужава. В другите университети не знам дали е по-различно, проблемът по-скоро май е в хората. Народът е яко изпаткал.

4.   Аз уча в университет в София, но за първи път чувам за отговорници и тем подобни. Подаваш жалба до декана, до ректора. Както са коментирали преди мен, напиши това, което си написал и на нас. Дано те чуят.

5.   Бъркаш за три неща:

1. Публикуваш темата си в неправилен раздел. Това е проява, или на небрежност, или на неуважение.

2. Подценяваш Фейсбук. Мегакорпорации използват платформата му, като система за легитимиране. Хубав-лош, това е.

3. Гледаш пренебрежително на социалните умения. Групата винаги побеждава индиввида. Или се научаваш да си част от групата, или се научаваш да си аутсайдер. Ти искаш да си самодостатъчен темерут. Хората обаче не обичат самодостатъчните темерути и ги прецакват. Ти си в университет, за да се учиш, започни с пропуснатия от гимназията урок "Как се общува с хората? ".

Дядо Торбалан