завръщане в родината заради любовта
Здравейте! Аз съм студент по информатика в Германия и след около година ще завърша бакалавъра си. Имам приятелка, с която водим връзка от разстояние. Тя учи в Англия, но съвсем скоро завършва и бяхме направили планове да дойде при мен и да се пробва в една доста добра компания. На нея не и харесва Англия изобщо, а в града, в който аз живея и харесва, но за съжаление не знае немски и ще и е доста стресово ( на работното място се говори само английски ). Това беше план, който имахме от доста време, докато не получи предложение от много добър неин приятел за работа в София(по точно възможност да се уреди) с доста добро заплащане и тя реши, че ще се чувства по-добре в София. Аз харесвам мястото, където живея вмомента. В голям град съм и има абсолютно всичко, от което се нуждае човек. Мислил съм за завръщане в София, но виждах това завръщане след период от около 10 години, в които да кажем, че съм събрал пари, с които мога да си купя апартамент в София или поне да мога да платя по-голямата част от сумата. Но сега се питам дали да не търся и аз развитие, след като завърша обратно в България. Знам, че ИТ секторът в България се развива доста добре, но и другото, което знам е, че вече има адски много кандидати за позициите. Има доста неща, които не ми харесват в България, но все пак това е моята родина и там са семейството и приятелката ми(ако всичко стане). Дадох си доста зор в Германия, докато свикна със средата, с университета и ще е малко тъпо може би ако се върна и започна работа на позиция, за която някой е изкарал един курс в продължение на година. За съжаление все още не съм работил по специалността си и нямам опит. Бих искал да разбера какво мислите по въпроса и дали и аз имам добро развитие в България?

Коментари

1.   В София се изстряска цяла България - елате и вие! Вече няма България, има София

2.   Човек, не прави тази грешка!!! Ти си постигнал толкова много, а сега искаш да го захвърлиш и да тръгнеш след момиче, с което не се знае дали изобщо ще станат нещата... В чата може да ти е приятна, но като поживеете заедно, като не ти харесат няколко неща на теб или на нея и се разделите, минусите остават за теб, не за нея, защото ти си захвърлил живота си в Германия и си отишъл в София, а не тя. Това, което имам предвид е, че тя не се е отклонила от пътя си, а ти. Казвам ти го от опит, а жени има мнооого. За мен Германия - София си е деградация, не ме разбирай погрешно, София е много хубав град и най-развиващия се в България, но има своите минуси в сравнение с град в Германия. Аз не бих се върнал на твое място. Намери си местно момиче, започнете да излизате и бързо ще забравиш настоящата, а ако държиш да е от български произход девойката със сигурност има доста такива в Германия. Връзките от разстояние много рядко се получават. И ако тя толкова искаше да е с теб, щеше да дойде при теб, колкото и трудно да е... Замисли се! Успех!

3.   Върни се в България е по добре. И приятели имаш.

4.   Защо всички са в клишето, че някой като е в чужбина е постигнал страшно много? Ние като сме останали тук, не сме постигнали, така ли? Всички българи знаем колко струва едно заминаване в чужбина. По мои наблюдения много хора се връщат и вместо спечелени, повечето пари са похарчени - конкретно за тези, които учат там говоря. Авторе, ела си в София, но ще се учудиш само за 2 години колко народ се изсипа тук. Вече трябва да летим с хеликоптери над улиците, за да има място да преминат достатъчен брой хора.

5.   Човече, ще ти го кажа по следния начин. Все още си малък предполагам, не си стигнал до своя опит, все още искаш реализация, кариера и тн. Но, всичко това е един бул шит. Вярвай ми, че най-тъжните ми и нещастни дни са дните, в които изкарвах по 1000$ на ден. Това е само хартия, със която може да си купиш по-скъпи играчки, които още на следващия ден търсят кофата за боклук.
Ако девойката е твоето истинско момиче - прибирай се незабавно, където ти е мястото - при нея. Ако не е твоето момиче, по-добре остани там, развий се, изкарай некой лев, натрупай опит, но запомни, че със истинската любов в гарсионера е милиарди пъти по-добре от връзка без любов във палат. Само с истинска любов се гради семейство, всичко останало са кухи стени. Парите не са щастие... Ах, колко ме е яд, че не го знаех това, когато бях на 20г.

6.   От автора : 2000 лева чисти като стартова заплата добре ли е за София? Не съм много запознат със стандарта там.

7.   Както виждаш на хората не им пука дали ще се върнеш или не. Интересува ги само своето собствено мнение какво представлява България (кандидат-емигрантите са нетърпеливи да заминат и възвеличават чужбините, пребивавалите в чужбина пък знаят, че и в чужбина има от всички лоши неща по малко или много). Имай предвид, че за момента с приятелката ти сте млади - лесно се приучавате да живеете някъде, по-лесно ви приемат, по-лесно се справяте с живота. С годините отговорностите ви ще се умножат, съответно и трудностите. Моето мнение е, че ако си подредите живота в България ще ви е най-лесно и най-естествено. Що се отнася до удовлетворението от живота - не знам... Българите имаме лошата традиция да обвиняваме обстоятелствата за житейските си неуспехи. Затова съветите ми са - 1. гледай по-позитивно на живота 2. не гледай канчето на другия (кой каво е учил и какво работи) - ако си добър в работата си, ще те оценят и ще прогресираш 3. прави плановете си за по-късо време (по-добре да си вземеш и малък евтин апартамент, който по-късно да замениш за по-голям).

8.   2000лв е ок, и тя като добави в бюджета, направо си става супер. Живял съм със 500лв на месец, живял съм и със 20 000лв на месец. Пак ти казвам, парите не са важни. Най-важните пари са за препитанието, останалите са все тая.

9.   Не насилвай нещата. Учи си сега в Германия. Тя са работи в България, прибирай се често и времето ще покаже. Правиш планове, но има толкова фактори. Ще поработи и тя и ще решите. Моя приятелка се уреди така в топ международна компания, не веднъж а 2 пъти и накрая пак събра багажа.