За срещите - кой плаща сметката?
Знам, че има изобилие от подобни теми из интернет пространството, но изглежда това е въпрос, който често кара хората да се чудят и създава неловки ситуации, както и проваля потенциални връзки понякога. Ето че и на мен ми дойде до главата.
Забелязала съм, че има два типа хора. Първите са такива със старомодни разбирания, които смятат, че кавалерът, канейки дамата на среща, се очаква да поеме и сметката от мястото, където я е завел, в израз на желание за ухажване, грижа за нея и джентълменски жест на внимание. Изглежда някак си по-естествено мъжът да плати сметката, което се приема добре както от много жени, така и от много мъже, които го чувстват като необходимост и по този начин им идва отвътре я заради убежденията им, я заради начина, по който са възпитани.
Нека поговорим сега за вторият тип - привържениците на еманципацията (която е много удобна за някои мъже, особено след като жената в много случи не може да бъде равна), които смятат, че сметките трябва да се делят, мъжът не е длъжен и прочие, че ако жената очаква редовно да бъде черпена на среща едва ли не е използвачка и какво ли още не. Да, има и такива жени, ама това са меркантилните кифли по чалготеките и подобни образи, на които им личи отдалече. НО зад една и съща позиция по въпроса, от две различни гледни точки, могат да стоят и две различни обосновки и виждания.
Ето една скорошна ситуация от моя личен опит. Започнах да излизам с едно момче. Аз съм безработна студентка, а той работи. Първата среща мина чудесно, всичко нормално ( с едно изключение, но то е извън темата), прояви се като кавалер и за сметката – аз понечих да си платя, но той ме спря в зародиша на това мое действие. Излязохме на втора среща. Вървеше още по-добре и от първата. Седнахме да хапнем. В процес на разговора коментирахме някакви ресторанти, за един от които той каза „може да отидем там някой път, ама ти черпиш”. (? !? ). Когато сервитьорът донесе сметката, аз се опитах да я платя и той „не, не”, и настоятелно ми набута в ръцете кажи-речи почти половината сума. Добре, както и да е. Станахме от заведението, поразходихме се известно време, а по-късно седнахме в едно друго да пием по нещо. Там вече той плати(което си мисля, че беше от гузна съвест заради едно друго недоразумение). Тръгнахме си, поразходихме се още малко и той пожела да ме изпрати с такси. Казах си приятно изненадано „брейй, какъв джентълмен! ” наум, но… По-късно таксито паркира пред нас (той възнамеряваше да се прибере със същото), а на мен ми стана леко неудобно, че така повече път му се отваря и съответно по-голяма сметка. Отново тръгвам да изваждам портмонето(той не прави никакви опити да ме спре и не казва нищо), платих на шофьора сметката до момента и той отново остана безмълвен и бездеен. Дори шофьорът леко учудено попита „а, така ли ще платите? ” … ами да. Харесваме се с човека, ама тези прояви ми се струват някак дребнави … и то още от втората среща. ( и пак да повторя – при положение, че той работи, а аз не ). Хайде, по-натам с най-голямо удоволствие бих почерпила, но просто ми става леко обидно, особено това с таксито, и леко позагубих желание за каквото и да било.
Въпросът ми е как постъпвате вие със сметките на първите няколко срещи, че и по-натам?

Коментари

51-67 от 67

58.   В темата на авторката не става дума, че иска да бъде издържана и очаква всичко наготово, а така като гледам въпросният момък гласно предявява желание да бъде черпен, което е адски грозно, независимо на шега или съвсем сериозно го е казал. Поне на първите няколко срещи е редно като ухажор и кавалер да поема разходите, а ако няма големи възможности, може да се съобразява с това и да не ходят по заведения, които не може да си позволи, какво остава пък с такси да я изпаща. Оттам нататък вече могат да се разберат по този въпрос и да съгласуват кой, кога, какво и доколко може да си позволи, но тези постъпки не говорят добре за момчето като цяло. Номер 2, 20, 22, 42 и 51 звучат като мъже на място, които съвсем правилно гледат на нещата и имат отношение към жените, евала за което.

59.   От номер 47: Извинявам се, че не съм се уточнила. Визирах някои коментари, не авторката. За нейния ухажор съм напълно съгласна, че се е държал нелепо.

60.   49/54, ама разбира се, как не се сетих по-рано, че богаташите в чужбина мило и драго дават за българка :-) тичай да не те изпревари някоя :-)
а за мен не се тревожи, аз отстъпвам всички богаташи на теб ;-)
от 52

61.   Аз лично никога не бих излязла втори път с мъж, който ще предложи да ме изпрати с такси и след като таксито спре пред нас, ще започне да се ослушва за сметката. Макар че като се замисля, аз и първи път не бих излязла с подобен тип - надушвам безпогрешно мухльовците отдалеч.
А що се отнася до написаните по - горе саркастични коментари за поддръжката на външния вид на жената, за средствата и времето, които се отделят, при подготовка за среща а и не само, не мога да се въздържа да не поясня следното: аз лично не познавам неземни красавици, които просто се се изкъпват, връзват си косата на опашки и излизат да си вършат работите : ))))) Е, може и да има няколко такива неземни супер жени, но не са много.

62.   Мен лично от темата най ми хареса вица на номер 55 :) Ако не беше пропит с толкова много истина, щеше да е много забавен :)

Да благодарим и на номер 52, за изключително точното определение на този тип жени :) Ако мъж ти го каже, значи не е достатъчно голям "жентълмен" и не заслужава "дама" като 49 :) Друго си е като го чуеш от жена, а? и разбира се, и на това се намери кусур - твърде стара била, нямала право да я критикува :) Тя приема критики само от жени с прасковени дупенца до 25 години. Това са и критериите за успех, това има да предложи "дамата" :)

И аз да се присъединя към хората които ти пожелават попътен вятър. А дано всички от този сорт се изнесете там, че то в Англия е бъкано с млади, бели "жентълмени" които се чудят къде да търсят млади българки :)

Иди да видиш, и като се върнеш, ще разкажеш :)

63.   Скоро имах подобен случай - виждах се около месец с един мъж, за това време имаме 2 излизания на заведение с не големи сметки - около 20-30лв. и понеже човекът е с доста добро финансово състояние /и постоянно парадираше с това/, го оставях той да плаща... докато не ми заяви един ден, че бил за равноправието... и трябвало да си делим сметките. На момента го зарязах, разбира се. Един ден и таксата за детска градина на детето ли ще си делим? И джобните му за училище? А ако нямам пари - няма да излизаме? Или ще ми ги пише като заем и ще му ги върна после?
Ако на среща с жена мъжът плати общата сметка, това показва че има сериозно отношение към нея, в противен случай не би хвърлял пари на вятъра. Това с деленето на сметката и скатаването в таксито поне за мен е показателно за обратното...

64.   С такива разсъждения, НИКОГА няма да има еманципация!
Станало й обидно на авторката, защо?
Така, да анализираме :
Той платил на първа среща, за нея това било хубава първа среща. На втората ходили на 2, 3 заведения, тя платила една част от сметката, което не сметнала за редно, но продължила да има надежда.
Очаквала да й плати таксито, но отново ударила на камък, ТЪЪ авторката какво очаква?
Очаква, като заяви че е безработна да я черпят на аванта, докато най-сетне и тя не си позволи повече пари.
Очаква, че винаги мъжът трябва да плаща сметката, иначе какъв мъж е.

Моят коментар към темата е: Като няма пари, защо се съгласява да ходи по няколко заведения на среща?
Съгласна съм, че на първа среща трябва да плати мъжа, но следващите пъти не е задължен.
А, и какво е това обикаляне по заведенията? Вие разговаряте ли или сте отишли да се наплюскате и напиете?
Ако се виждам с някого, то ще е заради самият него, за да го опозная, няма да искам да сядам по заведения и да правя сметки, които аз самата не бих могла да платя.

Ж. 21

65.   Номер 63, тъй като ти твърдиш, че момента, щом мъжът е спрял да плаща, си загубила интерес към него, с това и логичните последващи интимности, интересно ми е как ще отговориш на следния въпрос: Когато мъжът спре да плаща, жените от коя професия губят интерес и не се стига до отваряне на краката?

Заявяваш, че сметките не били големи, а в същото време, по някакво твое си, женско разбиране, си приела желанието му да сте равнопоставени (т. е. ти да заплащаш разходите, които правиш) за "неуважение" и/или "обида". След като сметките - по собствените ти думи - не са били големи, защото го правиш на проблем? И защо първосигнално си самовтълпяваш, че това да плащаш храната си е равносилно на това, че този мъж би делял и всичко останало относно едно ваше бъдещо дете!? Такива кръчмарски сметки са ми най-смешни - "Щом това, значи онова... ". Той пък те е изпробвал доколко сериозна си към него и се е уверил нагледно, че ти не би могла да си семейна опора в живота, съответно си негодна да си му спътница.
Разсъждавайки по твоята логика, той пък може да е стигнал до друго заключение: "Тя щом прави разходи, но чака наготово аз да плащам за тях, значи утре ще иска и аз да навивам (цялата, не половината) пелената на нашето дете, аз да му закопчавам (всичките, не половината) копчетата на ризата преди училище, да му готвя (цялата, не половината) манджата и т. н. ". Усещаш ли къде е тънкият момент? Не може по един показател да съдиш за всички останали! А като добавим и егоистичното мислене, картинката става пълна! Ти искаш да получаваш, но не и да даваш (дори и наполовина ти се свиди и равноправието и справедливостта си ги тълкуваш като "обида" към теб). Ти искаш друг човек пръв да влага усилия и пари, но не и ти (и така - той е влагал цял месец, по твоите думи).

Има една много известна, но и много вярна картинка, изобразяваща жена, гледаща през прозореца и твърдо заявяваща: "Ще се боря за равенство... ", като в този момент навън вижда един мъж в кучешкия студ, чистещ тротоара от натрупалия сняг, и допълва "... от утре... ". Този виц, който е жестоко верен, се отнася и за всички останали жени, чакащи наготово от мъжа. И не ми давайте пример как е в цивилизованите страни, защото в такива съм живял и там жените не страдат от егоизъм и комплексарщина, а си поемат сметките или се редуват с мъжа, за да са доволни и двамата и да не се чувстват взаимно ощетени, че единият използва другия за пари. Пито-платено.

66.   Номер 41, разсъжденията ти ми идват малко елементарни. Разглеждаш жената, като някакъв трофей, който ще занеса в замъка си, след като съм убил дракон, победил 363ма противника на рицарски турнир и накрая съм пратил сметката в ресторанта. Да се подлага партньора на разни изпитания е инфантилна история. И понеже ми задаваш конкретен въпрос, ще ти отговоря с конкретен житейски пример. Дали бих ценил една жена, ако не изисква жертви от мен или просто ще и го мушна и ще продължа напред? Преди повече от 20 години се запознах със съпругата си. След кратък флирт я поканих на среща и за неудоволствие на младежкото ми его нася да си поделим сметката. Два бирета за "Сватбата на най-добрия ми приятел" и два пакета пуканки. Последвали от най-добрите коктейли по онова време в София в клуб Фанатик. Вечерта завърши с бурен секс, че чак продължи и на сутринта. По-късно жема ми ми обясни защо не е искала да платя тази първа светка. За да не се чувства задължена с нищо и решението дали да се чукаме или не да е изцяло на базата дали ме харесва, какъвто съм. Още сме заедно. Имаме три прекрасни деца и смея да кажа, обичаме се. Толкоз по въпроса, дали ще ценя жена, която не поставя препятствия, които да преодолявам, за да докажа стойността си.

Впрочем умишлено употребих термина "компаньонка", а не "проститутка". Докато проститутките предлагат секс компаньонките и куртизанките предлагат нежност, интелектуална компания, формално присъствие, а сексът е въпрос на благоволение.
Номер 63, как си представяш семейния бюджет? Той плаща всичко, а ти си харчиш твоите пари, както ти е кеф? В семейството няма такова нещо, като "той плаща детската градина". Все едно да вадиш пари от единия си джоб и да ти слагаш в другия.

Дядо Торбалан

67.   След коментар 14, какво още неясно има?

68.   Авторке, принципно си права, но ти си тази, която най-добре може да прецени ситуацията с този човек. А аз мога да ти дам пример със себе си. Омъжена съм щастливо повече от 10 години. Мъжът ми е не е българин, да кажем, че е западняк. На първата ни вечеря навън платих аз. И в продължение на 10те дни заедно някак си естествено се редувахме в плащането. Първоначално той искаше да си плаща, но аз отказах. Не исках да остава с впечатление, че съм зависима и не мога да платя една сметка. Това дори нямаше никакво значение. Важното е, че при нас имаше любов от пръв поглед. А години по- късно той ми сподели за онази първа вечеря, която аз платих и че това го е впечатлило.
Смятам, че на всеки средно интелигентен мъж ще му стане приятно жената също да се включи с някоя сметка понякога.

69.   На мен ми е смешно как жените, очакващи мъжът да им е задължен да им плаща сметките, считат мъжете за сметкаджии, след като всъщност сметкаджиите са самите те (въпросните жени). :)

Искала била да се чувства уважавана и обичана. Ами, като искаш, тогава си отвори очите и ушите и вникни в поведението, кавалерските жестове и думите на мъжа насреща (отваряне на вратата, носене на чанта или друго, изчакване първо жената да поръча от менюто, даване на якето или държейки чадър по време на дъжд и прочее), а не си завирай мислите в неговия портфейл! Уважение и обич не се купуват с пари, нито се влияят от материалното. И най-големият богаташ може да е грубиянин, ревнивец и без обноски; така както и беднякът може да те уважава, разбира и носи на ръце. А, забравих - по време на дъжд е най-удобно в топлото БМВ Х6, та явно затова изобщо не си и правите труда да мислите за чадъри и якета. :) А пък чувството за хумор, изслушването, отварянето на вратата или друг жест на внимание не купуват парфюми за 150 лева, ботуши за 400 лева и чанти за 3000 лева, така че... :)

Жени (не достойните, а само тези от вас, които сте нагли и пресметливи мрънкала), стига сте жонглирали с удобни за вас думи и започнете да наричате нещата с истинските им имена! Като искате безплатни почерпки, пари и лукс от мъжа, казвайте го ясно и точно! Също толкова ясно и точно помнете, че плащащият мъж го прави с мисълта срещу парите му да извършвате определени действия по особено майсторски начин! :)

70.   Да ви кажа, понякога има и спорни положения в етикета. Спомням си как бях поканила известен български муикант на интервю. Работех като журналистка тогава, а и сега. Т. е. срещата беше работна. Той избра да се срещнем в една много скъпа сладкарница. Отивам аз с фотографа, поръчваме си ние двамата по един чай, а музикантът - фрешове, пасти, торти, уискита, сладоледи и т. н. Беседваме, колегата направи снимките и си тръгна. Оставаме ние с господина да си довършим разговора. По едно време му звъннаха по спешност по телефона и той се извини, че трябва да бърза и буквално изхвърча през вратата. Аз останах сама на масата и оправих огромната сметка, разбира се. Чисто формално така и трябваше да бъде, защото поканата съм отправила аз. Но пък той избра това скъпо заведение. Какво е мнението ви? Как трябваше да се реши тази ситуация?
Лично аз, дори като жена, при положение, че съм се съгласила на срещата, но съм настояла за еди кое си заведение, защото аз го предпочитам, щях да си покрия този масраф, като тръгвайки си дискретно платя собствената си сметка на сервитьорката. Съгласна съм, че е грозно да оставяш пари на масата. Но е и грозно на работна среща да поръчаш цялото меню и да оставиш събеседника си да се оправя. Ами ако нямах в себе си толкова пари?

71.   Моите сметки винаги са плащали мъжете, не че са били големи сметки. Един единствен път, един мъж поиска всеки да си плати сметката, пихме просто по едно кафе, беше красавец, но повече не исках да се срещна с него. За мен това беше тест дали когато свия гнездо с мъжа ще се грижи за мен, когато му раждам деца и няма да имам вузможност да работя. Омъжих се за джентълмена, който винаго плащаше сметката, возеше ме с колата си, подаряваше бъкети с цветя, дърпаше ми стола, за да седна... докато се оженихме. От там нататък разбрах, че всичко е било театър. Стигнахме о там, че очакваше аз да плащам битовите сметки, живееше моя дом, не искаше да работи. Разведохме се. Изводът–и джентълмена може да е лъжлива поза, няма нищо сигурно в този живот.

72.   Четейки номер 71, на човек му става едно такова топло на душата. Един сметкаджия бил надиграл друг сметкаджия. Аз лично не виждам нищо нередено. Както ти си си правила сметките някой друг да те издържа и да се държи с теб все едно си принцеса, този също е имал подобна идея. Иронията е, че всъщност сте имали сходен начин на мислене и цели. Което принципно е хубаво нещо в една връзка. Разбира се, освен ако поначало идеята ви е била малко... неправилна :)

Хората забравиха, че една връзка се гради най вече чрез споделеност - в много отношения. Но това беше преди много години. Вече всички търсят възможно най голямата изгода в една връзка и този който "дава най много", от чисто материална гледна точка, е "избранника на сърцето ти".

74.   Напълно съгласен с номер 72.

75.   Определено ме дразнят двойните стандарти у някои от пишещите тук жени. Хем искат равноправие, хем не са готови да се разделят с привилегиите на своя пол. Особено ме разсмя това с определението “дами“ и “специални“. Това, че ви харесва да се мислите за такива, не ви прави такива наистина. Каква дама може да е момата, очакваща да и се плати сметката!? Какво “специално“ има в жената, приела да е паразит на чужда софра? За мен предложението за делба на сметката именно на първа среща е сигнал към другия, че го приемаш като равнопоставен и си готов да споделиш с него това, което имате - като пари, време и възможности. Мисля, че плащането на сметката на другия трябва да стане тогава, когато си наясно, че искаш да продължаваш да се виждаш с този човек. Мъж с жизнен опит съм, нагледал съм се на всякакави жени, но ми е правило впечатление, че има бедни и бедни хора. Бедният по душа ще поиска да го нахраниш и напоиш, ще те затрупа с проблемите си и няма да поиска да чуе за твоите интереси и желания. Има друг вид хора - с малки финансови възможности, които ще кажат направо - не искам да ходим на място, където няма да мога да си покрия своята част от сметката - и това е достойно за уважение, защото показва, че този човек се е срещнал с теб защото си му интересен, а не за да го мъкнеш по ресторантите. Понякога такива хора те канят и на кино, и обикновено филмът е интeресен...Обикновено и после се оказва, че са хора със стил, а ако са жени - наистина имат Дамата у себе си. И тогава ти е приятно да предложиш да платиш вечерята, и то без да очакваш отплата под каквато и да е форма...За мен нещата са прости - никой лъв не обяснява, че е лъв! Тръгне ли една жена да обяснява каква дама е, или един мъж какъв мъжкар е, те не са това, за което се представят. Определено жените трябва да свикнат, че една изкарана вечер с мъж не е само сладки приказки, но и сподеряне на ситуацията - разходи, транспорт и прочие, поне докато не се изясни какво отношения ще развиват, тогава е друго ...

51-67 от 67