Трябват ми спешно съветите ви!
Здравейте! Момиче съм на 15, в девети клас и имам една приятелка, която е по- малка от мен с една година, сега е в осми клас.
Въпросната ми приятелка, още от началото на годината тръгна по много лош път, пушене, ама по много и много дебели цигари.
Вече на няколко пъти учители са я заварвари нарушена, крили са я от майка й и от директорката, а тя така и не си взе поука.
Отначало не ми правеше особено впечатление, защото всички в моя и нейния клас, пушат, някои и трева.
Преди няколко седмици уж беше спряла цигарите, но днес пак почна.
Хубавото е, че когато сме заедно гледа да не се напушва, обаче когато случайно ме няма и по-късно разбирам че й е прилошавало и други подобни.
Много ми се иска някак си да й помогна наистина да откаже цигарите, но колкото и да й говоря тя винаги ще прави обратното.
Нито майка й знае за това, нито учителите правят нещо по въпроса, затова аз искам да й помогна, тя е страхотен човек и не искам да й стане нищо лошо.
Моля ви, дайте ми някакъв съвет, какъвто и да е! И критики приемам, но спешно ми трябват съветите ви! Благодаря предварително!

Коментари

1.   От авторката: Много се извинявам за грешките, както и че го пуснах в тази категория, беше без да искам, защото много бързах!

2.   Кажи на майка й..

3.   Досега никой не е излекувал никотинов наркоман. След стотина години може и да открият как се прави, но засега е тера инкогнита. Сори, ама твоята приятелка е вече пропаднала и може да върви само в една посока, а именно надолу.

4.   Кви са тия дебели цигари, бе девойче. Пури ли пуши тая твоя приятелка?

5.   Браво на теб! Всяко момиче би било щастливо да има такъв страхотен приятел до себе си. За съжаление не знам какъв конкретен съвет да ти дам, защото и аз се мъча да се откажа от този лош навик и не е лесно, за това най-добрият съвет е просто никога да не започваш! Иначе един ден ще съжаляваш. Говори с приятелката си, но не рязко и с нападки, кажи и че си загрижен за нея, ако трябва дори и намекни, че заради гадните цигари дрехите и миришат лошо, ние момичетата сме суетни, знаеш. Важното е, да осъзнае, че цигарите нищо хубаво не ти дават, а само ти взимат пари и най-лошото здравето. На вашите години не го осъзнаваш, правиш го за да си като другите, за да не те мислят за задръстен, обаче като станеш на 30 изведнъж си даваш сметка, че си потрошил страшно много пари за един боклук, който на всичкото отгоре те и трови. А ако вместо да давам пари за цигари бях вложила тези пари в нещо полезно...
Не мисля, че на приятелката ти и става лошо от цигарите, по-скоро е от ниско кръвно или нещо такова, но това не значи, че в дългосрочен план цигарите не вредят и то много. Не се усеща веднага за съжаление. Ако наистина ти ставаше лошо щеше да спреш, а то бавничко ти руши здравето и накрая на 40 се чудиш защо кашляш сутрин, защо зъбите ти са жълти и развалени и защо при по-голямо натоварване имаш проблем с дишането. Така, че наблегни на това, че цигарите освен на здравето рушат и красотата! Зъбите стават жълти, дъхът ти е ужасен, да не говорим, че и кожата на пушачките остарява по-бързо... момиче е, дано и подейства! Все пак никой не иска още на 20 да изглежда като лелка, нали?

6.   Тя, мила, не е страхотен човек. Тя просто би могла да бъде такъв човек. Но не иска.
Ако някой обаче не иска да си помогне сам, няма сила която да му помогне отвън.

7.   Здравей, аз съм момиче на 19. Аз лично никога през живота си не съм опитвала цигара, но имам приятелки, които от доста време са пушачи. От опит ти казвам, няма да може да я накараш да спре с цигарите. Не го приемай толкова на сериозно. Страшно много хора по света и в България пушат силни цигари. Ти самата си пасивен пушач, ако някой около теб запали цигара. Това е все едно да накараш човек, който всеки ден пие кафе, да спре кафето, или алкохола.... доста е трудно.
Ако наистина се притесняваш, има един начин, но за мен е гаден начин. В Интернет има клипчета-интервюта на хора, страдащи от рак на гърлото или заболявания, свързани с пушенето. Тези хора имат "капачки" на гърлото, с което говорят. Изключително се разтроих като изгледах едно такова клипче. Но не съм сигурна дали приятелката ти няма да се разсърди за това, че й се натрапваш с мнението си. Това зависи какъв е характерът й.

8.   Благодаря за всички за съветите!
Мисля, че засега най- разумно ще е да й намекна, че не изглежда добре, както ме посъветва номер 5.
Дано се получи!