Заблуждения
Здравейте! Пиша в този сайт по едни може би доста познати проблеми, с които доста са се срещали. Наистина няма много хора около мен, с които бих могла да споделя, но имам нужда просто вече да пусна тези неща.
Имам приятел, когото много обичам и той е най- прекрасният човек, когото съм срещала. Помагал ми е много и аз също на него, и е много позитивен човек. Гордея се за много неща с него и наистина искам за него най- доброто. И двамата още учим и сме доста мъдри за възрастта си. Проблемът е, че той е религиозен и то наистина много. Аз вярвам в Бог и знам, че съществува, но не като реална фигура или мъж на трон, не както религиите го описват, а като реална светлина и енергия на любов и закрила, която е във всеки от нас. Той обаче не мисли като мен. Той е мюсюлманин и както всички тях и може би се досещате, е затънал във вярванията си до шия. Обичам го и ме е грижа за него, но религията му напълно замъглява преценката му. Невероятно интелигентен е и не разбирам как е могъл да се остави на книги и религии да обземат ума му. Искаме да направим много неща заедно, но ми е много трудно да се преструвам, че съм на едно мнение с него. За него бих направила всичко, бих носила дори тези дрехи в религията му, но съм му казвала, че аз не вярвам и не искам религии. Истински го обичам и бих искала да усети това, но религията му ми пречи. Всички тези правила и догми, изисквания... Наистина не искам връзката ни да отиде към лоши неща заради нещо толкова фалшиво. Аз самата бях религиозно момиче преди и знам колко трудно може да е да се излезе от тези вярвания. Всичките прекрасни неща и чудеса са напълно реални, но не както някакви книги и правила описват. Ислямът хич не е религия на мира, пълен е с насилие и ме е страх как ще реагира, ако се опитам да му обясня това. Знам, че като мен, дълбоко в себе си се съмнява във вярата си и нещата, на които учи, но няма да се довери на чувствата си. Знам, че за момента нищо не може да се направи, но това е. Просто исках да споделя.

Коментари

1.   Душици златни, научете се да не бъркате начетеността с интелекта! Едното няма нищо, ама нищо общо с другото...

2.   Правилно си усетила. С него винаги трябва да се преструваш, че вярваш в същите работи. Ако се опиташ да го разколебаеш ще те пожертва от живота си и ще се гордее как се е преборил с изкушението.
Иначе имаш предпоставки да приемеш неговите виждания. Вече вярваш в абстрактен бог (от някаква протестантска деноминация май), престави си го дядка с брада на трона в небето и готово. Ислямът е замислен като подобрение на християнството, не е толкова различно.

3.   Мисля си, че малко преувеличаваш проблема. Моята вяра е подобна на твоята. Вярвам, че има Господ и вярвам, че той е светлина-енергия-сила, нещо невидимо, чиято история не е точно в библията. Вярвам, че традициите ни помагат да си спомним духовното. И все пак, дали горящият храст и всички личности от библията са истина, не знам и не вярвам особено.
В живота ми съм срещала пълни атеисти, фанатици, по-силно или по-слабо вярващи. С всички съм си намирала приказката, никога не сме се съдили по вярванията си. Не знам доколко е нормално и доколко е от моята среда, но все някога с приятелите ми сме достигали и религиозните теми. Чувала съм всевъзможни мнения, но никога не съм натрапвала моето и никога не са ми налагали спор. Защо ли? Защото накрая осъзнаваме, че всички вярваме в доброто и в чудесата, но ги наричаме с различни думи и си ги обясняваме по различни начини. За мен Господ е един, името му е без значение, той е един. Важно е с твоят приятел да имате един и същ идеал за семейство. На теб ти трябва само да знаеш, че той ще уважава съпругата си и няма да ѝ посяга. При мюсюлманите темата за жената понякога се оказва опасна. Коранът насърчава жената да слуша мъжа си, да е вярна, да приема, ако той има и други жени. Кое ти гарантира, че твоят приятел иска да доминира над теб и да си направи харем в задния ви двор? Нищо подобно не си мисли човека. Вярва, че има Господ, вярва в Корана, надали живее с всичките традиции и разбирания на религията си. Той е с теб, въпреки че ти си християнка. Това трябва да ти говори, че родителите му не са тръгнали да му обясняват, че трябва задължително да бъде с жена от неговата религия. Криете ли връзката си от обществото? Някога посягал ли ти е? Казвал ли е нещо, което да те накара да мислиш, че няма да те уважава и обича цял живот? Изпускал ли се е с мнение, което да те наранява и обижда? Спри да мислиш за тази религия, без да знаеш неговата гледна точка за бъдещия му брак и семейство. Седни и поговори с него. Обясни му притесненията си, проучи морала му. Никога няма да разбереш неговото мнение, ако не го попиташ и не му дадеш шанс да ти обясни възгледите си.

4.   Ако ти си християнка, знай че си в голяма грешка и заблуда.
Има голяма опасност да се съсипеш духовно.
Господ е един за всички, но мисюлманите отхвърлят Нашия спасител Христо, който както знаем е едно трите му лица.
От тук насетне ти решавай, но изгубиш ли божията любов и закрила знай, че губиш всичко.

5.   Ей такива като теб нахлузиха бурките и тръгнаха с ония от ислямска държава. Не си губи времето с този, няма да го промениш, а по техните нрави ти си на ниво робиня. Спомни си книгата на Бети Махмуди. Ще съжаляваш, ако си свържеш живота с такъв фанатик, колкото и интелигентен и прекрасен да ти изглежда сега, след време ще си покаже същността. За тях 21 век не е настъпил, те духовно са в средновековието. Извинявай, но ми се струва, че надценяваш ума и на двама ви - щом той е обсебен от ислямски догми, с пък ти от чувства към човек с религия, в която убиват жените с камъни. Верно любовта е сляпа, но проглеждането е доста болезнено. Мисли с главата си, не с други части.

6.   Религиоэният човек не е интелигентен ако эапочне раэговор эа вярванията си. Ще опиташ да го доближиш до реалността и това което эа теб е реалност или това което ти искаш да съградиш и иэживееш, но той ще ти цитира други хора вместо себе си. Эверски драэнещо и досадно е да те поучава някой въэ основа на религия вместо въэ основа на житейски опит и интелигентност, эащото с религията няма диалог, няма срещане на личността, няма жива връэка с тоэи човек. Съжалявам да го кажа, но според мен фанатиците и дълбоко религиоэните хора са эагубена кауэа, единственото което може да стане е да те облъчат и теб и да те набутат в своят свят. Ако не искаш да станеш эомби, отлъчено от реалният живот, иэходът е да оставиш тоэи човек. Най-вероятно и като приятел няма да ти допада после, тъй като той постоянно ще говори с религиоэни мотиви и това дори повече ще ви отдалечава щом энаеш, че няма какво да очакваш напрактика от него.

7.   Бягай надалече!!! А бъдещите ви деца, дали няма да бъде наложена и върху тях тази вяра? Не предавай произхода си и традициите, само заради някакви чувства към някакъв вманиачен талибан...

8.   Ако се е оставил на религии да обземат ума му, значи не е толкова интелигентен. Той си мисли че е, но не е реално. И понеже е фанатик, лесно манипулира себе си и другите да му вярват.

Но реалността идва и илюзиите се изпаряват само за миг. Остават обаче пропиляното време, нерви, планове, - той, мислейки и действайки сякаш е умен човек, а ти убедена, че той е това, което всъщност не е.