Приятеля ми ме унижава за пари
Здравейте, с приятеля ми сме заедно от 1 година. Никой досега не ме е унижавал така в 19 годишния ми живот.
Принципно още от началото всички сметки без знаечение дори и 1 лев да е, се дели на две. Нямам проблем с това, не ми е длъжен да ми плаща нищо, никога не съм го и искала от него. Почувствах се зле още преди месец, два, когато си бяхме поръчвали храна за вкъщи и просто забравих да му дам пари, носих си точно 10 лв, колкото ми беше сметката, но на всеки се случва да забрави.
След няколко дни ми напомни как съм му дължала 10 лв, който не съм му върнала. Случвало се е в малкото случай, в които е решил да ме черпи едно кафе, след това да си поиска парите, казва неща като абе я ми дай 5 лв от онова кафе, че нямам пари сега да си купя цигари и подобни случай. Затварях си очите, но преди 2 дни, излязохме с момче и момиче негови приятели на ресторант. Още преди да отидем му казах, че нямам много парички и бих го пропуснала, но той все пак настоя да дойда. Ядох един бургер, имах отново 10-11 лв за него, но явно няколко пъти съм си взела от неговите картофи. Стана време да оправим сметката, дадох 10 лв и той на висок тон, пред приятелите му, ми каза как му дължа още 2. 90, за картофите, от който съм била яла. Почувствах се отвратително, защото нямах повече пари, адски неудбнон ми стана, явно момчето с нас видя че ми стана адски неудобно и той даде 3 лв, вместо мен.
След това му казах, че постъпката му е била много грозна и нетактична и е можело да даде 3 лв, пък после да си ги поиска. Отговора му беше, че който ходел на ресторант си плащал.
Не му е проблема в парите, работи и взима висока заплата, взима купони за храна. Не знам дали е стиснат или просто егоист, защото всеки месец за себе си си купува скъпи вещи, скъпи дрехи. Пак казвам, не искам да ми плаща сметките, но просто много ме унижи, много зле се почувствах.

Коментари

1.   Не е лошо, че си води сметката човека ,лошо е когато го прави явно( пред хора) и подходът е погрешен. Аз само едно не разбирам, ако ти е толкова неприятно, кое те задължава да останеш с него. И моля без да споменаваме любовта.... липсва ,липсва много

2.   Даже и със съквартирант не съм се държал така...
На него му е удобно с теб, нищо не му струваш. Домакинската работа кой я върши? Ако си ти искай му пари за това и бързо ще си решил проблемите- само ще трябва да си намериш нова квартира

3.   Ти за бившия си (вече) приятел говориш нали? Поне по мое мнение при такова държание е по-добре вече да си го оставила.

5.   Тоя направо го зарязвай! Дори не се колебая, като го казвам.
Обаче имам един въпрос - какъв е тоя бургер за 10-11 лв.? И какво е това "картофите, от които ЯВНО съм си взела"?
ж - 30 г.

П. С. А да - и какви са тези картофи, от които уж си опитала само, а въпреки това дължиш почти 3 лв. за тях? И как пък точно 2, 90 лв.?

6.   Разкарай го, по-добре сама. Ама първо отидете на ресторант поръчай си най-скъпото, отиди до тоалетната и бягай....

7.   Наистина е гадно да ти говори тези неща пред хората, но пък сещай се да си вадиш от твоите парички.

8.   Мила, какво си харесала в тоя? По цял ден да го търпиш. Който обича, няма да те унижава, ще те дръпне настрани и ще ти каже каквото има, ама такива проблеми да ти прави за дребни пари? Извинявай много, той да не е на 10? Върни си ми двата лева. Я го разкарай.

9.   На твое място нищо нямаше да деля с този човек, честно ти казвам. Винаги сама съм си плащаша сметките, защото знам, че не е приятно да блъскаш цял месец волски труд и друг да ти изпие и изяде парите, но чак пък толкова за 3 лева защото си си взела няколко картофа, че чак и да се обяви на висок тон пред други хора. Нищо толкова фрапиращо не си направила, още повече, че ако ти го беше казал спокойно, докато сте само двамата, щеше да му дадеш парите на другия ден и нямаше да има никакъв проблем.

10.   Пиле, аз съм последния който ще пише егоист мъж който не плаща сметките на приятелката си. Но тоя в случая не само че е лешпер да приема някой лев който ти е дал като дълг, а че и го натяква, особено пък пред други хора.
За любов и ценене да не говорим, ама то и елементарно възпитание му липсва явно. Не знам и твоя ли акъл е толкова да се занимаваш с него.

11.   Здравей, аз съм излизала с двама като твоя.
Даже с единия живях седем месеца. Той не купуваше храна. А храната е много по-скъпа и се купуваше всеки ден. Той купуваше само прах за пране, плащаше сметката за ток от 30 лв. и алкохол за него и приятели. Той се отнасяше с нен като с парцал. Аз работех по 10 часа. Като се прибера чистех до полунощ и лягах да спя. Унижавал ме е пред приятели. Ще да пример : Една вечер си гладех някаква дреха и той ми се скара, че не мога да ползвам ютия. Тръгна да ме учи пред приятели как се ползва ютия. Разделихме се. С втория който излизах. Той пък една бира ако ме почерпи е направо празник. Всичко делим като излезем. Веднъж не се почувствах ДАМА с тях. Забравих да спомена, че подарък не съм получавала. Те ако смятат евтините гривнички по левче за подарък аз не мисля. Не съм меркантилна. Просто заради жеста. Да видиш усмивката на една жена на лицето какво по-хубаво от това.
Според мен се раздели с този мъж. Той не те обича. Той е скрънза и те използва да пести той на твой гръб. Ти сигурно взимаш малка заплата? Аз също излизам с 10 лева не мога да отделя повече. С този, с който живях спести доста пари. Ходи няколко пъти до чужбина. А аз работех.
Само си хабих нервите с този. Оттървах се, направи го ити.

12.   Махай го веднага този!!!

13.   Какво правиш ти с такова животно е въпросът. Този човек и изтъкан единствено и само от комплекси. Няма грам мъжество, за достойнство изобщо да не говорим, няма самоуважение, а мачка теб защото като типичен психопат така си въобразява, че е "велик алфа".
Ритай то яко в онова място където мъжете имат топки, той вероятно само жирейче някакво има там.
Разбери се с някое момче да излезете заедно с приятелят ти, когато дойде време за сметката, нека другото момче ПРЕД него плати твоята част (дай му предварително парите ако толкова едно кафе е проблем) и само този жест ще го забие този скопен идиот където муе мястото-дълбоко в земята.
После само му кажи на твоичкият, че си се присетила, че в същност си падаш по мъже така че, време е ти и той да си търсите мъже!

14.   Момиче ехееее, бягай от това момче! Той не те, заслужава, ама изобщо. Хей, бягай, гарантирам ти, че не всички момчета са такива и ценят жената до себе си! Егати егоистчето, ми и турска, че и повече от това е твоят приятел.

15.   Пълен цървул! Не му позволявай да те унижава така, покажи му пътя. Ще срещнеш истински мъж един ден.

16.   Не е мъж този, зарежи го.

17.   Я го зарязвай този мухльо...

19.   Ако се ожените, и ти се разболееш, ще те остави да умреш, защото нямаш пари за лечение ли ? Хората са заедно в добро и в зло. Не може да се правят такива тънки сметки с най-близките.

20.   От авторката: Аз тази година съм 12 клас, нашите са ме пуснали една година по-късно на училище, защото съм в края на годината, но това няма значение. Мисълта ми е, че не работя нашите ме издържат все още, надявам се за последна година ме издържат.
Пак казвам, че аз не искам да ме черпи, нито да ми плаща сметките и донякъде държа и аз да делим. Подаръци, цвеят или малки жестове никога не съм получавала.
Бившия ми приятел, който беше със сравнително по-малки финанси, никога не позволяваше, когато той ме е поканил аз да платя. А ако се случи да нямам пари или да забравя, просто следващия път аз плащах или когато той нямаше. Бях свинкала на това отоноешние и мислех, че е нормлано.
Но да се унижаваме за 2-3 лв, и да знае че нямам в себе си в момента и все пак да си ги посика, много дребнаво ми се струва. Аз също съм давала лев,два ако е нямал дребни примерно, но никога не съм си ги искала обратно

21.   Момиче махни се от тоя колкото можеш бързо, аз като имам приятелка парите нямат значение за мене само да я правя щаслива, не ми пука за пари всичко давам за нея и искам да давам повече колкото имам, подаръци злато ресторанти скъпи чанти обувки това е нищо когато тя заслужава целия свят да и сложиш в краката да умреш за нея. А тоя циция за едни картофи не мога да повярвам че има такива. Срам ме е че съм мъж заради такива. Махай го и си гледай живота с нормален мъж да те уважава и да те цени.
Айхан

22.   Въпреки, че съм привърженик на сравнително равното участие в разходите между двама човека. Спокойно мога да ти кажа, че приятелят ти е болен. Не е стиснат, не е егоист, направо си е извратен.

23.   Това е абсолютно недопустимо поведение, независимо от мъж, жена, гадже, когото и да е. Аз не бих искала да общувам с такива хора и бих прекъснала отношенията си. На 19 години си, ще имаш много шансове за нормална връзка.

24.   Здравей, направо не мога да повярвам какви хора съществуват. Стой далеч от него, това е пълна гавра и подигравка.
Искам да ти кажа, че аз издържах приятелят ми няколко години. Ходех на 2-3 работи, утрепвах се, а той само лежеше по цял ден мрънкаше и недоволстваше. Никога нищо не е платил, не само а като го заведа на ресторант имаше претенции за петзвезден. Като си спомня ми се реве от обидите и униженията му.
Та накрая вече и аз станах като този твоя- една цигара да му дам и му намилах една седмица да ми я върне. Правих го на майтап по-скоро естествено, защото беше зверски нагъл. Та понякога поведението е важно, дали го провокираш с нещо и предизвикваш да се държи така. Иначе бягай надалеч. По-добре сама.

26.   Това е много грубо и унизително поведение - той не се усеща, че излага не само теб, а и себе си така. Имай самоуважение, момиче - разкарай го, това не е мъж, който те обича и уважава - за какво ти е такъв само да береш срам и да се чудят хората, какво правиш с него? Говори зле за теб, ако седиш в такава връзка!

27.   Разкарай го на момента този паразит! Мъж съм и дори аз се ядосах, след като прочетох историята ти. Понякога се чудя как такива чехльовци имат приятелки, а още повече как една жена търпи подобно отношение.... Все пак е роля на мъжа да те накара да се чувстваш сигурна. Смятай, че ако заживееш с тоя след време, не само че няма да делите, а най-вероятно ще иска и ти да му плащаш сметките.

28.   Виж сега, малката, за да не се чудиш какво се случва и нормално ли е, ще ти кажа какъв е етикетът и как повечето момчета са възпитани от родителите си. Първо, имам усещането, че вашето поколение е нещо сбъркано. Децата на моите приятели са на вашата възраст и ние си споделяме. Мой колега веднъж се появява страшно угрижен в работата и казва: "Струва ми се, че синът ми нещо не е в ред, момчето, чудя се защо е такъв, като не съм го възпитавал така". Какво има? - питаме ние. "Ами - казва, - вчера ми рече, че ще води приятелка на кино. Дадох му 30 лева за киното и още 20 лв., за да има, че като седнат след това в някое заведение, да почерпи момичето. Синковецът се прибира и ми връща 20 лв. На въпроса ми как така са му останали, отвръща, че девойката сама си е платила и билета за киното, и обяда. Аз му казах, че това е абсурдно: да покани жена на среща и да не поеме разходите, но той вика, че тяхното поколение така си е свикнало, а аз съм бил старомоден загубеняк, и сега се чудя, този келеш да не би да е гей". Ето какъв разказ чух наскоро. Та! Това, на което ме е научил моят баща, е, че плаща този, който е поканил другия. В повечето случаи това е мъжът, ако той е отправил покана към дамата. Но може ролите да се разменят. Често интервюирам различни хора в разни кафенета и сметката задължително я оправям аз, защото срещата е по моя инициатива и човекът е имал добрината да откликне. Ако отношенията обаче, са по-близки и мъжът и жената имат интимна връзка, мисля, че е редно кавалерът да се разплати. Аз може преди да излезем да дам на мъжа ми пари, ако така се е случило, че няма достатъчно налични, но настоявам той да урежда плащанията. А и какво значи да няма? Ако нямаМЕ!!! достатъчно пари за харчене, просто си стоим у дома. Ако имаМЕ, тогава си позволяваме забавления. Един нормален мъж ще предпочете да се застреля, отколкото да направи на въпрос някакви картофи за три лева и то в присъствието на странични хора. Щях да те посъветвам да прекратиш тази връзка, ако не бяха наблюденията на моя колега върху собствения му син. Може би вашето поколение действително си има свой някакъв кодекс и си делите стотинките... Не зная. Ние, по-старата генерация, все още се определяме като "дами" и "кавалери" и спазваме етикета, който не задължава мъжът да е ходещ калкулатор, а просто да прави жест в полза на жената. Тези жестове са приятни и за двете страни. От моя съпруг зная, че за мъжа е много важно публично да покровителства жената, един вид всички да знаят, че това е неговата самка, това го издигало в собствените му очи и в очите на другите маймунчовци от племето, ако използваме такова атавистично сравнение. Последното е в кръга на шегата, но наистина аз нямам спомен майка ми някога да е вадила портмоне от чантата си в ресторант, а родителите ми много често излизаха с приятели като бях дете. Винаги баща ми се е разплащал, въпреки че всеки си оставяше заплатата в един плик, който стоеше в чекмедже в спалнята и членовете на семейството вземаха от него колкото е нужно за пазаруване, сметки и други разходи.

29.   Както казаха и преди мен - зарязвай го тоя младеж. Изобщо не му пука за теб!!! И аз не обичам да харча много пари, но за любим човек и 9 планини ще пресека, камо ли да правя панаири за това, че си е вземал от мойте картофти - абсолютни глупости са това!!! Такъв човек не ти трябва до теб! Пълен егоист и позьор!!!

>М. 31г<

30.   Авторке ти си Мазохистка.

31.   Е как да е нормално, ново поколение и т. н.... два картофа и голяма работа. А ако са семейство кво ще правят. А някога плащал ли е поне едно кафе на първа среща? Човекът работи, а се стиска за два картофа, колко време сте заедно?

32.   От Авторката: Заедно сме от 1 година, не ме е черпил още от началото. Като излязохме на 1 среща си разделихме сметката на две. Случвало се е, като той има повод ( рожден ден или имен ден), но както споменах все намира начин да си посика парите обратно. Може би, преди съм била твърде заслепена и не съм го забелязвала, но сега щякаш ми се отвориха очите

33.   В събота му платих телефона ( той ми даде пари), трябва да му върна ресто 12 лв, но от тогава не сме виждали, защото съм болна. Имам чувството, че този човек се разболя и той от притеснение да не би да ме му върна 12 лв ( който 10 пъти му казах, че съм ги отделила с касовата бележка дори, да не помисли че съм го излъгала) По-често ми напомня как му дължа 12 лв, от колкото ме пита как съм. Имам чувството, че той наистина е болен на тази тема. Стане ли дума за неговите пари дори и 50 ст да са, може да тв убие. Разбира се, той също е много точен, но чак и в мен да се съмнява, като 1 стотинка не съм му взела.

34.   Хей, не се оправдава и се вземи в ръце девойка оооо! Какво, пак ли с него ще останеш? Ако останеш с него, направо ще бъде голям смях в залата. Напиши ни, че си се осъзнала и се дръж, като жена.

35.   Сериозно ли, авторката. Цялата тази тема беше за да потърсиш съвет или да ни известяваш колко пари му дължиш към този момент. Моите извинения, но единственото определение което мога да дам е невежество.

36.   Остави го тоя мухльо да си живее сам с парите си. Да видиш колко бързо ще се осъзнае след време.

38.   Вършиш му услуга - поискай му пари за работата, която си свършила. Коя работа ли? Да се занимаваш с неговите сметки. И не - аз не правя така, но този си го проси! А след това го зарежи.
ж

39.   Другия път като излезеш на първа среща, ако не плати поне първия път въобще не се занимавай. А секс правите ли? Той дори не те обича... Такъв мъж ли искаш да имаш? Поискай му на заем, какво ли ще ти каже... Този не е добре...

40.   .Уважавам жените,които държат да си плащат сами сметките и не харесвам тези жени,които чакат мъжът да плаща,но за човек,който обичам ще дам и последната си стотинка,а ако го ненавиждам,ще правя точно това,което право твоя приятел.

Мъж на 31

41.   Не знам колко от вас ще се обидят, но някой жени сте много глупави и наивни. При първите прояви на ТОВА, директно се прекратява връзката. Защо се оставяте да се държат с вас по този начин? И "но аз го обичам" не е оправдание. Мъже има много, защо все боклуци си хващате.

42.   Когато мъж покани жена на заведение, той плаща цялата сметка. Точка. Всичко друго са глупости. Ама жените били меркантилни. Има и такива, всеки сам си решава каква ще води на заведение. Ама заплатата ниска. Няма значение събираш пестиш и тогава каниш. Излизал съм с жена дето е имала много по големи финансови възможности от моите. И двамата го знаехме. Винаги аз съм плащал дори да съм я водил в заведения в която тя е свикнала да ходи. Даже мислено и благодаря за проявената тактичност, че ме оставяше аз да плащам с моите си пари.

43.   Съжалявам, че ще ти го кажа, авторке, но аз такъв боклук не бих търпяла и един ден! Как може да търпиш такъв алчен търтей, който си прави сметката да не изхарчи 3 лв за приятелката си? Ти самоуважение имаш ли? Явно не.
Ж19

44.   Авторке, аз по-горе ти казах, че този човек си е просто откачен. Преди време имах подобна приятелка, която също беше изключително материална. Не толкова, като приятелят ти, но достатъчно. В ума й бяха единствено пари и вещи. Имах чувството, че излизам с умен робот. Никакви емоции, никаква привързаност, просто нищо. Все едно стоиш и си говориш със стола и той ти отговаря. Изтърпях има-няма 3 месеца. След като се разделихме, сигурно повече от половин година не можех да осъзная, че е възможно да има такива хора ( до тогава не се бях сблъсквал ).

45.   Деленето на сметките явно е ново явление за България, от моите тийнейджърски години е актуално във връзка с установяването на това момичето защо излиза с теб - за пари или заради теб. И във връзка с установяването на това колко самостоятелна е една жена. Като започнах работа, например, дооо сигурно 18-ата си година не позволявах на никой да ми плаща сметките, защото много исках да е видно как аз сама си изкарвам парите и мога да се издържам сама. После се запознах с едно момче, което ме просветли, че не би излизал с жена като мен, защото за него е недопустимо жената да плати в ресторанта, намира за сладко жеста да си извадиш портмонето, но след това вековен разговор за това кой трябва да плати не му е по вкуса. Понеже бяхме само приятели успя да ми обясни доста качествено какво му носи на него плащането на сметката и да ме убеди, че оправянето на сметката не е въпрос на финанси, а на нагласа, чувства, усещания, мислене...
Предвид, че социалното ми обкръжение се движи в кръга 20-30 годишни и че имам някакво наблюдение все пак и върху по-млади хорица, мога да кажа, че не е заложено изцяло това с поделянето на разходите. Има много хора, които си следват традициите. С оглед все пак на финансовото положение в България като цяло аз и много други жени сме готови да си поделяме разходите с господата в случай че не са в добро положение. Аз нямам нищо против да платя едно кино, едни пилешки крилца или да дам 100лв за ток. Ама това, че асистирам в подобни ситуации не означава, че не очаквам от мъжа малки жестове и знаци на любов и отдаденост. Най-малкото дори да сме просто приятели бих очаквала ако след 2 месеца аз нямам пари в дадена ситуация и той даде вместо мен да не ми търси парите. Ако ще и да са повече отколкото аз съм дала за него предния път. От мъжа до себе си очаквам да получавам цветя и подаръци. За мен те са знак на това, че оценяваш човека до себе си. Че си се сетил за него по пътя към вкъщи или докато си обикалял някъде с компания. Имах приятел фотограф. Той често на работа обработваше някакви снимки, които ми/ни е правил и ми пращаше да видя или ги принтираше и носеше вкъщи с хубави рамки. На мен много ми харесваше това, защото беше явен знак, че мисли за мен и цени миговете ни заедно.
Та отклоних се. Исках да кажа, че не е от поколението съвсем, че то не е пълно с такива типове и би било хубаво, авторке, да се разделиш с този и да си търсиш свестен тип. С такова момче като настоящето ти няма да ти е лесно в живота и няма точно да се забавляваш в годините с него.

46.   Виждам, че темата ви стана интересн, затова ще напиша как се развии края.
Реших да се разделя с него, с обеснението че не се чувствам дооценена, и ми е неприятно да съм девета дупка на кавала.
Бях обвинена, че съм материална курва и кучка. Да съм заминавала да си търся гадже клоун, някой чехльо, щяла съм да правя секс за пари и всякакви такива обиди. Общо взето взех си нещата и изчезнах със скоростта на светлината.
Сега се чувствам много по-добре и по-спокойна. Не ме интересуват неговите обиди, аз знам че не ме интересуват парите в един човек.

47.   Карал съм с момиче на среща, че аз ще платя всичко , ходих уж до тоалетна, а всъщност платих сметката и никога не съм оставял момиче дори да си поделим. Ще вметна, така съм възпитан от баща ми пък така и смятам за редно. Студент съм и ще си кажа колко изкарвам за тридневна работна седмица- 480 лева и въпреки това ниския доход не ми е оправдание и се справям !!

48.   Браво, че си го оставила.
Един мъж, който сипе обиди, по подобен, грозен и злобен начин, просто не си залсужава, да му се траят магариите.

Да, аз смятам, че е хубаво нещо, двама души да си поделят, но трябва, да има разбирателство и компромиси, иначе всичко е една крива сметка и скучен секс...

50.   Браво, авторке!

51.   Ехееее, много правилно решение! Точно така, да го видим сега! Не се връщай при него за нищо на света!

52.   Авторке, правилно решение, ако е бил възможен разговор това е било още по-добре (може да не е знаел, че дразни).

Чувал съм за един, който канил момичета на вечеря. И ги е окуражавал да поръчват скъпи ястия. Накрая на вечерта питал:
- Сега ще ходим ли да си лягаме или всеки ще си плаща сметката?

Вариантите са три: плаща си сама, сервитьорите я плащат (вероятно срещу услуга) и третият най-честият!

Така че когато един мъж черпи, много често има някакви очаквания от вас!
Разбира се има много джентълмени които се радват само на компанията.
И ако една дама е млада и красива е съвсем нормално да бъде черпеха в много случаи. Както и ако една дама е стара и/или грозна е нормално да почерпи млад и/или красив мъж.