Наказана с депресия
Здравейте! Пиша тази история в момент на тъга, притеснение и обърканост.
На 19 години съм. Още от малка съм хипер чувствителна. Натъжавам се лесно и често, и веднага почвам да плача от най-малкото.
В момента съм в много тежък етап от живота си-време, в което ще трябва да сменя обстановката изцяло. Нова държава, нов език, нови запознанства.
Животът ми в по-голямата си част е прекрасен. Имам здраво семейтво, материално не съм била лишавана от нищо. Но тъжните мисли винаги са ме преследвали. В момента пак плача, защото днес близък до мен човек изрази неудобрението си за това какво и къде ще уча. Това много ме разтрои и почвам да се колебая дали изобщо да заминавам.
Освен самоувереност в живота ми е липсвало и още едно много важно за мен нещо-чувството някой друг освен семейството ти да те обича. Не съм си имала приятел, следователно не съм изпитвала истинска интимност и любов.
Затворен човек съм. С много притеснения. Винаги се тревожа за нещо, нямам никаква психика.
Мисля, че тава е депресия.
Не съм ходила на психолог и не са ме диагностицирали.
И не виждам начин тази тъга някога да си тръгне от живота ми.

Коментари

1.   Ам какво да кажем ние, които познаваме и материалната нищета, и хора в семейството не ни пука за нас, пък какво остава извън него... Добре че сме ние, да правих хора като теб по-щастливи, че може да е и по-зле...

2.   Миличка, знам през какво преминаваш. За мен е същото нещо, животът ми не е лош, но дори в най- прекрасните си моменти, винаги съм била уплашена или тъжна. Внимавай с тъгата- превръща се в навик, е казал един известен човек. Винаги очакваме най- лошото, понякога дори самото щастие предизвиква страх, но това е и личен избор. Не се оставяй на такива мисли, вече осъзнаваш, че това не е начинът, по който искаш да живееш и мислиш. Съветвам те да прочетеш Писмата на Христос, занимават се изцяло с типа мислене, неговите разрушителни ефекти и това, че не сме сами. Или си закупи книгата Мисълта определя настроението на Кристин Падески, повярвай ми тези неща са като терапия. Трябва да намериш щастието в себе си, а не в околната среда. Милиони хора, дори с милиарди пари в джоба си, страдат от депресия, пият, взимат наркотици, нямат и ден спокоен. Спокойствието не идва от заобикалящата среда или хората, или материалното състояние. На 22 съм, но още се уча на това и ми трябваше огромно време и страдание да го разбера. Като момичета са ни втълпявани много грешни неща, външният ни вид трябва да е по определен начин, да се обличаме по определен начин, всичко, но не и да сме себе си. Не си намерила себе си и за това страдаш, същевременно мисленето ти е под всякаква критика и се нуждае от внимание. Препоръчвам ти да практикуваш и някакъв малък спорт всеки път, когато изпиташ притеснение. Всичко ще бъде наред, не се притеснявай и се надявам скоро да се почувстваш по- добре.

4.   Глезотия е твоето, не е депресия. Да ти имам проблемите! Има хора с неизлечими заболявания, загубили деца или родители, живеещи в мизерия и пак не хленчат и не се жалват! Чувствителна била...много хора са чувствителни, но не се впрягат за глупости. Лиготии.

5.   Ами аз пък мисля точно като номер4, обаче като става дума за семеен човек, който се оплаква, че се му изневерили.

6.   Всичко е свързано с храната, напитките и начина им на консумиране. Тези неща и психиката са пряко свързани.
М 1964

7.   Има безброй въпросници за депресия, потърси в гуугъл, белким излезе нещо, макар че ти депресия нямаш. По-горе са ти написали какво е. Поздрави.

8.   Вземи си куче. Куче, което да изисква ежедневни разходки, занимания, обучение и грижи. На мен това ми помогна при една депресия, която без малко да ме накара да пръсна на парчета всичко, което бях градила до него момент.
Може да не улучиш (като мен) на куче, което безкрайно да показва обичта си към теб. Моето не ме гледа влюбено в очите, нито припада от щастие като се прибера. Кучето на съседа ми ме гледа с обожание, но не и моето. :-D
За мен ползите са:
1. Научавайки се как да обуча куче и постигайки известен успех, повдигнах самочувствието си.
2. Излизайки редовно навън без да страня от другите кучкари, станах социално активна - пак повдигнах самочувствие.
3. Градейки приятелства с други кучкари, проимах социален кръг извън служебните контакти.
4. Имайки куче, към което обичаш, започваш ти самия да даваш обич. За моят характер е особено важно да ДАВАМ обич, внимание, да обръщам внимание. Лошо е като няма на кого. Имаш ли куче - нон-стоп има на кого.
5. Увеличавайки социалните си контакти, има някакъв шанс да си намериш и гадже. Аз си открих моето.

Котка, зайче или йорки надали ще свършат работа. Имам котка откакто се изнесох от дома на родителите ми, но те колкото и прекрасни животни да са, не изискват такова внимание. Също така не показват по осезаем начин радост от нещо, което си направил/купил, докато кучето все си намира повод да мята опашка - това малко или много те зарежда.