Какво е любовта?
Факт е, че много хора страдат от любов. Факт е, че много хора в световен мащаб са се самоубивали заради любов. Заради любов са започвали воини, и са се сключвали съюзи. Заради любов много владетели са допускали огромни грешки.
За мен това е просто един капан за глупаци.
Истината е, че когато се запознаем с нов човек и се харесаме взаимно, в мозъка ни се случват две неща, повишава се допамина и се намаля серотонина. Тоест, човека отсреща повишава нашият допамин, тоя допамин ни изтрелва в облаците, за нас светът става страхотен, появява се невиждан ентусиазъм и т. н. Нещата които повишават допамина също така са и наркотиците, алкохола, филми, сериали, интернет и т. н- всичко, което предизвиква зависимост.
С едно хапче екстази или една черта кока- можем да се изтреляме също в космоса. Какво излиза, че любовта е обикновенна наркомания? И в крайна сметка ние не се влюбваме в самият човек, ами сме привързани към човека защото той се превръща в нашият обект, който повишава допамина ни. Чист егоизъм в най-висша форма. По всякакъв начин се мъчим да задържим тоя обект(наркотик), готови сме на всичко за да го задържим. Превръщаме се в едни психопати. Серотонина ни спада и в крайна сметка това, вече е научно доказано, че е причината ние да ставаме слепи. Слепи за недостатъците на обекта, слепи за много други неща. И какво става когато нашият обект си тръгне.
Ами нищо не е останало. Ние сме превърнали тялото си и съзнанието си абсолютно зависещи от някакъв фактор. Без него- няма допамин, а серотонина ни както вече споменах е изчерпан.
Предполагам всички знаят какво се случва след това, по-голямата част от хората са го изпитвали поне веднъж в живота, включително и аз. Но в крайна сметка като се замисли човек, това си е чист егоизъм и ние страдаме заради нашият егоизъм, заради нашата наркомания. По-лошото е, че много хора имат склонността
да драматизират още повече нещата, да изкривяват още повече реалността, да се филмират и така да се затриват безсмислено.
Според мен няма драма.. тва са просто едни хормони. Това е просто една зависимост към тези хормони. А това, което се случва по време на влюбване не е ествествено.
Това, което си питам аз е..
Какво е любовта в истинската и същност, как можем да обичаме без да се привързваме. Как можем да минем през любовта без да падаме в клопката и възможно ли е въобще? Години наред търся отговор на този въпрос и не го намирам

Коментари

1.   Доста смислено послание. Това е грозната реалност, но това също така не е и любов. Това е въпросното "влюбване"- "infatuation-a". Това е идеализирането на отсрещния. Обсебващото поведение, че тоя човек ни дава смисъл. Любовта разтваря "его границите". Имаш чувството, че се сливаш с другия, ставата едно цяло. Искайки да бъдеш зависим от другия, му отнемаш възможността да прояви загриженост и отговорност. Това е ограбване. Любовта запазва вътрешната свобода. Чиста любов също няма. Единдтвената чиста любов е между майка -><-дете. Да обичаш, защото просто обичаш. Да обичаш въпреки другия. Да виждаш в него това, на което е способен, а дори той не знае. Да обичаш другия, не заради това което ти дава или може да ти даде, а заради самия него. Всяко влюбване е егоистично. Ти искаш другия, за да те вслидира, да те оцени и го искаш, за да получиш. Това е страшна заблуда.
Дано срещнеш любовта. Успех

2.   Като гледам предположенията ти за това какво е любовта... не си и близо до отговора.

3.   Прав си. Точно така е, нооо, тук идва гоялмо но... много трудно се върви срещу хормоните.
Някакво висше, духовно извисение, което е много трудно постижимо, е нужно.

Всичко в тоя живот е химия.

Да живеят греховете.

Братан.

4.   Към коментар 1, каквото прочетох в твоя коментар и в книги и статии на психолози го нямаше. А е много вярно. Обсебването наистина ограбва и двете страни, но много време се въртях в този кръг и само се сменяха лицата на наркотиците, докато го осъзная.
"Да обичаш, защото просто обичаш. Да обичаш въпреки другия. Да виждаш в него това, на което е способен, а дори той не знае. Да обичаш другия, не заради това което ти дава или може да ти даде, а заради самия него." А това, това е висша математика и се усвоява страшно трудно.

Страхотна тема авторе, отдавна не съм попадала на нещо толкова интелигентно тук.

5.   Малиииий, за какви ли химически формули и процеси си мисли авторчето като седне да се храни? Ами докато ака?

6.   Номер 5, автора съм. Донякъде си прав/а, но за мен повърхностният живот е за глупаците. Аз съм дошъл на планетата земя за да дълбая, да решавам задачи, да изчислявам проценти и да уча същността на нещата. Всеки за каквото е дошъл. :)
Напълно съм съгласен съгласен с коментар номер 1 и най-вече с това „Единствената чиста любов е между майка -><-дете.“. Коментарът ти е като цяло гениален.

7.   Автора съм.. Номер 1, знаеш ли, имам куче от 7 години, хъски. Имал съм няколко кучета преди това, но това наистина е най-великото и умно куче, което някога съм виждал. Научих го да изпълнява над 15 команди, не само команди ами аз си комуникирам с него, със всеки един поглед, действие. Ако някога ми се случи да изпитам такава любов с човек, ще съм най-щастливия на света.

9.   Да понякога сме безсилни от тези хормони, но и няма как да ги спрем, когато обекта се превърне в мечта! Важното е, че с времето всичко се нормализира, при някой по бързо при други по бавно. Особено ако не е споделено става БУМ!

10.   Абе и майките могат да бъдат доста обсебващи и токсични за децата си като цяло.

Най-чиста и истинска е любовта към себе си.

към автора: според мен си готин човек, от това което чета, харесвам хората, които обичат да разсъждават повече, но малко се отблъснах като прочетох ето това: 'Научих го да изпълнява над 15 команди.... Ако някога ми се случи да изпитам такава любов с човек, ще съм най-щастливия на света. ' е да, възможно е и да не го мислиш наистина така, а просто случайно така да са се наредили думите ти.

11.   автора: Да, не го мисля така. Понякога думите са изменчиви и не могат да изразят светкавичните ми мисли. И за тва не са виновни думите де, а човека, който ги използва. И Така.. След месец анализ и практика мисля, че разбрах какво е любовта, даже и я усетих, така както не съм я усещал никога.
Прав си, тя запова от себе си и след това извира от теб и преминава към другите. Тя е безусловна. Тоест ти обичаш човека каквото и да направи. Даже да дойде и да ти каже "повече не искам да се виждам с теб", ти пак го обичаш. Можеш с него, можеш и без, защото имаш своята собствена любов. Никаква зависимост не съществува. Никакво его и желание за притежание. Доста близка е до приятелството. Усещане, че вървите в една посока. Танцувате в една посока и заедно в хармоничен баланс си помагате. Заедно сте сила, без да си пречите и да си ограничавате свободата. Това е.
Звучи банално, но най-големите истини са банални, а и трябва човек да го усети за да разбере.
Моят анализ приключи.
Сигурен съм обаче, че тези млади мои прозрения си искат своето време за да пуснат корени, но важното е, че осъзнавам това и какво трябва да направя за да се случи.

12.   Като казвам "прозрение" сигурно на много хора ще им стане смешно, но сами се замислете колко хора в световен мащаб слагат край на живота си, колко хора остават сами цял живот, колко хора пускат теми за любовни разочарования в този сайт. Колко хора тихичко намразват мъжете или жените, стават кретени и след това си го изкарват на целият свят. После пак си помислете дали не си струва да се разсъждава върху подобни теми.

13.   Темата е страхотна и е следя с интерес, аз съм в подобно положение, несподелено! Дали тези хормони, могат да прекъснат мечтите ни, като цяло целия ни начин на живот. Как така тези хормони ни объркват и ни вкарват в една бездна без край, където в мислите е само обекта на желанието ни. Защо самите ние привличаме хора, които още от самото начало знаем, че с тях нямаме шанс и ще бъдем наранени. Някак си усещаме, че ще страдаме, вътрешно усещаме, че няма да се получи, но се впускаме и после се обвиняваме? И най лошото е когато си заблудил себе си, постоянно се питаш, като малко дете с въпроси от типа "защо стана така", "ако беше така", "къде бъркам", "какво ми има", "дали ще се влюбя пак" и т. н.. Абе бахти живота, ако всичко е химия, то какво са мечтите, когато ти ги разбият, и те ли са хормони или стимул за хормоните, душата и тя ли е химия или просто една енергия различаваща ни от други индивиди, та нали и те имат душа. Или само се залъгваме, че сме най висшия разум на планетата с който е съсипваме, айде че се отплеснах и то яко! Н9

14.   Любовта е проекция на нас самите. Освен коктейл от хормони, е и собственото ни отражение в другия. Затова част от нас остава там, при всяка отминала любов.

15.   Поредният любител-философ, автор на есета и откривател на откритото. Дошъл на света да го огрее с прозренията си... Дошъл си, защото баща ти не го е извадил навреме или му се досвидяло да даде лев за презерватив. Да ти кажа под секрет, в любовта освен в теорията е важно и да си добър в практиката. Иначе ще си останеш само с любовта към себе си и изчисленията на проценти..