Странно поведение
Здравейте! Познавам момиче, от 12 клас, което трудно общува. Единствено, ако я попиташ нещо, тогава и тя ти отговаря кратко. Каквото и да и поискам от сорта на ученическите принадлежности или пък кърпички или дъвки, та дори и пари назаем - тя винаги отслужва. Мисля, че психиката и за общуването с хората само пустее. От 8 клас, за 5 години тя не е завързала нито едно приятелство от нашия клас. Не е видяла нищо лошо от нас, но и не иска да говори ни най-малко с нас. Постоянно ходи с униформа, но не е зубър, има прлични оценки, но не и блестящи. Освен това не си носи телефон на училище(а има, но казва, че просто няма навика да го носи), също така казва и че вярва в Бог и отрича теорията на Дарвин. Странно, а? Предстои ни да кандидатстваме в университети. Попитах я какво мисли да прави с бъдещето си, а тя каза, че е объркана и несигурна в целите си. Веднъж докато си говорехме, за проблема и с общуването и, ми сподели, че не обичала да накърнява хората по какъвто и да е начин и затова предпочита да си мълчи. За първи път чувах такъв отговор. Зачудих се, но нищо не отговорих. Падам си по въпросите с психиката на хората и затова се осмелих и да пиша тук за тази чудата персона-''ТЯ''. Искам да ви запитам дали според вас това момиче ще има наченки на промяна в бъдеще, дали ще се очовечи, ще почне и да общува според вас, защо и е токова трудно да общува, ненавижда ли ни като нейни съученици, горда ли е, от какво би могло да се породи такова държание?

Коментари

1.   Аз мисля, че ако в това момиче има проблем тя е тази, която трябва да търси отговор

2.   А аз съм същата само, че след училище. В училище не може да ми се затвори устата, ама след това не излизам с никой от класа, нито с други приятели. Така, че тя не е единствена.

3.   Поведението ѝ се дължи от различното възпитание и ценностна система. Нито ви презира, нито се чувства като нещо повече от вас, просто не си пасвате като типажи хора и тя го знае. Има и други хора като нея, аз съм срещала поне 3-4. Говорила съм доста с тях на теми като религия, възприятия и образование. Не съм се опитвала да ги приобщя към своя компания, защото те не са имали желание. Не са ме търсили през свободното си време и рядко са идвали първи да ме заговорят. Пък и темите са били съобразени с техните виждания, исках да ги разбера и да бъдем приятели. Съученичката ви може коренно да се промени за следващите 5-10 години, но е по-вероятно това да не се случи. Не се опитвай да ѝ натрапваш мнението си или да я променяш, сигурно се чувства добре така, по такъв начин е израснала и се е научила да живее с различни идеали и принципи от общоприетите. Няма лошо да си говорите и да се държиш мило, но тя просто е различна, приемаш я каквато е и не я анализираш. Не мисля, че е сбъркана, просто не се вписва и не е съгласна с масовите виждания. Което би обяснило отговорът ѝ.

4.   Много е хубаво, че искате да я приобщите. Ние имахме такава съученичка и другите много зле се държаха. Сега е по- комуникативна. Хората се променят. Аз също не съм от хората който говорят много.

5.   Ти се погрижи за своето ограмотяване, вместо за странностите на хората.

6.   Чуй много внимателно това, което ще ти напиша, и ако можеш, вникни в него.
1. Ти си късметлия, че познаваш такова момиче, аз цял живот търся такъв човек и още не съм срещнала. Ако искаш да запазиш познанството си с нея, я приеми такава, каквато е и не й вменявай такива глупости като "странна" и "проблем с общуването".
2. Проблем имаш ти, че тя не общува, тя не страда от това. Тя има нещо много по-добро, което сигурно никой от вашия клас няма - тя общува с Бог. Все едно да кажа за теб - цял живот ли ще имаш проблем с общуването с Бог? Ти ще ми кажеш, че не се чувстваш да имаш някакъв проблем, както и тя, предполагам, не страда от това, че не си говори с вас.
3. Както сам си видял, тя е добронамерена - услужлива, не отказва помощ, дори и пари. Това, че мълчи не значи, че се мисли за нещо повече, че е високомерна, или че ви презира, напротив! Просто се пази от грях.
Тя сама ти е отговорила - не иска да накърни никого, да нарани никого. Къде виждаш ненавист тук, или високомерие?
4. Наистина ли не си чувал за хора, които не вярват в теорията на Дарвин (която между другото отдавна е отхвърлена), а вярват в Бог? ТЯ е християнка, най-вероятно православна, а не от сектите. Вярва в Бог, сигурно ходи на църква, пости, изповядва се и всичко останало, което правят няколко десетки хиляди хора в България. Внимава над поведението ти, над мислите си, за да не оскърби Бога с някой грях. Неща, които за вас, младежите, са ежедневие в общуването, за нея са грях (и не само за нея).
Обърни внимание на разговорите, които водиш с близките и приятелите си, колко пъти си обидил някого па макар и на шега да е, колко пъти си използвал цинични изрази, колко пъти си възроптал срещу майка си или баща си, колко пъти си излъгал, макар и в нещо дребно, колко пъти си се подиграл на някой различен от теб, колко пъти си се държал непристойно. Дали си пушил/пил, или си одобрявал пушенето/пиенето на другите около теб, дали си се натискал някога с някое момиче, или сте правили секс, дали си подминал просяк с презрение и подигравка, дали си обидил учител, или си говорил зад гърба на съученик, дали си излъгал майка си в очите, а тя ти е вярвала? Дали си бил непокорен на волята на баща си?
Всичко това са грехове, от които тази, най-вероятно чиста и свята душа, се пази. Завиждам ти, че имаш честта да я познаваш. Послушай ме - ако не я оценяваш такава, каквато е, направи й услуга и не се занимавай повече с нея. Тя няма нужда от това, от начина, по който я гледаш (с почуда, кога щяла да се очовечи), от това да решаваш "проблемите" й и прочие. Приеми просто, че има хора, които са избрали път, по-различен от широкия и равния, по който вървим всички.
А ако пак се случи да говорите за това какво ще прави като завърши, може само да и кажеш - да постъпва така, че да не съжалява впоследствие.

7.   Има два варианта, по-точно три:
1. Жертва е на някаква форма на домашно насилие
2. Страда от депресия
3. И 1., и 2.
Така мисля аз по описанието, което даваш.

8.   Обратното на гордостта - нейното е скромност.

9.   Мерси много на всички за коментарите!От автора.