За връзките между българи и чужденци в чужбина?
Току що прочетох историята на един българин, който в чужбина завързал контакт с българка, но тя му казала, че не харесва българските мъже и не търси контакт с такива. Че това момиче е пълно с предразсъдъци и е голяма вероятност да е меркантилна, това е истина. Но не разбирам и другата крайност - като сме в чужбина да излизаме само с българи, да се женим само за българи и даже да не си направим труда да се запознаем с чуждата култура и да научим езика на едно добро ниво. Това не е патриотизъм, а нацизъм.
Аз живея в Италия. Учил съм тук, работя тук и не е заради пари, а защото се чувствам добре тук. Българин съм, но съм възприел и италианското самосъзнание. Не се придържам към български жени или приятели. Имам от абсолютно всякаква националност такива, а приятелката ми е сръбкиня. На мен примерно не ми харесват много от българските културни идеали като чалгата, много пошло и гнусно нещо, както и цялото мутренско-чалгарско общество. Затова отбягвам всякакви представители на това общество. Но никога не гледам на българите като цяло като простаци и празноглави кифли. Просто тази извадка я отбягвам максимално. И историята, която помня е българската, литературата, традициите. Но не отхвърлям и чуждите. Патриот в границите на нормалното съм, но преди всичко съм ИНДИВИДУАЛИСТ. Моля, темата ми да не се превръща в спор за/против чужбина и патриотизма. Питам само защо българите в чужбина се разделят в двете крайности - или отношения само с българи и крайно отричане на народа и страната, в която си ИЛИ крайно присламчване към чуждия модел и отричане на всичко родно? Не може ли да уцелим златната среда. И това обиждане и генерализиране на характера на дадени чужденци е глупаво. Ако знаеш и уважаваш културата им, езика им и спазваш правилата, не смятам, че би имало проблем. Но наистина има много байганьовци, които се правят на интересни в чужбина. Иначе и там има криваци, както се казва. Но в Италия не съм имал никакви проблеми от такова естество. Ходил съм с италианки, ходил съм и с българки, но не са ме спечелили, аз не избирам жената до мен по народност, а по качества. Струва ми се инфантилно, когато някой прави обратното. Моля, публикувайте темата ми, защото искам да чуя отговори.

Коментари

1.   Точно така е. Хората са различни и не може да се генерализира. Само в едно искам да те поправя, чалгата няма нищо общо с българската култура. Това е едно пошло течение, което за съжаление една голяма група прегърнаха.

2.   Всички са така. Има виетнамци и китайци в България, които живеят тук от десет години и знаят 3 думи на български. Има и такива, дето се интегрират повече в българското общество. Познавам лично и от двата вида. Няма среден вавриант общо-взето.

Иначе, българите сме още по-крайни. И в България нещата са така, както в чужбина. И в България едната част от народа са патриоти, другата са анти-патриоти. Въобще ние сме народ на крайностите, което не е много добре всъщност :)

4.   Ориентирай се към жени от Северна или Западна Европа. Белгия, Франция, Германия, Дания, Норвегия. Интелигентни, културни, възпитани. И там има кифли, но са малко и лесно се разпознават. Докато при българките е обратното - повечето са чалга кифли, тичат след мутри и мечтите им се изчерпват с това да си сложат силикон и да качват голи снимки във фейсбук и инстаграм, за да събират лайкове. Не могат да си изкарват парите с честен труд, затова или се присламчват към някой богаташ, или практикуват най-древната професия. Червените фенери в Холандия са окупирани от български проститутки. На всичкото отгоре не са нищо особено като външен вид. Никога не съм харесвал българки, чисто визуално. Ами грозни са! Проблемът е, че малко българи имат шанс с жена от Западна или Северна Европа, тъй като са бай ганьовци и са бедни. Избягвай ги. Приятели българи не ти трябват. Повечето са използвачи и предатели. Като цяло българина и българката са един за друг - той е бай Ганьо, а тя е балканска селянка. Страхотна двойка!

5.   1 За съжаление, чалгата вече има общо с България...

6.   И аз съм българка в чужбина, но не желая да имам нищо общо с БГ мъже. За никаква меркантилност не става дума, а за манталитет. Балканците не ме привличат за семеен живот.

7.   Българин каза българите са бай ганьовци,жените еди си какво....Тези дето го казаха не са ли българи...Всеки е различен...

8.   И аз съм българка и не искам да познавам българи където живея.
От момента 0 е ясно: или иска да чука на мига или е отчаян да се жени. Бг манталитета ми е противен до крайност, не ме вълнува, че имало изключения, хубаво, че е така, но нямам желания да си губя времето да ги "откривам".

9.   Е, аз пък съм намерила златната среда, така, че недей ти да генерализираш!

10.   От много години не се занимавам с българи и ми е много добре. Просто не ми е интересно, и ми е досадно. Нямам нищо против тях, имам добри приятели, но не желая българин до себе си, не мога да разбера защо, но има нещо, което ме дразни. Все много знаят, много съдят, отворени, хитреци, а ако реално беше така, нямаше държавата ни да е такава пародия. Другите, хем по-тихо и скромно, ама им се получават нещата, без излишна шумтевица, и това е доста привлекателно.

11.   Аз не искам да се женя за българка. Манталитет. И по врачки ходят.

12.   Здрaвей! Aз съм момиче нс 27 и живея в Испaния от 13 години. Кaто цяло много увaжaм бългaрскaтa културa: литерaтурa, трaдиции, нaроднa музикa (чaлгa НЕ)... Но тук нямaм приятели бългaри. С брaт ми ходим дa игрaем нaродни тaнци в еднa aсоциaция, понякогa излизaме с групaтa дa хaпнем нещо (особено по коледa), но инaче не поддържaме особен контaкт. Единствено с едно от момчетaтa имaме общ език и товa е зaщото той е от културно семейство: мaйкa му е хореогрaф, бaщa му е културен човек, двaмaтa със сестрa си сa много умни и възпитaни, не слушaт чaлгa, имaт културни интереси- нaукa, спорт, технология, изкуство... изобщо сa много интелигентно семейство. A всички остaнaли които познaвaм лично... aбе не сa лоши хорa, но сa достa простовaти. Сaмо слушaт чaлгa, жените сa нaконтени кифли a мъжете сa простaци дето псувaт и пият. Aми... тъжно е. Естествено че не всички сa тaкивa. Но много от тях дa. Във фейсбук имa рaзни групи нa бългaри в Испaния, aми в тях сaмо простотии публикувaт и рaзни простaци се псувaт. Кaкво ще прaвя с тях? Обикновено интелигентните бългaри минaвaт зa испaнци, нямa кaк дa ги хвaнеш че сa бългaри aко не ги чуеш дa говорят. Обличaт се кaто испaнци, говорят перфектно езикa, имaт техните мaниери. Aз кaто избирaм приятели или гaдже гледaм дa имaме сходни интереси, дa имaме подобни морaлни ценности и дa сме от близки култури. Aко е бългaрин, чудесно. Aко е чужденец, също. Вaжното е дa се рaзбирaме.
Но кaто цяло ми прaви впечaтление че бaлкaнските мъже сa си мaчисти. Кaкто и лaтиноaмерикaнците. Зaтуй зa гaдже гледaм дa е някой от Зaпaднa Европa. Или aко е бългaрин дa е с европейско възпитaние.