Работа в киноиндустрията или в ИТ сфера?
Здравейте. Все още съм в 10 клас, но не искам да чакам последния момент, за да избера с какво да се занимавам.
От няколко месеца почнаха да ме влекат професиите, свързани със създаването и продуцирането на филми. Четох за това кой каква роля има в правенето на един такъв, но не знам кой ме влече. Режисьор надали ще ме угоди, не съм чак толкова креативен. Искам да ми се налага да работя със снимачния екип в действие, т. е. да наблюдавам как актьорите играят, но също така искам и да съм част от пост-продукционния процес - визуални ефекти, монтаж и т. н. За актьор мисля, че не ставам, но мисля че и да правиш дублаж също е яко, обаче не си харесвам много гласа. Другото е, че не знам доколко е доходоносно да се занимавам с подобни неща (за киноиндуструята като цяло) и дали има реализация. Ако случайно избера това, почти съм сигурен, че ще замина в чужбина, защото тук просто не се създават толкова хубави филми, колкото в чужбина (САЩ и Англия). Имаме 1-2 стойностни сериала, но забелязвам, че от миналата година нещата почнаха да тръгват нагоре, обаче много бавно.

Другата ми идея, което е коренно различна, е да се занимавам с графичен дизайн, може би. (доста съм добър на Фотошоп, обаче не съм рисувал от години) Наскоро почнах да проучвам и изкуствения интелект, обаче за него се изисква много програмиране и математика = не е за мен. Ясно е, че тази сфера е добре заплатена, но не знам какви длъжности още има, които могат да ме привлекат.

Наистина още не съм намерил моето нещо, а и дори да го намеря - на мен след време ми писват и искам да сменя обстановката. (освен ако наистина не ми е на сърце)

Знам, че стана много дълго, обаче вие как мислите? Наясно ли сте какво образование се изисква за някоя от двете сфери? Много се надявам да ме разберете.

Коментари

1.   От автора: Извинявам се, че е в тотално различна категория. Съвсем забравих да я променя.

2.   Ами щом казваш, че не чувстваш, че си креативен, също и че не ти се програмира, значи май ето това ще е за теб: 'също така искам и да съм част от пост-продукционния процес - визуални ефекти, монтаж' - това може да го работиш и в някоя телевизия.
Но пък и като графичен дизайнер би могъл да се реализираш. Проучи за свестен курс и го изкарай.