Да живеем ли заедно? Сестра му ме тормози.
Здравейте, жена на почти 21 години съм и имам приятел от 5 месеца, по-голям от мен с 4 години. От различни националности сме, живеем в чужда държава, той работи, а аз уча и се виждаме често, защото живеем на 2 часа разстояние. Скоро свършва семестъра и планувахме да остана в неговия апартамент (живее сам) за 3-4 месеца да работя и двамата да успеем да спестим. Напоследък много започнахме да се караме, давали сме си почивка, на косъм съм била да се разделим, за момент всичко се променя и след това старата история. Той се старае заради мен, но често като го помоля нещо или отказва да го прави, или го прави с голяма доза мърморене и оплаквания. Казвам му, че не ми е приятно, а той: "Е, какво като се оплаквам, нали го правя". Да, ама аз се чувствам негативно натоварена и мисля, че си губи смисъла след като го прави с толкова нежелание. Освен това нямаме за какво да си говорим и като го питам за обикновени неща като колегите му, детството му, той се дразни и ми казва, че това не са неща, които трябва да знам, докато той самият е несклонен да измисли интригуваща тема на разговор. Мисля, че най-големият му проблем е, че е безхарактерен и се старае да угоди на всички. Преди два дена пътувахме заедно и той обеща на сестра си да я посети. Тя започна да звъни стотина пъти да го пита къде е и да му крещи да побърза преди да е дошъл часът на срещата. Той, от своя страна, започна да ме пришпорва и да й се извинява, което изнерви и двама ни и доведе до поредната караница. Казах му, че не трябва да позволява на никой да се държи така заповеднически с него и да й каже, че ще пристигне когато може и да спре да му звъни. Сестра му, очевидно усетила недоволството ми, вечерта ми написа дълго съобщение как съм го цитирам "тероризирала", искала съм да го "контролирам", какъв "изрод" съм била, "психично болна със спешна нужда от психиатър", искала съм да ми плаща всичко и съм си спечелила "враг" в нейно лице. Това вече преля чашата, сестра му никога не ме е виждала и не ме познава да изкаже компетентно мнение по тези въпроси. Вярно е, нареждам понякога, но му напомням, че трябва да е по-твърд с хората, дори с мен самата. Никога не съм искала парите му, той ми предложи да не плащам нищо като се пренеса, а аз му казах, че щом ще сме "съквартиранти", ще делим. Опитах се да обясня тези неща на сестра му с любезен тон, в последствие на което, тя продължи да нарежда и аз бях принудена да я блокирам. Той й се обади, тя започнала да му се подмазва, че го обича, казала му, че уж нямало повече да ми пише, но отказала да се извини. Проблемът ми не е със злобната му сестра, а с него и фактът, че семейството му няма никакво уважение към него да го върти на малкия си пръст и да ми се пишат тези съобщения с ясната нагласа, че няма да има последствия. Един ден хипотетично ако стана майка на децата, как ще успее да ме защити? Трябва ли да си навличам цялата злоба и гняв на семейството му? Семейството ми също не одобряваше бившия ми приятел и аз точно и ясно им поставих ултиматум или да се държат уважително, или да не разчитат на мен. Нещо, което той не може да направи. От няколко дни преживявам безсънни нощи, много тревога и гняв. От една страна не е казано, че ще сме завинаги заедно, едно съвместно съжителство би ни дало добър опит за в бъдеще и също би било полезно за двамата от финансова гледна точка. Той си има много положителни страни, но от друга това е голямо емоционално обвързване и без това често се караме и трябва ли да се вкарвам в беда с лудата му сестра? Как да се държа с него след неспособността му да влияе на семейството си? Студено, игнориращо, да му дам да се разбере, че ще ме загуби? Дори да го осъзнае, безхарактерността не е нещо, което лесно се променя. Благодаря на всички за съветите и мненията предварително!

Коментари

1.   Имах подобен проблем със сестрата на моя приятел, само че никога не ми казвала нищо директно. Постоянно командвана приятеля ми да прави каквото решат (тя и майка му). Винаги се месиха в нашите отношения и даваха мнения и "добронамерени съвети", но никога не съм отвръщала с лошо. Само, че не мога да опиша тук колко зле беше. Проблема се реши като заминахме извън България и се отдалечихме от тях...

2.   Прекалено си млада, за да се натоварваш с негативите на едно съвместно съжителство. Особено в описания от те теб случай. Изживей си младостта. Виждайки се с приятели. Излизай. Има време за битовизми.

3.   Махай се от том щом за 5 месеца вече се карате постоянно и си давате почивка смятай какво ще е след време...

4.   Нищо добро няма да излезе от такава натоварваща връзка с такъв безхарактерен човек и с неприятните му роднини, особено сестра. Всеки, който има поне малко ум в главата си, би избягал отдавна...

5.   Според мен проблемът ти е повече с приятеля ти, отколкото със сестра му. Според мен той не е много наред, ти говориш за хипотетични деца. Трябва ти психически стабилен мъж. По-добре експериментирай с нещо друго, вместо със съжителство.

6.   Той не трябва по никакъв начин да допуска сестра му да ти говори така неуважително. Ясно е защо те мрази - тя и майка му до сега са го контролирали, появява се нова жена в живота му, която става приоритет за него и съответно мама и сестра му усещат, че малко по малко губят контрол, той не е на разположение, не слуша и изпълнява. Нормално е мъжът да се съобразява с жена си, а не с майка си и сестра си. Недопустимо е да им е като кученце. Ако иска да е мъж на място, трябва да ги сложи тях на място. Дори да се изнесете, ако той не постави граници на поведението им, те пе продължават да ви тормозят. Да им каже ше дойда когато е удобно, като звънят, да не им вдига. Да им каже моята жена е най-важната за мен или се държите нормално или няма да сте част от живота ми. И само да те е обидила, веднага да й отвръща той и после да спира контакт с нея, да не й вдига телефона, да не отваря вратата и т. н. Когато налагаш граници винаги трябва да има последствия при нарушаването им. Горе ти дадох примери как става това, вече вие си знаете. Ако има разбиране и желание от негова страна, ще се оправят нещата - той не е виновен, че роднините му са такива, но ако виждаш, че няма смелост да се опълчи на семейството си и да живее както го прави щастлив, не както очакват от него, по-добре бягай, защото никога няма да си щастлива.

7.   Различни сте като характери плюс сестра му създава проблеми още от сега. Няма смисъл да се хабиш в тази връзка

8.   Според мен връзката ти с този мъж няма бъдеще, но поне трупаш ценен житейски опит, който ще ти бъде полезен, докато срещнеш 'истинския' за който да се омъжиш и от когото да имаш деца.