Колко харчите на месец и за какво?
Здравейте,

От 1 година правя ексел таблица на всички разходи на домакинството. Ние сме 3 възрастни (аз и родителите ми пенсионери). Излиза, че харчим тримата общо по средно 1800 лева месечно. В това число влизат:
- Всички битови сметки (ток, вода, отопление, телефон, интернет, такси за входа)
- Наем не плащаме, живеем в собствено жилище
- Храна (не се лишаваме от нищо). На заведения ходим рядко (1-2 пъти месечно).
- Дрехи. Почти нищо не купуваме. Поне родителите ми де, аз купувам по 2-3 чифта обувки и някоя риза, 2-3 чифта дънки годишно.
- Градски транспорт
- 1 лека кола, която основно гълта данъци и винетка, караме я малко
- Всички данъци около жилището и разни имоти в провинцията
- По някой и друг дребен домакински уред, ако се развали (миксер, кафе-машина).
- Родителите ми имат доста разходи за лекарства и частни мед. прегледи, средно по 150-200 лева месечно.
- На почивки/екскурзии не ходим никога
- Никакви театри, опери и пр. културни мероприятия.

Всички годишни разходи, разделени на 12, правят по 1800 лева месечно. Това според вас много ли е? Как са при вас нещата. Ние сме в София.

Коментари

1.   1000 евро квартира в тази мена ток, вода, гас, данъци, интернет и телевизия.
200-300 евро храна, още толкова за излизания.
60 20 евро храна памперси за бебчо
още около 50-100 евро дрехи и играчки за бебчо
фитнес карта 700 евро годишно
дрехи според зависи, купуваме каквото ни трябва или вече не е хубаво за носене.
Чисти доходи 1600 3000 евро, аз съм на 24 часова работна седмица.

2.   Аз харча за дрехи и обувки за мен и детето, останалите разходи не ги знам колко са, мъжът ми ги покрива.

3.   Вие не живеете а оцелявате. Аз сам човек във Варна ползващ кола в собствено жилище позволяващ си да си купува готини дрешки да яде навън ежедневно фаст фууд и от време на време заведения и едвам се справям със сметки и данъци с около 2500 на месец

4.   Аз съм като вас и харча за всичко около 200 лева на месец. Това, което изглежда вдига сметките при вас и го няма при мен са колата, разходите за допълнителните имоти, лекарствата, градския транспорт и угаждането с храна.

5.   Много е предвид, че нищо не си позволявате. За разходите описани и за гр София както нищо не си позволявате, смятам, че 1000 лв трябва да харчите най-много. Ние с наем сметки и двама човека се оправяме с 1200 лв. Тук влиза и наема и колата.

6.   Т.е. искаш да ми кажеш, че общите ви приходи са над 5400 месечно, при положение, че двама от трима са пенсионери, или как?

7.   Аз преди време бях пуснал подобна тема, че трима харчим 1500 лв и се изреди целия сайт да ми обянсява колко съм прост и разточителен. Нали тук традицията е да се псува всеки автор. Даже си бях направил експеримент да напиша една и съща история от 2 различни гл.т. и в двете истории "автора" (различни роли) беше бахти смотаняка, а другия в историята беше светец. Това не е сайт за споделяне, а почва за комплексарите да си избиват комплексите. Даже една се заяжда с мен сигурно 3 дни как тя "живеела" с 50 лв и живеела добре и на края си призна, че просто се заяжда.

8.   Със съпругата ми вземаме общо около 3100лв, като в последно време няма месец в който да ни стигнат и винаги сме едни 500-600лв назад от кредитните карти!Наем 300лв, гориво 200лв вноска по кредит около 500лв, дрехи 5-600лв
Имаме две деца.

9.   Двойка сме, на по 25г., живеем в София, но сме на квартира (поне тя не е скъпа, ремонтирахме си по-кофти апартамент и си е добре за нуждите ни, 400лв.даваме на месец). Общо от заплатати на месец са към 1700-1800. Кола нямаме, за сега няма и нужда. За сметки (телефони, ток, интернет...) около 200 зимата повече, но сме без парно, взехме си енергоспестяващи печки. На майка си давам по 200, тя не е още в пенсия.Жената по колко дава на техните не знам, не се меся... Наема го поемам изцяло аз, сметките тя, парите за храна и други неща си ги делим. Не живеем охолно, но засега ни стига. Но не ми се мисли ако искаме да имаме дете...

10.   Авторът до номер 6:
Не, общо разходите за трима ни са 1800.
Баща ми и майка ми са със средни пенсии по около 500 лева; аз изкарвам около 1500 лева чисти от заплата.

11.   Не е много по темата, но... когато човек е сам - може и с две, и с двеста, когато има семейство, за което да се грижи - не може с две. Правете деца само ако имате финансовата обезпеченост.

12.   Ние сме двама, под 30години. Живеем до София, в семейна къща. Общият ни доход е към 2200-2300. Записваме разходите си, откакто сме се оженили. Общо около 1400-1500 лева харчим месечно, като даваме за кредит 500 лева. Около 400-500 за храна (най-големият разход, като от нищо не се лишаваме), кола нямаме, но около 50 лева за градски транспорт, 100 лева някъде за дрехи и обувки. Театри, ресторанти, кино - може би 100лева. От време на време излиза и нещо здравословно като проблем, като цяло зависи, но живеем добре, не се лишаваме, но с дете вероятно нещата биха станали по-сложни.

13.   Това че пишете е чудесно. Това е първата стъпка към осъзнаване на дупките в бюджета.
При мен нещата са доста пестеливи, като за сам човек, няма да ги споделям. Но 1800 лева са множко ако не плащате наем и само 200 лева за лекарства месечно, пак не оправдават останалите 1600 лева. Според мен можете да ги сведете до 1000 и да живеете качествено. Всичко над тия пари би трябвало да е похарчено за здраве, забавление или излишни вещи.
Например при мен дрехите са предимно на килограм. Много по-евтино е дори и само за 2-3 чифта дънки и обувки, могат да се спестят до 200 лева годишно.
Ако битовите ви сметки са над 300 лева месечно, не е лошо да потърсите начин да ги намалите. Моите са под 70 лв лятото и под 140 лв зимата. Например ремонт на жилището, обърнете внимание на напразното прахосване на вода и електричество... Ако жилището не позволява подобрения, можете да го продадете и да потърсите някое с по-малко разходи за подръжка.

Друго основно нещо е реорганизация на активите... автомобилът е само разход, ако не го ползвате често, е чиста загуба. Имотите които имате би трябвало да ви носят доход. Ако данъците там ви качват значително годишните разходи, дайте ги под наем или ги продайте, а парите инвестирайте в имот или друго, което да ви носи доход. Няма смисъл да държите някаква собственост, която не се ползва, само заради стари спомени, затова са снимките или дневници със спомени.
Трябва да си планирате грижите и за вашето здраве след време. Когато и вие ще сте пенсионер и ще разчитате на пенсия. Добре ще е да имате страничен доход.
Спестяванията в банката в момента са загуба. Парите се обезценяват, лихви няма. Потърсете професионална финансова консултация и инвестирайте средствата някъде.

10 s

14.   До номер 9! След като сте се отделили като самостоятелно семейство, защо продължавате да давате парите на вашите? Те нали си имат достатъчно пари, дори не са под наем, както вие двамата! Мислете първо за себе си! Например тези 200 лева могат да бъдат спестявани за бъдещото бебе! А както знаем, за бебетата трябват много консумативи, които се ползват всеки ден, а и никак не са евтини! Питаш се, как ще я карате, като се появи бебето-вече те посъветвах-спестявате и двамата, че да не ви е трудно в отглеждането му! А и щом още майка ти работи, значи си има пари, защо й даваш? Пак повтарям-бебето на първо място!

15.   Ние сме семейство на около 40 с едно малко дете. Живеем в София в жилище, което изплащаме на банката. Освен това изплащаме още едно малко жилище и един магазин, купени като инвестиция.
Общия ни доход е 6000лв. По кредити плащаме 1500, за храна около 500-600. Режийните разходи като парно, ток, вода, такси детска градина, 2 автомобила - около 1000. Дрехи, ресторанти, екскурзии, здраве, кино и т. н - варират силно от месец за месец. В крайна сметка ни остават около 1500 за спестяване.

16.   за 15.

1500 лева за 25% от 6000 което е добра норма за спестяване/инвестиране. Чудесно ще е ако имате и застраховки, които са ключов момент за стабилността и посрещането на разни непредвидени неща, които могат да ви намалят дохода или увеличат разходите.

10 s

17.   Авторът до номер 13: Според НСИ за 2018 година необходимата сума за месечна издръжка на едно лице е около 1200 лева. Не видях обаче разбивка от какви разходи е съставена тази сума. На теория това значи, че ние тримата харчим наполовина, което пак не е малко спестяване според мен. А и цените на храните са си като на запад, поне в магазините. Имам чувството, че за последните 10 години всичко стана двойно.

Аз зададох въпроса именно с идеята да имам база за сравнение с други. Под пестеливост не разбирам обаче да живееш мизерно а да харчиш разумно. Дрехи ма килограм - ти сериозно ли? По тази логика дай да ядем само консерви и спагети с доматен сос - евтини са и ще оцелеем.

18.   Сама жена в София.
1350лв среден месечен доход (варира 1000-3000лв)
3 дом. любимци
300лв - квартира (от много време съм я наела, иначе такива цени на наем вече няма)
150лв режийни - заради ТЕЦ-а предимно, той е винаги поне 50% от общата сума
80-90 - телефони (мой, на майка, баба, домашен), интернет и телевизия
60 лв - фонд домашни любимци; там събирам нон-стоп, на годишна база всички 720лв се харчат, а понякога и повече
150лв цигари
20 лв. - допълнително здравно осигуряване
10 лв - такса на блока
В слабите месеци имам около 200лв за храна и други разходи. Тогава залагам само на храната и гледам да не харча за нищо странично - в този режим винаги спестявам по едно 50-60лв, защото съм по-съобразителна, готвя си и залагам на повече вода отколкото храна :-D
Като изкарам повече планирам и предплащам почивките си за идните 2-3 месеца; купувам си дрехи (от втора употреба предимно, грубо 200-300лв годишно), обувки (онлайн, евтини, не повече от 200лв годишно), стелки за обувки (50-60лв за 2-3 години поне), уреди, препарати, аксесоари и принадлежности за дома и мен. И т. н.
В по-силните месеци по принцип давам и 50лв за градски, защото ми се налага по-често да се движа из града. Нямам кола и собствени жилища.
Лекарствата ми се покриват ДЗО, прегледите ми също, за здраве реално давам тези 240лв на година. Тъй като имам хронични и автоимунни заболявания, ако ми се налага да ги следя през здравна каса, ще трябва да плащам около 1000лв годишно.

19.   софиянец, живея сам:

200 - 250 битови, ток, вода, ТЕЦ, кабелна, GSM, и т. н.
100 - 150 за лекарства
около 600 за храна, не готвя у дома, храня се навън по гостилници, закусвални защото живея сам
100 - 150 за кола от време на време
700 - 1000 на сина и снахата, живеят отделно
около 500 - 700 пестя, бели пари за черни дни
дрехи и обувки не купувам, имам за 3 живота
трябва ми здраве и дълъг живот за мен и близките ми а те са синът ми и семейството му
дохода ми е около 3000 на месец

20.   до 17
НСИ може би претендира че изчислява усреднен доход за страната, но това не е вярно. Тия числа са предимно за живот в Шопия (още Шофьория). С добавени доста излишни неща и недобавени доста нужни неща.
Можеш да си мислиш, че сте много икономични, но за нивото на доходите ви сте всъщност разхищаващи. Всеки си решава от какво да се лиши за да си позволи друго. Масово е разбирането да си спестим пари за застраховки и за лекарски прегледи. А защо да не си позволим пет пъти седмично ресторант и естествено не бихме стъпили в магазин за дрехи втора употреба? Това ще ни нарани егото... Да не сме някои мизерници.
Извинявай, може би работиш публична професия и от новите модерни дрехи ти зависи имиджа и нивото на доходите. Ако е така, то съм съгласен с теб... Освен в частта със странната ти логика за консервите. Понеже не съм споменал магазин за храна втора употреба ;)
Представи си че утре станеш неработоспособен по някаква причина... Доходите намаляват, а разходите се увеличават (доктори, още лекарства). Дрехите, в които си "инвестирал" и които си можел да закупиш за една трета от вложеното в тях, как биха ти помогнали?
--
https://www. obekti. bg/chovek/probvayte-metoda-s-burkanite-za-da-spestite-pari-i-da-upravlyavate-finansite-si
Ето ти метод за разпределение на доходите, като процентите за образование или дълготрайни спестявания могат да се повишават (но не и намаляват) в зависимост от това в какъв период си, като се вземат суми от фонда за забавления, лични резерви, подаръци/благотворителност. А 10% от основните нужди да се задели за превантивно здраве - спорт, профилактика, застраховки.

10 s