Той е голям скъперник
Здравейте! Пише ви момиче на 20. С приятеля ми сме заедно от ученическите години. Откакто сме завършили нещата обаче се промениха доста. Преди не ми правеше впечатление финансовия проблем, но днес все повече се ядосвам. Приятелят ми работи за доста добра заплата (като за нашия град), а когато почива или има свободно време се занимава и с допълнителни дейности и си припечелва и още пари. В същото време аз работя за почти същата заплата, но нещата се случиха така, че живея сама плащам квартира, сметки и тн. оправям се сама, а той живее с техните и всеки ден като се прибере му е сготвено, сметките са платени и никой нищо не му иска. Проблемът е, че с времето той става все по-стиснат и ме отблъсква. Постоянно си къта парите и ги харчи само за негови неща (дава почти всичко за колата си и прави всевъзможни неща по нея) или винаги е с оправданието, че събира пари за нещо. Винаги няма пари ( дори няколко дни след като вземе заплата). Напоследък не мога да го накарам дори на една дискотека да излезем, станали сме като пенсионерите, а на мен не ми се стои само вкъщи. Дори и да е купил нещо на мен, след това не пропуска да го изтъкне или да натяква как ТОЙ е платил или е взел нещо. Наскоро бях зле с парите, а имах здравословни проблеми.. помолих го да ми даде назаем за лекарства, а след това ми спретна скандал, защото видял, че имам скатани някакви пари, с които да изкарам до заплата.. не знам как да постъря с него.

Коментари

1.   Кво да кажа , никой не иска стиснат . Особено тяхните още го гледат . Като гледам много мъже са така , един понат е на 35, мисля че не дава пари за нищо , майка му готви , чисти , но тя го е научила така .

2.   Мм разговаряй с него. Ние също си имаме отделни бюджети той си взима своята заплата, аз моята, не ги държим на едно място ама такива връща ли нямаме. Ние живеем под един покрив каквото изразходва той това и аз, каквото яде и аз ям. Плащаме който има в случая моя мъж работи за повече пари и има допълнително си изкарва ама всичко си го харчим заедно. Той си спестява там някъде си ама аз нямам против това защото нищо не ми липсва. Ходим си на почивки, сега правим основен ремонти на апартамента. Той също плаща вкъщи така че това че е успял да задели не ме дразни. Но вашето определено не е окей ние също сме заедно от ученическите ни години. Вие не знам Пт колко време сте заедно ние правим 4г и сега ще се женим, говорим за деца.
Седни и поговори с него защо се държи така може да има някакво обяснение на поведението му. Обясни му че ти е обидно и то си е разбирам да си му взела пари за дискотека а то е за лекарства... това пък е възможно най- грозното. Не да каже Ей добре ли си, чакай ще ти помогна. Той сам за себе си живее... много грозно и обидни от негова страна. Поговорете си защото нещата ще стават и по зле... успех
Ж 21

3.   По-добре разкарвай типичния дребнав ганьо. Виж, че плюещите "меркантилните жени", нямат по-скъпоценно на тоя свят от жалките им жълти стотинчици... но жените са долни и меркантилни мда..

4.   Разкарваш го и си намираш мъж с повече пари, който да се грижи за теб.
Такива момченца като твоя не стават за гаджета, да не говорим за семейство.

5.   Разкарай го тоя, за какво ти е

6.   С такива живота е мъка, а оправия няма. Бягай!

7.   При налични свои пари защо искаш от него? Проблем е да си харчи парите за колата, в която ти вероятно често се возиш, но едва ли той ти прави проблем за нещата, които ти даваш за себе си - дрехи, фризьори, гримове и прочие... Така, както ти разполагаш със своите пари, както намериш за добре, така си е негово право той да разполага със своите. От написаното разбирам, че не живеете заедно. Защо той трябва да се чувства виновен, че ти имаш по-големи разходи?

8.   Този не ти е приятел. Щом харчи за колата, но не и за теб, работите са ясни. Просто си му удобна, защото не мрънкаш, понасяш му странностите, друга като теб няма да намери. Всяка друга би го зарязала, и го знае.

9.   Няма да се промени. Представи си един ден как той в сметката си има 10 000лв., а детето ви ходи със скъсан анцуг, защото всички сметки в домакинството ги плащаш ти и не остават за малкото. Или как отивате на почивка, но като бай Ганьо си мажете филии с лютеница за вечеря - пълен абсурд.

10.   Беж лиске да бягаме! Народна поговорка

11.   Вие не сте семейство, да във връзка сте но е различно. Нормално е да си събира пари за каквото сметне за важно, това са негови пари! А ако иска да направи добра инвестиция нека, но да знаеш не сте един за друг, поне не за момента.

12.   Мила, бягай колкото можеш по-далече от този. Знам трудно е, но на 20 години имаш много възможности пред геб. Няма да навлизам в подробности, просто ще ти кажа, че няма по-голямо зло от стиснат мъж. Не говорим за материални облаги, стиснатия човек има кофти душа, повярвай ми. Парите за един стойнострн човек не трябва да са му преоритет. Изпатих в живота с двама такива, добро не видях.

13.   Ами защо се събирате с хора, с които имате съвсем противоположни ценности, разбирания и т.н.? Уж ги обичате, но им изтъквате недостатъците, дразните се, тогава просто не си го причинявайте, бе жени!
Той пък вероятно мисли, че ти си разсипница и много харчиш, което не му харесва.
Щом нямате общо домакинство, всеки може да си харчи парите както иска и не е длъжен да се отчита на другия.
За колата - иска поддръжка и гориво, които са си сериозен разход, но сигурно ти е по-приятно да се возиш, а не да вървиш пеш.
За това, че живее у тях каква му е вината? Да вземе квартира ли, защото ти си под наем? Струва ми се, че за някои неща не си права да се дразниш. Но когато не обичаш някого започва да ти е неприятно всичко в него.
При положение, че не живеете заедно- представям си какво ще е ако сте семейство...Разделете се и всеки да си живее живота както го разбира.

14.   Няма по-лошо от стиснат мъж. Че и от техните още не се е отделил и няма и намерение. Бягай, не ти трябва такъв партньор. Само си представи, как ще градиш с такъв тип семейство и ще правите покупки или пък как ще заделя от парите си за децата ви. Че и скандал дигал пикльото.

15.   И моя приятел е много стиснат един път не е проявил инициатива да плати сметката или да ме зарадва с нещо. За него жените, които получават подаръци от мъжете са използвачки. Много е кофти, когато някоя приятелка ми се похвали приятеля й какво й е подарил. Опитах се да скъсам с него , но не упях той твърди, че ме обича,че не може без мен, но всъщност какво показва ....

16.   А ти защо си с него, мъжете свършиха ли се? Все едно някой насила те е накарал да стоиш при мухльото.

18.   Абе истината е че на 20 и двамата сте все още недорасли. Нито ти, нито той сте достатъчно зрели за нещо повече. Това не е крайно зле, човек трябва да се наживее преди да се установи. 20 е доста крехка възраст за това. Преди това трябва да сте живели самостоятелно поне година (той сам и ти сама). Да сте посрещали сметките и несгодите сами, да сте натрупали малко отговорност и умения. След това нещата изглеждат по-различно.
Е, има хора които си осъзнават отговорностите и без тия упражнения, а има и такива които никога не ги осъзнават.
Работата е там, че ако някой от двама ви смята другия за длъжен да го издържа и покрива текущите разходи за да може той да си се забавлява, нещата не вървят. Жените масово очакват това от мъжете, не знам от мързел ли е, синдром на принцесата ли е, от желание да се изтъкнат пред приятелки ли, завист ли...
Както мъжете могат да са си финансово самодостатъчни, така и жените можете. Представени са ви условия, трябват само малко усилия и знания/умения. Ако не можете, трябва да компенсирате с нещо - грижа за дома примерно. Естествено това важи и в двете посоки.
Подаръците са друго нещо. Според мен те трябва да се правят и от двамата. Те са просто израз на чувства и загриженост. Но не са задължение.

19.   До номер 7-Тя си плаща всичко сама, а той е издържан от семейството си и неговата заплата остава и неплаща нищо какво му пречи като и купи лекарства?

20.   С моя мъж се оженихме след 6 години връзка. През тези 6 години бях убедена, че този човек е изключителен скръндза и често това ме е разстройвало. Аз плащах в ресторантите, понякога и за двамата, аз плащах почивките, а той ми купуваш едно цвете за рождения ден и това беше целият подарък и т. н. Омъжих се за него, защото много го обичам и си казах, че ако трябва, аз ще работя повече, но искам да съм с него. Буквално на следващия ден след сватбата, която отново платих аз, картината се променни коренно. Първите му думи бяха: "Жена, ето тук слагам един плик, в който да държим парите за домакински разходи. Оставил съм ти две хиляди лева, ако не ти стигнат, кажи". Тръгвайки си от работа, винаги ми звъни: "Мила, имаш ли някакви поръчки за пазаруване? " Наскоро купи цялостно ново обзавеждане за спалнята, без една стотинка мое участие. Колата си е негова грижа, телевизия, интернет, ток, вода, ремонти, битова техника - също. Аз се включвам по друго перо - купувам дрехите и обувките и на двамата, домакинските съдове, козметиката и разни неща за дома, аз купувам и растенията за градината, както си и покривам моите си чисто женски разходи.
Нямам абсолютно никаква представа защо съпругът ми преди беше такава скръндза, че чак до последно бях на кантар дали не греша, омъжвайки се за такава стипца. И защо след това - буквално за часове - стана най-щедрия и отговорен мъж на света.