Парене в бузата
Здравейте на всички! Имам следния проблем: преди около 7-8 месеца ми направиха пломба на дълбок кариес и веднага след това се появи парене в областта на бузата и болки в главата. Болките в главата отшумяха бързо, но паренето продължи около месец. След още толкова време се наложи да ми умъртвят зъба. Всичко беше ок, но преди няколко месеца паренето отново се появи. Забелязал съм, че е по-силно когато вляза на топло или пък се нервирам. Понякога ми изтръпва горната част на устната до слепоочието. Много често ноздрата от тази страна е запушена. Плюс това точно там ми излизат пъпки. Зъболекарката ми беше казала, че е синузит, но нямам баш характерните симптоми за него. Някакви мнения?

Коментари

1.   Здравей! Знаеш ли от какъв материал е обтурацията (пломбата)? От амалгама, химиополимер, фотополимер (това, което осветяват със синя светлина), глас-йономер, друг материал?
Амалгамата е живачно-сребърно-медна сплав, която все по-рядко се използва. Ако в устата си имаш други амалгамени обтурации или метал-съдържащи конструкции (корони/мостове/скелетирани протези, т. н. ), възникват условия за протичане на галваничен ток между тях, поради различния им състав (държат се като електроди в електролит - слюнката). Протичането на галваничен ток в устната кухина, между различни възстановявания, се нарича патогалванизъм. Може да бъде асимптоматично, или симптоматично - с усещане за парене/мравучкане на оралната лигавица в областта на съответните възстановявания. Затова, при възстановяване на зъби с метал-съдържащи материали, трябва да се използва една е съща сплав, с едно и също количествено съотношение на елементите и. Патогалванизмът се доказва с просто изследване - измерване на т. нар. корозионен потенциал. Лечението му се състои в подмяна на причинните конструкции с инертни такива.
Химио-, фото-полимерите, от друга страна, понякога дават алергични реакции, които се манифестират с парене/мравучкане/оток и/или зачервяване на устните, др. Понастоящем, фотополимерът е най-широко използваният обтурационен материал. За да разбереш, дали имаш алергия към възстановителните дентални материали, трябва да направиш епикутанен тест (кожно тестуване със стандартна серия алергени). В случай, че се докаже алергична реакция към един или повече материали, лечението включва подмяна на причинните възстановявания с материал, който пациентът понася. Имай предвид, че ако имаш някакви алергии (към каквото и да е), шансът ти да си алергичен и към други алергени, е по-голям.
Третата възможност, макар и рядка, е т. нар. "синдром на парещата уста". По-характерна е при жени.
Смятам, че с тези оплаквания, няма как да имаш синузит. В зависимост от използвания материал за обтурацията ти, прецени дали е възможно да имаш патогалванизъм (ако вече имаш амалгамени обтурации, корони, мостове, т. н. ), или алергична реакция към "бялата пломба" (ако имаш и други алергии). Моят съвет е да направиш горепосочените тестове. Надявам се да съм ти била полезна.

- Студентка по дентална медицина