Защо анцуга се смята за селско облекло?
Пише ви млад мъж на който му писна най-големите селяни и снобари да му обясняват, че анцуга бил селско облекло, а видите ли, дънките били много официални. Това е смешно и нелепо. Обличам се най-често с анцуг, тениска и маратонки или кецове, така ми е удобно, така се харесвам, не харесвам например дънки или ризи, защото са неудобни и не ми отиват. Ще ви разкажа няколко случки, за да разберете какво имам предид.
Отивам в университета, влизам в залата и чакам преподавателя да дойде и да започнем. През това време си ровя в телефона, когато при мен идва един колега. Сяда и ми казва следното:
- "Убличи си идни дънки ва. С тоз анцук си кату селянин. "
Щеше да е смешно ако човека не беше сериозен. Тъй като няма смисъл да споря с човек който не може да каже 1 изречение правилно, но мисли дънките за голяма гъзария, просто продължих да си ровя в телефона и след малко той си замина.
Друг случай, излизам на среща с едно момиче. Първа среща. Тя идва облечена с клин, така че оная й работа се очертава, а задника й се вижда все едно е гола. Няма проблем, изглеждаше добре. Но и тя си позволи да изтърси следното:
- "С тоя анцуг си като ганьовец. Да знаеш, че не излизам с такива. Ако се видим пак, да го имаш предвид". В същия момент загася цигарата си и ме гледа с най-сериозното изражение което беше показвала досега. Реших, че няма смисъл да споря, станах, хвърлих 5 лева за кафето си и си тръгнах.
Това са само два примера, но подобни случки през годините има много. Още от ученическите години. Защо? Смешно е човек който не знае какво празнуваме на 24 май да ме нарича "селянин" и "простак" защото ходя с анцуг, а той с дънки. Явно не знаете защо са измислени дънките. Ще ви разкажа. Измислени са преди около 200 години в Америка, като дрехи за строителите и общите работници, или както ги наричаме в България - хамали, общаци. Причината е, че са здрави и не се късат докато въпросните културни и интелигентни джентълмени маат с лопатата, къртят с кирките или бъркат цимент. Дънките са създадени точно за най-ниско квалифицираната част от обществото, която не може да работи умствен труд и затова ходи по строежи да изкара някой лев. Не искам да обиждам тези хора, защото това е честен труд, но искам големите гъзари с дънки за 50 лева да се замислят колко са смешни докато твърдят как дънките били официални, а анцуга - селски. Селяни сте вие. Ако искате да държите тон за облеклото ми, купете си костюм за няколко хиляди лева и тогава пробвайте. Костюмът е официално облекло, но дънките не са, дънките са за хамалска работа. Освен това са неудобни, не ги искам.

Коментари

51-100 от 100

54.   Хахаха! Ако не е анцуНг, ще са дънки, така ли!??

55.   Прочетох темата още вчера не мислех да коментирам, но сега като гледам коментарите как сте нападнали автора да го ядете!!!!
Аз съм от голям български град на 20г и обикновено ходя с анцуг, в града никога съм нямал проблем, там никой не ме преценя по кафетата и дискотеките, но ми се случи да ида на село и селските кифли ми направиха забележка. Бях се съгласил да ги карам с колата до близкия до селото малък град /различен от моя/ и те "ама така ли ще си облечен?" е повярвайте направо ме напуши на смях, те не разбирайки реакцията ми, се направиха, а аз им отвърнах, че на центъра на селото има автобусна спирка, аз съм дошъл на село и вече не смятам да ходя до града, все пак до 2-3 часа може и да мине раздрънкан автобус.
По тази причина съм останал с впечатлението, че само хората от село имат комплекси и затова толкова държат да са облечени и гримирани като тв звезди, макар че ще ходят само до магазина на леля си Пенка за олио.
Снощи коментирах на маса как селянките са ми направили забележка за анцуга, мой приятел се изказа, че е така в големия град хората са по широко скроени, за тях е нормално да видят богаташ дори милионер по джапанки, да видят млад поп по маратонки под расото и дори не им прави впечатление. Но за хората от села и малки градчета това е немислимо, защото по тв не дават така облечени и не гримирани известни хорица. Един от приятелите каза, че бившото му гадже от село не метяла двора преди да се гримира и на въпроса му обяснила, че можело някой да я види или съсед да дойде тя трябвало да изглежда красива, докато мете двора.
А ми се иска да дам отговор на въпроса на №52, не смятам, че ще видя хирург на работното му място по "плажни гащи", защото началството на болницата го задължава да работи с работно облекло. Но щом болницата, която смятам за добра го е наела и на него си е доверила рейтинга, нямам против точно той да ме оперира пък дори и да е арогантен, куц, наркоман, с цивилни дрехи, като доктор Хаус от едноименния сериал. Вярвам че не облеклото прави лекаря, нито гащите развалят адвоката. Не вярвам че има българин, който при нужда би отказал Марковски да го консултира пък бил той и по джапанки и шорти в кантората си! Разбира се нямам против и в съда да ме защитава така, но както знаеш в съда няма да го пуснат по шорти, но и фейсконрола на съда не биха направили проблем за джапанки.

56.   Защото си има порядки. В Германия е по един начин, в Индия по друг, при нас е трети. Анцунга се приема за да блекло за фитнес залата, за "вкъщи". Когато се покажеш с такъв във формална обстановка, като например в университета, ти казваш на всички "не ми пука, какви са ви порядките и как се обличате. Аз ще правя, каквото си искам".
Не, никой нищо няма да ти каже в университета. Ама нищо. Нито ще ти помогне с домашни, нито ще ти каже за купоните, нито ще ти кажат телефонните си номера и ще те отритнат, както си му е реда.

57.   В университета не е редно да си облечен така. И то не, защото е селяшко, а защото това официална институция и има дрес код. Между другото професор е връщал от изпит, защото една колега дойде по тениска и къси гащи. Та там панталонче, ризка, изчистена тениска. Би трявало облеклото да е официално, но не е (уви). Аз не разбирам, когато идват с дънки, обаче покъсани.
За анцуга...където има дрес ко е ок той да се спазва, така демонстрираш уважение към общността и институцията, но навсякъде другаде ходя облечена, както си искам, както ми е удобно, както ми е скимнало. Сега на ресторант вечер няма да тръгна с анцуга. То човек си има усет за това как и кога да се облече.
Като се разхождам в парка с детето си навличам късте гащи или анцуга и си свиркам. Когато излизам на кафе и разходка също. ако с мъжа ми отиваме на пазар до някой мол също се е случвало да навличаме анцузите. С него имаме една "изгра" - еднакви анцузи и маратонки. Хората винаги са ни се кефели, не знам. Никога не съм имала проблем или пък някоя кифла да си е позволила пренебрежителна забележка.
И последно... много ми е секси (това за жена де) долнище анцуг в тъмен цвят (зелен, черен,графит) и бяло потниче.

58.   На какво ниво си ти, че да падаш на нашето, бе смешко? Ниво хванат от гората с анцугЪТ.
Пишеш тема и искаш мнения - получаваш мнения и те са, че си селяндур. 60 човека ти обясниха, че за всяко място и повод си има облекло, ти започна да се дървиш тук с миризливия ти анцуг и че няма да го свалиш от гъза си. Ми кво пишеш тогава - слагай си го на задника и се пускай по "стъргалото". Момите те чакат и ще се избият за теб.
От №35

59.   55, брат, а да ти е минавало, че просто хората на село са по-директни? Както виждаш, в коментарите и гражданите не са на по-различно мнение. Просто те няма да ти го кажат в очите, но ще си мислят същото.

И между центъра на селото и университет има лека разлика. И тук не става въпрос дали е селско, а дали е подходящо. Думи като "селяни" се използват предимно от автора тук. И това трябва да е някаква обида.

И мнението на селяните трябва непременно да е неправилно, защото са селяни ли? Един по-горе пък писал, че в Германия ходели по акцузи и това автоматично следва да означава, че това е правилно, а нашето грешно. Не разбирам защо масово се смята, че ако си немец или гражданин, то автоматично твоето мнение е правилно, а на селяните грешно. А между другото и гражданите са на същото мнение, съдейки по коментарите, щом за теб това е някакъв критерий за правота.

61.   55, всъщност истината е, че в големите градове повечето хора просто не ни се занимава да реагираме за такива неща, но това не значи, че не ни прави впечатление.

62.   Задаваш много противоречиви въпроси,но ще ти кажа и моето мнение по въпроса.За мен е наистина леко селяндурско да ходиш на изпити,интервюта и първа среща по анцунг,все пак трябва да има някакъв етикет.За това че момичето на първа среща е била облечена с клин си е напълно в реда на нещата,клина не е анцунг и може би на всеки мъж би му харесало да е с момиче облечено с клин...просто е секси.М на 34год.

63.   Доскоро и аз мислех анцуга за дреха неглиже и гледах пренебрежително на него. Но в последно време започнах да усещам дънките като много по-неудобни в сравнение със спортните облекла. Започнах дори и да ходя на работа с анцуг, а работя в архитектурна фирма. Ако някой ми каже, че външния ми вид не отговаря на нуждите, ще дам веднага сравнение с повечето колеги - едни безлични сиви блузи, панталони със страничен джоб, къси панталони, три четвърти (безумие за мъж, според мен). Също така, очевидно носене на едни и същи дрехи няколко дни поред. Аз никога не го правя и пера всяка дреха след два или три дни на носене.

Има анцузи с много красив дизайн, аз си харесвам модели, които приличат почти на униформа. Разбира се, далеч съм от банална класика - черен анцуг с три бели кантове отстрани, "марков" Адидас. За мен, най-силният аргумент срещу дънките е, че са много твърди и за мен лично това е неудобно.

Произходът на дънките не е от значение. Важно е да гледаме какво имаме днес, тук и сега, а то е, че дънките са еволюирали до ежедневно облекло. И френската лучена супае била селско ястие, но днес е символ на френската кухня и се предлага в скъпи ресторанти.

И не е лошо да коригираш писането си, казвам го като приятелски съвет. Пише се "на когото", а не "на който"; третото изречение трябва да се раздели; пред "който" се пише запетая; пише се "едно изречение", а не "1 изречение"; "маат" трябва да се напише с апостроф "ма`ат", защото отпада една съгласна. Това са най-очевидните.

64.   Влиза перничанин в спортен магазин и пита продавачката:
- Имате ли анцузи?
- Да, за спорт или за сватба Ви трябва?

65.   Най ми е смешно като един селянин обсъжда друг.

66.   1. Не ти допадат нападките и бъзиците на колегите ти, не ти харесва, че те заклеймяват по някакъв начин, а ти самият правиш същото с тях. Наричайки ги селяндури с дънки и тн. Така показваш, че не си по различен от тях. Така както те не трябва да те слагат в някакви стереотипи, то и ти не трябва да правиш същото с тях. Айде стига с това "селяни- граждани". София не е Рим, а България не е Римска империя, за да се делим на граждани и селяни.
2. Има си т.нар. дрес код, неписано правило, етикет, който е хубаво да се спазва. Едно е да ходиш до магазина, друго е на лекции, трето е на сватба и тн. Аз самия като бях студент, доста често ходих на лекции с анцузи, не са ми правили забележка, но като се замисля, не е трябвало да се обличам по такъв начин на подобни места. Чичо ми на сватби, погребения, събирания на родата, все с анцуг ходи. Еми на мен лично ми прави много лошо впечатление. На сватбата на едната му дъщеря, пак с анцуг беше, направо смешна работа.
От анцуг до анцуг има разлика. Едно е анцуг за 5лв. от левчето, друго е някой изчистен модел за 100лв. примерно. Ама пак... има си неписани закони за етикет, дрес код и тн.
3. Според мен не си случил на правилните дънки. Имам няколко чифта, два от тях ги обувам много рядко, защото материята им е някаква груба и не са ми удобни. Но имам и други, които са много меки, леко еластични и тънки. Като ги сложа направо не ги усещам.
Според мен просто не си случил на "правилните дънки" и си останал с впечатление, че са нещо неудобно.

67.   55 -> не се заяждам, но в болницата униформата е за да се спазва хигиена като се предполага, че с това облекло не ходиш по улиците и риска от инфекции е по-нисък. Ако те оперира някой самото помещение и въздуха в него трябва да са стерилни до колкото е възможно. Ако някой дойде на операция по хавайки/анцуг/чехли знай, че може да ти навреди повече от колкото да помогне. Това не са правила, за да има правила. Това са правила, за да се пази здравето на пациента и да ден избегнат лекарски грешки.
Всяко място си има необходимото облекло. Това е. Вече всеки на който не му изнася ще търси за какво да се захване- дали, че дънките са за работници или че виж така му е удобно. Не искате да приемете чуждо мнение? Няма проблем, но тогава не виждам защо е цялата тема.

68.   Авторе, а като ходиш навсякъде само с анцузи, имаш ли си поне "официален" анцуг или ходиш и вкъщи, и на лекции, и на работа с едни и същи?

69.   55 Това с лекаря по анцуг го забрави. Ако е по анцуг значи, че няма елементарни познания за стерилност. По време на операция дори има правилен начин да си поставиш ръкавиците за да не пипаш ръншната им част която влиза с контакт с пациента.
Униформата в болницата не е, за да си част от общност и да приличаше на лекар, а защото това е облекло с цел да намалят инфекции по време на операции/манипулации. Предполага се, че с това облекло не се ходи по улиците, а се сменя преди започване на смяната в сградата, която работиш.

Към автора: няма как да убедите хората тук, че не е важно как сте облечен спрямо средата. Щом искате по анцуг така ходете. Просто не мрънкайте, че не ви взимат на сериозно. И 100 и 200 мнения да ден изпишат аз виждам, че си държите на вашето, темата е напълно излишна.

70.   Вие обаче в голям филм се вкарахте. Какви болници, какви операции??? Не съм лекар и не спасявам човешки животи, нито съм президент. Нито вие сте такива! Обикновен човек съм, който работи и взима заплата. Каквито са и 99% от коментиращите в темата, единствената разлика между мен и вас, е че носим различни гащи.
Някой беше питал дали имам официален анцуг... да имам. Не един, а няколко. Доволен ли си? Други пък споменават къси гащи и джапанки. Не виждам какво общо имат маратонките и анцуга с късите гащи и джапанките? Това са съвсем различни дрехи. С къси гащи и джапанки бих отишъл на плажа или на басейн, но не и примерно на кафе или на работа.

71.   Само българите са такива комплексари, че да казват на хората как да се обличат! Аз не съм авторът, но напук на вас ще ходя вече в университета само с анцуг, пък вие се застреляйте! За по-важни от немците ли се взехте, с вашата пропаднала държава от третия свят?

73.   70, ами така както на теб би ти изглеждал човек в джапанки на работа, така изглеждаш и ти с анцуг на лекции. Не знам защо си мислиш, че официалния ти анцуг е нещо повече от джапанки, след като и двете са за неофициална среда.

74.   Е авторе, аз пък излизам навън и с къси гащи и джапанки, аман от сноби в тая държава!

75.   Един от преподавателите ми в уни в Холндия изгони мой колега, българин, защото се появи с анцуг на лекции. Голям срам бра момчето. Заслужено де.

76.   Авторе, обличай се както искаш, но не ме обиждай!

Аз живея на село, уча и работих до скоро в големият град. На село никой не е чувал за дрес код.
Слагам си плетените обувки на голо, шортите, широката тениста и каскета обърнат назад и си ходя където ми е кеф.
На първа среща сменям само обувките с чехли. Няма смисъл да се правя на някой друг. Аз съм си чист селянин, въпреки че съм роден и
отгледан в град. Ако на момичето не и хареса че съм с дънки и тениска, няма да и хареса и старата ми къща. Но на село момичетата не са никак претенциозни.

Откакто осъзнах, че жиовтът не е нищо повече от сън, не се взимам насериозно и оттам дойде огромна
увереност да бъда просто себе си ==> "I don't give a damn about you".

Тука някакви дядовци пишат за обществени норми. R U Fucking serious? Пусни си телевизора вечер и виж гледаните от обществото канали и най-вече рекламите.
Ментално болни хора водят "шоута" и искат да спасявят страната ни. Ако не се вписваш в обществото е добър знак, че си здравомислещ. Само един поглед към дългото
лице на обществото с огормните торбички под очите и тоталната апатия ми е достатъчен.
Лорд Махавира е бил крал, но е изоставил всичко (дори дрехите си) и е бил сам в гората 12 години без да говори.
Върнал се е оттам с аура зад врата си и пламък в очите си. Цяла религия е основана на него и е помогнал
на хиляди хора да се "събудят". А Дядо Торлбан "помага" в spodeli и показва, че страда от superiority complex... но това си е негов проблем.

А момичетата, които са обсебени от външен вид са просто жалки. Една баница не могат да направят, сладко от плодове си идва цяла наука за тях,
камо ли да заколят кокошка. Дайте им гримове и преси за коса.

В унито ходя прилично облечен, защото така чувствам, че е редно.

На работа си бях пуснал предизвестието и реших да се забавлявам. Работих в голяма логистична фирма, пълна с изтънчени господа и дами.
Като гледах началникът ми с панталон, риза, тиранти и пр. не доумявах как ще ползва клозета ми на село. Докато се съблече и ще се насере. И
не ми казвайте, че си има хубава тоалетна у тях, абсолютно доказан научен факт е, че да акаш клекнал е по-здравословно.
Въобще външната ми тоалетна ми помогна страшно много със самочувствието, само да ме хване срам да заговоря някоя красива жена в уни или на работа и си я представям
с диария в клозета ми... И почнах аз да ходя на работа с чехли и къси гащи (скилитка чесън на обяд преди работа, задължително). Спедитор бях с английски и върших
феноменална работа. Първия ден поглед от мениджъра в краката и нито дума. От колегите, освен от аристократите нямаше погледи и подмятания.
В стаята, в която работих бяхме около 12 човека и като изключим двама-трима и другите са селяни по душа. На следващият ден не изневерих на стила си. За моя радост
двама колеги се бяха пуснали също по чехли, защото е "мръсна жега". Мениджърът ми не го свърташе. " Защо не дойдете по потници? ". Чудесна идея, помислих си аз. А
другите казаха: "Стига уе, Ванка, виж колко е топло навън." Беше сряда, а Иван излизаше в отпуска до понеделник. Другата седмица не искаше да ни вижда селско облечени.
Всъщност на мен ми каза, че ми е простено защото съм живял на село и скоро ще мога да си гледам градината на спокойствие. Аз му казах, че мога да си го позволя, защото
нямам жилищен кредит, който да изплащам следващите 30 години. Панаира стана...

П.С. Да ходя до банката по джапакни ми носи огромно удоволстиве. Аз им съчувствам, че работят за такава институция, те ми съчувстват за облеклото.

77.   В нашия край на такива като теб им казват палачори. Щом имаш официален анцуг, сигурно и за сватби си имаш още по-официален като перничанина от вица.

78.   Това за официалния анцуг го казах на майтап. Освен, че сте снобари, също сте и сухари. Явно не знаеш какво е палачорин щом ме наричаш така. 71 добре го каза. По цял свят хората ходят с анцузи. В Германия, Англия. В САЩ в колежите момичетата са с клинове, момчетата с анцузи. Само бай Ганьо не си дава дънките. Абе направо по едни дисаги си сложете, засучете мустака и сте готови, чок гюзел ще сте.

79.   76. много ме изкефи

80.   Ми, продължи да си носиш анцузите и не занимавай аудиторията. Щом от 1005 души не успя да схванеш, че за всяко място си има дрескод- давай движи с анцуг, но не се чуди като не те одбрят за работа или за гадже.

81.   76, човек, жена съм и не харесвам анцузи, НО ти дадох отлично гласуване само заради това, че нареди Дядо Торбалан. За телевизионерите ни съм мноого съгласна, че са пълен shit.
Иначе и аз имам къща на село и много ми е гот да си ходя да си почивам там :) Има и външна и вътрешна тоалетна - обичам разнообразието :)

83.   Номер 76, да сравняваш Буда или Диоген Кучето с автора и останалите защитници на анцуга, прави съвсем излишно уточнението, че си от село. Циниците бягат от всякаква суетност, за тях анцуг, шорти, дънки, клин или костюм Армани са едно и също. При автора на темата една дреха е фаворизирана пред друга. Това си е суетност и не се различава от суетността на гримираната почитателка на чалгата.

Това, че не разбираш механизмите, по които работи обществото, си е доказателство на теорията на Ортега-и-Гасет, защо плебсът е неспособен да взима правилни решения. Нямам супериорити комплекс, поставен съм пред тъжния факт, че светът е пълен с профани. Осъзнавам превъзходството си над вас и това е нещо напълно естествено. Поради непрактичен алтруизъм, се опитавм да давам адекватни съвети. Но както тъжно се констатира нееднократно, хората тук не идват за съвет, а за да чуят, че са прави.

Така, както си носите анцузите, така и напълно заслужено ще си носите последствията от това. Последствията са: стесняване на социалния кръг, стесняване на хоризонтите за професионална реализация и ограничаване на избора на интимни партньори.

Дядо Торбалан

84.   78, сега пък на майтап си го казал. Значи дори и официален анцуг нямаш. Надявам се поне да имаш няколко и да ги сменяш, а не да ходиш с един и същи всеки божи ден вкъщи, на работа, на лекции. Дано поне докато спиш и поне веднъж седмично за пране го смъкваш от гъза си тоя анцуг.

А това за Германия, САЩ и Англия от колкото и различни ИП адреси да го напишеш, не е вярно. Убеден съм, че не си излизал от България, съдейки по нивото ти. Особено пък в САЩ абсурд да си ходил, че да коментираш. Не виждам смисъл да лъжеш, само за да се изкараш прав, защото никой не ти вярва.

Аз лично съм живял няколко месеца в Англия и не си спомням да съм видял някого с анцуг по улиците, а за официални учреждения да не говорим. Напротив всички бяха изтупани. Само индийците и арабите бяха с техните си традиционни дрехи, защото и те като теб не са чували за дрес код и са същите Ганьовци. Междувпрочем при положение, че ти си ганьовеца, а не хората, предимно ти тях ги наричаш така, а не те теб. Това е доста забавно - като крадеца да вика "дръжте крадеца".

И стига с тези дънки. Ти за панталон чувал ли си? За теб единствените дрехи на света само дънки и анцузи ли са?Вземи влез най-после в един нормален магазин за дрехи, където не продават само анцузи и дънки, а нормални дрехи. Смъкни ги тези анцузи от гъза си най-после, поне д ги изпереш и си облечи поне веднъж номрмални дрехи, че да те уважават хората, а не да ти се смеят зад гърба.

ПС: знам много добре какво е палачор. Това е точно такъв като теб - дето сутрин става, нахлузва си анцуга (ако въобще го е смъкнал при лягане) и после цял ден вкъщи, на улица, на работа, на лекции, после пак вкъщи не го смъква от гъза си. И после на следващия ден пак със същия анцуг цял ден. Бас ловя, че поне по 1 седмица носиш един и същ анцуг на всякъде и не го переш.

85.   83, Знаеш, че съм от село и нарочно използваш непознати думи за мен! Това ли ти е помощта?
Въпреки, богатствата ти, не успя да разбереш, че не сравнявам Махавира с който и да било, а просто давам пример, че хората с блясък в очите и насоки за ултимално вътрешно удовлетворение, не се вписват в обществото. Напротив, обществото ги замеря с камъни и разпъва на кръст.

86.   85, не съм 83, но си прав, че различните не се вписват в обществото. Само си забравил да добавиш едно уточнение. Че има два вида различни - едните са много над средното ниво и затова и не се вписват, а другите са много под средното ниво и пак не се вписват.

Въпросния Махавира е от първите за разлика от автора. Сещай защо не трябва да се сравняват двамата. Двамата си приличат по това, че са по-различни от общоприетото, но се различават по знака (плюс и минус), а това е много съществена разлика и въобще не беше редно да споменаваш Махавира в един текст с автора.

Това е като да споменаваш Реджеп Иведик и Лао Дзъ в едно изречение.

87.   Ако си се доказал с нещо, можеш да си позволиш да се развяваш с нестандартни решения, когато си ученик, е редно да не се смяташ за по-велик от професорите. Твоето е неуважение.
83 и 86 - браво за коментара!

88.   Леле!
Има един разказ на Светослав Минков "Полунощна история"
Предметът измества човека от центъра на битието му, а на същия този преднет той уж е господар и създател.

Един цитат:
"— Ние сме сенки и нашият живот е игра на сенките! Години ще се изнижат, докато ние преминем от карнавал към вечно битие."

Дядо Торбалане, още ли се подвизаваш тук? Не съм сред посетителите на сайта от години. Скимна ми нещо, завръщам се с носталгия и надежда и намирам анцуг :)

90.   Обажда се една мутра в Адидас.
Алоооу, а официални модели за сватби правите ли?
Разбери, анцугът е спортно облекло и можеш да го носиш когато отиваш да тичаш в парка или във фитнеса, но иначе наистина е смешно. Да не говорим, че един ден ще тръгнеш да си търсиш работа и какво? И в офиса ли ще се появяваш с анцуг и маратонки? Е, тогава не се чуди ако станеш за смях не на 1 колега, а на цялата фирма. Ако разбира се изобщо те вземат на работа.
Просто човек трябва да има малко усет кога и как да изглежда. Точно както няма да идеш във фитнеса с костюм и вратовръзка, така и не би следвало да ходиш на лекции все едно току що си излязъл от залата и дори не си си направил труда да се приведеш в малко по-подходящ вид. Да, преподавателите няма да ти кажат нищо, но искрено те съветвам да не се появяваш така на устен изпит, защото това издава твоето отношение към преподавателя и към дисциплината, която преподава, а с отношение "намъкнах първото нещо, което видях" не очаквай висока оценка. Не случайно на много места има нещо наречено дрес код, точно за да не злепоставиш фирмата появявайки се пред клиент облечен неподходящо. Защото ти можеш да си супер професионалист, ама нали знаеш "по дрехите посрещат" и ако направиш впечатление на мърляв или неподходящо облечен за случая, е няма да ти се получи.
Така, че свиквай, сега поне можеш да носиш неща като дънки и тениски, а после като завършиш най-вероятно дънките ще са ти само за уикенда, а през останалото време ще се мъчиш с далеч по-неудобни дрехи, обаче какво да правиш- правила. Пък и кажи ми честно, ако п отидеш в банката и служителят е облечен с анцуг, дъвче дъвка и се държи неподходящо, дали ще му повериш парите си? За това, колкото и да ти е удобно приеми, че има неписани правила, които трябва да се спазват и ако не ги спазваш-ами то си е за твоя сметка.

91.   А кондуктора/Началник-влака може да те свали единствено и само ако си нередовен пътник, на него не му влиза в работата как си облечен, а дали имаш билет/карта! Хайде, моля ви се! И полицаи има на гарите и в някои влакове! Никога не съм бил свидетел да свалят редовен пътник, облечен с анцуг, а като слезе от влака, да ходи, където си иска, ако ще и на полето да е-някои влакове спират точно там, а превозната бригада носи униформи, защото работата им го изисква!

92.   Авторе, добре, че поне по анцузи ти е удобно. Че ако ти беше по-удобно по бельо... или гол...

Имаше да спорим тук 5 мес. и пак нямаше да те убедим, че между подходящо и удобно облекло има разлика. Не че сега си вдянал нещо от цялата дискусия де. Не знам за чий въобще си я пусанл тази, като си такъв кон с капаци, ама както и да е.

93.   Аз съм държавен служител в доста важна регионална инспекция /жена съм/. При нас често идват граждани да внасят различни документи. И да ти кажа, авторе, по анцузи, къси гащи и джапанки /за мен това е едно и също, когато идваш в държавна институция/ са облечени само селски мутри. Аз имам спуснати указания от десет страници от министерство как да се обличам, полата ми с каква дължина да е, дрехите ми с какъв цвят да са. И се старая да ги спазвам, всеки ден съм с поли, рокли, гримирана. Само когато ходя на проверки понякога обличам панталон. И накрая да ми дойде в инспекцията някакъв с анцуг, защото, видиш ли, така му било удобно. Такова облекло на такова място говори само за едно: неуважение към институцията и към хората, които работят в нея.
И за да не решиш, че съм някоя закоравяла сухарка, робуваща на хорското мнение, ще ти кажа, че една от най - добрите ми приятелки е ориенталска танцьорка и инструкторка по ориенталски танци /които аз посещавам два пъти седмично след работа/. Тя винаги е гримирана и облечена добре /макар че работи на две места/. Една вечер бяхме излезли двете на заведение, тя беше с рокля, а аз се бях пуснала по клин. Като ме видя, ми направи забележка - трябвало и аз да облека рокля, какво съм го сложила тоя клин. Искам да ти кажа, че още същата вечер разбрах колко е права - скъсаха се да ме щипят по задника разни незонати. Та вече и аз слагам поли и рокли, като излизаме. Клинът си го запазих само за залата за танцови тренировки.

94.   Оставете момчето на мира - то мисли за репродуктивното си здраве! Как викаха старите баби: "Ино времи нашти мъже носеха путури и имаха м***ри, сига младити носити дънки и имати трънки." Такива ми ти работи.
от онази хипотетичната

95.   Ако ми е кофти, посмъртно няма как да ме накарате да се издокарам специално.

Днес например бях точно с долнище анцунг, по-скоро изсулено , но страхотно удобно и една памучна блузка.

Отидох да си взема едни документи и никк, ама никак не ми беше неудобно.
Напротив, поведението ми е достатъчно за да не позволя на никой и да си помисли да ме критикува.

Случвало се е и обратното.
Аз с поличка, блузка, в компания на анцузи.
Ами пак няма нищо лошо. Даже е интересно.

А дънките са наистина работно облекло, които в Америка май отдавна са заместени от докови работни дрехи, които гледам и в България се носят за официални.

На който както му е удобно.

На автогарат оня ден гледам младокс майка си, една дебеланка, да не кажа пацуланка, ами той младеж на 20може би, с едни очертани като трико къси гащи, направо като плътен чоропогащник, ами то срамно да го гледаш, но майката много доволна от бебчо, от изписаната му мъжественост.

Добре е да има някакъв стандарт все пак, за официални случаи, заради тържествеността, заради традицията, защо не.

Даже наскоро влизайки в църква ми направиха забележка, че съм по потник, .... ами да, грешката беше моя.Определено няма да я повторя.

В руските църкви например жените задължително с поли. Друг вариант няма и в това има нещо много хубаво и традиционно.

Така, че всеки според разбиранията си и нравите си

96.   1. Дънките са повече кройка отколкото плат. Платът е издържлив на изтъркване. Няма много общо с първите "дънки" в САЩ - може да се нарекат дочени панталони, каквито има тук за работниците по строежите. Едва ли ранните дънки са били с днешната кройка, а може да намериш и панталон от друг плат със същия вид - няма да го наречеш дънки.

2. Тоя дето ти е казал да си облечеш дънки вместо анцуг вероятно е искал да каже "като искаш да си обикновено облечен поне си сложи дънки, а не по анцуг". Това какво произношение е имал в случая няма голямо значение.

3. Доста несериозно изглежда наистина да се разхождаш по анцуг. Ако си излязъл до близкия магазин става, но ежедневно да се разхождаш така без да имаш спортни ангажименти е тъпо. Представи си жена, която се разкарва по улицата по пеньоар или да отиде до магазина по пижама. Какво лошо има - нали не е гола?

Между другото на немски Anzug означава костюм.

97.   Ходя с анцузи, които много приличат на тъмни панталони (неприлепнали, без кант, ембелмки и т.н.), обикновено прикрити с по-дълга блуза, риза или фланелка в горната си част. Хем ми е удобно, хем не шокирам хората около себе си.
Най-важното е да не им се изторбват лесно колената, което се постига с повечко ликра в тъканта...
Досега никой не ме е разкрил, а и да ме е разкрил си е затраял. А и обикновено хората са съсредоточени в това, което правим заедно, а не върху облеклото и обувките ми.

98.   Абе вие сте големи филмари бе.
Някои от вас сигурно и тиранти са носили
:D

99.   Съвсем очевидно не си селяндур и наистина описаните примери за колегата ти и момичето показват в пъти по-селяндурско поведение, но аз също считам, че анцузите са подходящо облекло за фитнеса, вкъщи и кварталния магазин. Дънките са далеч по-красиви, с изключение на тези с "нааканото" дъно, разбира се. Знаем с каква цел са създадени, знаем и че не са особено удобни, но изглеждат по-добре. Между другото, и аз не съм им почитател и ги нося в краен случай. Изказвам мнението си заради въпроса ти, но не считам, че който и да било има право да ти дава акъл как да се обличаш, още повече хора, които не са ти особено близки.

100.   Н93, aз съм 87, но до НАП ходя тенденциозно. Някои институции не заслужават друго, освен ебавка, както и служителите им.

101.   Момко, дънките не са официално облекло, нито пък анцугът!
Грозно е да правиш забележка така нетактично на другите и за това разбирам раздразнението ти от колегата и девойката. Но! Има места, мероприятия, където спортното облекло не е уместно и прието и за това ние като хора съобразяващи се с въпросните порядки носим съответното облекло. Аз лично нося анцунг вкъщи и до магазина, никога не бих излязла на среща облечена така. По срещи ходя (ходех.. сега съм семейна ) с дънки или панталон и обичайно риза или тениска макар че рядко. На работа също.
Теб никой не те задължава да носиш това, но добрия вкус изисква уместно облекло. Небрежно елегантно му се вика, а не официално. Ако обаче момичетата, с които излизаш ти правят забележки може би трябва да се пренасочиш към момичета с такъв стил. Щом е такъв проблем.
Също искам да ти кажа, че един мъж, с които излизах и бях много влюбена дойде на фирмено парти по анцунг.... Щях да се застрелям, защото беше меко казано неподходящо, но премълчах и изкарах вечерта спокойно, без да отдавам кой знае какво значение. Може колегите да са ни коментирали -не зная, не съм чула. Но по нататък имахме друг случай когато дойде по такъв начин и вече помолих, направих забележка и от там нататък не се е допускало да ходи неглиже.
Обществото е такова, то ни слага рамки кое е подходящо и кое не. Или свикваш или не обръщаш внимание. Като човек, които държи на външния вид обаче ще ти кажа, че момичето е било грубо и нахално. Щом съди само по опаковката хубаво е, че си си тръгнал.

102.   Ти май само анцузи си носиш, ми много ясно че като излезеш на среща или на заведение трябва да се облечеш подобаващо, а не с анцунг, маалко така култура както се казва. И да те светна селянино дънките и ризата не са селско облекло а са спортно елегантни и стига да ги подбереш правилно са чудесен избор са официални случаи, не е задължително да си с костюм!

103.   На мен ми е интересен буквално зададения въпрос от самото заглавие - защо, аджеба, анцуга се смята за селско или нека си го кажем по общо - неприемливо облекло? Разговорът отиде в посока каква е социалната норма относно облеклото и кой я спазва, и кой не, а не ЗАЩО е точно такава, каквато е.

Аз бих предположил, че анцуга като спортно (т.е. специализирано) облекло е неофициално и няма място в официални ситуации, така както няма място и професионално облекло на лекар/ готвач/ поп/ строителен работник и т.н.

Но пък, да се замислим, че ако отидеш на лекции облечен във военна униформа примерно, по-скоро ще те помислят за луд, отколкото за селяндур.

Така че въпросът остава - защо точно спортното облекло (и то само, когато е облечено от мъже) се асоциира със селяндурщина?

104.   103, елементарно - защото спортното облекло си за спорт, а не за университет. Със същия успех може да цъфне в университета по трико за борба или кимоно за джудо примерно.

А и в крайна сметка какво значение има защо, като си е неподходящо така или иначе. Ако разбереш защо, няма да е по-малко неподходящо.

За теб има ли значение примерно защо е неприлично да се изтърсиш не първа среща по боксерки? Каквато и да е причината, е селско.

Ама автора е такъв селяндур, че чак сам не осъзнава, че е такъв. Че и кон с капаци - ти го плюеш, той си мисли, че дъжд го вали. Селяндур се е родил, селяндур и ще си умре, колкото и да му обясняваш. И пак хората ще са му виновни, че не го приемат като палачор.

Как да го уважават хората, като сам към себе си няма уважение?

105.   Анцугът си е облекло за спорт и домашно ползване. Счита се за селско облекло, защото само селяндурите се появяват с анцуг на обществени места. Преди 10-15 години да си купиш оригинален анцуг се беше превърнало в израз на благополучие и понеже бай ганьовския манталитет е да се покажем пред хората, улиците се бяха превърнали в море от Адидас-и. По същият начин по масите на кафенетата нямаше място от ключове за коли, телефони и панели на mp3. Това си е дива селяния, откъдето и да го погледнеш. Сега да сте видели някой да си държи ключовете от колата на масата? Няма и да видите, просто, защото вече не е вървежно.

106.   Анцугът се смята за селско облекло, понеже е подходящ за извършване на селска работа. И в понятието "селско" само по себе си няма нищо обидно. Ако ида на село да си копая двора, бих облякъл анцуг, не официален панталон.
Въпросът тук е, че има подходящи и неподходящи облекла за даден момент. Университетът е малко или много официална институция. А анцугът е домашна, работна или спортна дреха. На теб ти харесва - ОК. Но утре може някой джендър да пусне тема "Защо ми каза колегата, че роклята е педераско облекло? ". Ами може би защото рокля, носена от мъж, е подходяща за гей бар, но не и за офис. В работата ми мога да ида с шорти и джапанки. Защо шортите се смятат за плажно облекло? Просто не е подходящо, има социални норми.

107.   Пич, няма нищо лошо да отидеш до магазина по анцунг (аз и по нощница съм го правил) но ако се изтърсиш на първата среща или някаква институция като избягъл от затвора не се изненадвай когато хората се шокират! Дори на теб да ти харесва така да ходиш, поне прояви уважение към момичето което се е издокарало за тебе.

51-100 от 100