Страх и омраза, най-добрите средства за манипулация
Колкото и да искате, вие не може да отречете, че страхът и омразата са най-добрите средства зад контрол над всички, няма значение в какъв мащаб. Може да използваш страха, за да си известен и влиятелен в училище, може да използваш омразата на хората, за да ги накараш да следват твоите идеали и цели, независимо колко са безсмислени, може да накараш цяла държава да те следва сляпо и да продължи делото ти до края, дори и след смъртта ти. Няма значение колко добър е човек, какви са му идеалите и целите, срещу кого и какво се бори и т. н., ако той някога се е добрал до висока позиция, то тогава е използва едно от двете средства, а защо не и двете? Може би несъзнателно, но пак ги е използвал, за да постигне целта си. Примери има много, още от древността до днес. Тези фактори още са тук, навсякъде около вас, навсякъде в природата, бизнеса, работата, училището, кварталното магазинче, любимото ви кафене, и или за добро или лошо, тези фактори си пречат взаимно. Това е свързано с развитието на човека и промените на идеалите му, като преди само един век ние сме считали войната за нещо напълно нормално, даже нещо неизбежно, което ще реши кой е прав. Войната е била считана за нещо достойно, било е чест да си войник, а в по-ранните векове войните са имали високи позиции. Да речем, Лорд Реджиналд отива на война и се бие срещу неговият враг, той е войник и има висока позиция, като има роби и войници, които да му помагат. Но сега войната е нещо неприемливо. И много държави и правителства по света не биха се осмелили да обявяват война на друга нация, защото някой по-силен ще се намеси. И всички (без по-силните) са ограничени. А народа също е голям фактор, който не може да бъде пренебрегнат от никой. Така работи страха, всеки се страхува да обяви война, защото се бои от последиците. Изключенията са малко. Омразата също е много често използвана, например крайните правителства (в миналия век) в Германия използват и двете оръжия, а като се доберат до властта, добрите манипулатори трудно ще я напуснат. Всеки успял в живота е използвал манипулация, независимо каква. Не ме разбирайте погрешно, не само крайните правителства и злите хора използват тези неща. Вече го казах, но със сигурност не съм дал пример за демократи (примерно), които да използват страх и омраза, но те също са мнозинство. "Върховният враг е комунизма", това е държало американската демокрация дълго време, като лозунга се е сменил днес. Може наистина американците да се борят срещу насилието, дискриминацията и каквото там имат срещу тях, но те използват омразата за тяхно оръжие. Същото е и на другия полюс. Човечеството е напълно еднакво до голяма степен, просто думичките са с различни имена. В момента аз толкова отчаяно се опитвам да докажа тезата си, вадя факти, като сигурно някой от тях са подвеждащи, а и се опитвам да пробутам моите идеали. В момента аз се опитвам да ви манипулирам, или поне така излиза. Изказването на мнение не е манипулация, но когато се опитваш да убедиш другия отчаяно да повярва в твоята теза, ти случайно ставаш манипулатор, един от многото на света. Едно "капитализма/комунизма е по-добър от комунизма/капитализма, защото (няколко прости факта, които са наистина неоспорими). " е достатъчно, не ти трябва ферман с купчина факти (които не са на 100% верни) и после убеждаване... "Айде сега, не виждаш ли, че комунизма/капитализма не струва? Ставай капиталист/комунист, сега ще ти кажа защо капитализма/комунизма е по-добър, и то още веднъж... ". Приятен ден. Съжалявам, ако съм ви изгубил времето, както и противоречието, което създадох.

Коментари

1.   Не е противоречие, психопата винаги успява, никой друг не би искал властта да е над другите.

2.   Не е точно така. Страхът и омразата са средства за манипулация, но са най-отчаяните средства, които един манипулатор би използвал. Информацията е нещото, с което всеки работи, тя върти света повече и от парите. Не какво знаеш, а какво другите си мислят, че знаеш. Самата идея, че те вярват, че ти си крачка пред тях, че имат съмнения, че знаеш и много за миналото им. Защо управниците и медиите могат да манипулират народа? Защото народът е наясно, че никога не получава пълна, надеждна информация. Започваме да се чудим, а това ни прави несигурни. Когато сме несигурни, сме склонни да повярваме в много небивалици. Манипулират те, когато ти си убеден в правотата им, а си има ред на убеждението. Второ важно за манипулацията, ако не си уверен, не ставаш за това. Помисли за адвокати, които защитават човек, за когото знаят, че е виновен. Те не могат да го защитят, ако не звучат убедени в правотата му и ако нямат всевъзможна информация по делото. Би било лошо да ги изненадат с факт, който не са подозирали. Страхът е до време. Това, което едни мразят, не е същото, като това, което другите мразят. Манипулацията е много по-лека и успешна, ако си идол, а не враг-страшилище. Самите ти размишления подсказват, че нито си добър манипулатор, нито познаваш такива. Ползваш клише, типично за дребна риба или диктатор. Манипулирали ли са те? Мен да, беше цяла дълга сага на надмогване на характери. Манипулацията е игра на умове. Хубаво е да си отворен към хората, но трябва да следиш действията им и да не вярваш сляпо на всичко. Нарича се мислене, първи защитник да не бъдеш жертва на манипулация и основен враг на манипулаторите. Горчивият опит те учи на тези неща.

3.   Има още едно не по-малко надеждно средство за манипулация и това е да използаш с користна цел доброто у хората. Ако някой е щедър - да го ограбиш, ако е благороден - да го излъжеш, ако е честен - да се възползваш. Това винаги е работило повече от всякаква агресия. Тези чисти канали в душите на хората са проводник но голямата тъмна стратегия. Когато обичаш майка си и ти се внуши, че ще се биеш, за да я защитиш, ти отиваш, а някой друг печели милиарди.

4.   Благодаря за коментарите, винаги е хубаво да чуеш чуждо мнение.
До 2 - никога не съм претендирал, че съм успешен манипулатор:) А и не претендирам, че ще бъда, просто не ми стига мозък.

5.   Авторе, поздравявам те! Мозъкът ти стига, добротата не ти позволява и това е повече от хубаво. Говори много добре за теб, че не си размишлявал чаааак толкова дълбоко по темата, просто те прави по-свестен човек от мен и други. Казах, че не си добър манипулатор, но не беше обида, а комплимент. Казах, че мисленето защитава от манипулация, но нямах предвид, че ти не мислиш. Много добре си мислиш даже, фактите ти да добри и верни, но исках да изложа и други, които дават различна гледна точка. В коментарите липсва невербалната комуникация, а аз се изразих лошо. Извини ме.
От номер 2

6.   Може да манипулираш всеки ако разбереш желанията му и му дадеш надежда. Така че... надеждата е най-доброто средство за манипулация и временен контрол. Манипулаторът, трябва да е наблюдателен и гъвкав, за да държи контрола.