Спиране на антидепресанти
Здравейте!
На 21 години, жена
Моля за мнения от хора, които имат опит или нужните знания.
От една година пия антидепресанти, лекувам тревожност. В първите 10 месеца нямаше особен резултат, но скоро психиатърът ми смени медикаментите и се чувствам значително по-добре. Чудя се, при този положителен резултат, колко време би трябвало още да ги приемам. Не бих ги спряла без консултация с лекаря, просто се надявам да споделите опит как сте се справили.
Благодаря предварително!

Коментари

1.   Задължителна консултация с психиатър! Никога не се спират отведнъж.

Ме

2.   По-добре попитай личния лекар или психиатър.
Всеки е индивидуален.

3.   ЗАДЪЛЖИТЕЛНО -плавно, като постепенно намаляваш дозата! Поне месец!

4.   Тръгнала ли си по този път, връщане няма. Цял живот, душичка.

5.   Спират се винаги постепенно. Различните хапчета причиняват различна зависимост. Понякога се изписват по слаби заместители, за да се избегнат абстинетни симптоми.
С две думи - лекар трябва да каже кога и как

6.   Номер 4 - Вие от опит ли го казвате? Или сте лекар? Помолих само компетентни да коментират. Да, могат да се спрат. Има много примери. За да съм "тръгнала по този път", съм се информирала достатъчно по темата.
Благодаря на отзовалите се.

7.   №4, не пиши глупости, или може би съдиш по себе си?

8.   Цяла година пиене - затънала си здраво. Може да си добре, но спреш ли ги бързо ще се върнеш в изходна позиция или по-зле.

9.   Да, номер 4, не пиши глупости. Май говориш за себе си, но ти не си всички.
Авторке и аз пия от 4 месеца антидепресант и има ефект. Повечето хора не знам какво си представят като чуят антидепресанти, кой знае какъв ефект силен и т. н. , всъщност тези медикаменти леко и плавно коригират проблема. Моят проблем беше замайване и атактична походка, които Слава Богу изчезнаха, лекарствата помогнаха. В началото не разбирах връзката между проблема и защо точно антидепресант, но аз не съм лекар.
За спирането лекаря ми каза в продължение на два месеца да започна през ден да ги пия, после следващия месец през три дни.
Но, задължително иди и го попитай в твоя случай как трябва да се спрат.
И книгите за самопомощ така да се каже, и повече самоосъзнаване наистина помагат и след време не можеш да се познаеш, така, че и твоето е временно и ще се промени. Успех :)

10.   Аз самата съм на 21 и доскоро пиех антидепресанти, за депресия. Не ми помагаха, защото това е отрова, и ги спрях. Не ми стана по-добре, но се влоших, и дълго време съжалявах, че съм ги спряла. После обаче размислих, опитах се да си помогна, и сега съм по-добре. Не пий тези наркотици, ще напълнееш и ще си разбиеш здравето. Трябва да си помогнеш, и то сама. Тревожност с хапове не се лекува, а с промяна на мислите и с намаляне на стреса и начинът на живот. Успех! Желая ти всичко най-добро!

11.   Както казах, пия ги вече година и не съм напълняла и грам, но възстанових предишните си килограми, защото от състоянието ми нямах никакъв апетит. Разбира се, всичко е индивидуално. И мисля, че това повече разбива здравето, отколкото лекарствата, защото от тях се изчистваш с времето. Постоянният психически тормоз, води до по-тежки заболявания. А относно това, че тревожност не се лекува с антидепресанти, не сметнах за нужно да казвам цалата диагноза, която ми бе поставена, а именно обсесивно-компулсивно разстройство, социална фобия, получавах и паник атаки.
Съгласна съм с това, че се изисква промяна на мисленето, все пак лекарствата са 50% от самото лечение.
Успех на всички!
-Автор

12.   Пак съм номер 9. Да кажа, че от антидепресанти НЕ се напълнява.
Аз дори свалих килограми, защото имам да свалям. Но, има много видове антидепресанти, не можем да ги слагаме под един знаменател.