Плановете се променят
Здравейте,

Преди годни живях и работих в западна Европа и бях решил че ще оставам там. Имах стабилна работа и всичко беше наред. Намерих си и приятелка, с нея се разбирахме добре. Имахме общи мечти и идеи за бъдещето.
Тя имаше една години стаж, тъкмо излязла от университета. Но не беше щастлива с работата си и искаше да се преквалифицира. Бяхме вече над две години заедно аз предложих да се върне за да учи нещо друго.
За жалост парите не стигаха само с моята заплата. Тя беше свикнала да живее с повече и стана трудно. Аз имах план да си отварям малка фирма, защото имах опит и възможност, но отложихме нещата.
Предложих ѝ да отидем в България. Говорих с началника си и той каза, че няма да има нищо против ако аз работя дистанционно и така направихме. Заплатата ми западноевропейска а цените нашенски. Така и направихме. Тя записа специалност в родния ми град на английски език (има такава опция) и започна да учи. Идеята беше като тя завърши и си намери работа - аз да си направя фирмата. Магистратурата ѝ трябваше да е само една година. След първият семестър тя обаче се отказа - не било каквото искала, искала да пробва друго. Другата година повторихме същото и тогава реши, че иска да е в София. Там образованието е акредитирано в цяла Европа, имало по-прецизни специалности, които са точно каквото тя иска и така.
Дойдохме в София, всичко тук е много по-скъпо, но пак се оправяме. Тя записа и тоя път завърши. Ама сега не иска да си намери работа. Предложиха ѝ на едно-две места, ама искат да говори Български. Тя така и не го научи и не иска да го учи. Отказва работите. Седи си в къщи вече почти година и от време на време някоя приятелка идва да я види.
Аз започнах да я питам за предишните ни идеи. Исках да си отворя фирма. Ако си намери работа ще можем да си го позволим.
Ама нещата все отиват на караница. Не съм разбирал колко ѝ е било тежко, не можела да си намери работа каквато иска, нещата не били така лесни както аз ги виждам... като цяло ми е ядосана за всичко...

На този етап вече искам просто да се разделим. Приятелите ми ми казват просто да я оставя да се оправя сама, но се притеснявам че тя не може. Тя е на тридесет години, с една година стаж и честно казано - нямам идея какво ще прави.
Но искам вече да продължа с живота си. Почти пет години съм на пауза, стоя на едно място. Осъзнавам че имам неща, които искам да постигна а просто стоя на работа (макар и добра) и правя нещо, което не ми е приятно по цял ден...

Имам нужда от помощ. Какво точно да направя? И как..

Коментари

1.   Режи го тоя паразит! Докато тя се луташе из тези магистратурни дебри, дето днес иска едно, а утре друго, кой я издържаше? Ти да не мислиш, че утре ако изскочи някой по-добър от теб на нея ще и пука, че ти е затрила 5 години от живота? Ще ти обясни, как ги нямало вече пеперудите, как вече не си я разбирал и прочие простотии и ще потегли с другия към залеза. Нищо не и дължиш, очевидно е била на твой гръб с трудовия и стаж, за който споменаваш, ако не искаш цял живот да си емоционален роб, пускай я по вятъра. Тези са ти силните години, няма да се върнат...

2.   Подобна история имам и аз с една французойка, която забрах от Париж. Тя заряза всичко и дойде при мен в Бг. Живяхме в Люлин 3 една зима. Разликата е, че даже и приятелки нямаше и подивяваше вкъщи сама. Това изтощава връзката определено, защото се вщбеше вкопчила в мен. И тя не искаше да учи български може би защото самата тя се натискаше, може би защото никога не е уважавала нито България(като държава) нито българите. Разликата между моята жена и твоята е, че когато моята си търсеше работа беше сериозна и за 3дни си намери супервайзърска позиция в една ИТ фирма, занимаваща се с антивирусен софтуер.
Моята си беше работлива и от 16 годишна се е издържала сама, тъй като имаше 4 братя и сестри и идва от бедно семейство. Имаше си и 16 хиляди евро спестени на сметка и не беше под някакъв стрес.
Разделихме се, защото почнахме да пътуваме из Европа доста сериозно и след 6 месеца път и двамата се изморихме един от друг. Много е трудно когато има сблъсък на култури. Ти си беше меркантилна в червата и въпреки, че имаше спестени пари, пак от моите харчеше. Докато не свършиха и тогава станах лош в нейните очи. Имаше и хиляди други причини, предимно в характера й.

Твоята жена обаче няма никакво бъдеще повече в Бг, освен ако не й направиш деца. Тя ако досега не си е намерила работа и сега няма да намери. На 30 години учат два типа хора. Тези които бягат от отговорност в живота и продължават да правят това което са правили винаги (от страх от несполука и твърде големи очаквания към себе си) , а другия тип са хора които наравно учат и работят и продължават образованието си за да се специализират в областа си. Твоята очевидно не е от втория тип.

Ако й направиш деца, трябва да почне курсове по български. Нека отиде в ИЧЗто, срещу завод Електроника. Малко са скъпи курсовете за чужденци, но аз друго решение не виждам. Просто когато ти излизаш с приятели, а не я викаш ще ревнува че ти се веселиш сам Ако пък е на масата за 10 Мин й доскучава, защото не разбира за какво си говорим а повечето ми приятели не говорят или не искат да говорят английски или френски.
Ако обаче не иска деца я изпрати на терминал 2, защото аз не виждам друго решения в нейния живот, освен да стане от нея поне добра майка.

При всички случаи не й угаждай, това я вбесява и я кара да се чувства слаба тук. Гледай си твойта работа, започни си бизнеса и изобщо не се съобразявай с нея. Защото ти не можеш да се лишаваш от собственото си бъдеще( и това на евентуалните ти деца ) и развитие, а и тя иска да те следва, не ти да я гледаш в очите. Бъди мъж и си гледай "напредята", не я глези, не я боготвори. А! И вземете обиколете малко България, за да й хареса страната. Моята беше влюбена в България, ама сме ходили от Мелник, през Търново до Слънчев бряг - навсякъде. Пирин и Рила ги знаеше наизуст. Повечето ни плажове също.
Айде успех и ни дръж в течение!

3.   Ако наистина си го обмислил добре и искаш да се разделите, сега е момента да действаш, Авторе. Преди тя да е забременяла, преди да имате брак.

Няма никакъв смисъл човек да си хаби времето, енергията и парите с човек, който не обичаш. Отрежи я от раз - никакви контакти, и не ходи даже на места, където ходите заедно.

Знам, че ще ви боли и двамата, но това е правилното решение. Така тя ще може да срещне правилния за нея някой ден, а ти ще срещнеш бъдещата си жена. Иначе бъдещите ви партньори, тези истинските, никога няма да ви срещнат.

Не се страхувай от самотата, Авторе. Първо ще ти е малко гадно, защото си свикнал с нея, но после и тя и ти ще се почувствате по добре, защото в крайна сметка това е правилното решение и за двама ви.

Не се чувствай също виновен. За любовта винаги трябват двама.

4.   Приятелю, приятелю, тази те върти на малкия пръст. Никога не си променяй плановете заради жена. Губиш атракшън пред тях така. Следващата стъпка е да те остави...

5.   Ти не беше ли я писал и преди тази история?

6.   Прави каквото искаш, човече. Само това е правилният път.
Другото е неудовлетвореност, с която оправия няма.
Животът е хем сурав, хем такъв - какъвто си го направиш.
Преследвай целите си и мисли за себе си.

Братан.

7.   1-ви Вариант, правиш й бебе и създавате семейство с ясното съзнание, че винаги ти ще теглиш каруцата и ще плащаш за всичко. Гледай апартамента да си е на твое име или само под наем.
2-ри: Просто се разделяш с нея и започваш да си реализираш идеите. Тя да се върне, откъдето е дошла. Няма безпатен обяд в живота!

8.   Първи и най-важен въпрос - обичаш ли я и виждаш ли бъдещето си с нея? Защо не се върнете в чужбина, където тя вероятно ще може да си намери работа, каквато иска? Въпреки че ми е странно да не става без български в София, аз лично съм познавала няколко чужденци, работещи там с английски и други езици без да знаят и дума на български.
Сега всички ще я нападнат, че е изполозвачка, златотърсачка и т.н. Аз донякъде я разбирам, защото в България завърших магистратура по хубава специалност, имах си и работа в тази сфера, но се омъжих в чужбина и тук не мога да работя по тази специалност. Търсех си работа и работих временно някакви неща, които въобще не ми бяха по-вкуса и са за хора без квалификация. Така накрая си останах безработна и засега съм на разноските на мъжа ми. Даже ако работя и взимам малка заплата, за него е по-неизгодно, защото така плаща по-високи данъци. Той обаче може да си позволи да издържа семейство сам, а при вас явно положението е друго.
Ние сме се разбрали, че първо ще имаме няколко деца, които да отгледам на спокойствие и чак в далечното бъдеще ще си търся работа, която да ми харесва. Вие сте направили грешка, че тъпчете на едно място и оставяте днешните планове за утре. Така приятелката ти се е превърнала във вечната студентка и сега ще й е трудно тепърва да започне да гради кариера. А за деца не сте ли мислили? Може да изтеглиш кредит за бизнеса и най-накрая да го стартираш. Изглеждаш ми малко неориентиран с плановете за бъдещето. Време е да решиш дали ще продължите заедно напред или пътищата ви се разделят. Ако държиш на нея, ще намерите начин да се справите.

9.   Oставяш я.

10.   Постави и ултиматум- или за 6 месеца да научи езика и да се хваща да работи или да събира багажа и на самолета. А тя спокойно е можела да го научи- нашите цигани неграмотни научиха езици в чужбина, тази каква си мисли че е?

11.   Само за това че е на твой гръб ли се отказваш? На мен не би ми било удобно да разчитам да ме издържат. Не съм и попаднала на такъв мъж.
А мислил ли си ако я оставиш сама без работа, какво ще прави?
Може да спреш да поемаш примерно разходи за дрехи и женски неща. На 30 трябва сама да се справя с живота.