Страх-Моята История
-Страх те е нали? Страх те е от това да се влюбиш, страх който сковава сърцето ти... Страх с който ежедневно трябва да се бориш, но не ти си се примирил. Защо?

-Защо ли? Седни, настани се удобно... Не ме е страх от това да се влюбя... страх ме е от това, че дори и всичко да дадеш на един човек, той винаги ще иска още! Никога няма да си му достатъчен само ти! Така е и в живота! Страх ме е от прекаления перфекционизъм и претенции на хората. Страх ме е от нараняванията, от цялата болка, която съм преживял. Страх ме е от факта, че никога не съм бил, не ще и бъда номер едно. Хората казват, че във всеки филм е задължително да има поне един главен герой, а всичко останало са второстепенни роли и статисти. Страх ме е, че в моя филм аз не съм главният актьор, не съм дори и второстепенната роля. Страх ме е от отказ, страх ме е от самия страх, от факта, че никога няма да съм достатъчно добър каквото и да направя. Страх ме е, че винаги ще има един глас, който да ми казва "НИЩО НЕ СТАВА ОТ ТЕБ", "ТИ НЕ СИ ДОСТОЕН", "КЪДЕ СИ ТРЪГНАЛ ИЗОБЩО". Страх ме е, от нерешителността ми породена от годините страдание, които съм преживял. Питаш ме дали ме е страх от любовта? Няма как да ме е страх, при положение, че никога не съм я чувствал. Никой не ми е позволявал да го обичам със цялото си сърце. Никой никога не ми е давал тази възможност. Седя в ъгъла сам, свит от болка, не физическа а най-страшната болка-душевната. И от самотата не ме е страх-та тя ми е най-близкият приятел. Толкова години вече си живеем ръка за ръка-аз я моля да си тръгне, а когато го направя тя ме прегръща още по-силно и ми прошепва зловещо "Никъде няма да ходя". Може би найстина не ми е отредено да бъда щастлив. Когато го казвам на висок глас, хората ми се смеят, подиграват и се опитват да ме убеждават, че съм млад и още не ми трябват такива преживявания, такива взаимоотношения. Годините обаче си текат, днес си на двадесет, утре на тридесет, в други ден на петдесет. Също се знае, че това, което не те убива те прави по-силен нали? Някои рани обаче така и не зарастват. Спомени, откази, белези на времето. И изведнъж се оказва, че всичко свършва. Обръщаш се назад, виждаш всички около теб, с които някога сте си прекарвали прекрасно как ти обръщат гръб и казват "Ама аз имам планове с годеницата, приятелката ми, жена ми". Ти се усмихваш, разбираш ги и се оттегляш. Някогашните ти приятели, които всеки ден си виждал започват да изчезват малко по малко. След като осъзнаеш, че оставаш сам, се затваряш в себе си, започваш да мразиш. Омразата нараства с всеки един ден, заради завистта може би, или заради това, че единственият ти приятел за момента-самотата вече е увила ужастните си черни пипала около врата ти толкова силно, че вече дори не можеш да си поемеш и дъх. Когато се опитваш да потърсиш помощ, никой не го интересува, всеки ти казва неща от сорта на "Я се стегни", "Спри да се филмираш", "Айде моля ти се не ме занимавай с твойте глупости". Хората, на които до вчера си помагал с усмивка, дори вече не искат да те изслушат, сякаш нещо се изисква от тях. В най-лошия час обаче нещо най-накрая се случва. Появява се "ТЯ" от никъде. Вече си мислиш "КРАЙ ТОВА БЕШЕ!! САМОТА, ТОВА БЕШЕ ПОСЛЕДНИЯ ТИ ЧАС ПРИ МЕН, РАЗКАРАЙ СЕ И НИКОГА ПОВЕЧЕ НЕ СЕ ВРЪЩАЙ!!! "Всичко върви по план, всичко е като хората. В мислите ти се въртят най-различни сценарий. Омразата изчезва. Някак си щастието се връща. Готов си на всичко, избързваш, защото си бил толкова самотен през целия си живот, че вече не си сигурен дали изобщо ще се появи втора такава възможност, без да подозираш, че тази ситуация, която преживяваш в момента изобщо не е била възможност, а просто подигравка от сътбата. В един момент въпросните отношения и контакти с "НЕЯ" приключват и познай кой влиза обратно в живота ти без дори да почука на вратата-твоя вечен приятел "Самотата". В прегрътките на своя така верен другар ти гледаш на около, всички други са добре, всички други са щастливи. Гледаш към небето и вече се съмняваш дори във вярата си. Толкова пъти вече самочувствието ти е получавало удари, че дори вече не знаеш, дали има такова. За пред хората-разбира се всичко е наред. Усмивки, Щастие, Смях! Пред близките си показваш истинските си емоции, които са точно обратното на това, но на тях вече толкова им е писнало от тези твои според тях "филми", че вече дори не желаят да те слушат, а на теб не ти и се говори. Поставяш бариери пред себе си, които с всеки ден стават по-силни и по-силни. Ставаш труден човек за общуване, неприятен дори. С всеки един ден е по-трудно и по трудно. Вече няма с кого да споделиш, защото на никого не му се слуша. Пък и никой не ти е длъжен. Какво от това, че ти някога си му помогнал в същата ситуация, какво от това, че ти си бил рамото, на което той или тя са плакали? Добрите жестове разбира се, се помнят за кратко, ако изобщо се помнят. Единственото нещо, което ти остава е да седиш в тъмнината, в ъгъла, в прегрътките на самотата и да се бориш с всички сили да не полудееш. Разочарованието от околните е едно зрънце, в сравнение с разочарованието от себе си. Идва моментът, в който всички ти обръщат гръб, когато ти трябват най-много. Едно време, на електронните игри, когато загубиш излизаше екран с думите "Ти ГУБИШ! " и под това винаги пишеше "Продължаваш ли? ". Толкова пъти вече в толкова различни ситуации тези думи са излизали пред погледа ми, че вече не знам дали да натисна долния бутон. Винаги казваме, че да сме живи и здрави е най-важното, пък другото ще си дойде. Аз вече не смятам, щастието ще дойде. Смятам, че съм бил нарянаван толкова много пъти, че дори и да почука на вратата аз няма да му отворя.

Съжалявам, щастие... Явно не си за мен!

Коментари

1.   Не казваш обаче какво е станало с момичето, което си мислил, че ще прогони самотата?

2.   Ще бъдеш щастлив брат, вярвай и се бори.

3.   авторе, самоизмъчваш се така само защото си в страх който не води до никъде. Щастието не идва отвън а отвътре-за да се случи и ти да си щастлив от една връзка, трябва да слушаш сърцето си което не греши в избора и така се грижи за твоя душевен комфорт. Но за да го постигнеш в живота е нужен правилен подход към връзката ти. С много грижи, компромиси и най вече споделяне ца да сте си близки и градивни. Така ще си доволен от себе си и и ако е взаимно ще си разбран и оценен във времето. Но е нужно да я градиш връзката -като мъж се очаква инициативата да бъде в твои ръце и да се освободиш от страхове и колебания а и така ставате близки и обичани.

4.   Страхът няма да те доведе до никъде. Как мислиш да продължаваш по този начин? Ще живееш в страх да не те отхвърлят и ще се самоизмъчваш. Няма никакъв смисъл от това.
Говориш за жена, която се е появила в живота ти, но комуникацията ви е прекъснала? Замислял ли си се защо? Проблемът на повечето хора е, че не говорят когато има проблем. Ако си е обидил или се е получило някакво недоразумение я потърси и не се отказвай.

5.   Разбираме, че си се поддал на емоцията страх твърде много и си позволил да вземе връх и управление в живота ти. Ако искаш конкретен съвет за ситуацията, дай повече подробности за нея.
Този начин на мислене е интересен, ако го срещнеш в роман например, но в реалният живот е неприемлив и неконструктивен.
Промени мислите си и ще промениш бъдещето си!

6.   Аз съм ТЯ, която връща всички и рискува да остане завинаги сама, не защото е малодушна страхливка, а защото чака един страхливец да събере кураж да си признае, че има нужда от нея.
Всички страдаме, но на теб изглежда ти харесва да има за какво да се самосъжаляваш. :(

7.   От Автора:

Благодаря на всички за коментарите.

До коментар номер 1:
Какво се случи с момичето ли? Тя просто реши да си тръгне. Спря да пише, да звъни, да ми вдига. Просто от никъде. Преди 2 дни се видяхме и каза, че просто не съм за нея. "Друга ще те заслужава повече, аз не знам какво искам" Това е на кратко.

До коментар номер 2:
Дано, благодаря ти за позитивното мислене.

До коментар номер 3, 4 и 5:
Здравейте, повярвайте ми знам, че това не е начина. Не искам да живея в страх, просто колкото и да се мъча да променя мисленето си, за сега е такова. А по въпроса, че щастието идва от вътре е така. Има много неща, които би трябвало да ме правят щастлив и в последните дни се опитвам да се съсредоточа върху тях и малко помага.

До коментар номер 6:
Едно не разбрах. Как така искаш някой "страхливец" да ти каже, че си му нужна, при положение, че сама казваш, че постоянно връщаш всички? И повярвай ми, не се самосъжалявам, а по-точно споделям, нали точно това е смисълът на този сайт?

Още веднъж благодаря за коментарите.

Желая на всички приятна и успешна седмица

8.   Отдавна не бях влизал да чета и пиша тук и то за добро. Историите тук са доста депресиращи. Както и да е! По-отношение на твоята история (или липсата на такава? ) ситуацията е следната - можеш да си спокоен, че не само ти изпитваш такива чувства на самота, отхвърляне, чувство, че не си достатъчно добър и подобни депресивни състояния и не, не си виновен ти. Живеем в цивилизационен модел който е дефектен и неадекватен да отговори на базовите човешки емоционални нужди. Отношенията на хората в този модел са повърхностни, нелепи и себични. Да не се задълбавам прекалено, просто ще кажа, че са дефектни както друг продукт на този модел - ГМО храните. На пръв поглед са си нормална храна, но всъщност са уродлива и вредна версия, е същото е с отношенията. Понеже не зависи от теб да промениш макрорамката (голямата картина) на нещата аз ти препоръчвам от собствен опит да прилагаш стриктна карантина, тоест много избирателно да допускаш в личното си пространство и мисли само неща които те радват и те карат да се чувстваш добре. Имаш стари приятели които са неблагодарни, не ти съчувстват и те карат да се чувстваш зле? Разкарай ги от живота си, прекрати всякакви контакти с тях. Обичаш да играеш видео игри? Играй си видео игрите! Прави неща които са ти приятни и се изолирай от хора и неща които те депресират. Също пробвай и нови неща когато ти се отвори възможност. Изобщо този живот който го живеем може да е доста брутален в емоционално отношение и да нанася огромни емоционални рани и аз честно не мисля, че някой може да мине без емоционални белези. Мисля, че всички сме много или малко травматизирани и емоционално неудовлетворени и колкото повече време минава толкова повече такива рани се събират. Единствения начин да се справяш с това е да възпиташ в себе си устойчивост, тоест когато ти се случват лоши неща да имаш вяра и да можеш да се отърсваш от тях знаейки, че това е временно усещане, че утре ще е нов и различен ден. Както вече казах положението е доста брутално и когато съзнанието ти е под такава жестока психологическа атака трябва да се научиш да се изключваш и да се оттеглиш и да правиш нещо което ти доставя удоволствие.

9.   Аз съм №6
Едно не разбрах: Трябва да ощастливявам всички, за да му дам кураж да реши, че и той има шанс ли? :))
Извинявам се за останалото, но бях останала с впечатление, че от страх дори не си опитал.

10.   Смелост-Моята история
Смела съм нали? Влюбих се, любовта изпълни сърцето ми. Давах всичко, което мога, не беше достатъчно. Бях употребявана и захвърляна. Многократно. От един и същи човек. Надявах се. Рухвах. След това се изправях бавно и и събирах парченцата изграждайки наново поносим живот. И тогава се появяваше надеждата. Надеждата че този път ще е различно. След нея разочарованието. Толкова се лутах в този цикъл. И ето ме- отново захвърлена, сама, без приятели в тишината на празната стая. Перспектива няма. Цялото време и енергия за самоусъвършенстване, работа и учене са вложени в една обречена връзка. Мислиш че не страдам ли? Страдам. Но не съжалявам за това че съм опитала да бъда щастлива.? Да направя него щастлив. Мечтая си за една прегръдка. За няколко красиви дни, и планина, цветя, природа, почивка и бягство. Нещо хубаво. Но няма. За това се Примирявам, ставам, изтупвам се, и тихичко започвам да градя...