Хората, които са сами
Хайде сега, да не скачате насреща ми (предпочитам споделянето, а не споровете и меренето на... ), но в тази тема ще изложа мое предположение, може би и заключение, на база - видяното около мен.
Хората, които са сами ( без емоционален/интимен, партньор до себе си, дали ще е приятел/ка, или съпруг/а) - са с ужасни характери.
Да, моите наблюдения са точно такива, тези хора, които са сами почти винаги, или разведени и сами... , то всички те, са хора с много негативни черти в характерите си. Когато съм говорила с такива хора, те изпитват трудност да общуват нормално (позитивно, открито, спокойно, разумно). Имат слаби нерви, лоши обноски, някаква вътрешна злина, която проявяват като агресия, завист, желание да се налагат над човека, с когото говорят, все те да са прави. Винаги друг е виновен, те са жертви, било то на някого конкретно или на системата.
Ужасно!
Да знаете, много такива хора има и направих връзката между всички тях - сами са. Разведени, изоставени след връзка и не могат да създадат друга, изобщо не са имали връзка, а са над 30 годишни...
Просто ми се искаше да споделя.

Коментари

1.   Щях да напиша, е и моите наблюдения са такива, защото е така, но...като се замислих, те повечето хора са притежават ужасни черти на характерите.
Просто едните имат способността да напаснат ужасните си характери с други хора с ужасни характери, т.е. по-склонни са да правят компромиси и са по-гъвкави. Другите просто не могат или не искат да проявяват такова търпение. В резултат едните са самотни, а другите - по-двойки.

2.   Има такова нещо, съгласявам се.

3.   Отдавна не бях чела подобна глупост.

4.   Не всички са такива. Плюс това, има и много които не са сами и пак притежават гореописаните негативни черти (и освен собствения си, тровят и живота на децата си). Общо взето няма връзка между двете.

5.   От една страна си прав. От друга обаче е тъпо да обобщаваш. Всеки си има история. Аз се дразня повече на хора, които не могат да се понасят, а са заедно.

6.   И на мен ми се иска да споделя с теб авторке, че не си майка природа за да се изживяваш като съдник кой какъв е спрямо ограничените ти контакти с които си се сблъсквала. Като се опитваш да се изкараш толкова възвишена, какво си седнала да се оплакваш в някакъв си форум кой какъв е? То ще ти прозвучи като комплимент, но си радикално проста, защото родителите ти би трябвало да са те научили, че преди да сочиш някого с пръст, трябва да му обуеш обувките както се казва. Перефраза да си изпитала всичко това, което е изпитал отсрещния, след това да си отваряш човката. Още по-грозно е да поставяш общ знаменател-говори за силно ограничен интелект!

7.   Оф, поредния комплексар или комплексарка. Може да има хора с трудни характери, всичко има ма този свят. Но не ти ли мина през ум, че много от нас просто не се примиряват с първото, което им се предлага? Или имат по-специални изисквания? Не всички сме се втурнали отчаяно да търсим партньор. Аз харесвам самотата. И бих споделила моето безценно време само с човек когото наистина харесвам, усещам тръпка, влечение и споделяме общи интереси и стремежи.

8.   Аз няма да ти скачам, спокойтно :)
Но искам да те попитам нещо и много държа да ми отговориш.

Какво ще кажеш за тези, който се отнасят агресивно с децата си- говорят им нервротизирано и с агресивен тон крещят им, удрят ги и.т.н. (изобщо говорят има така както ти си описал/а) Знаем, че в България това е масово явление.
А за тези които се отнасят агресивно със съпругата си/съпруга си? За тях какво ще кажеш?

"те изпитват трудност да общуват нормално (позитивно, открито, спокойно, разумно). Имат слаби нерви, лоши обноски, някаква вътрешна злина, която проявяват като агресия, завист, желание да се налагат над човека, с когото говорят, все те да са прави. Винаги друг е виновен, те са жертви, било то на някого конкретно или на системата. " - аз лично това го констатирам предимно при хората с ниски доходи и лошо образование и повечето от тях са все семейни или поне в сериозна връзка, която е супер токсична, но поради страх как ще се справят (финансово, психически) без да са в тази връзка не я прекратяват.

9.   Е, и? Някой да те задължава да общуваш с тях? Вземи ги ожени/омъжи на сила, та да си доволна/лен. Някои хора просто не искат да настъпват мотиката н-ти път и всъщност са по-устойчиви психически, за разлика от лепките и мекотелите, които "не могат сами".

10.   Авторке, ти какво правиш за да не станеш част от клуба? Или вече си част от него?

11.   Всеки с критерия си, аз чета много, и почти не намирам свободно разговаряне с жена, момичета, освен ако не са 40-45 годишни, и работят по специалността си, разговора не върви поради ниския им интелект, и не го пиша за да ги нагрубявам, щото пък аз примерно съм ''вечно сам''. Разбирам се добре и с жени с голям житейски опит, или проституиращи. Все пак се нуждая от жена понякога. Но със ''нормални'', работещи на моята възраст 29-30г., не се получава така както очакват. Телесните характеристики и природната даденост не важат за мен. Страня от натрапчиви, и ''цивилни'' интересчийки, които са свикнали да ги третират като парцал. ''Тос ква кола има'', даже си мисля че не ги вълнува толкова, ама нали да са в час с другите.

13.   Има нещо вярно в написаното, но не важи за всички случаи.
Много по-отвратителни са лицемерите, които с години лъжат партньора, докато му изневеряват.

14.   Че, то кой не е разведен/разделен? Всички са разделени.
Аз съм сигъл, защото не ми се занимава с раздели и с разводи.
Нямам намерение да изплащам кредитите и почивките на бракоразводни адвокати...
Истината е, че всеки само иска да получава и да се мисли за него, обаче никой не иска да връща обратно...
Е, то как са се получи?
Светът е уж за двама,пък всеки си е самодостатъчен интроверт

15.   Миличка звучиш като 12 годишна. Самото създаване на стереотипи не те прави по добра от тия които си описала.
Знаеш ли, доста често хората говорят за другите неща, които подсъзнателно мислят за себе си.

Всеки си има история. А ти гледаш на хората много повърхностно. Гледай да не използваш толкова много етикетчета. Изобщо не говори добре за характера ти.

16.   :) Твоите заключения са същите като да кажеш " мъжете са такива"или " жените са онакива" Съжалявам, но аз гледам на себе си като личност.. Така подхождам и към хората, които срещам. Знаеш ли какво ще ти поднесе живота.. Да не се озовеш и ти в тази групичка:) Нали знаеш "Никога не казвай никога"

17.   Не е така винаги. Не може всички да са под един знаменател.
Но че самотата променя характера- вярно е. Въпрос на избор какъв да си.

18.   Твърде вероятно е самотата да ги е направила такива.

19.   Когато човек е щастлив, той иска да дарява щастие на другите. Когато нещо го мъчи, човек е заядлив. Крие вътрешното си страдание зад агресия. Това е затворен кръг. Самотата ги прави такива и след това поради това че са такива, те не могат да си намерят партньор. Такива хора имат нужда от много любов и разбиране, за да се променят.

20.   Може и да има капка истина. Аз съм сам от 1 година сам, екстроверт съм и най-големия ми проблем е кхмм цитирам "нямаш подход, прекалено директен си или по-лошо иронично директен". Това ми го каза дама след като я свалих на земята по повод нейно изказване колко е велика. Тежко е да си сам, но всичко си има и плюсове и минуси. Ако не знаеш всички психопати са такива заради липса на любов. В един момент ставаш раздразнителен и нервен поради липса на секс. Лично при мен е липса на желание и смазано самочувствие от към показване на интерес към противоположния пол. Реално това което казваш не е обективно тъй като извод не се прави от 1-2ма.

21.   Аз пък съм пълна противоположност на това, което си описала и досега съм нямала приятел (на 22 съм) защото момчетата около мен или са твърде грозни, или курволяци, така че наблюденията ти не са съвсем точни.

22.   А какво да кажат интровертите, по-затворените хора?
Всеки си има недостатъци, с какво един нагъл отворко, сменящ жени през седмица, е по-качествен като личност от някой по-срамежлив, но с добра професия и образование?

В днешно време самотата засяга всички обществени групи - от големия шеф, който от много работа няма време за общуване с жени, през жената кариеристка на 35, която преди 15 години е била вървежна, но вече на я поглежда никой, защото има вече млада свежа кръв на пазара... Има свестни хора самотници, които се губят в тълпата от простотия и не могат да стещнат сродна душа. Да обобщаваме за всичи е глупаво.

23.   Това са стереотипи. Хората са различни. Човек се променя в зависимост от възрастта и средата. Няма калъп, още по-малко има постоянен калъп.

24.   Авторке, защо първо не кажеш нещо за себе си; сама ли си, имаш ли мъж, деца, родители и най-важното на колко си години. Искала си да споделиш, а за себе си нищо не споделяш. Защо?
Ти определи хората които са сами с ужасни характери, вътрешна злина, завист, желание да се налагат над човека с когото говорят. И всички тези хора са сами.
Аз си мисля, че ти не си много далеч от тези хора които описваш. Ти също искаш да налагаш своето мнение и ако някой не е съгласен с теб не един и два пъти си ги обиждала. Защо мисля така аз си имам обяснение и ако модераторите публикуват коментара ми аз ще кажа по-нататък. Но ме съмнява. Те не дават прашинка да падне върху теб. Ти още в началото казваш, че не искаш споровете и меренето на... , на какво. Виж как модераторите ти изпълняват желанието, те не са публикували 12 коментара. От тези 12 не публикувани не ми се вярва да са били толкова заядливи или хейтърски. Хайде да видим колко няма да бъдат публикувани от останалите 20 и няколко коментара.

25.   А тия дето са във връзка, но бройкат наляво и надясно не са с ужасни характери. Тук се споделят лични истории, а не се пишат коментари. Кой какво мисли няма значение

26.   И какво от това? Да не би да ги съдиш? Били са наранени емоционално, раните са зараснали и са се превърнали в груби белези, които носят цял живот. Тези белези ги правят по-груби, недоверчиви и саможиви. Такива хора са резултат от безотговорно отношение към чувствата им от страна на други хора.

27.   Интересно ми е да разбера защо се интересуваш от самотните хора и какво конкретно зло са ти причинили, за да ти направят такова силно впечатление и да издадеш такива категорични присъди? Явно има някаква причина, която не споделяш, но желаеш да уязвиш конкретно лице. Ти имаш ли понятие какво е това да си сам? Да нямаш никакъв близък, на когото да му пука за теб? Знаеш ли какво е да прекараш една седмица в изолация? А няколко години в двуцифрено число? Имаш ли представа как се чувстват самотните и отхвърлени хора? Могат ли те да бъдат нормални при ненормални условия на живот? Знаеш ли какво е години наред да приемаш лекарства, за да съществуваш? Не казвам, , да живееш", а да съществуваш. Имаш ли представа как се отразява това на цялостното състояние и дали тези хора след всичко това са способни за връзка? Никой от нас не желае да е сам, човек не е създаден за самота. Ние, самотните, сме демони, виновни за всичкото зло в света! Ами вие, несамотните, защо не ни подадете ръка, защо не ни избавите от самотата ни? Защото не сте толкова благородни, защото никой не желае да общува с човек, паднал на дъното. Търсите ползи, престиж, успех. Каква полза ще имате да подадете на осъдения ръка! Казваш, че познаваш много такива хора. Откъде ги намираш, може би има специално място за самотни неудачници? Ако има сборен пункт, моля те, сподели, за да срещнем себеподобни! , , Просто ми се искаше да споделя".

28.   Точно си описал комшийката-тя е точно такава. Само че има дълъг брак с мъжа си.

29.   Да, и тук в сайта си личат. Злобни, все недоволни и мрънкащи

30.   Мен ме изоставиха точно заради държанието ми. Познавам други жени, които се държат като мен, но си имат приятели и дълги връзки. По-скоро е до късмет и правилно преценяване на хората,с които ще градиш връзка.

31.   Като много затворен човек, който не излиза и поддържа връзка единствено с много тесен кръг от семейство и приятели, мога да потвърдя поне един аспект от написаното от авторката. Наистина, трудно ми е да общувам с "външни" лица и даже са ми го казвали в лицето - че съм твърде скован, че трябва да се отпусна, което си е вярно. Отпускам се и се държа естествено единствено когато съм изцяло в обкръжение от хора, които или познавам от дълги години, или съм се виждал достатъчно често с тях.

Написаното от 27 е също до голяма степен вярно. Социалната изолация причинява ужасни неща върху психиката на един човек. Това е потвърдено от множество изследвания върху ефектите от лежането в карцер като допълнително наказание за провинили се затворници. Психическите и физиологическите странични ефекти от продължителна изолация са дълготрайни, в огромна част от случаите затворниците халюцинирали, изпитвали изострено чувство на тревога, и даже развили психични заболявания. И колкото по нестимулираща е околната среда (затворен и държан насила дни наред в тясна килия наподобяваща ковчег, например), толкова повече се усилвало чувството в затворниците, че нямат контрол върху нищо в живота си.

Съотнесено към хората, които са сами, особено тези които нямат и никога не са имали връзка - предполагам, че става въпрос за смазано самочувствие и търсене на одобрение от околните, както и че вътрешният им Аз отчаяно търси нещо, за което да си даде добра самооценка.

Също както уседналия живот води до атрофия на мускулите, така и липсата на достатъчен социален контакт води до атрофия на частите на мозъка, отговарящи за социалното поведение на човека като цяло.

32.   Ебаси простотията. Човек е най-добре да дава пример със себе си, затова аз ще дам моя. Сам съм и съм на 33 г. Изглеждам много добре и жените ме бройкат преди аз да бройкам тях. Защо съм сам? 10 години работих в чужбина - Англия, ОАЕ, Англия, ОАЕ и реших да се върна. Нито съм бил чистач на тоалетни, нито мияч, напротив, добре платен специалист. В ОАЕ трудно може да си намериш съпруга, имал съм приятелки украинка и филипинка. В Англия съм ходил с англичанка. Там жените са еманципирани и искат да командват, а това няма как да се получи в моя случай. Прибирам се в България, защото искам да живея в родината си и някаква комплексарка ми лепва етикета - сам съм, защото съм ужасен. За разлика от тебе поне съм си подал носа извън панеления си блок и съм се научил, че хората се преценяват след контакт, след като работиш с тях и след като имаш някаква ситуация с тях, където си показват характерите. И за да завърша - прибирам се и започват да ме бройкат някакви стари курвета. От далече си личи колко струват, какви са им намеренията. Или пък откровено зле изглеждащи запуснати жени над или около 30 г. Видял съм свят, при мен номера с най-красивата жена на света, която била българката изобщо не минава. Даже не влиза и в челната 10-ка. Вече не знам колко отсвирих откакто съм се прибрал. Явно е на мода да решават, че като си сам си отчаян едва ли не, или си много зле и си готов на всичко. Като цяло установявам, че България е пълна с рядко тъпи хора, които обичат да се занимават с чуждите проблеми, а не със своите собствени. Даже с приятелите, които имам от детинство имам вече пропаст. Семейни, с деца, рядко озлобени хора - и мъже, и жени.

34.   Ами моят бивш е с ужасен характер, заядлив с хората, лъже на килограм, нахален и безочлив. Но това не му попречи да си намери втора съпруга, както и нова любовница :) :) Умее да манипулира жените, вълк в овча кожа е той. Много е убедителен и умее да се докарва пред жените.
Аз пък съм скромен и добър човек, а причината да съм сама, без партньор вече доста време, е страхът ми да не попадна на същото такова говедо като бившия, което да ме гледа с обожаващ поглед, а в същото време зад гърба ми да се върти латиносериал с много мадами :)

35.   Това, което прочетох е грешно. Не поставяй всички под общ знаменател. Има хора, които са сами, защото просто не желаят да имат връзка заради минали фактори или просто не желаят да имат никой до себе си, защото вниманието им е фокусирано другаде. Други намират спокойствие във самотата, всеки е различен. Ще те упрекна в това, което си описала за негативните черти. Абсолютно всеки човек има своите недостатъци. Няма нищо грешно в това човек да е сам, просто той така си е решил. Примерно аз постоянно получавам комплименти за моята външност и не ми липсва мъжко внимание, общителна съм и се разбирам с всякакви хора, но никога не съм имала гадже по простата причина, че изхабих 2 години от живота си в една несподелена любов, която много ме нарани, но израстнах и вниманието не ми е насочено във връзките, макар че когато си поискам мога да си хвана някой. След тази несподелена любов никой не ми е грабвал окото както това момче, а не смятам, че трябва да давам напразни надежди на момчета, които очакват от мен сериозна връзка познавайки ме, нали? Накратко да нямаш гадже не значи самота, а избор и не поставяй всички под общ знаменател

36.   34 , ами тогава съветвай се с приятели мъже преди да се въвлечеш във връзка. Бащи и майки не могат да ти кажат(те са друга генерация), но брат си (ако имаш такъв) и на приятели може да се довериш. НЕ ЖЕНИ! В никакъв случай ! Жените не могат да са обективни в преценката си. Твърде се влияяте от емоции , затова. Друга жена ще ти каже мнение дали на нея й харесва въпросния мъж , а не по принцип какъв човек е. Има разлика . Ако имаш мъж приятел, да кажем гадже на на твоя приятелка . Човек който е безпристрастен към теб , хубаво ще е и да има навъртян жизнен километраж питай го за даден мъж. И му вярвай.
Страхувам се че 80% ще са окажат пълни кретени , според него, но ти не се предавай. Има и готини мъже между нас.

37.   В контекста на заглавието, аналогично да вметна, че хората, които обобщават и слагат всички под един знаменател - не са много умни.. Така добре ли е? :)

38.   Авторке а не си ли се замисляла дали са станали затворени, недоверчиви и прочее заради такива плиткоумни и повърхностни боклуци като теб?

Да не мислиш, че човек се ражда с желанието да е сам?

39.   На мен ми е добре сама. Не искам да се разочаровам отново и отново, да страдам, да ме предават, изоставят. Ще си го спестя. Като си знам късмета - най-добре е така. Това е напълно осъзнат избор, вследствие на горчивия ми опит. Сигурно и аз имам вина за нещо, но вече няма никакво значение. Най-важното е да сме живи и здрави и полезни за някого - дете, близък, роднина, приятел и пр., а пеперудите в стомаха хич, ама хич не са задължителни. И винаги струват много скъпо. Не мога да си позволя вече такава цена.

40.   За жалост е доста по-сложен проблема. Тези хора не са сами заради това което описваш. Тези черти на характера им по-скоро са последици.

41.   Сам съм, но не по моя вина.
Не съм злобен, зъл или неразбран.
Напротив, точен човек съм.
Според мен наблюдението ти не е обективно.
Има голямо значение, как така се е случило, конкретен човек да е останал сам.
Помисли върху това преди да генерализираш и обобщаваш.