Медицина
Здравейте, отново вечната тема за специалност медицина.
Въпросът ми е към тези, които са кандидатствали, колко време ви отне да се подготвите? В момента съм 11 клас и уча всеки ден, категорично съм решила, че ще кандидатствам това, но все пак нещо ме гложди отвътре, че нямам достатъчно време. Всички се подготвят две години +, аз имам само една и много се притеснявам.
Ходихте ли на частни уроци? Ако да, от кога започнахте?
Ще ви помоля да споделите някои методи за учене. Затруднявам се малко с химията, един урок ме измъчва няколко часа. XD

Благодаря предварително!

Коментари

1.   2 години, разбира се. Шансът да успееш с една е минимален. Освен в смотаните селски унита извън София.

2.   Здравей. Трети курс, медицина съм в МУ София. Една година също е достатъчна, учи здраво, зубри биологията на глас, решавай задачи и ще успееш. Всичко е субективно. Успех, колега!

3.   Завърших медицина и сега специализирам анестезиология и интензивно лечение. Харесвам си работата, но ако съм на твоята възраст и знам какво ми предстои, бих се посъветвал сам себе си да се занимавам с нещо друго. Причините са малки и големи, и разнообразни, но нещата горе - долу са следните:

1. Много учене. Много, много учене. Толкова, колкото не можеш да си представиш. Типичния студентски живот с много гаджета, щури купони до зори и засмени млади хора около теб, просто ще ти се случват в пъти по-рядко. Материята е толкова обширна и трудна, че колкото и да си сериозна, винаги ще си назад. Винаги. You don't win, you just keep getting better and lose slower each time.

2. Стрес. Много стрес. Стрес да те приемат. Стрес да го завършиш. Още повече стрес като започнеш да го работиш. И така докато се пенсионираш. Забележи, и то само ако всичко с теб е наред.

3. Шест години и половина са това. И то ако по една или друга причина не изостанеш. После имаш още 4 или 5 години специализация, зависи от специалността. Най-хубавата декада от живота на човек между 20 и 30 на мен ми се губи. Не я усетих. Мина като сън. Ей така - пуф! и изведнъж си на 30.

4. Докато аз търкам скамейките по лекции и се притеснявам какъв въпрос ще ми се падне на държавния изпит по вътрешни болести ( един от общо петте държавни ), наборите вече се издигаха в службите си, работят и имат семейства. Знам, че последното не те вълнува в момента, но в даден момент ще те развълнува.

5. Без да изпадаме в подробности от действителността под родния небосклон, здравеопазването е проблемен ресор. Работа има, защото липсват кадри, но парите рядко са удовлетворителни.

6. Жена си. Жените стават добри лекари, но иска специфично себеотрицание. С личния живот не знам как ще го съчетаеш. Ако един мъж ерген на 30, даже 35 е млад, същите цифри за нераждала жена стоят по друг начин. Както искаш го разбирай.

7. Аз съм на 29, женен с дете на годинка. Като се натрупат и тези ангажименти, с риск да стана досаден, и ГОЛЕМИЯТ СТРЕС ( знаеш ли какво е на дежурство на пациент кръвното му налягане от 120/80, да стане 60/20? Много е състаряващо), мога само да ти кажа, че не съм виждал родителите си от две седмици, а сме в различни квартали на един град.

Не те разубеждавам, има си и добри страни. Усещането, че си спасил някого е безценно. Работата е удовлетворителна. Ако имаш малко късмет ( не казвам много, а малко) и малко социални умения, и в България можеш да намериш своето място. Имаш предостатъчно време да се подготвиш, не си мисли глупости. Аз се готвих една година и по двата предмета, като преди да започна да ходя на уроци по химия знаех само структурната формула на водата и на метана. Изкарах 5, 50 на изпита. Толкова назад бях. Така че, ако наистина го искаш, не си губи останалото време, ще ти стигне, ако се организираш.

Просто исках да ти кажа с какво се захващаш.

Лично аз бих ти препоръчал стоматология. Честно.

Желая ти успех във всичко, каквото и да решиш, стискам ти палци :)

4.   Много благодаря! И аз доста се колебаех, казваха ми, че ще е трудно. И родителите ми ме посъветваха стоматология, но просто това не ме влече. Не си представям да го работя. Фармация, може би, но със сигурност първото ми желание ще е медицина. А относно продължителността на обучението, повечето хора, които познавам, завършват бакалавър (4 години) и след това записват магистратура (2 години), което отново връзва 6 години общо. Засега се притеснявам само дали ще ме приемат, после може би ще последват още неща, но мисля, че ще се справя. Все пак всяко нещо си има добри и лоши страни.
Отново благодаря за съветите, разясниха ми се доста неща.

5.   И един въпрос, ако нямаш нищо против. Кога започна да ходиш на частни уроци? Не знам дали ще е уместно да отида, ако не знам поне половината от целия материал.

6.   Аз се подготвих за година сериозно учене и страшно много стрес. Вече съм втори курс в МУ Пловдив. Не мога да разбера гледната точка на автора на коментар 1. От теб зависи какъв ще станеш и докъде ще стигнеш с образованието си. А и по мое мнение столичните университети и "провинциалните" не се различават много по отношение на корупцията и т. нар. "връзки"...

7.   Номер 6, какво ти е мнението за МУ Пловдив? Аз главно натам съм се насочила. Казват, че значително са улеснили изпитите. Но не само за това, просто университетът ми харесва като цяло.

8.   Аз съм Номер 3:

Обяснявам ти, че не знаех НИКАКВА част от материала, и за една година ( астрономически, даже по-малко - от началото на 12 клас до приемните изпити ) се подготвих и по двата предмета. Имаш време, след като това искаш - действай, и ще стане. Изкарах високи оценки и на двата изпита, така че след като аз успях, не виждам причина и ти да не го направиш.

Между другото, не изясних мнението си за работа в чужбина след като завършиш - изобщо не е толкова добре, колкото хората си мислят. Предмет на отделна дискусия е.

Отново - не ти казвам какво да правиш и какво не, просто исках да ти предложа гледната си точка на преминал по този път с цел да те предпазя от теб самата. И аз като теб не знаех кого да попитам за акъл назаем.

И най-важното - казвам ти каквото и да решиш - реши го сама, а не някой, дори и собствените родители, да ти е сугестирал. Колкото и да те обичат близките ти, не са застраховани от (само)заблуди. Животът е твой и го живееш за себе си, а не за да ти каже някой „браво”. Чат ли си?

9.   Да, университетът разполага с много добра база. Грижи се за комфорта на студентите си. Преподавателите са на много добро ниво, или поне тези, с които съм се срещнала до момента. (е, изключения от последното винаги има)... Но основният проблем на МУ Пловдив е, че има наистина много студенти - и българи, и чужденци. Вече всичко е станало много забързано и се боя, че не се преподава така задълбочено, както е било преди 15 и повече години.
С кандидат-студентските изпити едва ли ще срещнеш голямо затруднение. До колкото разбрах и по двете дисциплини са въвели тестови формат. Но трябва да се подготвиш за огромната конкуренция при класиранията))
Успех!

10.   Номер 8, уау, адмирации! Аз имам едно лято повече от теб и пак не си представям как ще се справя. Объркана съм, защото навсякъде пишат, че се готвят 2 години и дори понякога не им стига. Затова се притеснявам. И разбира се, че ще уча това, което искам. Дори не го поставям под въпрос. Родителите ми винаги са били до мен и са ми давали свобода да избирам. Отново благодаря!

Номер 9, да, базата им е доста добра, със сигурност. Чух, че и общежитията им са хубави. Начинът на преподаване няма как да е като преди, доста неща да се променили. Изпитите не са чак толкова трудни, особено биологията, реших доста неща от теста. Надявам се да се справя и благодаря!