Нямам социални мрежи. Трябват ли ми?
Нямам фейсбук, нито инстаграм, нито никоя от така наречените социални мрежи. Просто нямам, защото не виждам смисъл. Ако може, кажете ми причина да си направя. С какво ще са ми полезни? По-богат ли ще стана? По-красив? По-умен? По-известен? Мацките ли ще ме харесат повече? Кажете, какво ще спечеля ако си направя фейсбук или инстаграм? Ако нямам полза, няма да си правя.

Коментари

1.   И аз нямам. Харесва ми да живея реално, без да ми е нужно да си имам профил там някъде си...
Ж. 27г.

2.   Естествено,че не ти трябват.

3.   Аз на времето имах фейсбук, но в момента, в който си го изтрих, живота ми стана една идея по-щастлив. Единствената полза е, ако искаш да се свържеш с някого, с когото искаш да имаш контакт, а нямате връзка. Примерно бивш съученик, който не си виждал отдавна и нямаш представа къде е.

Всичко друго е глупост за мен. Всеки през 5 мин. се качва къде е ял, къде е срал, как е пръднал. Сякаш трябва да ме боли тръбата дали в момента пърди, сере или ебе.

4.   Аз съм на 14 и имам социални мрежи но ти казвам, че ще ти трябват ако имаш например роднини от чужбина. Преди ги използвах защото ми беше забавно, но после стана скучно. Аз вече ги използвам за да се уговарям с приятелки за да излезем някъде навън в еди колко си часа и да си говоря с вуйчо от чужбина. Само за това са полезни социалните мрежи, другото е пълна безмислица.

5.   Социалните мрежи водят до повсемесна колективна самота

6.   Трябват ти само в два случая - ако можеш да ги ползваш за печалба, или за да си губиш времето. Специализираните сайтове за спецефична информация са правилният избор за свободното време или за образоване.

7.   Не.

LoveSofia

8.   Осъзнат човек си

9.   Обществените мрежи (social networks, англ.) може да са и полезни, и да ти загубят времето и провалят живота. Зависи ти как ще употребяваш обществената мрежа, в чиято среда желаеш да присъстваш. Аз ползвам Facebook с цел там да си рекламирам безплатно работата и да приемам поръчки от международни поръчители, които така лесно ме намират в Интернет. Така влизам рядко там, правя нещо полезно за себе си и печеля пари. Правят го и много други рационално мислещи хора. А има и хора от другата крайност, които са във FB с цел единствено да прахосват време, да четат клюки, да пишат такива, да зяпат чуждите снимки пред огледалото в банята или кой какво вечерял някъде си, и така им минава половината живот с наврени носове в екрана часове наред всеки ден, вместо да живеят в истинския свят и да постигнат нещо значимо за себе си.

10.   Аз имам фейсбук само, за да си пиша с приятели. Изобщо не ме интересуват харесванията на снимките и качвам само като съм по други градове. И нямам нито една пред огледалото. И не добавям в приятели хора които не ги познавам.

11.   Аз имам Инстаграм и Скайп, използвам ги за комуникация. Но Инстаграма специално за да следя световните личности и да се информирам какво правят те. А за познатите ми не ми пука. Още повече, че повечето само се тагват с коя кифла са и т.н.

12.   Пич трабват ти иначе как ще разберът къде си ходил и с кой си бил?
Кой ще разбере колко интересен живот водиш ако не цъкнеш една, две снимки от моренцето, планина, сафари в Русе, околосветско в Бургас и тн. Пада ти статуса.

13.   Здравей, за мен социалните мрежи са съществени, но както е писал номер 9 е лесно да се изгубиш в тях и да ти мине времето. Съществени са, защото следиш актуални събития на които можеш а отидеш и е лесно да поддържаш връзка с интересуващи се от същото хора.

14.   Социалните мрежи са полезно нещо, но ако не ги използваш разумно ще се превърнат в загуба на време. Аз например имам бизнес и социалните мрежи много ми помагат, все пак живеем в информационната ера и ще бъде огромна загуба, ако не се използват тези платформи. Също така имам приятели от други градове, с които не се срещаме често, създавам връзки, промотирам и т. н., което няма как да стане без тях. При всяко нещо има добро и зло, зависи как точно ще използваш социалните мрежи, дали ще бъде за нещо полезно или за губене на време.

15.   Аз също нямам социални мрежи. Искам да кажа още в началото, че аз съм на средна възраст. На една моя позната бях позволил да използва компютъра ми и аз докато съм бил настрани от нея тя ми инсталирала без да ме пита ФейсБук. Като разбрах и се скарах, а тя ми казва, че било интересно. На мен не ми е интересно да гледам на мои приятели децата им и на децата им приятелите. Аз си имам други приоритети и разбира се, че ФейсБук го изтрих. Аз дори нямам и смарт фон, но имам един селфон за извънредни случаи когато пътувам извън града. Но ако имаш компютър, в което не се съмнявам, тогава трябва да имаш SKYPE защото чрез него можеш да говориш по цял свят безплатно. Не ти трябва нито инстаграм, нито ФейсБук.

16.   Ако си крадец, чрез ФБ винаги ще знаеш кога "приятелите" ти са извън страната и кога е удобно да ги обереш.
Ако си с деца, ще можеш да натякваш на приятелите си, които нямат или не могат да имат колко са зле.
Ако си дал назаем, ще можеш да се дразниш, че вместо да ти върнат парите, приятелите ти са отишли на море, докато ти бачкаш.
Ако си пълен комплексар, можеш да качваш неуморно обработени снимки на себе си, роднините и приятелите си, кучето си, марковите си маратонки, скъпата си вечеря и така да излъжеш всички, че имаш щастлив живот и да предизвикаш завистта им.

А ако не си нищо от тези неща, можеш да пътуваш и да живееш на воля, да се снимаш, колкото си искаш и да споделяш преживяванията си с конкретни близки, които реално ще се зарадват за теб, които няма да нараниш и които няма да ти завидят. И ще живееш в емоционално чиста среда. Защото едва ли на стерилния ти приятел му става много мило като види как се търкакяш по плажа с 3те си деца, а ти едва ли лично би му изпратил тази картинка. Нито на пълния ти приятел ще му стане по-леко, да ти види плочките. Нито на безработния ще му стане приятно как трошиш пари. И нито ти, нито те, осъзнават как се насищаме с негативни чувства и се тровим.