Мъж без кола и апартамент
Здравейте,
Мъж на 32 години съм. Живея в София и изкарвам сравнително добри пари. Но в последните години установих, че се чувствам най-добре, когато живея "леко". Деля квартира с двама по-млади приятели, разбираме се и се чувствам добре с тях. Не е мизерия, не е и лукс - нормално, чисто жилище с прилични мебели. Нямам никакво желание да се набивам с огромен кредит за имот - банки, лихви, разправии с майстори, ремонти, обзавеждане. И да седя сам в него. Няма да влизам в спор по-добре ли е собствено жилище или под наем. Всеки си има мнение, но наемът ми сега е нисък и ми е изгодно.

Имуществото ми се събира в два куфара. Купувам си хубави дрехи, но само такива, които нося и без да се изхвърлям с марки. Имам кашон с книги, лаптоп и общо взето това е. Телевизия не гледам, нямам телевизор и не искам да имам.

Кола нямам. Имам книжка, но изобщо не ми се занимава да слугувам на едно парче желязо - време, пари, нерви. С метрото или с такси стигам, където искам. Единственото, за което ми липсва автомобил, са екскурзии извън града.

Не се стискам за заведения, ако ми се ходи, но не съм и фен на скъпарските мутренски места. Не ме влече просто нито обстановката, нито нищо. Когато ми се излиза на ресторант или бар с приятна компания, ходя и харча в рамките на нормалното. Същ на кино, театър, мач или някакво друго забавление. Но за мен това е забавления с готини хора, не статус къде ходя.

Този ми начин на живот ми позволява да спестявам доста пари - почти половината от заплатата ми без да изпитвам лишения. Което си има плюсове - част от тези пари ги инвестирам, за да постигна финансова независимост и пасивни доходи занапред. Заделям по нещо и за пътувания и екскурзии. Обичам да ходя по обучения и семинари. Давам и за благотворителност. Спокоен съм, че дори и да изгубя работата си, да се наложи да работя по-ниско платена, няма да ми падне значително стандартът, няма да се чудя как да си платя ипотеката, лизинга на колата и т. н. Просто ще спестявам по-малко временно.

Наскоро с един приятел влязохме в дискусия. Той е горе-долу от моята черга, изкарва с една трета отгоре да кажем. Но е в другата крайност - взе си луксозно жилище, нова скъпа кола на лизинг, маркови дрехи, очила за 1000 лв., телефон за 2000 - неща, които са ми по-скоро безсмислени. Но той ако остане без работа банката ще го съсипе. Начин на живот, подобен на неговия, ще ме кара да се чувствам като роб - не мога да мръдна от работа, понеже ме чакат вноски за всичко. А не дай си боже да се разболея по-сериозно.
Та, думите му бяха "Хайде, печелиш добре. Да живееш с тези двамата е все едно да живееш с вашите. Никоя жена няма да те приеме на сериозно".
Реално, ако с някое момиче нещата станат сериозно, не ми пречи да изляза с нея на квартира само двамата. Или да си купим заедно жилище, ако отидат нещата към семейство. Но докато съм необвързан, сегашният ми начин на живот ме устройва.
Може и да е прав приятелят ми, поне за някои жени. Дори да не е златотърсачка, ако жена види, че мъжът не показва стандарт на живот, това води до несигурност, особено за жени над 30. От друга страна изобщо не искам да се отказвам от начин на живот, който в момента ме устройва и от финансовите си цели, за да печеля одобрението на някоя жена. Животът и правилата са си мои.
Но колкото и да си ги казвам тези неща, част от мен ме човърка дали да не направя компромис и да стана като повечето хора - кола, жилище. Но повечето хора не са щастливи, нито финансите им са в ред. Така че струва ли си да правя като тях?

Интересно ми е, дамите в сайта да кажат - ако други неща в един мъж ви допаднат - визия, характер, общи интереси, но този мъж живее скромно, не демонстрира висок стандарт, не знаете колко изкарва, бихте ли му дали шанс, особено за по-сериозна връзка?
Към мъжете - доколко липсата на кола и жилище влияе на успехите ви с жените - по-скоро за сериозни връзки, не само за секс?

Коментари

51-100 от 212

53.   н42 ти си се насадила на пачи яйца! Този с когото живееш те използва и не знам защо още не си го изгонила! Каква е тази издръжка 1500 лв която плаща на бившата? Такава издръжка няма! Освен ако доброволно не и дава тези пари.
Може да пробваш с разговор, но ме съмнява да се получи, защото той вече е свикнал всичко да взима от теб и да носи своето при бившата.

54.   Май си изпаднал леко в крайност. От една страна разбирам човек да инвестира и да не иска излишни разходи, самата аз съм такава до някаква степен. Но у теб по-скоро усещам една съпротива към харченето, която би била доста пагубна за една жена, искаща семейство. Баща ми е такъв, въпреки че има пари, и опитът ми е показал, че такова качество не желая у бъдещия си мъж. Все най-евтиното да се взима, на всеки разход да се мръщи, всичко да му се струва излишно. Мъжът трябва да е склонен да гради и изпипва дома си, не да живее в лукс, но да създаде удобства. Да не се страхува да даде пари, за да подобри условията на живот на семейството си. Да иска най-доброто за децата си. Това, което описваш активира всякакви червени лампички и аларми у мен.

55.   34 към 48
Опитът ми за съжаление е съвсем пресен - от покупка, ремонт и обзавеждане на жилище през последната година. Беше си малък ад. Постоянно се налагаше да се отскача за нещо или до строителните хипер-маркети или до мебелните магазини. Да, едрите неща като диван, гардероб, бюро, секция идват с доставка, но нима ще търчиш с такси всеки път като се наложи да вземеш килим, поставка, сервизи, осветителни тела, щори, завивки, спално белю, шкафче за баня, кофи с боя, тапети, санитарни принадлежности, препарати, инструменти итн - или ще ги носиш по автобуса? Да не говорим по-време на ремонтите, как ежедневно се налага да се тича за материали и все се оказва, че нещо е недоизчислено или забравено или майстора тепърва се е сетил. Ние с автомобил се измъчихме, а си представям, какво би било без...

При обзавеждането, което е с доставка и монтаж - докато избереш какво точно да поръчаш често се налага в рамките на един ден да обиколиш няколко мебелни магазина, да видиш на място, да пробваш, да сравниш оферти... това често трябва да стане в работно време, което обикновено съвпада с твоето, т. e примерно през обедната ти почивка или да кажем час преди ти да започнеш работа - каквото и да говорим без кола не става. Само изготвянето на проектите за кухня и баня и избора на материали са ти дни тичане и сравняване. Повечето мебелни и строителни хипермаркети не са удобни за обикаляне с градски транспорт.. Или ти може би освен това поръчваш всичко онлайн без да си видял цветове, материали и изработка наживо?

За мен да се твърди, че автомобил не е необходим точно в периода, в който човек се нанася в и обзавежда ново жилище е смешно и несериозно. Но може би ти ще споделиш твоя опит, как се получава цялото това чудо с лекота без кола :)

Kритиката ми към автора беше добронамерена - за момента в описаната ситуация типа мислене, които би привлякъл сериозна приятелка не е налице. Не е проблем, ако това не е приоритет, но след като oчевидно е, е хубаво да има реалистична представа, как се интерпретира от жените това, което подава като информация за себе си. След като пък е убеден, че е прав и всичко е оптимално и така, както трябва да бъде, то нека си продължава по същия начин - в крайна сметка живота го живеем за себе си, не за хорското мнение. Последиците от всяко решение също всеки си носи сам.

56.   Виж, докато си ерген, не си длъжен да даваш отчет на никого. Колкото искаш, толкова си харчи. Обаче ако искаш да градиш връзка и семейство, ще трябва леко да се промениш, защото повечето жени биха възприели това като крайност и с право. Тези, на които в началото ще им се сториш готин, че не си купуваш айфон, след време също ще им стане малко неприятно, защото една жена си иска удобства и уют. Не говоря за онези меркантилни жени тип готованки, но дори и една нормална жена би искала да има условия да живее уютно, да си отглежда децата в нормална обстановка и т. н. Не говоря за лукс, но и не би била дълго време ок с начина, по който живееш в момента.

Номер 54 го е обяснила доста просто и разбираемо. Сега като си ерген, може наистина да не ти трябва кола, но със семейство ще ти трябва. Не е зле тогава да инвестираш и в собствено жилище, ако имаш възможност, защото на никоя жена няма да и е приятно през 5 дена да идва хазяина я пари да иска, я забележки да прави и постоянно да е в напержение дали няма да се наложи да се мести в друга квартира, особено ако е с малко дете хич няма да и е до такива глупости. Много са малко свестните хазяи.

57.   Най–добре е златната среда...

Ние се намерихме с пари, изкарани с къртовски труд доста време след брака ни...
Но това вечно блъскане така ни отчужди, че вече просто отдавна не се чувствам жена в неговите очи...
Акъла му все в работата и забравихме за всякаква интимност... Не ще и да чуе за това...
Много сериозно се замислям за развод... , защото не се живее само с пари...

Ти си в другата крайност... Внимателно прочети н 54 – невероятно точен коментар!

ж44

58.   Пич,
Въпросът ти е провокиран от съмнение, дали постъпваш правилно.
Така те устройва, да си със съквартиранти, да пестиш и тн тн...
Но. Нещо не ти е Ок все пак?
Без кола, което вече не е лукс, а необходимост и елементарно удобство? Пич? И най - немеркантилната жена ще те помисли за пълна пинтия и несериозен. Честно. Какви са тия :
„Няма да робувам на желязо” и „Нямам книжка”? ! Книжка се изкарва за месец.
Има коли за 2-3-4 бона, стават що годе за каране.
Без кола, няма да те приеме никой на сериозно, не само жените, а никой повярвай ми.
За жилище. Всяка жена има нужда от своя територия. Място където да роди и гледа дете. Сигурно убежище.
Честно казано, кола и жилище не са лукс. Това са крайно насъщни необходимости. Не е лукс, нито нещо изключително. Кой ще се навие, да се дрънка по трамваи и тролеи или да е на квартира - с единия крак на улицата?
Дори и най-скромното момиче, без да е меркантилна, златотърсачка, алчна и материална, ще „пропусне”, да си губи времето с пич, който няма тия неща.
Не говорим за лимузини и мезонети и тн тн..
Един стар Голф 3 за 1000 лева и една боксониера в Обеля да имаш, но да са си твои. По същество - Можеш да кажеш:
„Мила, да мина след работа да те взема с „Колата” и да ми дойдеш на госи в „Нас”.
Как звучи?
„Мила, хвани метрото, после тролея, слез на третата спирка. Чакай ме в пицарията, няма да се бавя, ще нахраня котката на хазаина, съквартиранта му дойде гаджето и аз ще дойда бързо... ”
Как звучи?
Ок. Усъвършенствай се, пести парички, инвестирай... Прави, каквото ти е кеф, но не си готов. Като създадеш гнездо и си независим и самостоятелен, тогава търси нещо смислено. Има скромни момичета, които не са меркантилни, но няма как дори и тях да привлечеш с такива разсъждения.
Това е твой проблем, какво спестяваш, инвестираш и да се заробваш с кредити и тн тн...
И най-скромното момиче ще се обезсърчи от това, че имаш два сака багаж... и толкоз.
Има варианти. Има евтини коли. Има и евтини жилища. Никой не е казал да караш S-класа или 5 стаен в Лозенец.
Малко, скромно - но твое.
Нещата стават бавно, малко по малко...
Не може срещу нищо, да очакваш нещо.
Бачкай и спестявай яко. Събирай, планирай разумно. Като си готов... То само ще те намери ;)

59.   Жена съм. Бях на 27, когато започнах да излизам с мъж на 30, живеещ на квартира с още 2/3 момчета. Изключително платежоспособен, но това беше положението му в момента, неговият избор и комфорт, и това не е било фактор в нашите отношения. Аз започнах да търся апартамент за закупуване (лично, не семейно). А той-обща квартира (негова идея и усещане). Изнесохме се заедно. Връзката приключи след 3 години, но мисълта ми беше, че тези неща не са критерии за жена, която иска да бъде с теб. Аз съм изключително против ипотечни кредити. Съдбата ми се усмихна, и сега изграждам жилище без кредит. Ако не се бе случило така-квартира, цял живот -кватира. Не бих робувала 30 години, за една скапана къща или апартамент.
Но пък аз имам друг прроблем-кредитни карти и кредити-за обзавеждане, за пътувания. Изключително ниска финансова култура. Работя от 16 годишна, но все още не мога да изградя адекватна финансова дисциплина.
Изчетох какви ли не мнения, и мога само да кажа, че ти се възхищавам на начина, по който мислиш. Не смятам, че е грешен.
А аз започвам втора работа, за да си плащам разходите, които вече съм направила.
А за колата-не ползвам, никога не съм ползвала. Книжка имам. Мотори имах два, вече е един. Не излизам с мъже с коли. Младежът от гореспоменатата дълга връзка имаше и има кола-за мен това е загуба на време и ппари. Не го разбирам. И нямам кола и не искам такава. Имам приятели-второ бебее отглеждат без кола. Имам и приятелка-още при първото взе колаа и само така се придвижва. Въпрос на вкус. Но за гр. София мога да кажа- да имаш колаа е абсурд. И ниикакви оправдания не могат да ме убедят в обратното.

60.   59, моля те обясни как точно ако си на квартира, спираш да "робуваш за една скапана къща", при положение че така или иначе тези пари ги даваш на хазяин вместо на банка. Просто ми е адски странна тази логика.

61.   60, автора съм и ще се опитам аз да ги обясня странната логика. Ще ти дам пример с жилището, в което живея. Тристаен в Младост, приблизителна цена 180 000 лв. Наемът ми е 650. Няма да смятам инфлация за по-лесно и ще заложа лихва от 4% за целия период на кредита (макар че са променливи и сега са на историческо дъно). За цената на жилището - нямаме кристална топла, я се качи, я падне както стана 2009-та, така че пак залагаме постоянна.
Вариант 1 - купуваме го с банков заем изцяло за 25 години. Вноска 950 лв. Залагаме на година 1% а ремонти, данъци и т. н. - това са още 150. Тоест следващите 25 години внасяме по 1100 лв и имаме накрая жилище на стойност 180 000 лв. сегашни пари. Математика - за 25 години сме дали 330 000 за главница, лихва и поддръжка. Насреща сме получили жилище за 180 000 и сме спестили наем за 195 000. Чиста горница 45 000 лв.
Вариант 2 - плащам си наем от 650 лв. Поддръжка и данък ги плаща хазяйнът. Разликата до 1100 - 450 лв. на месец ги инвестирам със средна годишна доходност 10% (може да се докара повече, но сме песимисти). След 25 години от тези инвестиции имаме 526 000. Нямаме жилище, но лесно можем да си купим и да ни останат.
Не съм против покупката на собствен апартамент, но за мен това би било емоционално решение, не рационално. Ще си купя жилище, когато мога да си позволя такова, каквото ми харесва без това да влияе на финансовия ми план. Не виждам смисъл да си вземам панелна гарсониера в Люлин-не-знам-си-колко, лишавайки се от приходи.

63.   Номер 60, не съм 59, но да ти обясня странната логика и ще видиш как ще ти се стори много проста. Вземаш произволна обява за апартамент под наем, който можеш да си позволиш, вземаш обява за продажба на апартамент с характеристики, максимално близки до тези на апартамента от обявата под наем, отваряш калкулатор на една от многото банки за смятане на задължения по ипотека - виждаш вноската и сумата, която трябва да върнеш след избрания от теб период за изплащане (вноска, която също можеш да си позволиш да плащаш към днешна дата). Смяташ!

Бележка: Абстрахирай се за миг от мисълта (илюзията), че на 60 г. ще имаш две тухли една върху друга. Няма човек, който може да предвиди развитието, дори своето собствено, толкова точно за толкова дълъг период от време. Особено в днешните динамични времена, толкова динамични, колкото не са били никога до сега.

Отваряш фиша с последната си заплата (месечен доход). Виждаш колко ще остане от нея след като платиш наема за апартамента под наем и виждаш колко ще остане от нея като платиш вноската по ипотеката за "същия" апартамент. (за да е по-проста задачката, умишлено пропускам съпътстващите разходи на собствения имот)

Следващият месец го изкарай с една от получените суми, а по-следващия го изкарай с другата.

Ела после да кажеш разбра ли логиката или още ти се струва странна.

На 60 годишна възраст и двеста апартамента да имаш, никога повече няма да бъдеш нито на 20, нито на 30, нито на 40, нито на 50. Някои (мъдри според мен) хора са казали много отдавна, че всяко нещо си има своето време.

Не те съветвам да си "трошиш" парите по кръчми, но би могъл да си направиш живота по-удобен и по-безгрижен, ако успееш да се отървеш от остарялото вече мислене, че всеки човек (най-вече всеки мъж, иначе не би бил истински мъж) трябва да притежава имот. Достатъчно е да притежаваш умения (които никой по никакъв начин не може да ти вземе) и да разменяш тези умения за това, от което имаш нужда, ползвайки за посредник малките хартийки, наречени "пари".

Прословутата "сигурност", която всеки така устремено преследва, можеш да си я набавиш и по друг начин, вместо чрез панелка в гето в София/Пловдив/Варна/Бургас или където си избереш.

Ако не успееш да осмислиш горното, запази го някъде и го прочети отново след време. Ще ти бъде от полза!

64.   Здравей авторе :)
Интересува ме в какво инвестираш в момента с тази доходност.

66.   61, първо обясни ми как точно ги постигаш тези 10% (да не говориш, че не си махнал инфлацията от тях), при положение че депозитите дават макс 1% (след инфлацията си на минус). Нискорисковите фондове дават макс 4% (след инфлацията си на 0), но при значително по-висок риск. Доходи от ренти наеми е пак макс 4%. Всичко над 4% вече си има сериозен риск. Така че накрая може и да си на минус.

Второ ти смяташ, че ако сега вноската ти е 950 лв, след 20 г. пак ще ти е 950 сегашни пари. Само че за 20 г. инафлацията ще ги е обезценила поне 3 пъти и реално ще плащаш 300 лв. А наемът инфлация не го яде, дори той расте повече от инфлацията в град като София. Сега направи същите сметки, но взимайки предвид инфлацията и някаква нормална доходност от 3-4%. Или смятай с 10, но си каклулирай и риска плюс инфлацията. По твоята логика излиза, че хазяите са на минус след 25 г. отдаване под наем. Дали?

Тези сметки аз съм ги правил преди години, освен това съм и финансист, че и за финансова институция съм работил.

Ако оставим парите на страна, ти един гвоздей не можеш да забиеш, без да питаш хазяина си, за каква свобода говорим.

И между другото 2009 паднаха значително, но вече са на път да компенсират спада. Такива кризи като 2009 има на 100 г. веднъж. Последната преди нея е била 1929, но да има спад в следващите няколко години се компенсира. В дългосрочен план жилището поскъпва най-малко с инфлацията. Отделно в град като София расте дори и повече, защото прииждат все повече и повече. Търсенето на жилища расте. Това на теб ти е пасив когато си под наем, защото наема ти расте с повече от инфлацията, а ти актив, когато си собственик, защото плащаш същата вноска (дори по-малка предвид инфлацията), а жилището ти расте над инфлацията.

Отговора ми важи и за следващия.
И между другото моята вноска е доста по-малко от наема, който бих плащал. Но аз имах мъдростта да си купя моя апартамент в пика на кризата точно 2009. Сега вноската ми е малка, по-евтино ми е да живея на кредит, а в момента жилището ми е почти двойно по-скъпо в сравнение когато го купих. Така че ако освен всичко друго и уцелиш точния момент за покупка, сметките стават още по-добри.

Аз примерно ако го продам ей сега и си върна кредита изцяло, ще му взема всичките пари, които съм инвестирал в първоначална вноска, ремонт, обзавеждане, прехвърляне, комисионни на боркера и то коригирани с инфлацията. А това дето през това време съм спестил от наеми, вече си е бонус. И всичко това, при положение че лихвата ми е 7%. Сега ще го рефинансирам и вноската ще ми падне още.

А за удобството да си правиш каквото си искаш и да си направиш по свой вкус, без да се притесняваш и съобразяваш с хазяи, това е безценно и не може да се купи с пари. Аз колкото нерви съм потрошил с хазяи, с банки не съм потрошил и 1% от тези нерви.

Ето обяснявам моята логика. Ти казваш "Няма да смятам инфлация за по-лесно" и точно това те подвежда.

Аз ще ти кажа как да смяташ. Вноската ти е 950 лв сега, обаче коригирана с инфлацията реално ще ти е средно 600 за целия период. Като сложим и данъка, ти идва същото като наема. С разликата, че след 25 г. ще имаш някакво жилище изплатено, което ще струва някакви пари, а от наем няма да имаш нищо.

Дори да ги инвестираш тези пари, както казваш, доходността ти е 4%, т. е. колкото инфлацията, т. е. печелиш реално 0 лв. Ако ми кажеш как постигаш 10% над инфлацията при нисък риск, ще съм ти много благодарен. Искам и аз такава инвестиция.

С две думи даваш същите пари, след като си сметнеш инфлацията, разлиакта е само, че 25 г. имаш едно жилище изплатено и 25 г. не си се нервил с хазяи и си си правил каквото си искаш.

Ти с тия съквариранти една момиче не можеш да си поканиш, без да се притесняваш дали те слуша някой как пъшкаш. Моите разбирания а свобода не са такива.

67.   "450 лв. на месец ги инвестирам със средна годишна доходност 10%"

Авторе, тук се издаде, че ти нищо не инвестираш де факто. Такава доходност от нискорискова инвестиция няма. Сега ще кажеш, че не инвестираш в депозит, а е нещо по-рисково. Да, обаче инвестицията в жилище се води нискорискова инвестиция и не бива да сравняваме ябълки с круши. Освен това когато инвестицията е по-рискова, тези 10% може да се окажат и минус 100. Да ти припомням ли КТБ? Там е божа работа, я ги изкараш тези 10%, я ги загубиш. Отделно не си сметнал данъка и транзакционните разходи върху доходността, а за инфлацията да не говорим. И на края дори и да имаш 10% доходност, като махнеш 1% данък, 2-3% транзакционни разходи и още 4-5% инфлация и то май не остана много за теб. А на следващата година може и вътре да си, ако има спад.

68.   63, аз пък предпочитам да инвестирам, докато съм млад, здрав, мога да работя и имам доходи и да живея добре като пенсионер, а не на 60 тепърва да се чудя къде да си завра главата и как да плащам 600 лв наем с 300 лв пенсия.

Не ми се нрави идеята да живея като циганите ден за ден и после да питам кой ми е акал в гащите. Докато имам възможност, ще гледам да си подсигуря бъдещето. Трябва да се мисли в перспектива, а не като ти опре ножа в кокала. Виждал съм ги много такива, дето цял живот са спали или яли и пили и после на стари години умират в мизерия.

69.   Автора: Темата се отклони, но ОК, ще кажа в какво инвестирам. Едно от нещата е индекса IJS. От 2000-та досега средна годишна доходност 10. 71%, като в това се включва и кризата от края на 2008, когато фондът загуби над 50% от стойността си.
Съгласен съм, че 2009-та беше на далавера да се купи апартамент. Тогава беше на далавера да се купува всичко. Ако бях купил от този фонд, парите ми щяха да са се утроили за девет години.
Както и да е, не съм имал нито парите, нито акъла да инвестирам тогава. Бях студент и се чудех само къде да се напия.
Инвестирам и в локални стартиращи компании, но там вече намерих възможността с връзки. А връзки се създават, като човек си изгради правилната среда. Която не е панелен блок в Люлин.
Казват някои, че не е сигурно. Разбира се, че не е. Единственото сигурно нещо е, че всички ще умрем. Винаги има риск човек да е назад при инвестиции. Идеята е успешните да са повече и да избият неуспешните. А поне досга, в последните няколко деситилетия, индексите рано или късно излизат напред за който и да било 12-15 годишен период. Ако е успешен - много напред. Ако не е - малко.

70.   От 63:

66, добре си го описал. Приемам твоята позиция и се съгласявам с теб, но имам няколко бележки по написаното в твоя коментар. Аз също като теб съм финансист, но за разлика от теб все още работя във финансова институция.

В твоята аритметика си направил няколко пропуска, не знам дали умишлено или неумишлено:

Ако излезем от общите приказки и изходим от информацията, предоставена ни от автора, същия е казал, че живее в апартамент с наем 650 лева с още двама души. Авторът посочва, че за закупуването на този апартамент би плащал вноска 950 лева. Тоест пред автора стоят два варианта - да живее със съквартиранти и да плаща 1/3 от 650 лева или да живее сам и да плаща 950 лева. Направи си още веднъж аритметиката и виж как излизат цифрите, като вземеш предвид горното.

Другият фундаментален пропуск, който си направил, е че работиш с исторически данни, невалидни към днешна дата. Да, ти сигурно през 2009 г. си направил сделката на века, но питането на автора е актуално към 2018 г. Ако обичаш, анализирай състоянието на пазара (имотния и кредитния) днес и дай пример с актуални данни. Авторът през 2009 г. е бил на малко над 20 г., вероятно още студент, и едва ли е мислил за апартаменти и ипотеки.

Тъй като каза, че си финансист, бих искал да те подканя да се подсетиш какво е "фиксирана лихва" и какво е "плаваща лихва". Твърдението ти, че вноската от 950 лева след 20 г. ще се е стопила от инфлацията и реално ще плащаш 300 лева днешни пари е изключително грешно. Нямам нищо против да вярваш в това, но не убеждавай другите в тази глупост. Ако направиш ипотеката директно с фиксирана лихва (има такива възможности), вноската далеч няма да ти е 950 лева, а ще бъде повече.

Като финансист трябваше да направиш уточнението, че разходите по кредита не се изчерпват само с договорената лихва. В тях влизат и многото таксички, които плащаш на банката за едно или друго. И ако за изменението на лихвата би могъл да направиш някаква прогноза (въпреки че ще е много смела, ако е за период от 20-30 години), то за динамиката на таксите не би могъл даже и да предполагаш.

Съпътстващите собствения имот разходи също не са малко перо в бюджета, но няма да навлизам чак в такива детайли. Мисля, че вече ясно се виждат плюсовете и минусите както на едното решение (наема), така и на другото решение (ипотеката).

Ако излезем от сферата на аритметиката и влезем в сферата на емоциите, ти казваш, че свободата да можеш да забиеш един пирон в стената без да се съобразяваш с никой е безценна. Да, но за теб. За мен тази свобода не струва 5 стотинки. За мен безценна е свободата, когато утре ми излезе изгодна оферта за работа в другия край на града, или в друг град, или в друг град в друга държава, да мога да се възползвам без да имам воденичен камък на врата, който да ми пречи при вземането на решение. Ако живееш в София например и работното ти място е такова, че ти отнема между 1 час и 1. 5 часа да стигнеш до него, като минаваш през стабилни задръствания или през джунглата на градския транспорт, голям праз, че като се върнеш имаш свободата да забиеш един пирон. Поне на мен не би ми било до забиването на пирони, по-скоро всеки ден ще се проклинам, че трябва да минавам през всичко това на отиване и на връщане от работа.

Последното засяга личните емоции и предпочитания, които са различни за всеки човек. Така че в случая "свободата на пирона" може да няма никакво значение за автора и да не е валиден аргумент.

Номер 66, прочети ме внимателно и мисля, че и ти ще се съгласиш с моята позиция.

Номер 68, всички сме млади, здрави, прави и корави, и всички живеем с мисълта и нагласата, че "това на мен няма да се случи". Ще ти кажа, че живота е малко по-шарен от дъгата, случват се неща, за които даже не си си помислял. И тези неща се случват на всеки. Не се изключвай от групата "всеки", защото съдбата е гадна кучка и ако реши, ще те върне обратно в тази група независимо от твоите предпочитания, вярвания и нагласи.

Хубаво е да имаш тази положителна нагласа да си подложиш добре, за да живееш добре като пенсионер. Тук съм съгласен с теб и те подкрепям. Не съм обаче напълно съгласен с теб по отношение на начина, по който си решил да го направиш. Ипотеката не е инвестиция, нито актив, когато си я направил, за да купиш жилище, в което да живееш. Същата те превръща в кораб, пуснал котва. При бурно море се обръщат както корабите в движение, така и тези, пуснали котва. Но при спокойно море корабите в движение обикалят света, а тези, пуснали котва седят на едно място в "безкрайното море". Ти от кои искаш да бъдеш?

Накрая една играчка-закачка за доходност от 10%. Имам 50 000 лева. Правя търговски обект "алкохол и цигари", за което наличния капитал ще ми бъде достатъчен. Наемам двама човека да го работят, а аз всеки ден след работа минавам да събера оборота. Събота и неделя правя ревизия и се занимавам с 4-5 доставчика, които ми зареждат целия асортимент. С един такъв обект спокойно мога да плащам заплата и осигуровки на двама човека, съответно да прибирам, хайде да кажем по 400-500 лева на месец чисти (песимистично). Това не си го измислям в момента, описвам реален работещ случай.

Наистина, не мога да разчитам на тези 500 лева, че ще ми оправят месеца. Заради това работя нещо, което ме влече и което го мога, съответно печеля добре, за да живея. Търговския обект остава като странична инвестиция, от която идва страничен доход. Вярно, иска да се занимаваш, не е като да хвърлиш парата на депозит в банката или на някой посредник да търгува с ценни книжа и да си бъркаш в носа. Сметнете си доходността от тази инвестиция. Тя е една от хилядите възможности. Би могло да се докара и по-добра доходност, но това вече си е консултация :)

Към автора: приятелю, пише ти човек в положение, сходно на твоето. Смятам, че мислиш правилно. Ако си на етап "търсене на спътник в живота", остани такъв, какъвто си. Нека бъдещата ти половинка да те хареса такъв и да те вземе такъв. Съответно изграждането на светлото бъдеще да го правите заедно. Това е предпоставка за здрава връзка, която би изкарала по-продължително време.

Другият вариант е да пренебрегнеш себе си и да се опиташ да се направиш на такъв, какъвто не си. С апартамент и кола със сигурност ще бъдеш по-желана партия, както за моментни изживявания, така и за сериозна връзка. Ако в бъдеще обаче по някакво стечение на обстоятелствата останеш без тези екстри, ще бъдеш неприятно изненадан, дори може би съкрушен.

Ти апартамента и колата ще ги имаш, но това ще стане тогава, когато имаш нужда от тях, защото мислиш рационално. Нямането на тези две неща към днешна дата не ти пречи да имаш жена, пречи ти да имаш повърхностна жена. Помисли и реши какво искаш - жена, с която да ходите по пътеките на живота рамо до рамо или жена, която да пренесеш през същите тези пътеки на ръце. Има ги и двата типа.

Аз си мисля, че всичко това на теб ти е съвсем ясно, просто търсиш потвърждение на този начин на мислене. Е, и други мислят като теб, и едновременно в това вярват, че този начин на мислене е правилен.

Наслаждавай се на живота и действай по-рационално, отколкото емоционално! Днешните нагласи на хората са резултат от реалността вчера, но днешната реалност се различава от вчерашната.

71.   69, авторе, специално за теб си направих труда да проуча този индекс и от 2000 г. до сега средната му доходност е 7%. Но удобно ми гледаш доходността през последните няколко години, когато процента временно е по-голям. Ако става въпрос от 2000 до 2009 индексът е реализирал цели 0% ръст и то в долари, а лв е отрицателен. Все още ли си убеден, че дългосрочно ще печелиш по 10%.

Да не говорим, че върху тези 7% имаш разходи за разни такси за инвестиционен посредник плюс 10% данък върху печалбата. Реално печалбата ти е макс. 5%. Също така удобно си пропуснал факта, че обичайната инфлация в България е не по-малко от 3-4%.

Та колко % каза, че ще печелиш в следващите 25 г.?

Ще печелиш по 1-2% реално, което де факто ти покрива по-високия риск. Ако си калулираш и риска си на нула. Защото един Бог знае този индекс след 25 г. къде ще е. Може и да е под сегашното ниво, никой не може да гарнатира. Да, и при имотите има риск, но е далеч по-малък. Докато може и да си много нагоре, може и да си много надолу след 25 г. А и не е много коректно да сравняваме нискорискова с по-рискова инвестиция. По тая логика ти можеш и в кации да инвестираш и да печелиш и по 100% на година, но само на теория. На практика може и да спечелиш -100%, т. е. не само да не спечелиш, а и да загубиш всичките си спестявания.

Връщаме се на твоите сметки в примера ти.

Вариант 1 - наем. 650 лв днешни пари по 300 мес. са 195 000 днешни. Значи за 25 г. ще дадеш 195 бона.

Вариант 2 - собствено жилище за 180 бона на кредит. Залагам ти средна лихва за периода 6%, понеже сам каза, че сега са на историческо дъно. Да предположим, че сега ако са 4% след 25 г. ще са двойно 8% или средно за периода 6%. Това за 25 г. прави 1160 лв вноска. Добавям и доплънителни такси, застраховки и т. н. и става някъде около 1230 лв. При средна инфлация 4% след 25 г. вноската ти ще се обзецени 2, 67 пъти (1, 04^25) или средно за периода 1, 33 пъти. Значи вноската ти ще е средно 924 лв днешни пари с вкл. такси и застраховки. С данъка 936лв. По 300 мес. 280 800 лв на година, но имаш изплатено жилище за 180 бона днешни пари, значи си се набутал с 100 800. При наем се набутваш със 195 бона. Това са ти 94 спестени днешни бона за период от 25 г.

Като за капак от там нататък ако живееш примерно още 20 г. в жилището си ще живееш без пари, а в под наем ще платиш още 650 лв по 240 мес и ще се набуташ с още 156 бона или общо 250 за целия си живот.

Сега ще кажеш, че на дърти години ще живееш на село. Ами ти със собствено жилище можеш да живееш на село, пък апартамента от София да го даваш под наем и да живееш много п-добре отколкото само с пенсия.

Ще кажеш жилището няма толкова живот. Ами дори панелката има 80 г. живот, тухлата около 120. Сега си на 30 и няколко, предполога се ще живееш още 40 г. Ако си купиш дори панелка на 40, пак ще те изкара до края на живота ти. А ако си купиш по-нова тухла не само ще спестиш 250 бона, ами дори и за децатата ти ще остане нещо, така че и те ще спестят нещичко от твоята инвестиция.

72.   Авторе, искам да ти кажа, че съм съгласен, че за теб може да има някакви емоционални предимства наема, но от финансова гл. т. ще ме извиняваш много, но не си прав. Докарваш някакви измислени 10% доходности, за да се изкараш прав, но тези доходности нито са реални, нито са сигурни и по-горе го обясних.

Така че уважавам решението ти да живееш под наем, но приемам доводите ти по финансовата част. Ако ти харесва да се чувстваш мобилен и неангажиран ОК, ама само до там. Макар че тов за мобилността и неангажираността пак са относителни понятия и за мен нямат смисъл твоите разбирания за свобода, но мога да приема твоите. Но когато говорим за сухи цифри и финанси, там няма 2 гл. т. 2 и 2 винаги прави 4. Освен ако не сравняваш ябълки с круши както правиш ти.

73.   70, виж останалите доводи мога да ти ги приема, но това с 1/3 наем е меко казано несериозен и смехотворен довод. Как може да сравняваш кваритра с 2 съквартиранти със собствено жилище? Това ли свобода ли е за теб? А и това са 2 коренно различни неща. Все едно да сравняваш трабант с мерцедес и да твърдиш, че трабанта е по-хубав, защото струва по-малко.

Ами естествено че като си делиш наема е ти излиза по-евтино. Със същия успех можеш да делиш не с двама, а с 20 и съвсем ще ти излиза без пари. Освен това като си в собствено жилище, тов апак не ти пречи да си вземе квариранти в другите стаи, които да ти изплатят половината апартамент. Не разбирам логиката да сравняваш апартамент без съкваритрани със кваритра със съквартиранти.

Това заалкохола и жигарите пак същата глупост. Какво ми сравняваш инвестиция примерно с 5% риск с инвестиция с 90% риск? ЩЯл да прдава цигари. Ами да ти минава през ума, че от 10 нови фирми само 1 оцелява 5 г.? А от оцелелите 5 г. от 10 само 1 оцелява още 5? Това къде е в цялата задачка?

КОлкото до това, че живота бил шарен. Ами да шарен е, ама това не означава, че трябва да живеем като циганите. Все пак малко трябва да мислим. Защото ако мислим поне има шанс да сполучим, колкото и да не е сигурно. Докато ако не мислим, каквото и да ни се случи, и шестица от тотото да удариш, пак ще ги изхарчиш за няколко години. Не казвам да мизерстваме, но малко трябва да мислим все пак докато сме малди за евентуални черни дни. Че ако черните дни ни застигнат неподготвени, става наистина лошо. Ако си подговтвен, ще е по-лесно.

КОлкото до въпросната аритметика, плаваща лихва, допълнителни такси, астраховки, данъци, виж коментара ми по-горе.

Колкото и такси и лихви да сложиш, винаги ти излиза по-изгодно от наем, просто защото остава нещо за теб. Освен ако не си купиш жилище на 100 г. или лихвата ти е примерно 20%.

Колкото до свободата, ти щом я разбираш така ОК. На мен не ми е ОК да се местя като чергарин през година и през ден да слушам назидателни словоизлияния на баби реститутки. Искам да си имам мой дом, да знам, че аз съм си шефа там и че мога да си го направя както си искам по мой вкус и да им е уютно. Не знам какво общо времето за пътуване с квартирата. Но дори и да пътувам половин час повече, предпочитам го пред това да се карам с бабата 2 часа. По-добре на път, отколкото в караници. Толкова години ми е е писнало на хуя от глупави хазяи пенсионери.

Колкото до мобилността, винаги можеш да го продадеш и да си купиш нов в друг град и така да си запазиш инвестицията. Даже ако се местиш от София в по-евтин град, можеш да спечелиш допълнително, защото ако си изплатил половината в София, с другата половина можеш да си купиш направо цял, че и повече примерно в Русе.

Да, съгласен съм, че процедурата е малко по-тромава от простото изнасяне на нова квартира, но поне не плащал наеми за оня, дето духа.

74.   Авторе, искам само да поясня как съм ги сметнал тези 7%, не знам как си ги изкарал ти 10, 7. Мисля, че си гледал инфото на самия фонд, където дават 10%. Само че не си взел предвид, че тези 10% са в долари, а долара е в обратна корелация с индекса. Т. е. когато поскъпва, доларът пада и това до някъде компенсира ръстта. 2000 г. индекса е бил 30 и няколко долара, а долара 2, 17 лв. В левове индексът е бил 75 лв. В момента е 156 долара или 257 лв. Демек за 18 г. е поскъпнал 3, 4 пъти. Корен 18-ти (период 18 г. ) от 3, 4 прави 1, 07, което ще рече 7% доходност средно годишна, от които тепърва трябва да се вадят разходи, марж (спред), данъци и инфлация. И пак повтарям това при не малък риск, защото това, че индексът е нараснал 3 пъти за последните 18 г., съвсем не означава, че следващите 18 г. ще поскъпне 3 пъти. Може и изобщо да не поскъпне, а може и да поевтинее. Отделно си зависим и от курса на долара, който ако се срине, дори и индекса да е поскъпнал в долари, това няма да те стопли особено.

Жилището ти дава поне 0% над инфлацията. А тази инвестиция в най-добрия случай ще ти даде 2-3% след данъци, разходи и инфлация. За теб струва ли си доста по-големия риск за 2%, които я ги спечелиш, я не?

75.   Ж65
Здравейте младежи

76.   Автора трябва да поправи заглавието - Мъж без кола, апартамент и жена.
Живееш в София и нямаш кола, това не звучи ли малко абсурдно?
Отдавна автомобилите не са лукс, а необходимост, камо ли в София.
Мен, като мъж би ме било срам да отида на среща със градския транспорт... И не, защото съм бъкан от комплекси, а защото умея много добре да се поставям на мястото на човека, който стои срещу мен. За една жена, това би означавало червен сигнал, както искаш го разбирай. Всъщност, един въпрос към Автора... Ти имал ли си някога досега връзка със жена?

77.   76, и аз си мисля, че е нямал връзка. Правя извод по себе си. И аз разсъждавах като него и логично нямаше жена до мен. После срещнах жена си и тя ми светна очите, че е по-добре да си свободен в собствено жилище, да имаш кола, защото е хубаво в месеца 1 път да отидеш примерно на Хотнишкия водопад, което е почти невъзможно без кола. И те така. И да ти кажа, сега се чувствам по-добре. Иначе знаех само работа, спестяване, мизерстване и инвестиции, които я ти дадат някаква дохдност, я не. И подчертавам, че жена ми не е меркантилна.

Особено и като имаш дете, просто е задължително да имаш кола, защото не можеш да му кажеш, че няма да го записваш на никакъв спорт, защото нямаш кола, за да го караш до там, а ако тръгнете по градския транспорт, докато стигнете ще е завторено, а докато се приберете, вече ще е полунощ. Не можеш и да му кажеш, че събота и неделя трябва да стои затворено вкъщи, защото не ти е приятно да чакаш половината ден по сприките, ако трябва да посетите примерно няколко места.

Аз ако нямах жена и кола, до сега щях да съм спестил десетки хиляди, защото нямаше да имам ни кола, ни разходи за детето, ни за разходки и нищо. И какво от това? Живота ми щеше да е депресия.

Така че човек трябва да се измъкне от мизерно мислене, без да прекалява, разбира се, но не и да е в крайност като автора. БИл свободен, като нямал кола. Само дето не можел да ходи извън града през уикенда. Бил свободен, че не робувал на банки, ама робува на двама непознати в съседната стая, с които се реди на опашка всяка сутрин за кенефа или в кухнята да си направи един сандвич. И живее в каквито условия му каже хазяина. Ама иначе бил свободен.

78.   73, с теб явно влезнахме в задочен спор :) Няма проблем, в спора се ражда истината. Двамата с теб гледаме от различна гледна точка, заради това виждаме нещата по различен начин.

Ако съм разбрал правилно основния въпрос на автора, той пита дали може да срещне своя човек без да притежава кола и апартамент или е нужно първо да си осигури тези две неща, за да намери своята половинка (ако бъркам, моля автора да ме поправи). Моят отговор на този въпрос е - НЕ, не трябва да има кола и апартамент, за да срещне и спечели Жената.

Без да адвокатствам на автора, той отбеляза, че когато дойде момента, за него не е проблем да осигури (чрез ипотека) жилище и автомобил. Въпросът е дали да го прави сега, за да "излъже" някоя мадама, или да изчака момента, когато намери половинката си и реши да гради семейство. Отново моето мнение е да изчака.

Ние обаче започнахме да смятаме доходности, инвестиции и прочее. Отново се съгласявам с теб, че не може да се сравнява инвестиция с риск 5% с такава с риск 50%, например. Както добре знаем двамата, риска отразява доходността - колкото по-голям е риска, толкова по-голяма доходност. Примерът с търговския обект (реален случай) го дадох, за да кажа, че стига човек да има желание, има и начин. Според мен сега е времето на автора (когато е на около 30 г. ) да поеме по-висок риск с реалната възможност разбира се да загуби, вместо за се закотвя с ипотеки. Ако е кадърен и има нужната доза късмет (винаги трябва и малко късмет), то перспективите пред него ще бъдат значително по-добри.

Приемайки описания от мен подход и при положение, че нещата се развият благоприятно за автора, след 5 до 10 години ще има и колата и апартамента, но без заеми и ипотеки. Може и да не му се получат нещата, но нали това е живота. Нека да направи това, за което смята, че му стигат силите.

Зад големите успехи се крият големи рискове. С пари на депозит срещу 1-2% лихва или с 20-30 годишна ипотека, която яде 30-50% от дохода, човек до голяма степен се обрича да остане на нивото, на което е в момента. Разбира се, винаги има изключения и ти може би си реален пример за това, не знам, не те познавам. По-скоро се опитвам да погледна "отгоре" и да видя общата картинка.

Ако се върнем отново на материалното и на начина, по който повечето жени гледат на това, според мен мъж на 30 г. с доходоносна работа и едновременно с това работещ бизнес (било то и малко магазинче) би бил много по-привлекателна партия (по-перспективен, както се изразява нежния пол :) ), отколкото мъж на 30 г. с апартамент (20-30 годишна ипотека) и кола. Разбира се, кола за 5-6 хил. лева може да има и в двата варианта, така че да кажем, че това не е особено голям фактор.

В заключение искам да добавя, че каквото имаше да се каже по темата горе-долу беше казано. Нека автора да прецени как да продължи напред според своите собствени възможности и способности.

Ако на автора му се "вършее" може да вземе някаква кола и да действа, но ако търси Жената, смятам, че е по-добре да остане такъв, какъвто е, за да намери подходящата за него. Масово жените (и мъжете) гледат "готовото", но има и хора, които гледат и оценяват потенциала. Аз например потенциал виждам у хората, които са инициативни и търсят възможности. Тези, които са фокусирани основно върху сигурността, според мен, преследват имагинерна цел, защото смятам, че пълна сигурност няма.

Мнението ми и начина ми на мислене произлизат от това как виждам и разбирам света около мен. Не претендирам, че съм прав и не желая да ангажирам никого с написаното от мен по въпроса.

Нямам повече какво да добавя по темата :)

79.   Към всички изказали се финансисти. А пресмятате ли, че след 20 години сметките ще са следните :
Наем - 650*12*20 - 156 000 на минус за наем.
Вноска - 950*12*20 - 228 000 за вноски на минус и 1 апартамент на плюс.
Тоест, в първия случай просто си даваш едни пари ей така, а във втория инвестираш в недвижимо имущество, което може даже да увеличи цената си над това, което си платил за него, но дори да не стане така, няма дори да се доближи до тоя минус от 156 000. Дали някой може да си позволи по-голямата от наема вноска е друга тема.
И още един фактор, всяка инвестиция в собствен дом - ремонти, обзавеждане, подобрения - си остават за теб. А в апартамента под наем, или ги правиш на вятъра, или изобщо не ги правиш, защото не си е твое. И става малко клошарска работа. Доста несериозно ми се вижда човек, който иска семейство и *може* да си позволи собствено жилище, да живее по квартири.

80.   Само едно не мога да разбера - хората, които се срамуват да идат на среща без кола - е грам алкохол ли не близвате? За мен пък не е свобода да не мога да избия едно в бара. Има си таксита.

81.   От автора до 74,
Гледал съм доходността 10% в долари. В левове е седем. Спорно е доколко индексът е в обратна зависимост от долара. Действително, така се случва често, но например през 2014/216 и индексът, и доларът скочиха нагоре. Съгласен съм с анализа ти за наем/заем, ако не вземаме предвид пропуснатата доходност от инвестиции. Транзакционните разходи са минимални - не повече от 100 лв. годишно. За инфлация мисля, че 3-4% е много. Може да заложим 2, според статистиката е толкова.
Да речем, имот може да донесе средно 4-5% годишна доходност чисто, понеже поскъпва поне с темпа на инфлацията. Вече спорът е дали с добро инвестиционно портфолио може да се докара доходност 10% и нагоре. Според мен може и за момента се справям. Инвестирах и в няколко стартиращи фирми, които тръгнаха много добре, но там си има по-висок риск. В исторически план инвестициите в акции са с най-висока доходност.
76, защо е тази злоба, какво съм ти направил? Да, имал съм връзки но не се стигна до съвместно съжителство. Колата си има предимства, ама точно в София? Живея и работя до метро, за чий ми е да се вра в задръстванията и да се чудя къде да паркирам? Или в ресторанта да не мога да изпия две ракии? И като си купя кола, ще я ползвам по-скоро извън града.

82.   Мога ли да дам едно мнение като мъж на същата възраст, също без кола и собствено жилище? Малката особеност е, че си живуркам под наем сам в апартамент. Не е скъп, но не е и луксозен. Обзавеждането е старичко и като цяло търпи един освежителен ремонт. Но както и да е, доволен съм. Живял съм със съквартиранти и е неприятно. За мен това е екстремно положение за спестяване Ако не си принуден на младини като ученик/студент, то трябва да е за някаква много важна и сигурна инвестиция.

Иначе много ми се иска да си имам собствено жилище в София, обаче е много скъпо за доходите ми. Имам някои познати, които са си купили с помощ от родители, които на свой ред са работили и спестявали цял живот в друг град. Засега нямам решение на проблема и затова стоя в тези условия. Докога? Ами очевидно докато външни форсмажорни обстоятелства не ме насочат към друг вариант или в по-малко вероятния случай да спечеля достатъчно за покупка. Кредитът обвързва с конкретно жилище и град. Това е подходящо за семейство, защото семействата най-често си остават на едно и също място. Дали да купиш на изплащане, за да си желан съпруг или първо да се съберете с жена и тогава да купиш - това е въпрос без еднозначен отговор. Хората са различни. Много мацки директно питат "имаш ли това", "имаш ли онова". Такава не знам дали ще бъде с теб, ако не успееш да изплатиш и изгубиш жилището, защото реално то не е твое, а на банката. Ако се отклоня малко, такива, които много разпитват, май няма какво да дадат от себе си и търсят готово топло местенце.

По отношение на колата, подобно на теб, дълго време смятах автомобилът за излишен лукс и не разбирах хората, които постоянно се движат с кола, дори и на по-кратки разстояния в града. Но с времето бавно разбрах, че това е само, защото в моето семейство никога не сме имали такава и поради липса на личен опит, нямаше как да направя сравнение. Като малък, когато пътувах в колата на някой роднина или познат, това беше за мен рядко забавление, а не необходимо удобство. В момента собствен автомобил не ми трябва, за да ходя на работа. Обаче искам да обикалям с туристически цели из страната. Записвам се на екскурзии и това далеч не е идеалния вариант. С организирана екскурзия има един основен плюс и той е, че е по-евтино. Останалото са предимно минуси - тръгва се много рано сутринта, движиш се по-бавно с автобус, пътуваш с непознати хора, програмата е фиксирана и искаш, не искаш, трябва да се движиш по график. Тези фактори да ти звучат като... свобода? Не знам какво ще отговориш, но отговорът е "не". Свобода е да се понаспя, да си сложа малко багаж в колата, да шофирам бързо и да изпреваря разните автобуси на магистралата, ако ми се стои някъде да остана, ако не - да си тръгна по-рано и да измисля спонтанно нова цел. Вярно, ще е по-скъпо, обаче няма как да плясна с ръце и пред блока да се появи чисто нов Мерцедес, а готина мадама да ми подава ключовете. Всичко в живота е замяна - жертваш едно, за да получиш друго. И належащият въпрос в момента е: като жертваш удобството на личния автомобил, какво получаваш в замяна? Надявам се, че отговорът ти няма да е две-три стотачки повече в сметката, защото това не е добра замяна. В екскурзиите най-често хората са по-възрастни и очевидно с ограничени финансови възможности. И най-често не са приятни хора за разговор, повечето са едни сдухани и кисели. Когато спираме за почивка, гледам коли с младежи, весели и ентусиазирани. Ще ти е много по-трудно да излъжеш някоя мацка да се качи в автобуса с неприятни хора.

83.   Авторе мен като собственик на мое жилище още малко и ще ме навиете да го продам и да живея на квартира докато инвестирам парите, че да забогатея с вашите планове :)!
Интересни също ми станаха сметките ви от №61, обаче някой неща не ми станаха ясни моля за разяснение.
1. Твърдите че за поддръжка и данъци собственик давал 1800 лв ежегодно, моля кажете точно как с подробни цени харчи вашият хазаин за жилището в което живеете сумата от 1800лв? Или как е вложил в жилището на което вие сте наемател 45 000 лв за данъци и поддръжка през последните 25 години? Ако вие сте там от 5 години кажете за тези 5 години къде е вложил 9000 лв?
Лично може би не съм добър собственик но за поддръжка и данъци за последните 5 години съм дал общо не повече от 800 лв. Основен ремонт правих преди 8 години с сменяне на ел инсталация, баня, нова кухня, но без др мебели тогава ми излезе 2800лв, вярно повечето неща сам си направих, но мога да си боядисвам стените и да си сглобя кухнята сам.
2. Математиката ви също не разбирам. Дори и да започнете да изплащате жилището от нулата, макар че ме съмнява да намерите банка която да ви финансира на 100%, и след 25г да сте платили 285 000 лв за главница и лихви, ще имате собствен имот на стойност 180 000 лв, ще сте дали 105 000 за лихви но ще сте спестили 195 000 лв от наем или ще сте 90 000 лв на печалба. Да от тези 90 хил ще платите и данъци и поддръжка но ще имате в този дом семейство, най вероятно нищо няма да сте спестили защото ще сте ги похарчили за удоволствия и общи преживявания с жена и деца.
Твърдете че сте намерили сигурен начин да инвестирате парите си дългогодишно с 10%печалба, обаче сам не можете да сметнете, че на края на прогресията се получава число по голямо от 600 000 а не както твърдите 526 000.
Не си правите и сметка че сте на 32г след 25г ще сте на 57 години, животът ви ще е почти преминал, цял живот ще сте живял като скот събирайки по 450лв месечно без деца без жена лишавайки се от всякакви удоволствия, защото струват пари, които вие бихте инвестирали. Няма да сте преживели нито ден на водопад, няма да сте ходили на почивка на екскурзия дори. Правите сметка че ще си купите жилище на същата цена, но не разбирам защо вярвате че жилищата през 2043г ще са на същите цени? Ценностите ви драги са различни от на повечето хора ВИЕ СТЕ РОБ НА ПАРИТЕ. Скъперник като чичо Скруч, но той поне собствена къща си бе купил. И най лошото е че въпреки че ще робувате цял живот вие няма да станете милионер, тоест никога няма да сте много богат но и семейство няма да имате, съжалявам Ви. Къде намирате куража че на 57г евентуално ще се возите в собствен автомобил, а до тогава с рейса. На 60г ще сте се оженили за млада жена и ще имате свое бебе, така ли?

84.   Авторе мен като собственик на мое жилище още малко и ще ме навиете да го продам и да живея на квартира докато инвестирам парите, че да забогатея с вашите планове :)!
Интересни също ми станаха сметките ви от №61, обаче някой неща не ми станаха ясни моля за разяснение.
1. Твърдите че за поддръжка и данъци собственик давал 1800 лв ежегодно, моля кажете точно как с подробни цени харчи вашият хазаин за жилището в което живеете сумата от 1800лв? Или как е вложил в жилището на което вие сте наемател 45 000 лв за данъци и поддръжка през последните 25 години? Ако вие сте там от 5 години кажете за тези 5 години къде е вложил 9000 лв?
Лично може би не съм добър собственик но за поддръжка и данъци за последните 5 години съм дал общо не повече от 800 лв. Основен ремонт правих преди 8 години с сменяне на ел инсталация, баня, нова кухня, но без др мебели тогава ми излезе 2800лв, вярно повечето неща сам си направих, но мога да си боядисвам стените и да си сглобя кухнята сам.
2. Математиката ви също не разбирам. Дори и да започнете да изплащате жилището от нулата, макар че ме съмнява да намерите банка която да ви финансира на 100%, и след 25г да сте платили 285 000 лв за главница и лихви, ще имате собствен имот на стойност 180 000 лв, ще сте дали 105 000 за лихви но ще сте спестили 195 000 лв от наем или ще сте 90 000 лв на печалба. Да от тези 90 хил ще платите и данъци и поддръжка но ще имате в този дом семейство, най вероятно нищо няма да сте спестили защото ще сте ги похарчили за удоволствия и общи преживявания с жена и деца.
Твърдете че сте намерили сигурен начин да инвестирате парите си дългогодишно с 10%печалба, обаче сам не можете да сметнете, че на края на прогресията се получава число по голямо от 600 000 а не както твърдите 526 000.
Не си правите и сметка че сте на 32г след 25г ще сте на 57 години, човек цял живот живял като скот събирайки по 450лв месечно без деца без жена лишавайки се от всякакви удоволствия, защото струват пари, които вие бихте инвестирали. Няма да сте преживели нито ден на водопад, няма да сте ходили на почивка на екскурзия дори. Правите сметка че ще си купите жилище на същата цена, но не разбирам защо вярвате че жилищата през 2043г ще са на същите цени? Ценностите ви драги са различни от на повечето хора ВИЕ СТЕ РОБ НА ПАРИТЕ. И най лошото е че въпреки че ще робувате цял живот вие няма да станете милионер, тоест никога няма да сте много богат но и семейство няма да имате, съжалявам Ви. Къде намирате куража че на 57г евентуално ще се возите в собствен автомобил, а до тогава с рейса. На 60г ще се се оженили за млада жена и ще имате бебе, така ли?

85.   Абе, защо да променяш нещата, щом се чувстваш добре по този начин? Като дойде сериозна връзка, тогава ги променяйте. Изобщо не е "все едно си с вашите". Ако си с вашите, нещата отиват към мухльо, който не иска да се оправя сам. А ти си поемаш разходите и домакинството сам. Нека приятелят ти си живее по неговите разбирания, а ти по твоите. Но ми се струва, че той не е много щастлив, щом се опитва и теб да накара да си като него. Живей както ти се живее, нищо нередно не правиш.

86.   78, Никакъв задочен спор няма. Просто ти обяснявам, че ипотеката е по на далавера. Иначе ако си играч, да, можеш да ги завъртиш тези пари, вместо да купуваш жилище, но от 100 души, завъртели тези пари, успешно ще го направят 1-2.

Колкото до въпроса на автора смятам, че е редно сега да си купи жилище, защото докато не го направи няма как да има сериозна връзка, а и смятам, че за него е по-добре от емоционална гл. т., колкото и за момента да не го осъзнава. Казвам го като човек, минал през неговия начин на мислене.

Докато не се докосне до това нещо, никога няма да осъзнае какви емоционални ползи всъщност му носи.

Отстрани изглежда крайност и че супер много си е стегнал душата в името някаква утопична свобода и някакви бо0лни амбиции за инвестиции. НЕ го казвам със злоба, просто съм минал рез неговия път. Ако ме послуша ще си спести няколко години осъзнаване, но крайната дума си е негова и последствията също са негови.

87.   79, каза точно това, което исках да кажа и аз. Само че за разлика от мен го направи кратко и ясно. Аз от 2 седмици пиша фермани тука с надеждата да отворя очите на някои хора, които са в голяма заблуда, но явно когато човек си е наумил нещо, колкото и фермани да му пишеш, не може да прогледне.

88.   "И като си купя кола, ще я ползвам по-скоро извън града. "

Ами това ти казвам и аз. Никой не казва да ходиш на работа с нея и да не слизаш от нея. Но хем твърдиш, че си свободен, хем не можеш да излизаш извън града като хората.

За менс и роб на парите. Роб си и на идеята за свобода. Малко парадоксално звучи, но на идеята за свобода също може да се робува. Ти сакън да не си нарушиш свободата, не смееш да си отпуснеш душата и влизаш пак в омагьосания кръг на робството.

Уж искаш ад си свободен от банки, но за целта какво правиш? Набутваш се с още двама души между 4 стени, че да си свободен, при положение че по твоите думи можеш да си позволиш самостоятелна квартира, ако не собствено жилище. Значи ти си съгласен да живееш с още двама, само и само да спестиш един 400 лв примерно, които ти можеш да си ги позволиш и това за да си свободен. Усещаш ли в каква заблуда си влязъл?

Уж искаш да си свободен, а ставаш роб на парите. Не знам схващаш ли какво искам да ти кажа. Защото ако не схващаш, положението при теб е преминало разумните граници.

Ако искаш да пестиш ОК, ама да твърдиш, че това е свобода, не го разбирам. При положение че ти се иска да ходиш извън града, а не си купуваш кола, за да не и слугуваш и не си хващаш самостоятелна квартира, за да не плащаш малко повече.

Значи искаш да си свободен от разходи по колата, а няма проблем, че си роб на невъзможността ти да ходиш извън града. Искаш да си свободен от разходи по лихви, но си роб на спестяването, че чак се принуждаваш да живееш с други хора. Само не ме убеждавай колко е приятно да живееш с други хора.

Нещо не мога да ти схвана разбранията за свобода. Мислиш се за свободен, а всъщност си роб.

89.   Автора на темата е типичен елементарен егоист. Не го обвинявам в нищо познавам няколко, като него.
След десетина години, без да усети ще се превърне в безинтересен стар ерген. Ще живее в някаква мизерна квартира, че да не се мине да плаща, без семейство и деца, че разходите са големи. Ще си мисли, че има някакви инвестиции, но всъщност няма да има нищо...
След още десетина години, ще се е озлобил към целия свят, защото никой не го поглежда и няма с кого да си каже две думи. Ако се разболее или има нужда от помощ, тогава ще види и разбере, какво е пропуснал, но вече ще е късно.
Нищо особено или интересно. Наивни разсъждения от човек, който си мисли, че винаги ще е на 30 години и света се върти около него... Тръгнал да мисли, как гледали жените на такива, като него? Ами, никак не гледат. В очите на всяка нормална жена, такива не представляват никакъв интерес... Ще го прецени точно за 5 минути, какво представлява и толкова. Ще го остави да си живее в квартирката със съквартирантите и да си мисли, колко е свободен и независим... :)

90.   Колко голям комплексар трябва да си, за да кажеш, че един мъж не е мъж без кола номер еди кой си беше там

91.   Мъж на 38 години. Живея в половината време в България, половината в чужбина (там с една млада двойка сме в обща квартира и имаме обща фирма). В България съм бил на 5-6 квартири в Пловдив, София и Русе, но от 2 години живея при родителите си в Пловдив за по няколко месеца, докато не съм в чужбина. Да обясня защо засега живея при нашите. Не виждам смисъл да плащам квартира за по 1-3 месеца и после още толкова да не съм в България, а наемът да тече и излишно да ми виси на плещите.

Делът ми в чуждестранната фирма ми позволява от лихвената доходност да получавам почти 1 000 евро месечно, които с течение на времето ще нарастват. В момента акциите ми за на стойност 125 хиляди евро и по всяко време мога да продам част от дела си или дори целият такъв (има няколко желаещи за това), така че да взема една прилична сума, достатъчна да си купя що-годе хубави апартамент и кола в България. Обаче не го правя, защото стойността на фирмата се покачва почти ежемесечно и ми носи все по-голям доход, като при сегашните темпове се очаква след една година да получавам поне двоен приход от сегашния (около 2 000-2 500 евро месечно).

Сега ще спомена и какъв е моят принос. Вложих почти половината години от живота си, за да уча и развивам уменията си. Преследвах плана си неотлъчно. Като разработващ един скъп продукт за пазара, аз съм човекът, пряко отговорен за отлични растеж на фирмата, която в предишните няколко години - заедно с моите съдружници - създадохме от нулата и на приятелски начала, имайки си пълно доверие (тук рискът беше огромен, защото често предоверяването води до измами и разочарования, но за късмет те се оказаха читави хора и всички спечелихме от взаимното си доверие). Наскоро предложихме почти завършения продукт през редица възможно акционери и някои от тях с радост изкупиха почти половината акции на фирмата, което само за един ден изстреля стойността ѝ десетки пъти повече. На останалите не продадохме нищо, по простата причина, че неколцината, които ги изпревариха, изкупиха всичко, което бяхме предложили за продажба. За продукта успяхме да договорим значителни поръчки за САЩ и някои по-развити азиатски държави.

През годините стисках здраво зъби и в повечето време дори нямах приятелка до себе си, тъй като в някои месеци печелех по 1-2 хиляди лева месечно, докато в други бях без никакъв доход и тогава бях "неинтересен" за жените. Кола и шофьорска книжка все още нямам, апартамент също нямам. Може би поради тази причина, и четирите ми приятелки в последните 10-ина години бяха със собствени жилище и кола, като три от тях имаха в пъти по-висок от моя доход. Жени с достойнство и чест, които никога не са гледали на мен като на ходещ портфейл. Това не означава, че съм ги използвал аз заради парите им - винаги съм се държал като кавалер и съм плащал сметките: както при излизанията по ресторанти, така и за наем, ток, телефон, таксита и т.н.. Около 90% от свободните си пари съм харчел за жената до мен в даден период. Спрямо сегашната ми приятелка съм малко по-умерен и спестявам около 50% от парите си за жилище, което да закупя на пазарната му цена, тъй като не желая да се вкарвам във "филма" с тежките лихви и да се загробя към някоя банка в следващите 20-30 години.

По-горе се изказаха маса капацитети с прибързани сметачески заложби, но аз ще изложа как стоят нещата "от моята камбанария":

- Не плащам наем в България, защото живея при родителите си, но харча за домакинството" неща от порядъка на ток, купуване на електроуреди, обзавеждане и прочее. Допреди 2 години бях на квартира, където ми потъваха същите пари, но нищо не оставаше като видим резултат. В момента поне имам някакъв принос към облагородяването на апартамента, който ще наследя след години (Дано да е възможно по-късно, за да са ми живи и здрави родителите още дълго време!).

- В чужбина сме трима човека в една квартира и така пестим от наем, вместо да сме в две квартири.

- Кътам пари в банковата си сметка и след 2 години планирам да си закупя жилище, а още преди това - и някаква кола 2-ра ръка, колкото да угодя на приятелката ми, че да не се влачим с таксита като в момента (устройват ни цените на такситата, но ни дразни простотията и вечно недоволната мрънкащата уста на някои шофьори).

Ето точно тук удрят на камък всички сметки на някои гореизказали се, тъй като на мен нито ми предстои 20-30 години да изплащам жилище (което при такъв случай би ми струвало двойно покрай лихвите), нито да плащам пак толкова години за квартира. Обмислям да се изнеса на квартира след няколко месеца, когато се завърна отново в България, но това ще е само за 2 години. Това ще са ми единствените невъзвръщаеми загуби за живеене в жилище (в Пловдив има чудесни луксозни едностайни апартаменти за по 400-500 лева наем, а аз и приятелката ми вземаме общо около 4 000 лева месечно, като тя е тази с по-високия доход). След тези 2 години се надявам вече да имам свое жилище на пазарна стойност и да не се налага да съм зависим към наемодатели или банки. И дума не може да става, че ще се набутвам със сериозни загуби и ще робувам до пенсионна възраст! Приятелката ми и в момента има свое жилище, но не съм се нанесъл там, защото и аз имам достойнство, и тя иска да види в мен един справящ се в живота мъж. Само се гушкаме и любим там, но толкоз; после аз се прибирам в моята стая вкъщи при нашите. Не ме интересува какви ядливи неща ще пишат по този повод някои хора след мен. :) Аз и в момента притежавам пари (т.е. акции), с които да си закупя жилище, но не съм толкова глупав, че да си профукам стабилно растящите акции и да се откажа от редовния си месечен доход, който получавам вече и без да се налага да работя. до голяма степен разбирам автора на темата, защото и той е достатъчно умен да подхожда разумно към спестявания и развиване на доходоносни вложения.

92.   86, бях решил да не се включвам по темата с още мнения, но ти написа нещо в последния си коментар (адресиран до мен), поради което не мога да се въздържа.

Цитирам: "Колкото до въпроса на автора смятам, че е редно сега да си купи жилище, защото докато не го направи няма как да има сериозна връзка, а и смятам, че за него е по-добре от емоционална гл. т., колкото и за момента да не го осъзнава. "

Предварително правя уточнението, че не съм психолог, нито имам познания в тази област, но в моите очи ти имаш проблем в начина си на мислене. Изчерпателно си го описал в цитираното изречение.

Имаше още двама-трима, които се изказаха в този дух - един не можел да си представи как ще отиде на среща с жена без кола, другия пък добре, че си хванал приятелка, че тя да му разкрие невероятните предимства на автомобила (ходели по някакви водопади) и т. н. Това даже няма да го коментирам, защото най-вероятно ще ме цензурират.

Още преди да ги наплескате тези глупости една мацка ви каза, че се е взела с нейния докато той е бил на квартира с още няколко момчета. Впоследствие нещата са се развили, двамата са се изнесли отделно и всичко си е тръгнало по реда си.

Ако я беше написал тази тъпотия още преди няколко коментара, въобще нямаше да влизам в спор с теб. Поначало се заблудих, че разсъждаваш трезво.

Маса народ се изказа, но малцина като че ли разбраха какво пита автора. Авторе, ако аз съм в грешка, моля те намеси се да не се излагам повече :) Та с прости думи аз разбрах това - днешните жени около 30 г. възраст всички ли имат задължително предварително условие към потенциалния партньор "кола/апартамент" (има си специална думичка, но умишлено не я употребявам) или има и такива, които преди всичко ценят чисто човешките качества и после всичко останало? Съответно беше дадена и малко допълнителна информация, за да получим по-пълна картина за положението и мисленето на автора. Това разбрах аз.

Даже коментарите в темата показаха, че хората са най-различни, има и от едните, и от другите. Вие тука нов учебник по финанси написахте, за да убедите най-вече себе си, а не автора, че сте направили правилния избор. Да, така е, спете спокойно.

Смятам, че автора разсъждава трезво и няма да се подведе по глупостите, които се изписаха тук, но предполагам и други хора четат темата, не само тези, които пишат в нея. Апелирам към коментиращите да обмислят по-внимателно какво пишат и как се изразяват, защото разпространяват изключително вредно и грешно мислене.

Аз бих взел и сервитьорката в кварталното барче, която работи за малко над минималната заплата и има само дънките на дупето си, ако видя в нея човешките качества, които ценя, и разбира се бъда привлечен физически (което е първото и основното както за жените, така и за мъжете). От материална гледна точка за мен ще бъде напълно достатъчно това, че тя полага усилия да се справя сама, без значение къде се намира в момента (всеки има различен старт в живота). Според мен, по същия начин следва да гледа и жената към мъжа. Всяко отклонение от това мислене е в резултат на комплекси, мързел, готованство, стереотипи и прочее.

Към автора отново и за последно: Пич, извинявай, че се подведох от човека, с който развихме ужким някаква дискусия и ти разводнихме, дори може би развалихме темата. Просто грешна преценка от моя страна, че може да се получи продуктивен спор. Ако искаш, направи някакъв коментар, чрез който да вкараш темата в исканата от теб посока и да получиш по-адекватни мнения. Отново, съжалявам!

93.   От автора,
Коментарите ме накараха да се замисля за някои неща.
1. Няма да споря повече по въпроса "наем или ипотека". Най-малкото има прекалено много неизвестни числа, които залагаме наслуки. За хора, които не знаят как да постигнат по-висока доходност от имота или не искат да поемат риск за по-висока доходност, ипотеката е по-добър вариант, по-ниско рискова е. Просто всеки има различна толерантност към риск. Моята е висока и искам да изкарам пари, с които да постигна финансова независимост. Познавам милионери, които живеят под наем. Не са глупави хора, никак даже. Всеки си има глава на раменете, да решава.
2. Според написаното тук няма как мъж да привлече жена, живеейки под наем и без кола. Ами какво да кажем за хората, работещи за по 1000-1500 лв? Средната заплата в София е 1500 бруто. С такива пари е абсурд да се изплаща дори панелка, най-много да поддържаш някое голфоподобно. По тази логика хората с под 2000 лв. доход никога няма да имат половинка.
3. Действително липсата на жилище и кола ще отблъсне голяма част от жените. Но се замислих, толкова ли е лошо това? Може да бъде добър филтър. Всички го виждаме - често мъжът прави какво ли не, за да се впише в женските критерии - да бъде провайдър на материални блага, кола, жилище, пари., да не не знам си какъв си и т. н. И колкото повече се опитва да се впише един мъж в женските критерии, толкова повече тя губи респект към него. И често се наебава с някое лошо момче или просто се фрустрира и отдръпва.
Обратното - ако един мъж е уверен, следва целите си, ако има привличане и жената се влюби в него, ще намери начин да го извини за всичките му кусури, камо ли за липсата на жилище. Знаете колко жени издържат мъжете си, което е болестно състояние чак.
Двойка мои приятели, на моята възраст, живяха без кола и със съквартиранти до 31-вата си година, когато момичето планирано забременя. Вече имат кола, разбира се, но още са под наем, вече двамата с детето. Нямат много пари, но се обичат и са заедно и без жилище, дълго време и без кола. Ако някога и аз срещна жена, с която да се обичаме така - прекрасно, дано. Ако ли не - не ми е било писано, по-добре сам. Само за секс все нещо от някъде се намира.
4. Колата и жилището са хубаво нещо, разбира се. Животът със съквартиранти, дори да са готини, си има неудобства. Не го отричам. А и колкото и да не се опитвам да ми пука за обществения натиск, все пак оказва значение. Но взема ли ги в момента, трябва да се откажа от инвестициите и финансовите си цели. Отделно времето, което мога да инвестирам да уча и да се развивам. Мисля да вложа усилия да си вдигна дохода. По този начин ще има и за инвестиции, и за обучения, и за кола, евентуално и за жилище или единична квартира. След като в момента не изкарвам достатъчно за да си ги позволя, значи още не съм ги заслужил, не допринасям достатъчно стойност, която да се осребрява в пари.
5. Каквото и да правиш, хората винаги ще те съдят. Просто такъв им е манталитетът. Прочетох доста конструктивна критика, макар и да съм на различно мнение, но прочетох и много злобен хейт от хора, които си личеше, че не са прочели внимателно темата. А това, че "всички" смятат нещо далеч не значи, че то е така.
Поздрави!

94.   Автор е, 11 съм, онази която те нарече "развой прах". Точно преди да наруша 26 г. си купих собствена къща, полу-съборетинка, на прекрасно място в областен град. За около 1г. успях да я ремонтирам ( което включваше събаряне на две стени и застрояване, нов покрив, врати, прозорци, под и козметичните довършителни работи). 2 г след закупуване на имота, цената скочи 3 пъти нагоре, заради мястото на което се намира. От наем мога да изкарвам повече от колкото ти в момента от активите си и сигурни пари, не я давам под наем защото не желая. Кола си купих и по-рано, стар форд фиеста, служи ми няколко годинки.
Повтарям, за мен би бил "развой прах" и не бих ти дала възможност. Че на каква отговорност може да се надява една жена с теб? Да речем, че като имам мой си дом, кола и доста прилични средства, мога да си позволя мъж който няма нищо. Ама за какво ми е, да го осиновявам ли? Аз ли трябва да съм отговорна за всичко?
Не, не бих видяла никаква сигурност с подобен мъж.
Питаш-отговаря ти се, няма защо да се сърдиш.
Ако искаш сериозна връзка с цел създаване на семейство, трябва да си мъж който предлага сигурност, а ти не си. Ако беше момче на 20-22 г. ок, но си почти на средна възраст. Свикнал на живот без ангажименти и отговорности. Не, че е лошо. Но можеш да се надяваш на подобна жена. Живеете си тип "хипи" даже хепи и си ви е гот. Повечето жени имаме нужда от отговорен партньор, а на тази възраст доказан такъв. На пръв поглед (и на втори) ще си джипито което още живее на квартира със съквартирант, смяташ се за тийнейджър, който ако го вземе някоя жена, трябва да му е "мама".
Не ме впечатлява, че даряваш някакви средства, аз също го правя. Това са просто малко пари за чието добро използване се грижат други. Да, чувствам се добре като дам някой лев, но също съм човек с поглед и към бъдещето и отговорност. Парите ти днес ги има, утре не се знае. Имота (къщата) дори да я отвее ураган, земята ще си остане, дори да се обезцени, не ме интересува-имам дом!
Поздрави!

95.   Аха. Нека обобщим.

Демек не си купуваш кола, за да си свободен. Обаче не си свободен, защото уикендите се налага по принуда да си стоиш заврян в София, точно защото нямаш кола.

Не си купуваш и жилище, за да си свободен, обаче не си свободен, защото дори за да се изпикаеш, трябва да се редиш на опашка с още двама.

Извод: за да си свободен -> не купуваш нищо -> не си свободен.

Или на кратко - за да си свободен, не си свободен.

Добра логика.

96.   Когато свободата се превърне в мания, това пак си е робство.

Ти не си по-различен от маниаците на тема Айфон, коли, къщи. Те са маниаци по идеята на притежаването, а ти - по тази на свободата. И едното, и другото си е мания.

И притежаваното, и непритежаваното може да те направи (не)свободен. Въпроса е да не е мания. А твоето си е мания.

Ако нещо ти е необходимо (и можеш да си го позволиш), купи си го. Ако не ти е необходимо, недей. Просто е.

На теб колата ти е необходима, щом имаш желание да обикаляш уикендите, обаче твоето желание за някаква утопична свобода те затваря в квартирата, вместо да те направи свободен. Не е казано, че щом имаш кола, трябва да не слизаш от нея, но когато се налага, се налага.

Ти за да не се минеш с някой лев за бензин и винетка, предпочиташ да си стоиш в квартирата и твърдиш, че си така си свободен.

97.   Авторе. Не липсата на кола и апартамент сами по себе си са това, което би отблъснало много жени, а мисленето, което идва с липсата им. Едно мислене, не знам как точно да го определя, но в главата ми изниква изразът дребна душица. И едно ключово нещо тук, не говорим за мъж в двадесетте се години, който тепърва ще се учи, ще има сериозни връзки и ще си гради кариерата, а такъв на 32, вече във възраст, в която трябва да си стои доста по-сериозно на мястото. След като досега не си е свършил работата с жените, доста по-добро впечатление щеше да направи, ако поне беше сериозно подготвен в другите сфери. А той си прави някакъв 25 годишен план, на края на който евентуално мисли за жилища и коли. Поне да беше казал, само да срещна жената и първото, което ще направя е заедно да си осигурим дом. А той тука писал в някакъв сайт да търси удобрение за инвесриционните си схеми. Значи и увереността му я куца. Е както и да го въртя, колкото и да му чета опитите за аргументация, инстинктът казва, бягай, бързо и далече.

98.   Номер 91 съм. Номер 92, приеми моите искрени поздравления за трезвия начин, по който си изложил мнението си! Написал си наистина смислени неща, които обаче не са угодни за голяма част от пишещите в тази тема.

Едни мъже се комплексират, че без кола/апартамент никоя жена нямало да ги погледне и се опитват да убедят автора, че той трябвало да вярва в същото като тях. Аз самият допреди няколко месеца имах нулев доход и едва кретах, продавайки моя техника и други вещи. Как пък имам още отпреди това страхотна жена до себе си (умна, грижовна домакиня, с качества да бъде майка, красива, страстна кучка в леглото, караща трето Висше в момента), която ме цени като мъж и приятел!? Ами, явно е възможно, защото има жени, които не гледат на мъжа с очи-банкнотоброячи, а имат душа и достойнство, които им помагат да прозрат качествата у един мъж и да са с него заради тях! И, не, не съм нито висок, нито гардероб от анаболни мускули, нито съм някакъв сладур в лицето. Напълно нормален "незабележим за жените" мъж съм - умен, сериозен, трезвомислещ, търпелив, проникновен, с обикновени дрехи, редовна хигиена, с тесни рамене, коремче и малко сланинки за чар. :) Тези неща не се котират на женския пазар за мъже в нашето извратено съвремие, водено от личния интерес и първичното мислене, но пък за всеки влак си има пътници. Притежавам истинско самочувствие, основаващо се на моите душевни качества и професионалните ми заложби. Умните жени умеят да прочитат това в мъжете, защото за тях един такъв мъж е стабилен победител и умеещ да се грижи за семейството, дори и да не разполага с много. Има жени, които са толкова стойностни, че за тях е жизненоважно да усещат как един мъж да се раздава за тях докрай, вместо някой червив с пари мухьо да им подмята две стотачки дневно, за да си закупи правото да ги прави на мармалад.

Някои жени горе в темата пък съскат, че нямало да погледнат мъж без кола/апартамент, защото са готованки и искат наготово да си нанесат дупето в чуждо жилище и в чужда кола. Тези жени са си самовтълпили, че междукрачния им отвор замества задължението им да работят и изкарват пари за двойката/семейството. Една нормална двойка се състои от мъж и жена и в нея двамата заедно имат отговорности, борят се за общото благо рамо до рамо и се подкрепят взаимно. Всяко отчаяно бягане от тази нормалност рязко клони към така разпространените в България отношения тип "ти ми плащай, вземи ме в твоето жилище/квартира, вози ме в твоята кола, а аз срещу това ще ти лапам". Да, на лапане сте доказано големи, но на даване сте пълна нула и с това е наясно цялото българско общество. :)

Номер 11/94, в опитите си да жегне автора на темата, без да иска много добре описа как ние мъжете нямаме причина да уважаваме жени, които искат всичко наготово. Да, миличка, и ние мислим като теб - щом имаме собствени жилище и кола, за какво ни е някаква без такива блага? :)

99.   92, "Ако я беше написал тази тъпотия".

Чакай малко сега. Аз не съм те обиждал. Това, че мнението ми не съвпада с твоето не ти дава право да слагаш етикети като "тъпотия". Ако обиждаш, само заради различното мнение, сещай се кой е тъпия.

Ти не сващаш, че тук не става въпрос за спонсорство или нещо такова, а просто една жена иска сигурен и отговорен мъж. Не е въпроса в самото жилище. Ако човека е на 20 няма как да има собствено жилилще, освен от родителите му. Това е ясно. Ако дохода не му позволява също. Но автора има доходи по неговите думи, но предпочита на квартира. Това да ти говори нещо?

Значи автора пита и му се отговаря, че повечето не биха го приели на сериозно. Не виждам смисъл да се спори от тук нататък. Дали са прави или не, е въпрос на мнение, но това е темата. А просто дали го приели. Очевидно повечето не. Вместо да спориш, замисли се защо. Аз ти казвам, че има защо и това няма нищо общо с меркантилност.

А въпросната мацка, която си е взела момче на квартира, може момчето да е било на 25. И това има огромно значение. Може да не еимал възможност да си купи. Автора има тази възможност, а и е на 32. Ако ен схващащ разликата, не виждам смисъл да спорим. О1евидно не разбираш идеята и го отдаваш на меркантилност, глупост както го нарече или нещо подобно, и аз не знам как го приемаш. Но се опитай да влезеш в кожата на една уважаваща себе си жена, искаща дом, семейство, деца и сам си отговори на въпроса. На теб може да ти е гот така да живееш ден за ден (няма лошо), но жената е по-различна от нас.

Пак ти казвам, това, че хората не са съгласни с теб, не означава, че говорят глупости. Очевидно повечето са на моето мнение. Така че по-вероятно е ти да говориш глупости. Мислиш, че е по-вероятно ти да си прав, отколкото всички други едновременно.

Съветът ми е да погледнеш от гл т. на жената. Айде ние мъжете сме ясни, ние и в барака можем да живеем.

100.   93, авторе, ти питаш дали биха те взели на сериозно и жените ти отговарят, че не. КАкво повече има да го обсъждаме? Питаш - отговаря ти се.

Очевидно отговора ти не ти хареса и започна да спориш и се обиди. Ами и да спориш, няма да им промениш мнението.

Разбира се, че по-голямта част не могат да си позволят жилище в София. Но разликата е, че ти можеш, но не го правиш, а предпочиташ да живееш с други хора, само и само да спестиш някой лев, който иниаче можеш да си позволиш. Как тогава ще гледап семейство? Че ти знаеш ли едно дете и един дом колко разходи имат? Ако ти се скрънзиш дори за собственото си удобство как ще гледаш дом и семейство? Това говори достатъчно на жените.

Подчертавам, че не става въпрос за меркантилност. Става въпрос да градите нещо заедно. Ти нямаш желание да градиш, ти си се вкопчил в някаква утопия за свобода и инвестиции и ппилееш целия си ресурс за тях.

Ти вместо да се поставиш на мястото на жената и да се запиташ защо никоя не би те вела на сериозно, започна да рразвиваш някакви теории как това било филтър. Ами да, филтър е, ама не каквъто ти се иска.

Така ще привлечеш някоя, която ен иска да гради, а да живее ден за ден. С такава жена не можеш да имаш дългосрочна връзка. Не казвам да се хванеш с меркантилна жена, която да те използва за жилището, казвам, 1е ако искаш стабилна и сериозна жена, с която искаш да градиш нещо дългосрочно и сериозно, тези ти разсъждения само ще ти пречат. Не е въпроса в жилището, а в мисленето ти. Ако беше на 20, всичко щеше да е ОК, но ти си на 32, а разсъждаваш като на 20.

Ако така ти е ОК и не искаш сериозна жена, добре не се променяйи бъди щастлив, но очевидно искаш сериозна връзка. Е, съжалявам, няма сериозна жена, която да се хване с теб, докато не промениш мисленето си. Вече сам си решаваш дали предпочиташ да не плащаш цената и да си сам цял живот или да се промениш в името на това да имаш стабилно семейство в бъдеще. Сериозната жена иска сигурност, дом, семейство, иска сигурен зрял мъж, иска да градите нещо заедно, а не мъж, който предпочита да живее на квартира и да няма кола, та сакън да не се мине с 2 лв, при положение че може да си го позволи.

Съветът ми е да спреш да виниш жените и да се поствиш на тяхно място. Ако тук 90 жени не са съгласни с теб, по-вероятно е ти да грешиш, а не всичките 90.

Не мислиш ли?

101.   Авторе, признаваш, че си е неудобство да живееш със съквартиранти, но в това имало свобода. Питам човешки, без да се заяждам къде е свободата в това неудобство.

А и аз така и не разбрах защо всъщност не искаш собствен дом. Първо изтъкна само финансови мотиви и сметки, после се съгласи, че зависело, защото имало много неизвестни. В крайна сметка ти самият не каза конкретно защо е толкова лошо да имаш жилище и защо толкова хубаво да си причиняваш неудобство както сам каза със стквартиранти.

С липсата на колата също каза, че ди бил свободен, после пък каза, че ти се искало да излизаш уикендите, а бямало как без кола.

Моля те, обясни ми по-конкретно тезата си, защото от казаноро от теб никак не останах с впечарление за твърда теза и някакви реални доводи. По-скоро оставам с впечатлението, че действаш емоционално в името на някаква утопия отколкото рационално и ти самия нямаш ясна визия, а по-скоро си се заинатил да промениш нечие мнение и да докажеш, че си прав, след като очевидно никой не е съгласен с теб. Не се заяждам, питам.

102.   92, да добавя, че и ти си написал онова, че на квартира било по-добре, защото с с съквартиранти щял си да делиш наема, сякал в собствебото жикище не можеш, но макар "довода" ти да е откровено смехотворен, аз не си позволих да го нарека глупост и тъпотия за разлика от теб.

Смятам, че и ти нямаш конкретни смислени доводи и целта ти е само да убедиш някого в нещо, за което не можеш да дадеш рационално обяснение. Тръгваш да развиваш някакви нереални и измислени теории за цигари и тем подобни, само че ако човек има толкова акъл за бизнес, нямаше да ку е проблем да си купи жилище, вместо да се мъкне като чергарин от квартира на квартира. И на края като се изчерпа от към аргументи, го обърна на обиди и на "няма да го коментирам", понеже вече няма какво смислено да кажеш.

Сложи си ръка на сърцето и си признай, че по-хубаво от собствен дом, където сам си си шеф, няма. Всеки нормален човек ще се съгласи с мен. Не знам защо упорстваш с изснукани от пръстите доводи. Според мен ти не можеш да си позволиш жилище и искаш сам себе си да убедиш, че то е лошо нещо, че да успокоиш собствената си съвест. Човек обижда, само когато приеме нещо лично и припознае себе си в коментара на другия.

Човек, който е убеден в правотата си не прибягва до подобни похвати. Мен няма сила на света, която да ме убеди, че е по-добре да се съобразяваш с хазяи и съквартиранти от това сам да си си шефа. И съм го проверил на практика, защото съм ги изпутал и двете и ти казвам, че няма база за сравнение. Ти провеил ли су фо ит опит? Ако не беше така, нямаше жилищата да са толкова скъпи. Всеки щеше да си живее под наем и никой нямаше да търси имот и цените им щяха да бъдат символични.

Да ти припомням ли принципа натърсене и предлагане! Финансист си.

103.   до 92

"Маса народ се изказа, но малцина като че ли разбраха какво пита автора"

Пичага, хората разбраха много добре какво пита автора, но ти не разбра какво му отговориха.

104.   Мисля, че си чел много книги от типа Кийосаки и за теб всичко е инвестиции и спестяване и никакво потребление. Леко си се вманичаил. Трябва да има баланс между потребление и инвестиции. Всичко в живота е баланс, авторе, но ти малко си изпуснал този баланс.

Някои хора отиват в крайности и само харчат, без да спестяват и инвестират грам. Това е крайност, разбира се, защото в един момент си патят и нямат никаква сигурност.

Други като теб пък са отишли в другата крайност и се лишават от елементарни неща, че да не вземат да изхарчат 3 лв повече. Такива хора цял живот спестяват и инвестират и дори и някой ден да натрупат богатство, какво от това, като те цял живот са живели като скотове и не са посмели да си купят или направят нещо приятно и да се порадват малко на живота.

Едно време бях като теб и за 10 г. подобен живот, резултатът беше само депресия и никакво богатство. Защото за 10 г. не си позволих, като хората на една свястна почивка да отида. Добре, че се усетих на време, че бях на косъм да свърша в лудницата.

Изгубил си баланса, авторе. Хората това се опитват да ти обяснят, но ти толкова си влязъл във филма, че всячески си се запънал, сакън да не ти променят мисленето. На теб мозъка ти е промит - дали от книгите, дали си видял страхотна мизерия като малък не знам, но има нещо сбъркано в теб, както беше и при мен. И колкото по-рано го осъзнаеш, толкова по-добре.

Всъщност сбъркаността ти отблъсква жените, а не липсата на жилище. Липсата на жилище е само следствие от мисленето ти. Твоята липса не е от нямане. Ти имаш доходи, но нямаш мислене.

"Но се замислих, толкова ли е лошо това? Може да бъде добър филтър. "

Да, хубав филтър е. Но ти предлагам да заживееш в каравана. Тогава филтъра ще е още по-добър. Тогава вече ще си сигурен, че ако някоя се хване с теб, със сигурност те обича безумно и до полуда заради самия теб, а не заради парите ти и ще сте заедно до живот като в приказките. Освен това ще спестяваш още повече и ще инвестираш още повече в този индекс и ако той не се срине в следващите 50 г., на 80 г. ще си милионер. Е, ще си живял цял живот в каравана, но ще си милионер. Нали това е най-важното за теб - безцелно да трупаш парички като Скрудж, без реално да ти вършат някаква работа.

Горе-долу така изглеждат от страни разсъжденията ти за филтъра. Видя, че никоя не би ти вързала и реши да изкараш, че всъщност е било за хубаво.

Разбирам те от личен опит, но не те оправдавам, защото вече си на 32 и е време да се осъзнаеш. Сам ще се убедиш след няколко години, че с това мислене нищо хубаво не те очаква. Трябва да възвърнеш баланса в живота си и да излезеш от тази фикс идея за спестяване, инвестиции и тем подобни глупости. Ни мисля, че ще ти трябват още 10-тина години да осъзнаеш думите ми.

51-100 от 212