Помогнете ми!!
Здравейте, преди всичко ще кажа че съм ромка от ромско семейство. Не съм от ромките, които слушат чалга по цял ден и не ги интересува училището! Точно обратното съм! Винаги съм имала огромно желание да уча, за да мога да си намеря добра работа с която да си покривам нуждите и най-вече за да помагам на родителите ми(7 клас съм). Винаги съм имала 6ци, много рядко 5. И тук идва нещото, което много ме мъчи. Майка ми е чистачка, заплатата и е около 150-200 лв най-много, а баща ми работи в един магазин (магазинер е), и неговата заплата не мисля че е повече от 600 лв
Освен мен имам и по-малък брат на 2 години, за който постоянно трябва да се грижа, защото нашите винаги са на работа, а когато не са излизат при приятели да пият. Ако кажа, че примерно искам да изляза за малко с някоя приятелка, веднага почват да ме заплашват че "ще ме спукат от бой" и са ме били доста жестоко. Имала съм синини по лицето, но това е друга тема! Брат ми винаги аз го взимам от ясла, след това играя с него и го гледам до поне 23ч. или по-късно зависи кога нашите ще се приберат! Буквално спя по 5-6 часа най-много, за да мога да си науча перфектно. Майка ми постоянно ми се кара, че даже ме и бие, защото според нея уча като ненормална по цял ден.. А аз ѝ казвам, че сега е хубаво да уча за да мога когато остареят да им помагам финансово, да помагам на брат ми, а тя ми казва че просто ще стана чистачка или сервитьорка и готово, нямало смисъл да уча.. Дразни ме това, че тя не осъзнава че това че тя е чистачка не означава че и аз трябва да стана и да се чудя как да преживявам с тези пари! Баща ми е на същото мнение, че съм учела като луда.. Роднини нямам на които да се оплача, защото те са далеч от нашия град. Никой не ме кара да уча, това си е мое лично желание. Страх ме е тази година ако се проваля само заради тях на матурите просто ще си тегля куршума! Много искам те да осъзнаят че ученето ми е много важно.. Един ден ако имам дете и съм чистачка, това дете какво ще яде? Какви дрехи ще носи? За жалост в 21ви век всичко се върти около пари и нямаш ли ги не можеш нищо да си позволиш, като нас например! Ходя си с дрехи от преди няколко години, аз съм малко кльощавичка и си ми стават за това не видам проблем! Никога не съм била егоист, нито съм искала някакви скъпи вещи, винаги съм искала едно единствено разбирателство.. Но за жалост не получавам такова! Кажете ми вие какво мислите и как да постъпя..

Коментари

1.   Ами, учи без тяхно знание.. Просто не им позволявай да те откажат. След време, ще им докажеш, че не са били прави. Прави каквото ти искаш-това ми е съвета!

2.   Искам да ти кажа само една дума -БРАВО, МОМИЧЕ! Не слушай родителите си, те са израстнали по много кофти начин и са научени, че образованието няма да им помогне но не е така, най-малкото ако завършиш 12 клас, имаш поне средно образование с което можеш да работиш, след това можеш ако искаш да запишеш за ВИСШЕ и няма по-хубави от студентските години. Моя съвет е учи здраво и влез в някой техникум (примерно икономически или търговска гимназия), защото от там излизаш с професия! Ако това не те влече толкова, можеш да запишеш в езикова и не се притеснявай там се почва отначало! Езиците са много важно нещо! Аз съм момиче, което завърши тази година училище и сега съм първи курс в университет, и уча това което искам, въпреки че моите родители също са били против системата и не са учили! Каквото и да правиш НЕ СЕ ОТКАЗВАЙ! Ако те познавах, щях да съм до теб!

3.   Прекрасна си :) Имаш визия за бъдещето и мечти, които следваш. Няма никакво значение какво ти говорят околните, те няма да живеят твоя живот. Имаш лошия пример в заобикалящата те среда, но имаш и достатъчно хъс и сили да го промениш и един ден да живееш пълноценно и щастливо. Обичай си родителите дори и заради този лош пример, който ти дават. Обичай всяка трудност, която те прави по-силна и по-мъдра. Сигурен съм, че ще станеш щастлив и добър човек и ще живееш хубав и достоен живот. На прав път си и не се отказвай от него. Много се радвам на млади хора като теб.