Мъж без кола и апартамент
Здравейте,
Мъж на 32 години съм. Живея в София и изкарвам сравнително добри пари. Но в последните години установих, че се чувствам най-добре, когато живея "леко". Деля квартира с двама по-млади приятели, разбираме се и се чувствам добре с тях. Не е мизерия, не е и лукс - нормално, чисто жилище с прилични мебели. Нямам никакво желание да се набивам с огромен кредит за имот - банки, лихви, разправии с майстори, ремонти, обзавеждане. И да седя сам в него. Няма да влизам в спор по-добре ли е собствено жилище или под наем. Всеки си има мнение, но наемът ми сега е нисък и ми е изгодно.

Имуществото ми се събира в два куфара. Купувам си хубави дрехи, но само такива, които нося и без да се изхвърлям с марки. Имам кашон с книги, лаптоп и общо взето това е. Телевизия не гледам, нямам телевизор и не искам да имам.

Кола нямам. Имам книжка, но изобщо не ми се занимава да слугувам на едно парче желязо - време, пари, нерви. С метрото или с такси стигам, където искам. Единственото, за което ми липсва автомобил, са екскурзии извън града.

Не се стискам за заведения, ако ми се ходи, но не съм и фен на скъпарските мутренски места. Не ме влече просто нито обстановката, нито нищо. Когато ми се излиза на ресторант или бар с приятна компания, ходя и харча в рамките на нормалното. Същ на кино, театър, мач или някакво друго забавление. Но за мен това е забавления с готини хора, не статус къде ходя.

Този ми начин на живот ми позволява да спестявам доста пари - почти половината от заплатата ми без да изпитвам лишения. Което си има плюсове - част от тези пари ги инвестирам, за да постигна финансова независимост и пасивни доходи занапред. Заделям по нещо и за пътувания и екскурзии. Обичам да ходя по обучения и семинари. Давам и за благотворителност. Спокоен съм, че дори и да изгубя работата си, да се наложи да работя по-ниско платена, няма да ми падне значително стандартът, няма да се чудя как да си платя ипотеката, лизинга на колата и т. н. Просто ще спестявам по-малко временно.

Наскоро с един приятел влязохме в дискусия. Той е горе-долу от моята черга, изкарва с една трета отгоре да кажем. Но е в другата крайност - взе си луксозно жилище, нова скъпа кола на лизинг, маркови дрехи, очила за 1000 лв., телефон за 2000 - неща, които са ми по-скоро безсмислени. Но той ако остане без работа банката ще го съсипе. Начин на живот, подобен на неговия, ще ме кара да се чувствам като роб - не мога да мръдна от работа, понеже ме чакат вноски за всичко. А не дай си боже да се разболея по-сериозно.
Та, думите му бяха "Хайде, печелиш добре. Да живееш с тези двамата е все едно да живееш с вашите. Никоя жена няма да те приеме на сериозно".
Реално, ако с някое момиче нещата станат сериозно, не ми пречи да изляза с нея на квартира само двамата. Или да си купим заедно жилище, ако отидат нещата към семейство. Но докато съм необвързан, сегашният ми начин на живот ме устройва.
Може и да е прав приятелят ми, поне за някои жени. Дори да не е златотърсачка, ако жена види, че мъжът не показва стандарт на живот, това води до несигурност, особено за жени над 30. От друга страна изобщо не искам да се отказвам от начин на живот, който в момента ме устройва и от финансовите си цели, за да печеля одобрението на някоя жена. Животът и правилата са си мои.
Но колкото и да си ги казвам тези неща, част от мен ме човърка дали да не направя компромис и да стана като повечето хора - кола, жилище. Но повечето хора не са щастливи, нито финансите им са в ред. Така че струва ли си да правя като тях?

Интересно ми е, дамите в сайта да кажат - ако други неща в един мъж ви допаднат - визия, характер, общи интереси, но този мъж живее скромно, не демонстрира висок стандарт, не знаете колко изкарва, бихте ли му дали шанс, особено за по-сериозна връзка?
Към мъжете - доколко липсата на кола и жилище влияе на успехите ви с жените - по-скоро за сериозни връзки, не само за секс?

Коментари

151-200 от 212

158.   154, жените ви преценят, както и вие ги преценявате. На днешно време няма да намериш жена без абсолютно никакви изисквания км мъжа. И преди е било така и сега е. Това е действителността. Преди като са ги женели, са гледали семейството на момчето дали е заможно, добро.
Никоя жена няма да си вземе безработен мъж, безотговорен и такъв, който живее ден за ден. Самата тема е за точно такъв мъж,който на 30 и кусур живее още като студент с други на неговата възраст в една квартира. Леко незряло е.
Мъжът би си избрал безработна жена, стига да е хубава и наконтена. Имаше даже подобна тема тук за някакъв, който спал с такава, и я забременил и се чуди и мае какво да я прави. Не работила, но ходила по салончета и се контила. Кой е виновен в такъв случай- жената , или мъжът?

159.   Как може мъж примерно с минимална заплата от 700лв да осигури апартамен, ако няма на готово такъв. То е почти равно на безработен ако и кола да подържа и храна да купува.
Много млади мъже заминаха по чужбини поради тази причина.
Ами вас кой ще ви вземе тогава?
Хайде обяснете ми го гъски такива и така нареченеите млади момичета с изисквания не отговарящи на истинската действителност.
Пригответе се да си стоите сами без семейства или да бъдете ползвани като стока от по заможни господа.
Накрая ще сте едни вехти чанти на средна възраст готови на всичко за има някой до вас, но уви тогава чак ще разберете, къде живеете.

160.   Като чета женските мнения, май много са на принципа "моето си е мое, твоето е общо".

161.   159, по същата логика как мъже със заплата 700 лв стоят по дискотеките, кръчмите и са с модерни телефони? Във Фейсбука ми приятелите мъже, които имам като абонати редовно качват снимки от заведения, маси, или от някакви курорти. Къде виждаш бедност? Имам няколко, на които всяка снимка им е такава-на маса, с чаша в ръка. Нима това не е истинската действителност?

162.   Пак съм автора. Не исках да се изтъквам, понеже е встрани от темата, но коментарите на някои жени ме провокираха. Та, актуалното ми финансово състояние:
Дялове в бизнеси на стойност около 120 000 лв към момента. По мое мнение, с добри перспективи.
Кредит останал около 20 000 (инвестирани в един от тези бизнеси).
15 000 в банката за черни дни.
Жилище нямам, живея под наем.

Кола имам вече, понеже прецених, че мога да си купя автомобил, който ми харесва, без това да навреди на финансовия ми план.

Да речем, че бях направил това, което ми предлагат, какво щях да имам?
Жилище да речем, за 120 000 лв.
Кредит на стойност поне 100 000 към банката (да изплатя жилището).
Никакъв ресурс за инвестиции и израстване.
Пак нямаше да живея по-добре от сега. Пак щях да живея в панелка, уж моя (реално на банката). Нямаше да имам спестени пари.

Честно казано, предпочитам сегашното си положение пред алтернативата. Да, разбирам, че много жени това би ги отблъснало. Но се намират и такива, за които няма значение това. Приятелката ми например намира нещата, които правя за странни, но уважава решението ми и ме подкрепя. Не съм ѝ казвал точно какво имам, не е ставало дума. Знае само, че препдочитам да инвестирам пред това да имам жилище.

163.   Авторе извимявай, но като имаш 120000 и да не си купиш жилище за мене е пълна глупост. И какви кредити ще теглиш щом казваш, че ги имаш парите?

164.   До 155

Нищо е рзбра!

До 156

Аз не се интересувам от такива. Но е добре, предната дама да е наясно, че ако го обърне на търговия, ще си намери търговец.

До 158

"154, жените ви преценят, както и вие ги преценявате. На днешно време няма да намериш жена без абсолютно никакви изисквания км мъжа. "

Това, което не ми харесва е, че се въртят сметка. Нищо няма, освен сметки!

165.   163, защото има 120000, ама стотинки.

167.   Мили мъже, обяснете ми логиката.

Вариант 1: Да даваш цял живот 500 лева наем на хазяйн, и след 20 години да си на -120 000 (тука не отчитаме инфлации и инвестиции по чуждо жилище).

Вариант 2: Да даваш 500 лева вноска на банката, и след 20 години да имаш притежание (като всички инвестиции по жилището си остават за теб, а цената му междувременно е скочила значимо).

Как вариант 1 е по добре?

Единственият смисъл е да живееш с още 2-3 човека, вместо 500 да плащаш 150-200 за една стая, след 20 години да си навътре с 48 000 вместо 120 000 и евентуално да си използвал останалите за инвестиции, с които... Да си купиш най-накрая жилище, което тепърва да ползваш, след като си се бутал 20 години с чужди хора. Ама инвестирането хич не се отдава на всички е дори такъв резултат е доста съмнителен.

Така че ми се струва, че това в което се опитват да ни убедят тук, не е въпрос на по-добри възможности, а на липса на други.

168.   167, аз съм мъж и аз им се чудя.

169.   До 167:

Нарича се финансова грамотност, нищо повече.
1) На банката ще платиш много повече, отколкото на хазяина
2) Вноската ти няма да е 500 задълго
3) Трябва първоначален капитал
4) При покачване на лихвите / безработица оставаш на улицата с куп дългове и губиш всичко плаено досега
5) Жилищата са надценени поне с 50%. Да се купи сега е лудост. Развитието на пазара е също несигурно.

Авторът си прави идеално сметката.

170.   А аз не разбирам въпроса на номер 167, а съм жена.

171.   До 167

Запитай се, защо храта не си взимат апартаменти на изплащане?

Ами защото масово не могат да си позволят първоначалните вноски.
Вече се стига, да ти искат по над 25% първоначална вноска, а да не казваме, че таксите са ОГРОМНИ.
Един апартамент за 120 000 лева, ще изисква 30 000 лева първоначална вноска и поне 3000 лева такси за банката, и нотариуса.

33 000 лева, не е по джоба, на поне 95% от хората до 35 годишна възраст, не и в България.

Другото е, че наем за 500 лева, може да се преведе, като заем за 800 лева (дори с първоначалните вноски). И поне първите 6-7 години, този заем ще е по-скъп от наема. После, плащаш значително по-малко и си връщаш парите до 12-3-а година, а последните няколко години, вноските са ти направо смешни. Един приятел, така плати жалка сума, за последната си вноска, но апартамента му го бяха взели родителите, когато първоначалните не режеха през кръста. Проблемът е, че подобно на примера ти със съквартирантите, не е лесно, да се свиееш и, в този случай, да живееш с някакви минимални средства.

Иначе съм съгласен с теб. Правилният избор, за повечето хора, поне в по-големите градове е, да си вземат имот на изплащане, ако вече нямат такъв.

А сега, малко странични неща, но пак по темата ти:

Ако "умееш" и 20 години инвестираш тези суми, накрая нама да си с "останалите", а ще си със поне тройно по-голяма сума. Ако не разбираш, още първите 2-3 години, този факт ще стане болезнено ясен и ще се откажеш бързо.

Другото е, че жилището е голямо обвърване. Ако си тръгнеш от квартирата след година и половина ... ами тръгваш си и това е.
При жилището, ако трябва да се местиш - положението е доста лошо. Препродажбите са дълги и трудно, особено в началото.
Ако я закъсаш с парите, банката взима апартемента, губиш си първоначалната вноска, а после ти искат още пари, защото жилището ти, не покрило размера на кредита (да, много мършава схема е ...). Отначало, риска е голям. Не го казвам, за да опонирам, просто за да е ясно, че има повече от "Да си взема жилище или да дам парите на някой друг".

172.   Ако апартамента не е твой винаги си флексибъл променя се икономическата среда, зарязваш сменяш държавата и продължаваш, нямаш данъци, такси, ремонти, оборудване и слабо те интересува дали нещо се разваля или не - има хазяйн. Няма такова нещо винаги поскъпващи жилища, има спекулация за риби и всичко е един балон. Притежавайки 1/16 или 1/32 от парцела те прави да имаш само един въздух със срок на годност едва ли повече от 50 годините.

173.   167, отговарям ти веднага с лекота. След години работа и вложение в правилните места, в момента имам дял, равняващ се на около 250 000 лева. Той ми носи месечен доход около 2000 лева чисто, без да си мръдна пръста. Съществеменно обаче аз продължавам да работя други неща на свободна практика 2-3 дни седмично по мой избор и така си докарвам по още 1-2 хиляди месечно. Ако си дам зор и работя всеки ден, мога да изкарам по 5-8 хиляди с работа, но така бих се лишил от свободното си време, което много ценя, и бих подложил на риск здравето си, което обезателно не съм глупав да рискувам излишно заради малко повече пари, след като и без това сегашният ми доход ми е достатъчен и не мога да насмогна да харча по толкова, колкото печеля. Пестя и за черни дни, и за да си закупя жилище.

Под наем съм, като това за мен излиза повече на сметка, тъй като съм в чисто нов жилище с добро обзавеждане, струващо ми 450 лева месечно 30 лева разходи за входа. За по-лесни сметки, нека ги закръглим на 500, че може и да ми го вдигнат след половин-една година. Догодина или най-късно след две години планирам да си закупя мое жилище в брой, като така ще заплатя двойно по-малко пари, отколкото да тегля банков заем и да го робувам, т.е. да го изплащам в продължение на 20 години, като през това време няма да е мое, а на банката. В предстоящите 1-2 години бих заплатил наем в рамките на 6000-12 000 лева. След това плащам в брой и вземам 100% мое жилище. Наскоро правих изчисления и никак не излиза изгодно да се обвързвам с банка и да плащам огромните им лихви и неустойки, ако след първата година заплатя остатъчната част накуп. За желаното жилище ще трябва да плащам на банката по 600-700 лева месечно, т.е. със 100-200 лева повече, отколкото сега за наем.

Има и друга причина. Ако се задомя с жена и дори аз изцяло да изплащам жилището към банката, тя след развод ще има право на половината дял от него, макар и все още да не е моя собственост, а на банката години напред. Ако обаче си закупя жилището изцяло и след това се оженя, жената няма право на дял над него, тъй като е придобито преди брака. Също не би имала право на дял от жилището и ако нямаме брак. Дали съм толкова глупав да сключвам брак, особено в случая с изплащане на жилището, след като всички виждаме ширещите се разводи с цел сметкаджийство и незаслужено придобити дялове от жилища, коли, издръжки и т.н.? Ако се разведем и аз остана в жилището, което изплащам изцяло, а бившата ми вече жена не живее в него, по Закон ще трябва да ѝ изплащам всеки месец неустойки заради това, че тя не го обитава. Ако пък имаме и дете и понеже Законът в 95% от случаите го присъжда на майката (не защото мъжете не искат детето след това, а защото в повечето случаи има неравнопоставеност от самия Закон и се дава предимство за майката тя да получава издръжка, а не тя да плаща такава на бащата на детето), ще съм съвсем вързан и с издръжка до навършване на 18 години от страна на детето. И ако имам високи доходи, издръжката също ще расте лавинообразно, като тези пари основно ще ги харчи за себе си жената, която вече може и да е с друг мъж, или да си лентяйства и да живее без нито един работен ден през живота си след раздялата ни. Това дали е справедливо? :) Ако имаме развод, той не би бил породен от мое лошо отношение, извенери или лъжи, защото тези неща не са присъщи за мен. За да се случи развод, значи тя е сторила нещо подмолно зад гърба ми или лъже, краде, прави скандали. По-справедливо е такава жена да не губи способността си да се самоиздържа и затова, вместо да бъде приучена от Закона да лентяйства, трябва да работи за прехраната си, така както го правя и аз.
Ако пък аз с работа изкарвам минимална работна заплата, издръжката за детето не може да е по-малка от 25% от нея, така че представи си и варианта тази моя подмолна бивша и майка на детето ни да има работа или да се намести на топличко при чужд мъж, а аз едва да кретам със 75% от минималната заплата или дори по-малко. :) Това също не ме устройва като вариант.

Неслучайно толкова много мъже вече не искат да попадат в оковите на брака, защото за твърде много от разпадналите се бракове след това се оказва, че са станали поради икономически причини и предварително правене на тънки сметки от страна на жената тя да НЕ работи след това десетилетие или две десетилетия и да разчита изцяло мъжът да работи. Излезте малко в чужбина и вижте там как ма и майчинство, и бащинство, продължаващи между 1 и 3 месеца, след което майката се връща обратно на работа и бачка наравно с мъжа. В домакинството и при плащането на сметки също има взаимност помежду им. Но това НЕ устройва повечето българки, които си представят как след раждане на детето ще са с професия майка по възможност в следващите 18 години (ако родят и друго след няколко години, пиши я безработна по нейно желание завинаги), а след пълнолетието на детето ще използва довода как заради отглеждането на детето е загубила всякакви възможности за работа и не е могла да се развие кариерно. Ще се опита психически да натири мъжа, че тя е жертвата, а мъжът е длъжникът, заради когото тя се е лишавала през целия им съвместен живот.
Защо пиша това ли? Нямам против нито една жена, но имам против да бъда лъган и/или използван. Уважавам равенството (нали и вие, жените, уж все много ни навирате в очите как И вие го искате!?) и нека затова да сме наистина равни и като действия, и като отговорности, а не само да искаме да сме равни само на права и блага (ама вие искате да сте по-равни от нас в това отношение). :)

174.   До 163 и 167.

Поинтересувайте се малко от бизнес и инвестиции, но с отворено съзнание и може и да разберете.

167, някъде в уравнението ти, пропусна лихвата на банката ;) Няма как да даваш на банката 500лв. за 20 години и да си купиш нещо за 120000. Това значи 0% лихва. От уравнението ти също липсват и разходите по освежаване, обзавеждане (трябва да се сменя, защото малко хладилници могат да издържат 20г. ;) ), ремонт като го купиш за пръв път, Данъци, застраховка. Тия работи някак си ги пропускате. Цените на жилищата не винаги вървят нагоре. Това е пазарна икономика и като всяка друга такава има цикли. 2008 цените пак бяха надути като сега и после балончето БУМ..
Разбира се е възмножно и хазяйнът да вдигне наема. Но не забравяйте, че банковите лихви, с които ви зарибяват също не са фиксирани за 20 години. Днес може да е 2%, но догодина може да стане и 7%. Това е сложна лихва, не проста лихва!!!

Малко се образовайте за това какво представляват сложните лихви и как се натрупват в твой ощърб като ползваш заем и как се натрупват в твой интерес, когато имаш % доходност. Compound interest ;)

Едно от нещата, които не схващате е, че никой не казва че цял живот ще живее под наем, а че ще управлява умно парите си така, че в доста по-кратък срок ще може да си купи жилище/кола без кредит и когато това стане ще има зад гърба си инвестиция или бизнес, които ще му носят много повече приходи след това.

Жените нали много обичате да четете? Препоръчвам ви следващият път вместо да прочетете книга от типа на "9999 нюанса сиво" прегледайте някоя от следните:

- Rich Dad, Poor Dad
- The Richest Man in Babylon
- The millionaire nextdoor
Това са базови и стартови заглавия, които наистина ще ви отворят очите.

Прави сте, че има и мъже злетаци. Тези с минимални заплати по клубовете са точно противоположна личност на автора. Прахосници. Уверявам ви, че тези които наричате "скръндзи" са много по-перспективни и интелегентни от тези, които вече имат кола и са купили жилище (мнозинството) :)

175.   159 към 161
Ударили са го на живот,ама то какъв ти живот , както казах по-рано с такива пари нищо не можеш да направиш.
Твоите наблюдения допълват моя пост, какво им остава освен да се повеселят малко. Какво бъдеще може да имаш с такива заплата?
Това че са телефони и се снимат е глупаво, но.аз нямам фейсбук и не ги гледам тия , така че приемам квото си видяла бройлерите са много.
Автора говори за София живял съм там 8г по общежития и квартири у приятели. Там жилищата са 3 пъти надценка. Кола добре но колко пари за гориво миниму15 -20лв на ден и т.н.
Ти вероятно си заможна но трябва да оцениш,това че не всички имат равен старт в живота. Говорим за сметки, защото сме бедни просто.
И аз искам апартамент в София собствен но няма как го купя просто.
Вие ми правите сметки за 20г. Напред аз може да не съм жив дотогава.
Вие жените както казах сте преяли вече с това западното ГМО.
Свалете сегашната върхушка направете ме мене примиер и ще ви реша положението с жилища и коли. В минометна това е немислимо, защото мия българите нямаме никаква социална подкрепа и финансова опора,
За да предприемем такъв ход.
Ей виж как е на запад всичко живо живее под наем и коли на кредит.
Ние сме в западния режим сега поправи ме ако не се лъжа...
Е не е ли това истинската действителност.!?

176.   От 167

Тоест, все пак нещата се свеждат до липса на възможности...

Но да отбележа:
1. Дори покупката на апартамент да е по-голяма инвестиция, тя Е инвестиция, а другото са пари потънали в нечий чужд джоб.
2. Не всички ги бива в инвестициите. Всъщност, повечето хич не ги бива. А дори да не беше така, няма как всички да печелят от инвестиции, такава икономика не съществува. Така че това с инвестирането на пари е работещ вариант за много малко хора.
3. Банката има лихва, покупката идва с такси. Наемите пък са високи и вървят нагоре. Да, банката ще ти вземе апартамента, ако не можеш да плащаш, но и хазайна няма да ти даде безплатно да му живееш в апартамента. И в двата случая трябва да имаш пари да си платиш покрива, но ако не увиснеш с банката, накрая инвестицията ти ще се превърне в собственост, която винаги можеш да осребриш. Но както някой друг каза, защо ли никой не си продава апартамента, за да живее под наем?

А тези, които изтъкват гъвкавостта... Еми, даваш жилището под наем, и си наемаш друго, като покриваш единия наем с другия. Пак си гъвкав, плащаш си вноските и накрая си придобиваш собственост. Пито, платено.

173, ти сам казваш, че ти е цел да си купиш жилище, а не да живееш под наем. Възможностите за изкарване на пари, които имаш ти, повечето хора ги нямат, затова и разчитат на банки.

Иначе разбирам притесненията ти за развод и загуба на имущество по такава линия. Всеки, който има лично придобита собственост, има такова нещо на ум. Начини да си предпазиш твоето обаче има, така че бягането от връзки и собственост не е необходимо.

177.   До 173

PREACH!

А и един "трик". Създай си офшорна компания и си дай огромен безливен кредит. Така, ако се стигне до съд, ще можеш да кажеш, че имаш огромни заеми и яма как, да ти разпоредят да плащаш някакви ненормални суми от рода на 3-4000 лева.

178.   176: Аз продадох жилище през 2018 и сега съм под наем в подобно такова като локация и размер. Получих около 28 годишни наема. Тези пари в момента съм инвестирал по друг начин и доходите от тях ми плащат наема плюс 50% отгоре. Така хем живея в дефакто същото жилище, хем и изкарвам някакви пари отгоре. На жилището гледам като на разход от първа необходимост (като на храната). Но никога като на инвестиция.

В България да купиш жилище е някаква безсмислена фикс идея.

179.   Освен това: Ако си купил на кредит значи, че банката е инвестирала, но не и ти. Това осъзнаваш ли го? Просто си предоставил безвъзмездно едни 20% собствени средства и бачкаш допълнително, за да плащаш рандемана на банката.

180.   178, а риска калкулираш ли?

181.   Когато Уорън Бъфет, Бил Гейтс и Джеф Безос (които по-грамотни финансово от всички нас, взети заедно) си продадат имотите и заживеят по квартири, ще повярвам, че е добро решение. Игнат Канеф даже беше споменал, че съжалява, че е продал 3000 от апартаментите си в Канада и сега има "само" 2000.

182.   Авторе, твоят приятел много добре ти е казал. Трябва да имаш жилище и кола иначе на тази възраст никоя няма да те чака. Не е задължително да са много скъпи, но да ги имаш. Повечето хора живеят така. В никакъв случай не е по-изгодно да си даваш парите за наем отколкото за жилище. Щом изкарвш добри пари вложи ги

184.   Купувайте си скъпо надутите апартаментчета в София или друг голям град. Плащайте си кредитчето 30 години. Даже, ако можеше за 100г., ей така да не го усетите... Губете си по 1-2 часа дневно в задръствания. Дишайте си ФПЧ-то от Филиповци и да не ви пука.

Пръскайте си парите за по-големи и по-големи телевизори (за мача), скъпи коли и телефони с план XXXXXL (да има).
Купувайте си цигарки и уиски (без туй как?) Живейте, за да вечеряте и вечеряйте, за да живеете (друго си е салатка, ракийка и кебабче). В крайна сметка един живот има. Винаги трябва да ви е гот.
Абе въобщеее, НЕ си и помисляйте да се отделяте от Стадото. Навън е страшно и не е за вас ;)
Стойте си дома и не рискувайте. Най си е добре каквото мама и тате казват: работа -> кола -> жена -> апартамент -> деца. Като порастнат децата, продължете мантрата. Не забравяйте да им я набиете хубаво в главата. Недай си боже някое от тях реши да направи нещо различно. НЕ! Много е опасно! Само "самците" и "егоистите" живеят така.

Полезрението ви е плоско като на кон с капаци. Родени сте, учили сте и сте обречени да сте работници.

Пък ние тъпите, смотани и скръндзави "инвеститори" ще си трупаме трупаме парици. Ще си ги влагаме тихичко в себе си (истинско знание, не празна диплома), акции, метали, бизнеси и венчър капитал.

Всъщност аз бих си купил апартамент по някое време... когато цената е ниска. После ще ви го продам с удоволствие за 50% печалба. На такива като вас. Няма нищо, че съм го купил за 100хил. а го давам за 150хил. "Цените на имотите винаги растат", казаха те и забравиха последните 15 години.

В Бг хората много обичат промоциите и се бутат за 20ст. отстъпка, обаче няма проблем да ударат един заем при 50-100% надценка.

Умните хора купуват акции и имоти, когато са на промоция (криза) и ги продават на глупавите хора скъпичко скъпичко след години (икономически бум; днес).
Това е инвестиция: разумно използване на парични средства. Неповлиано от емоцииите и FOMO (fear of missing out).

185.   Една жена би погледнала скептично на теб, но не заради липсата на жилище и кола, а просто поради факта, че живееш с приятели и искаш да е така. Къде ще се срещате и усамотявате? Да, според мен е глупаво човек да се изхвърля далеч над стандарта си и е добре да си прави сметката, но ако имаш определена цел (примерно семейство), се подготвяш за нея, а ако целта ти е лентяйстване с приятели - то правиш точно това. Има изключения, разбира се! Но в твоя случай много жено биха е дръпнали не заради друго, а заради начина, по който искаш да живееш. Гаранции няма, но как да повярва, че ще предприемеш нещо сериозно? Трудно!
Успех и всичко хубаво! Важното е човек да живее така, че да се чувства добре и без да вреди на околните. Всеки избира сам какво иска да направи с живота си!
ж32

187.   До 181, ако нещо се случи и Бил Гейтс или Джеф Безос останат с по 20 000 долара, съм 100% сигурен, че последното, което ще направят, е да ги дадат като първоначална вноска за недвижим имот и да се нашият с ипотека. Ще започнат отново да развиват някакъв бизнес и пак ще станат богати.
Уоран Бъфет наскоро изплати ипотеката на къщата си. Според вас защо, не е имал пари ли?
Бях чел една книга с еврейски мъдрости за богатството. Точно евреите ги разбират тези неща. И там пише, че повечето евреи до 40-годишна възраст нямат жилище. Развъртат си парите в бизнес.
Да копираш милиардерите не е добра стратегия. По-скоро може да копираш това, което са правили, когато са били бедни и което ги е направило богати. Да имаш два милиарда и да ги инвестираш в имоти е ОК - капе по малко и парите си седят. Но да си дадеш последните 100 000 за жилище, не бих го направил. По-добре да ги направя 1 милион и тогава.

188.   Мъж без кола и апартамент - Не те ли е срам? Хората на твоите години имат две деца. На 32 години си, а нямаш нито кола, нито апартамент? Каквито и причини да представиш за мен това е некадърност. А пък ти си разтягай всякакви локуми. :)

Сара

189.   187, добре, ама колко са хората, които ги развъртат парите ей така като на монополи до 40? Това са не повече от 5-10%. За останалите би било катастрофа да ги развъртят, защото 10% от бизнесмените оцеляват 5 г., а 10% от оцелелите 5 г. оцеляват още 5. За 90% от хората това си остава единствената смислена инвестиция, стига да могат да си го позволят като вноска и първоначална инвестиция, без да са на ръба и пазара да не е надценен като сега. Повечето хора не само няма да ги "развъртят", ами и ще останат в сериозен дълг, без да имат никакви активи на среща, което още по-лошо. Срещу ипотечния кредит поне имаш някакъв актив на среща.

190.   Здравейте,
Жена съм на 27 години, изчетох повечето коментари по темата и реших да споделя и моите възгледи.

Възрастовият период е от голямо значение. До 23 годишна възраст не би било никакъв проблем, дали живееш на квартира със съквартиранти или с когото и да е, но на 32 годишна възраст да живееш по този студентски начин отблъсква жените и то защото това е признак и асоциация, че ти на тази възраст без лично пространство и самостоятелност се чувстваш пълноценно, което прави лошо впечатление, а създава и много неудобства във връзката, че нямате място да прекарвате време заедно без чуждо присъствие.

Относно автомобилът аз имам кола, защото за мен е важно да бъда мобилна, а дали човека до мен има такъв не ми е никакъв фактор, това е въпрос на избор. Разбира се дойде ли момента в който очакване на дете в семейството е факт, колата се превръща във важна необходимост( каране по лекари, ясли, градини, тренировки, почивки и т.н).

Относно най-разгорещеният дебат за апартамента е субективно. За мен лично осигуряването на детето в бъдеще е първостепенен приоритет, защото искам да направя всичко каквото мога, за да му олесня живота, до колкото зависи от мен. Аз имам късметът, да притежавам хубав апартамент в наследство, което ще получа, затова детето ми ще бъде осигурено от моя страна, поради което не ме интересува, дали мъжа ми ще има или не. Ако го нямах обаче, щях да настоявам да изплащаме апартамент, за да имаме какво да му оставим.

При всички положения плащането на вноски за апартамент, който после ще остане за теб, за мен е по-удачният вариант от плащане на квартира, а ако има опция и да се пусне под наем да се самоизплаща без да товари бюджета ежемесечно е най-удобно. Освен всичко човек, ако цял живот е по квартири, когато стигнеш момента в който се пенсионираш и ако нямаш възможност да изплащаш наеми, какво ще правиш не знам.. ще си в тежест на децата ти. При твоят наличен капитал до сега щях да съм взела апартамент и да съм го пуснала под наем, да се самоизплаща, докато аз съм на квартира със съквартирантите и наемите са ми на ниска стойност. Разбира се, ако тръгнеш да сключваш брак преди да си го придобил и още го изплащаш винаги може да сключиш предбрачен договор с жена си, че няма да има претенции към жилището, което изплащаш. Аз не бих имала нищо против да подпиша такъв договор, жената до теб, ако е безкористна и не иска да се възползва от имуществото ти, над което реално няма никакво право, няма да има драма.

Разбира се всичко е въпрос на личен избор.
Успех!

191.   Съдейки по жените във форума мъжът трябва:
- Да има собствено жилище.
- Да има кола.
- Да може да я води на почивки в чужбина.
- Да бъде красив, висок, с плочки.
- Да бъде доминантен мачо, но същевременно добър и разбиращ.
- Да е бил със стотици жени и същевременно да е имал сериозни връзки.
- Още 10 000 неща.
- Накрая пак е комплексар и Бай Ганьо.
И насреща една гола путка с голям километраж.
Май котката и проститутките не са чак толкова лоша идея.

192.   До 191 Правилно си осъзнал, "на гола кукичка, пастърва се не лови!"
Никой разбира се не ти пречи да стоиш цял живот без "гола путка" или дори да промениш сексуалността си и да си търсиш "гол хуй". Твоя работа.
Обаче да си над 32г възраст, да не си постигнал нищо от изброеното, и да очакваш да имаш връзка с по млада, сравнително красива жена, и след това двамата да започнете от нулата, да събирате за жилище, за покъщнина, за кола, за почивка и същевременно да народите, отгледате и издържате деца е доста нереалистично.
Нали разбираш че няма как да се очаква от някого, който през половината си живот е имал "двойки" след като се свърже с жена да стане отличник. Средно българския мъж живее до 71г, ако до 33г е постигнат толкова колкото 18г хлапак и е доволен и се гордее с това, какъв е шансът, че през следващите 30г ще постигне всичко изброено пък дори и с помощ от съпруга. Той през последните 15г се шляел, от днес ще започне да строй бъдещето си и това на децата си, така ли?

193.   Хахаха, колко избиване на комплекси видях в номер 191. Да не си ни пробвал всичките, бе, че да знаеш ние "жените във форума" какво харесваме ?

194.   Съдейки по мъжете във форума, жената трябва да е
- с визия на манекенка, много красива, голям бюст, стегнато дупе, но никога пълна
- да се носи по последна мода,никога да не е раздърпана
- да посещава редовно салони за красота, да е редовно с прическа и грим
- да може да готви като майка му, баба му,леля му, прабаба му, и пак да и намира кусури за храната
- да е перфектната домакиня във всяко едно отношение
- да прави секс като богиня и да му изпълнява желанията
- да не роптае като закъснява вечер
-да приема приятелите му, независимо какви са
-да не ревнува изобщо и да не го прави на въпрос,ако гледа друга
- да не се кара с него за каквото и да е било, най-добре е да си мълчи постоянно
- да не му пипа телефона
- да не е повече от него като образование,работа, за да не го потиска
- но най-важното -да не иска пари
и куп други неща, и насреща какво предлага....?

196.   Бог да го прости професор Вучков беше казал така:

Съвременните българки са безмилостни сметкаджийки, готови за пари да тръгнат с мутра, която мирише по-лошо от задник на умряла мечка!

Имам и апартамент и кола, ама като прочетох, някои от женските коментари и се отвратих направо.
Тука всичко е опорочено и безперспективно, за какви семейства ще ми говорите. Вие сте неспособни да изтърпите 1,2трудности, само ли деца да възпитавате.

197.   Прави ми впечатление, че жените очакват от мъжете да имат тези материални неща, а те само да се намъкнат вътре. Една не прочетох да каже - аз имам жилище, бих приела с човека до мен да живеем в него, даже някоя по-горе го обяви за мухльо, защото живеел при нея.
Силно подкрепям автора в идеите му. Да се робува на неща, които не са важни е тъпо, щом се чувства добре така, не дължи никому извинение за начина си на мислене...

198.   Мъже, разберете, че ролята на мъжа е да осигури семейството. Жената пък му ражда деца и поддържа дома. Нормално е да очаква точно това, с какво иначе ще допринесе той? Да не говорим, че в днешно време, апартамент обикновено се взима и изплаща от двамата, не лежи само на мъжките рамене. Но ако си чакал до 30 за сериозни отношения и си до никъде, просто е несериозно. Все едно жена на 30 да не е хващала прахосмукачка, да не може да свари едно яйце и да обяснява как мъжете имали големи претенции. Няма кой да ви вземе насериозно.

199.   Жена, 35 г. Аз съм една от тези със собствено жилище, изплатено, не по наследство. Със стабилни доходи и не търся мъж да ме издържа. По стечение на обстоятелствата отново излизам на срещи с мъже, предимно над 30-35 в София. Доста често срещано е мъже с добри доходи да избират да живеят свободен живот без ангажименти като жилище и кола. Изтъкват сходни аргументи като на повечето коментиращи мъже тук. Или живеят с родители. Но в процеса на опознаване се оказа, че ако жената има тези материални придобивки, мъжът започва да изпитва комплекс за малоценност и че не е достатъчно добър. За мен не е никакъв проблем да поканя мъж да живее при мен или да го разкарвам с колата, но това сериозно удря по мъжкото его. Не е било проблем да отида в квартира със съквартиранти, ако отношенията се развиват, но мъжете винаги са се притеснявали, че не са на ниво, което е обременявало отношенията от самото начало. Вероятно звучи смешно, но собственото жилище и кола по-скоро са ми пречили в отношенията с мъжете. Говоря за мъже с добри професии и доходи в София. Моят личен избор беше да изплащам кредит, вместо същите пари да отиват в джоба на хазяин и сега години след това не съжалявам. Имам уютен дом, в които мога да поканя приятели или мъж на романтична среща по всяко време. :) Не съм го възприемала като бреме, а като осъзнат избор с всичките му рискове. А колата дава възможности да живееш по-интересен живот и да го направиш бързо.

Та, след натрупаният опит в последните месеци определено бих желала мъжът да има жилище и кола или да мисли в тази насока, което не е продиктувано от капка материализъм. Студентският живот от ден за ден отдавна отмина и за сериозна връзка бих търсила мъж, които е положил някакви основи за създаване на семейство.

201.   Ееееех 199 така се надявах да ти дойда на гости на романтична среща в уютния ти апартамент и да ме повозиш с луксозната си кола до Банско да покараме ски, а ти така ме разочарова накрая на коментара си.Веднага обърна стрницата. Трябвало това и онова, а аз се като нямам така се разочаровах занчи.
Не било продиктувано от материализъм,а от какво???
Духовност? Любов? Добродетел? Съпричасност? Милосърдие?

202.   Пичове вземете червеното хапче. MGTOW.
Когато един ден си имате всичко и ви се лепят някакви уруспии, правете PUMP AND DUMP.
Като гледам са си го заслужили.

203.   Здравей, аз съм мъж на 44г. и живея в собствено жилище. Имам и кола. Имам жена и две деца. Повярвай ми това не е лукс а необходимост. Да не говорим, че децата искат самостоятелни стаи т. е. няма как да стане с малко жилище. Повярвай ми колата не е никакъв разход в сравнение с децата. Докато са на 10-12г. бива. После старите разходи остават но те вече са с притенции какъв телефон да им купиш, джобните, дрехи и т. н. и т. н. Ако искаш нормално семейство се готви за сериозни разходи. Другото е някакво оцеляване. Само че живота е само един. И ако ще мине в оцеляване а не живеене става тъпо.

204.   Мъж без кола и апартамент къде ще си гледа децата - под някой мост ли?
И какво ще спре жената да си избере по-качествен мъж, който е в състояние да отгледа потомството си?

205.   Да кажем, че не държа да има кола и жилище и аз имам стабилен доход. Но не разбирам защо тогава от мен се изисква да готвя и чистя и да поемам цялата грижа за децата. Не трябва ли по тази логика мъжа да помага с тези задължения? За съжаление това почти никога не се случва като повечето могат да затънат в мръсотия, но не си мърдат пръста. В днешно време и дохода им е по-малко, което обезмисля съжителството им с жената. Жените пък станаха материални и долни. Като цяло народа изпорстя и се озлоби и затова и хората ме създават семейства.

206.   Номер 304, с лекота отговарям и на двата ти житейски въпроса, които те измъчат:

1. Хората без собствено жилище са доста голям дял от всички, особено в западните държави. Нарича се "жилище под наем". Запомни го, за да не се чудиш друг път. Освен това, защо насочваш имането на собствен апартамент (или къща) само като отговорност на мъжа!? Ти, като жена, къде си в цялата картинка? Ти ще си стоиш безработна и ще чакаш наготово подаяния от мъжа ли? Или ще работиш, но ще си на принципа "Моите пари са си мои, а тези на мъжа са общи"? А и кой е казал, че след започване на връзката ви двамата няма да си закупите жилище след известно време? Така се случват нещата обикновено при нормалните двойки, в които нито един от двамата не мързелува и не чака на другия. Вероятно и твоите родители така са придобили жилището си с общ принос, като истинска двойка и на действия, а не само на думи! Друг вариант е мъжът след време да придобие собствено жилище, да речем няколко години след започване на връзката ви. Ако си готованка, даже тогава ще имаш възможността да се хвалиш пред приятелките си, че жилището е "ваше общо", макар че той го е изплатил напълно, докато ти умишлено не си имала принос за изплащането му.

2. 80% от жените на около 30 години не са достатъчно хубави и стройни, че избират с лека ръка качествени мъже наред. А процентът на стройните хубавици при 40-годишните жени е почти нулев. Докато сте на по 18-25 години, самата младост ви дава някакво по-свежо излъчване и тогава около 30% от момичетата и жените са хубавелки (помня как в гимназията само по 2-3 момичета от всеки клас бяха "яки пички", а другите бяха средна работа или направо "крокодили"), но с наближаване на 30-35 години остаряването и пораженията от прекаляването с грим по цял ден, пушене на цигари и пиене на алкохол унищожават това свежо излъчване с бързи темпове, а като добавим и качването на килограми поради неправилно хранене и липсата на редовен спорт, нещата не са никак цветущи (голяма част от българките имат вредния навик да обръщат огромно внимание над това как ще изглежда лицето им с голямо количество грим, но не се замислят за стягане на отпуснатата си фигура). Та, толкова за лесното сменяне на мъже като носни кърпички. Не на всяка ѝ се отваря парашутът, независимо в какви блянове тъне пред огледалото!

207.   Авторе, аз съм мъж, но ако бях жена, само след изречението ,,Живея с приятели,, те слагам във френдзоната.И то само, ако имаме общи интереси.Начинат ти на живот показва една незрялост и търсене на ,,лесните пътеки,, една страхливост от отговорност.Колата в днешно време не е лукс а необходимост.Ако е зима и жена ти или детето ти имат нужда от спешна медицинска помощ, всичко е в божията ръка или божията линейка... Правиш некви тънки сметки за след 10-15 години... Виждаш на тая корона хората всеки ден бият камбаната, то до след 15г. хора може да няма, ка моли пари. Евала за коментара на 199 Аз не бих се захванал с жена с над моите материални възможности.Автомат губа самочуствие и после директно всичко друго по домова книга.Има шматки , които биха се навили, те не случайно и са наречени шматки.Махаш само ,,Ш,, от пред и се получава нещо много точно определение за житейската позиция, в която се намират.Ти представяш ли си жена ти да те вози като някакъв принцес от пред, и тя да проверява гумите и маслото преди да тръгнете за море? Предпочитам испанската инквизиция.

208.   Вметка към 207:

Пич и аз съм мъж. Чета коментара ти как обиждаш човека на матка и на страхливец, ама ти си по-голема висулка. Ако жена ти е по-добре материално, автоматично губиш самочувствие? Осъзнаваш ли, че си призна, че си комплексар? Ако тя иска да е успешна, а теб те мързи да гледаш, какво ще стане? Ще се опиташ да я подтискаш ли, да не би да ти засегне егото?

"Ако е зима и жена ти или детето ти имат нужда от спешна медицинска помощ"... дано не си си спрял колата отвън и да е затрупана със сняг. Тогава да те видим.
Ако си от малък град, линейката идва бързо, а за областните градове, такситата идват на адреса до 5 минути, през което време може да окажеш първа помощ, ако се наложи. От краен квартал до центъра/болниците е макс 5 лева.
Ходене на море с кола, не е необходимост, моите извинения.

По темата:

Глупавите сметки на българина/ката. За да не давам пари за такси (на вятъра), ще си купя кола (за да давам пари за Гражданска, каско, гуми, масло, годишни прегледи и какво ли още не). За да не давам пари на "вуте"(хазяйн), ще дам на банката. Важното е на него да му е зле. Как ще си давам парите на вятъра? После се хвалят как са си купили апартамент с ипотечен кредит за 120'000 лв. и цената след 20 години се вдигнала много (обаче още не е изплатен, т.е. реално е на банката). Да не говорим, че не осъзнават, че са платили на банката 200'000лв, а покупателната способност на тези пари е намаляла съшо. Обаче по някаква странна извратена схема в главата на българина/ката, лихвата на банката и риска да ти вземат имота до самото изплащане не са пари на вятъра. Смех.
90% нямате финансова култура, а сте седнали да поучавате човек, които очевидно се е интересувал доста повече и ще може да остави доста повече на децата си от вас на вашите.

Пичове и пички, ако непременното купуване на жилище и кола е толкова добра инвестиция, защо тогава още не сме цъфнали и вързали като нация а сме си същите измекяри? Тези хора с апартаментите в Люлин да не са станали барони? Осъзнайте се мако. Вашите родители, баби и дядовци като са строили къщи в провинцията са си мислили, че оставят нещо на децата, а колко десетки хиляди къщи пустеят и са порутени? Въобще замисляте ли се? Не виждате ли цикъла, не виждате ли мантрата? Авторът поне се опитва да се откъсне и шансът му ще е много по-голям от вашия, гарантирам. Пък вие си гледайте телевизийка в собственото (на банката) жилище и си цъкайте семчици.

Абе, трябва въобще да спрем да тичаме по задниците на жените и да им слушаме мнението за тези неща, от които не разбират и дори не опитват да вложат рационална мисъл. (Има няколко изключения разбира се. Някои момичета са малко по-къдърни от повечето).

Омръзна ми хора да се изказват неуважително към мъжете, без капка признание за благата, на които се радват днес.
Жилището което сте си купили, мили дами, е построено от мъже! Пътищата, по които се возите са положени от мъже! В коли - създадени от роботи, които са създадени от 90 % мъже. Електрониката, от която пишете в по-голямата част е изобретена от мъже! Да не намирам списъка с над 100 велики мъже без кола и апартамент, благодарение на които днес гледате youtube, а не сте още по полята да копате домати. Поне малко уважение моля, ако искате и вас да ви уважават.

Някоя написа, че щяли сме да живеем под мостовете. Драга, под мостовете спят мъжете, които са направили грешката да си вземат зла жена , която да им отмъкне и деца и жилище и всичко, защото си е повярвала на хороскопа, а той е бил твърде тъп да подпише някакво листче.
За щастие все повече мъже взимат рационалното решение да забавят семейството пред постигане на финансова цел. (Говоря за хората с цел. Не онези пичове, на които живота им се върти около БМВ-то пред блока, които "инвестират" в новите лети джанти, за да ходят на фитнес. Такива бол.)
Още по-добре и да не се женим въобще. Всичко се купува с пари, дори в голяма степен и здравето. Който твърди обратното да се допита до семействата, които разчитат на SMS DMS нещо си.

За жените е нормално да напират от по-млади да имат семейство. Техния часовник тиктака. Жена над 30, която не е омъжена и е без деца е leftover woman. В Китай това е най-големият срам. Това обаче не важи за мъжете, така че не виждам смисъл да унижавате автора.

209.   Поздравления за обективното мнение на номер 208!

210.   От 207 към 208. Пич дрънкаш апсолютни глупости.Мяташ се в крайности, а крайностите никога не са били успешна формула.Мен, ако ме мързи да гледам едва ли някоя успешна жена ще си хвърли и цивката на мен.Просто ако аз съм на някакво ниво, ще си търся жена от мойта черга, която аз да водя , а тя да ме следва, не обратното.И не става въпрос за комплекси, защото и в природата е така.Женската след мъжкара, а не обратното.Да в днешни времена, има семейства където жената е по-успешна , но както знам там мъжете не са под чехъл, а направо под пантоф.П&тьовци сдухани от живота, където жените им изневерят за кеф с истински доминиращи алфи.Светът така е създаден , че мъжът трябва да доминира жената, а не обратно.Пътищата и жилищата били построени от мъже. Даа много правилно, но от истинските мъже родени преди 1985г. , а не от сегашните феминизирани мъжленца, къде на вързано куче хляб не могат да дадат.Аз самия работя в строителството и всичките ми колеги са родени преди 1979г. Голяма част от тях след 10г. се пенсионирват, няма млади хора, които да искат да работят в строителството, та ако не се измислят роботи, които да строят, след 50-100г. няма да има кой да строи и пътища и жилища.И вместо да се подпичквате и да ревете като удавени мишки, как жените е трябвало да ви вземат само заради сините очи, вземе възмажейте, и се усигурете материално.Защото до тогава ще бъдете само във френдзоната на жените.

211.   Номер 208, леко с изхвърляниците, че сега ще кажеш че и ти си роден от мъж.

212.   Номер 208, когато станеш на 67 и трябва да си платиш 400лв наем с 200лв пенсия, пак се сети колко е "безсмислено" да плащаш за собствено жилище.
Иначе се радвам, че не искаш семейство - такива като теб не трябва да се размножават и трябва да отпаднат от генфонда.

151-200 от 212