Несправедливи заплати - шефове и рая
Днес случайно се докопах до някои заплати и искам да изплача мъката си.
- Аз (счетооводителка с 20 години стаж) - 1200 лева заплата, единичен бонус за цялата 2018: 1400
- Колегите на моето ниво - долу горе същите пари, някои повече, някои по-малко, но всички в диапазона 1000-1500 лева
И сега се почва:
- Тийм Лидъра ни (гл. счетоводител)- 3500 + 8000 бонус
- Финансов Директор - 7300 + 25000
- Шеф на ИТ - 7000+20000
- Маркетингова Директорка (неграмотната любовница на изп. директор) - 5000+15000
- Директор Продажби - 6500+23000
- Шефката на човешки ресурси (май любовница на бившия изп. директор) - 6000+13000
- Изп. Директор - 9000+55000!

И във вашите фирми ли е толкова несправедлив животът? Направо ми се плаче...

Коментари

1.   Че да стана и аз любовник на изп. ви директор. За 5-7 к с 20 к бонус ще го клатя денонощно като гладен циганин джанка.

2.   55 000 месечна заплата в БГ - това не го вярвам

3.   Че не е справедливо, не е-на човек му се отщява да работи и рано или късно напуска, ама на мен ми прави друго впечатление. 9 000 лв. заплата на боса и 7 000 на ай ти-то. Т.е. изпълнителният директор е ощетен ;-) Във фирмите където съм работил, изпълнителните директори взимат няколко пъти над втория по-заплата.

4.   2, пак си си забравил очилата.

5.   До 2

Не мисля, че бонуса е ежемесечен, но не е изключено, особено нови компании, но доколкото съм запознат със сферата, изпълнителния и технологичния директор играят най-важните роли в компанията, често са съоснователи на компанията и има значим дял, а всяко тяхно действие директно рефлектира върху компанията. Ако на служителката и стане лошо и не отиде 3 дена ... Ами всичко ще е наред. Ако изпълнителния директор, не се покаже пред инвеститорите или не изпълни задълженията си, компанията може да бъде осъдена и затворена. Ако технологичния директор се заблее, особено в процеса на разработка преди пускането на нов продукт или промяната на основния продукт на компанията, целия бизнес отива по дяволите. Ако компанията реализира по 10 млн лева печалби, то годишни заплати по 70-100 000 лева два пъти това в бонуси, при успешна финансова година, не са нещо, което е "невероятно".
Просто подобни хора, не се поевяват по телевизията и не парадират с финансовите си възможности и не е много лесно, да чуеш за тях, а и все пак живеем в държава, в която има организирани престъпни групировки, които отвличат хора за откуп.

6.   Напълно нормално съотношение отговорности освен за HR, които са пълен леш във всички фирми но без тях не може.

7.   Виж сега, принципно за тези позиции заплатите не са чак толкова бомбастични, но много зависи дали споменатите хора вършат реално някаква работа или са там просто, за да се каже, че има финансов директор. Има финансови директори, които правят цялата стратегия на фирмата и са много добре запознати със счетоводната и данъчната материя. В такъв случай заплатата не е толкова висока. Познавам "финансови" директори обаче, които си нямат понятие от нищо, но взимат дори още по-високи заплати. Същото е положението и с генерални, търговски, маркетинг и други директори. Много зависи от фирмата, но на повечето места има поне няколко човека, които не вършат никаква работа, а получават няколко пъти повече от останалите. Специално за Човешки Ресурси обаче, това е брутално висока заплата. Тези пари могат да се оправдаят единствено, ако човекът е със солидно юридическо образование и е виртуоз в трудовото право. Всичко останало е както си казала любовници, братовчедки, стринки и т.н. Ако си от София, заплатата ти е откровено ниска, така че се оглеждай за нова работа. За провинцията, бих казал, че и на други места са подобни, че дори и по-ниски. Това, разбира се, не ти пречи да си сверяваш периодично часовника. В момента има глад за всякакви кадри, така че, ако се договориш някъде за повече пари, просто си хвърли молбата. Аз също в момента се оглеждам за нова по-добре платена работа.

8.   Не е важно каква ти е заплатата, а дали си я изкарваш. Ако носиш на фирмата 100 бона на месец, защо да не прибираш едни 10-20 бона? Лошото е, ако носиш загуби, а ти плащат като за световно, щото духаш на шефа.

10.   Авторката:
Да, от София съм. И работя за компанията вече 5 години. На година заплатата ми се вдига с 50-тина лева и то след дълги разговори с въпросната HR-ка, която все твърди, че нямало бюджет ( а самата тя получава 5 пъти повече).
Единствено шефът ми (главният счетоводител) според мен напълно заслужава сумата, която получава. Човекът си скъсва задника от работа и поема цялата тежест отгоре, винаги се застъпва за нас и е изключително почтен.
Изп. Директор го виждаме веднъж в месеца - идва да подписва документацията, насъбрала се и изчезва в неизвестна посока.
Продажбите е постоянно на срещи с клиенти, така че и с него рядко се засичаме.
Финансовият директор е един надутко, който буквално лежи на плещите на отдела. На практика е шеф на моя шеф, но никога не съм го виждала да върши нещо смислено. Ние и главният счетоводител вършим всичко а оня си клати краката и сигурно пуши по 5 часа на ден.
ИТ-то пък редовно е на Home Office. Вече 3 години внедряват нова ERP система, но досега нищо смислено не са свършили.
Маркетинга и HR са както казах две фръцли, които само си разтварят краката. Едната не може и една трудова характеристика да напише като хората, другата идва да моли разни стажанти с по 800 лева на месец да и правят Power Point -и, щото IT-тата не били на кеф. Освен скъпи дрешки и парфюми, от двети никаква друга полза....

Единственото положително е, че нашият отдел сме страхотен екип и би казала - приятели. Сплотени сме, помагаме си, има уважение. Но тези на шефските етажи...нямам думи.

11.   Коя е тази фирма? :)
Майтапя се, не ми казвай. Има и много по-зле неща и фирми. Ако не ти харесва, ориентирай се към друга.

12.   Не е несправедливо.

Не падаш на колене, не изкарваш парите на една к*рва. Не си начело на някой отдел с присъщите отговорности - не ти плащат така.

Стойността ти като човек няма нищо общо с икономическата такава. 20 години са хубави, ако позицията изисква само няколко натискания на Excel, заплащането ще го отрази. Ако си уверена, че имаш повече потенциал, тогава го докажи. При лидера, с готов казус, с нови изисквания. Ако те ценят и им носиш оборот, ще те задържат с повече. Ако не - толко. Директорът е отговорен за посоката на фирмата, носи немалко финансов оборот - нормално е заплатата му да е висока. Ти си служител - не поемаш риск, нямаш опит с ръководене на фирми, не си в позицията да си определяш честни заплати.

Така е било, така и е - при мен също, при други пак.

13.   А тези заплати бруто ли са или нето?

15.   Авторката:
Брутни заплати са.

16.   Щом са брутни, твоята заплата е подигравка за човек с 20 г. опит и то в София. Аз съм с половината на твоя стаж, работя същото и то в провинцията и нето взимам повече отколкото ти бруто. Според мен не техните заплати са високи, а вашите - ниски. А уж в София парите едва ли не растяха по дърветата. И друг път ми е правило впечатление, че София не е това, което беше и сериозно започна да изостава. Или може би силно се раздели класово на бедни и богати.

17.   Не разбрах къде е рая в цялата работа.

18.   Пак от 16. В нашата фирма пробвахме да намерим общи работници за 900 лв бруто стартова заплата - ядец. Всеки избягал в чужбина или в София, няма дори и алкохолици. Обявихме 1000 - дойдоха няколко циганина и двама бивши затворници. После оябвихме 1050 лв стартово и 1200 лв на шестия месец и едва тогава успяхме да намерим с 300 зора двама що-годе читави, макар че нямаха опит и не са от най-работиливите, но поне не миришеха алкохол от сутринта, не бяха бивши пандизчии и бяха бели.

Повтарям - това в провинцията. И не е само в нашата фирма. Всички се опакват, че няма хора и трябва да плащат яко дори и за някой мързеливец, само и само да намерят хора. Ти ми говориш за 1200 лв за счетоводител с 20 г. стаж в София. Това си е жива подигавка за тая скъпотия в София. Че ти ако нямаш собствено жилище, тя заплатата няма да ти стига само за наем и сметки. То единия от теб с мъжа ти трябва да бачка само за това.

19.   Имаше един алкохолик, който работеше при нас за 1200 като общ работник. След поредното хващане пиян на работа, го изгониха. Викам си "тоз е пълен алкохолик, пие от сутринта, абсурд някой да го вземе". Същия ден отиде в Бюрото по труда и на обяд ми се обади, да му дам трудовата книжка, че бързал да си подава документите в нова фирма. Като го поразпитах, се оказа, че си е намерил дори по-добре платена работа. Това същия ден, като го изгонихме, при положение че съмрдеше на алкохол. Смятай колко сме закъсали в провинцията за работна ръка. То явно затова в София са паднали заплатите - защото всичко живо се набута там и няма работа за всички. А тук обратното - няма хора.

20.   Проблемът е в теб.

Задай си тия въпроси:
- Помисли си защо ти не си тиймлидер.
- Какво ти е нужно за да станеш финансов директор или изпълнителен директор?
- Защо за 20 години не си се изкачила по стълбицата на квалификацията и професионализма?
- Какви стъпки можеш да предприемеш сега за да започнеш да придобиваш способностите и да вършиш нужната работа за да си на друга позиция?

21.   20, и до утре да си ги задава тия въпроси, някои хора просто не са родени да заемат ръководни позиции. А и момента с духането и вързкарството си го има, кой каквото ще да ми казва.

22.   11, щото ударението е на раЯ, а не рАя!

23.   Ами несправедливо е. Намери си нова работа. Но навсякъде е така. Разни шефове и любовници стрижат овцете.

24.   22 съм, исках да се обърна към 17, не 11.

25.   Авторке, номер 7 съм. Заплатата ти определено е подигравка с теб, а и с всички твои колеги. В София има работа, вдигнете се с колегите и се махнете. Ходете по интервюта, разучете пазара и си искайте пари. В тая фирма е ясно, че няма да те оценят, няма никакъв смисъл да се напъваш там.

26.   25, сългасен, но трябва да се обединят и да си искат заедно. Щом другите получават по 5-7 к с не знам си какви бонуси, значи не е проблем за фирмата да плаща на хората тяхното ниво поне по 2. Реално това са около 1500 лв нето, което за София пак изобщо не е много, особено за хора с по 20 г. стаж. Аз в провинцията взимам горе-долу толкова, а живота е по-евтин от София. Ако всички вкупом заплашат с напускане, според мен ще клекнат, ако са умни. Защото ако не клекнат, ще трябва да си търсят изцяло нов счетоводен персонал, а това ви уверявам, че ще е кошмар за тях. Друг е въпроса дали ще го осъзнаят на момента и няма да направят някоя глупост.

27.   Заплатата ти не е несправедлива, при положение, че си се съгласила да подпишеш договор и все още работиш там.

Ако не ти харесва си търсиш друга работа. Ако знаеш английски има доста чуждестранни фирми, в които се търсят счетоводители и заплатите са над 2500.

Не мога да разбера защо някои хора си мислят, че частните фирми се интересуват кое е честно и кое не. Как си го представяш точно? Шефовете ще се съберат, ще прегледат заплатите и ще си кажат - абе ние взимаме по 9000 лв на месец, дай сега за да е честно да увеличим заплатата на Иванова от счетоводството с 3000 лв., за да не е толкова фрапираща разликата?

В отговор на въпроса ти - никога не ме е интересувало кой колко взима. Интересува ме единствено колко получавам аз - удовлетворяват ли ме условията, добра ли е атмосферата, налага ли се да работя извънредно, каква е локацията и т.н

Съвет от мен - не гледай в чуждата паничка - работи, за това твоята да изглежда добре.

29.   17 съм. Какво означава раЯ?
Извинявам се за офтопика.

30.   27, ами, принципно сериозните фирми си имат политика за тези неща и се стараят кадрите им да са мотивирани, защото мотивацията е най-големият двигател. Неслучайно, напоследък е супер модерно у нас да се правят оценки на мотивацията на персонала.
Широко се налага и мнението, че не е хубаво да се обсъждат доходи и заплати, да не се гледало в паничката на другия и т.н. Точно обратното е! Както, когато си купуваш стока от магазина, първо проверяваш цената и качеството, така и пазарът на заплатите трябва да се проверява и човек да си сверява часовника поне веднъж годишно. Ако за същата работа някъде плащат двойно, защо да не ги вземеш? В магазина никой не те пита колко получаваш, а можеш ли да платиш или не можеш. С труда е същото. Като не може на едно място, на друго може. Авторката е типичен потърпевш - работи години наред за никакви пари и изведнъж осъзнава, че чисто и просто са я използвали. Във фирмата, където работя нещата са същите и има доста прецаквани с години хора, които освен всичко друго са едни от най-качествените служители. Те обаче просто не се интересуват от пазара на труда. Затова съветвам всички, независимо от професията и мястото на работа - интересувайте се постоянно какъв е пазара на труда, който полагате. Това не е гледане в канчето на другия, а устройване на собственият ви живот.

31.   27, сериозно? Използвах главна буква, за да означа ударение. Произноси думата на глас с ударение на я. Още ли питаш?

32.   Извинявам се, 29, не 27.

33.   Дотса путчета не харесват коментарите, противостоящи на авторката. Показва какви нищожества бездарни вилнеят тука. Отрепката си е отрепка.

34.   А собственикът на фирмата какво мисли за кърлежите на високи заплати?

35.   Рая - турска дума, социална група в Османската империя, обхващаща хората с нисък социален статус, които не се ползват с данъчни привилегии, за разлика от съсловията на военните (аскер) и робите (кул).

36.   В какъв сектор са коментираните заплати!?

37.   30 - не споря, че е хубаво фирмата да те мотивира, но не всички са такива, особено в България.

Ако ти сам не се погрижиш за кариерата си, не виждам кой друг.

Що се отнася до изказването ти за заплатата - това е проблемът на днешното изцяло консуматорско общество. Не знае за какво са му повече пари, но пък ако му ги дават що да не ги вземе?

И да - не е лошо да се интересуваш от това какво предлагат на пазара, но да следиш кой колко взима във фирмата, която работиш, при положение, че това е конфиденциална информация, е най-малкото жалко и клюкарско в най-лошия смисъл на думата.

Авторката не знам дали се е замислила тя какво дава, за да получи повече пари? Ако е стояла на едно място, без да се развива 20 години и реално предлага същото качество работа и аз не бих и дал повече пари.

38.   37, аз мисля, че именно това съм написал в поста си под номер 30. За кариера, доходи и т.н. се грижиш ти и никой друг. Като не става на едно място, отиваш на друго, на трето и т.н.
Ти, сериозно ли мислиш, че хората, специално у нас не знаят за какво са им повече пари!? При заплати от по 700-1 000 лева, а на много места и доста по-ниски, дали хората не знаят за какво са им!!!
Колкото до това кой, каква заплата получава - да, тази информация е конфиденциална, но от гледна точка на фирмата, защото така й отърва и може за една и съща работа, а в много случаи и за повече, да плаща в пъти по-малко! Както знаем информацията е най-ценната стока. Понеже съм финансист по професия, като авторката и съм минал през всички нива до финансов директор, винаги съм имал поглед върху заплатите на персонала. Мога спокойно да уверя всички, че има страшно много прецакани хора, които просто са по-скромни и свити, но които реално отхвърлят супер много работа и получават в пъти по-малко от други, които нито вършат, нито могат да свършат нещо. Тези пчелички, ако се размърдат и напуснат, само за няколко месеца заплатите за техните позиции ще се увеличат поне с 1,5. И това важи поне за 90% от фирмите у нас и за 99% от тези българска собственост. Както казах и по-горе, това е пазар и той трябва да се познава! Да предположим, че имаш стар семеен часовник, който струва примерно 3 000 лева. Ти обаче нищо не разбираш от часовници и отиваш при близкия часовникар. Часовникът е очукан, издраскан и т.н. Онзи ти казва, че ще ти даде 300 лева заради достолепната му възраст и ти си супер щастлив. Вярно, сам си си виновен, че не си се поинтересувал какво имаш, но според теб така ли трябва да се прави?
Що се отнася до това какво дава или не дава даден служител, това е проблем на мениджмънта. Ако служителите не вършат това, за което са наети или не го вършат качествено, вината е първо на мениджъра и после тяхна. Не може някой да не си върши работата и ти да го държиш или още по-лошо, даже да не забелязваш. Подобни неща говорят за много лоша организация и калпав мениджмънт от сорта на любовницата на този и онзи, и на стринка втория братовчед по чичова линия.
Отново съветвам всички - интересувайте се и следете какво се случва във и извън мястото, където работите. У нас е много разпространено изказването "то, навсякъде е така". Ми, не е така! Различно е, даже е много различно.

39.   Аз работя в голяма тур. агенция и получавам 1000лв а съм там от вече 5 години. За толкова много работа такава заплата е смешно, познавам човек, който работи като чистач на Т2 и взима 1300лв а по цял ден си бара онази си работа.. Да получавм и допълнително ако ходя по екскурзии, но това си е един вид допълнителна работа..
Та мисълта ми е проблема в БГ е, че в БГ компанийте работиш много а получаваш малко. Нещо трябва да се промени

40.   На приказки фолософи много и все разбиращи. Още като студент разбрах, че не работиш ли за себе си, а за работодател все ще си прецакан, особено ако е в частната сфера, а не в държавните институции. За това работя за себе си и семейството си, а жена е държавен служител, не взима много, но пък и е по - спокойно.

41.   Хаха аз работя в магазин за чисти 1300.
И кво се оказва, че самосъжаленията ми, че не работя в голяма фирма и в офис са напълно неоснователни.
Моята шефка прибира годишно няколко милиона, защото има доста магазини. Само аз и нося от тоя 50 бона месечно. В офиса получават със сигурност повече от мен, но не се оплаквам вече. Няма как на тази позиция да взимам много пари, но ми е смешно как по големитв фирми глесат с насмешка на хора, като мен, които работят в магазин, та било то и специализиран.
Аз съм на 25 и имам време, моя съвет е вместо да плюеш по другите, които сигурно не заслужават тези пари, да обмислиш вариант да се развиеш. Човек трябва да е супер напорист иначе ще стои и ще плюе по форумите.
Не обвинявам любовницитв, това си е истинкт за самосъхранение и всеки успява както може, стига да не пречи на другите. Щом тези жени могат да си позволят са са любовници значи сега ще си взимат и парите.
Така че мисли варианти не завиждай.

42.   40, работенето "за себе си" е хубаво, но пак имаш шеф и това е клиента. Отделно имаш конкуренция, доставчици,институции, банки, с които също трябва да си в добри отношения, че иначе лошо. Стига сте повтаряли тази мантра, че си нямал шеф. Няма такъв вариант да нямаш шеф, винаги има някой, от когото зависиш. И премиер да си, пак имаш шеф.

43.   До Номер 41 - в какъв магазин работиш и в кой град си? Това за магазин е добро заплащане.

44.   До 42. Под нямане на шеф се разбира, че сам взимаш решенията си, че сам определяш стратегията на работата си, че ти си избираш и привличаш клиентите, доставчиците и т. н. А това, че си зависим в по - голяма или по-малка степен от бизнес средата, в която работиш е неминуемо и пак зависи от естеството на бизнеса ти.

45.   38 - ти най-вероятно не работиш в България. Изказванията ти звучат, меко казано, идеалистично.

Да, така правят фирмите на запад и в по-развитите от нас държави.

В България си благодарен, ако си получаваш навреме това, което си си договорил и не те гърчат за извънредни неплатени 20-40 часа на месец. Да те осигуряват на цялата заплата за повечето хора е лукс.

Примерът за часовника е доста неудачен. Да, не е хубаво да те лъжат и мамят; не е хубаво да плащаш данъци и да не получаваш нищо срещу тях; не е хубаво да бачкаш цял живот и в последните си години да мизерстваш, заради нищожна пенсия; не е хубаво да има ало апаши; не е хубаво да има престъпления по улиците.

Е, добре дошъл в реалността.

46.   Въпросът е НЕ колко взима шефа или собственика, а колко взимаш ти като работник и до къде ти стигат парите за месечна издръжка!!!
Моята заплата не е повишена от 2013 с нито един процент. Само през инфлация официална, покупателна стойност на парите е паднала с 20%. Това означава, че през 2013 ако съм си купувал стоки и услуги за 1000 лв. сега мога да си купя за 800 лв.. Това е положението!

47.   45, точно в България работя и никога не съм работил в чужбина. Нищо идеалистично няма в това, което съм написал, защото не е особено трудно да се поинтересуваш какви заплати се взимат около теб и да отидеш на няколко интервюта. Не е казано да си смениш работата от днес за утре. Добрата оферта може да дойде след година, примерно. Може да се окаже и че вземаш добра заплата и няма смисъл да се махаш. Просто трябва да познаваш пазара. Ще ти дам само два примера от тези, които съм виждал лично, а аз съм виждал и продължавам да виждам много. Човек с над 10 годишен стаж в определена фирма, с много опит, дисциплиниран и най-важното мислещ! Всички знаят, че като му се възложи задача я изпълнява много добре и ако възникнат проблеми ги решава адекватно. Същият получава нетна заплата от 800 лева и това от сравнително скоро. На другия полюс е човек, който буквално си седи у тях и не върши абсолютно нищо. Ако се захване с нещо, то задължително е объркано и после се ходи след него да се оправя. Същият получава нетна заплата от 1 300 лева и често взима бонуси от по неколкостотин лева също нетно. Освен това ползва служебен автомобил с неограничени лични километри и гориво. Вторият пример е за две колежки на абсолютно една и съща позиция, вършещи една и съща работа. Едната получава 1 300 лева нето, а другата 650 лева. Аз самият, ако вярвах на приказки от рода на "навсякъде е така" и "заплатата ти е много добра", сега щях да взимам най-много 750 лева и професионално отношение щях да съм пълен дегенерат. Това, което искам да кажа на всички е: правете си добре сметката и преценявайте обстановката. Като видите, че нещата на едно място явно не вървят, то знайте, че няма да се оправят. По-лошо може да стане, но по-добре - почти невъзможно. В такъв случай е дошло време да се напусне кораба. Пак повтарям, това не значи веднага, а при добра оферта, която обаче вие трябва да си намерите, защото никой няма да ви я поднесе даром.