Обожавате ли половинките си?
Здравейте!
Младо момиче съм и съм обвързана от няколко месеца (повече от половин година).
Въпросът ми към Вас е отправен още в заглавието - обожавате ли партньорите си?
Всеки човек има недостатъци, но влюбеният човек е склонен да идолизира обекта на чувствата си. Естествено, след известно време този период утихва и проличават определени недостатъци... Но не остават ли следи от предишното чувство да обожание? Да смяташ, че твоята половинка е най-хубавата, най-добрата, най-умната? (или поне едно от всичко изброено)
Бих се нарекла момиче с комплекси - не се отличавам с нищо особено, дори имам множество дефекти: малък бюст, по-матова кожа, неправилно изговаряне на някои букви... Що се отнася до академични познанения също не съм гений или лауреат в дадена област. И финансовото ми положение е средно.
Въпреки това изпитвам нужда приятелят ми да ме обожава. Не говоря за постоянни хвалби и комплименти, но се нуждая от подкрепа, насърчаване, похвала. Когато започна нещо ново, бих искала да чуя "Браво, чудесно! ", "Продължавай и ще бъдеш най-добрата! ", но единствено са ми посочвани грешките. И дори това да е за мое добро, ме кара да се чувствам още по-нищожна и неспособна.
За приятеля ми нещата стоят по друг начин - ако показва обожание, то това би било равностойно на лъжа.
Надявам се да не съм Ви досадила. Ще се радвам да разбера Вашето мнение по темата.
Хубав ден или спокойна вечер!

Коментари

1.   Да, обожавам го. Той не е перфектен, нито аз, но любовта ми към него расте всеки ден.

2.   Момиче вярвай повече в себе си, а партньора ти би трябвало да те обожава ако се обичате, защото тогава ще знаете че сте перфектни един за друг.

3.   Почти винаги обожанието преминава в друго през годините. Въпросът е дали това друго е хубаво или лошо. Вечно обожание няма.

4.   Не знам какво да те посъветвам, а бих искала все пак да съм ти полезна с нещо...
Каквато и да си, ти си уникално човешко същество.
Каквито и недостатъци да имаш, нищо не може да промени този факт.
Прави, каквото правиш и не се съобразявай много с хората около теб - нито с гаджето, нито с приятели, нито с никой.
Не казвам да им правиш мръсно с поведението си, но недей и да ги оставяш да ти влияят.
И аз бях така като теб навремето, но след като видях, че на никой реално не му пука, че ме наранява с поведението си и не си прави труда да го коригира, просто започнах да се правя щастлива сама дори и в най-трудните за мен моменти.
Когато започна да правя нещо важно за мен и получа подобна реакция като тази на приятеля ти под формата на критики или негативизъм, просто обработвам казаното, колкото да видя дали има нещо полезно в него, след което зпаочвам сама да се самонадъхвам да направя всичко максимално добре.
Засега този метод ми носи големи успехи и съм щастлива със себе си.
Не бива да зависиш от никой друг, освен от себе си.
Помни това.

5.   Колко странни са комплексарките! И могат да направят доста поразии, дори и фатални, от глупост. Всичко, което си посочила като твои недостатъци, звучи много мило и секси. Аз, например, не мога да понасям цицорестите женища, моя най-голяма слабост са именно жените с малки и стегнати гърди, почти момичешки. А леко заваленият и неясен изговор, или пък леко пресипнал, е наистина страшно секси! Има дори актриси, които тези особености, "дефекти", са ги вградили органично в имижджа и това им помага да градят кариера. Защото в една кариера се цени именно оригиналността, своеобразието, идентитетът. А току някоя комплексирана "перфекционистка" се навила да си прави пластични операции, с което направо се обезобразява и се лишава от природните си предимства. Това на някои жени наистина им е изпила чавка акъла. Що се касае до личностните недостатъци в характера, обноските, образованието, човек е длъжен постоянно да работи върху себе си и ида се култивира. Не чакай от приятеля ти непременно поощрения, защото това показва, че си прекалено зависима. Не си дете, все пак. по-ценното е да ти сочи грешките, явно той те третира като зрял и силен човек, това не трябва да те обижда, напротив, неговата откровеност е израз на уважение. Ако се лигавеше с теб, като с бебе или мъничка писанка, поласкана ли щеше да се чувстваш? Въпросът опира не до него, а до теб, как възприемаш и тълкуваш нещата.