Толкова ли са важни приятелите?
Здравейте, от много време си задавам един въпрос и той е - толкова ли е важно мнението на приятелите/компанията на един мъж относно жената, с която излиза? Ще дам някои примери: В гимназията много харесвах едно момче, той също ме харесваше. Обаче доста хора имаха лошо мнение за мен, без дори да ме познават, включително и приятелите на това момче и по-късно той сам ми призна, че са му говорели глупости за мен. Факт е, че нещата не се получиха, само заради това, че приятелите му не ме харесват. Общува и до ден днешен /няколко години са минали оттогава/ главно с момичета, които са одобрени от компанията му, дори и самото момче да не проявява особен интерес към тях. Друг пример е с моя роден баща - винаги е бил добър баща, не се карат с майка ми почти, но тя сама ми е признавала, че се дразни, защото понякога заради приятелите му той не й отделя нужното внимание. Предпочита да излезе с тях понякога, отколкото с нея /приятелите му са разведени, имат деца, но не са се женили повторно или просто не им е потръгнало повече с жените/. Трети пример: Имах чувството, че бившия ми приятел беше с мен, главно за да ме ползва като трофей, тъй като компанията му ме харесваха и им бях интересна, а за него беше много важно да е на почит и да го уважават там, макар че тези хора реално бяха доста лицемерни. С мои приятелки е същото - и те са установили, че за много мъже, ако не за всички, е много важно мнението на компанията им относно жената, с която са, дори често е решаващо. Понякога обаче приятелите му може да му завиждат и да ревнуват, че той не им отделя внимание, а на "някаква си жена" и много мъже си съсипват отношенията така. Нека да се включат и мъже и жени, на всякакви възрасти по въпроса. Благодаря предварително!

Коментари

1.   На колко години си?

В компаниите /не всички, разбира се/ има много лицемерие, аз съм била в такава компания дълги години, повечето от тях /пак не всички/ бяха комплексирани, тези които не бяха такива не след време се отделиха намериха си партньор и нова среда.

Lisa

2.   Понякога приятелите от дистанция преценяват по-добре даден човек и виждат неща, които ние, които сме влюбени в партньора си, особено в началото на връзката, не виждаме. Винаги сама си вземам решенията, но все повече опитът ме учи да се вслушвам в мнението на хората, които ме обичат. Замисли се, авторке, колко пъти ти самата си виждала у новото гадже на своя приятелка неприятни характерови особености - агресивен е, властен е, глупав е и т.н., а тя го гледа в очите все едно е хванала Господ за шлифера. Тук обаче, има един деликатен момент: дали да й кажеш. По-скоро не, освен ако не потърси мнението ти.
Когато първият ми съпруг ми предложи брак, бях като замаяна и звъннах на най-добрата си приятелка. Тя защото е много директен човек, каза: "Ти луда ли си? Този човек е диктатор! Вие сте напълно различни", а най-добрият ми приятел беше съвсем лаконичен: "Не се омъжвай за него". Само това каза без да влиза в детайли. Въпреки това, аз го направих. И двамата ми помагаха покрай организацията на сватбата и повече никога не споменаха и една лоша дума за съпруга ми, държаха се към него любезно, защото уважиха избора ми. Но се оказаха прави, което осъзнах, когато пеперудите в стомаха отлетяха. Бракът ми беше едно продължаващо 16 години мъчение не задруго, а заради диктаторското поведение на мъжа ми и ние наистина нямахме нищо общо като темперамент и характери.
След развода бях на път да се омъжа отново за човек от съвсем друга социална среда. Т.е. от едната крайност - богат тиранин, скочих в другата - беден симпатяга. Една приятелка се изрази доста загадъчно: "Не го прави - каза, - не мога нищо лошо да кажа за човека, не го познавам като теб, но ти си ми по-скъпа". Друга беше по-пряма: "Той не те обича, а е с теб, за да има по-добър стандарт и да те използва". Приятел пък прецени така: "Тук става въпрос за пари. Сто процента". Е, пак не ги послушах, заживях с него, но все отлагах сватбата, за която той изключително много настояваше. С него живея и до ден днешен и разбирам какво имат предвид приятелите ми. Той е изцяло на моя издръжка, уж работи (аз му намерих работата), но нямам никаква представа къде са парите му, всичко е моя грижа. Започна и да ми възлага задачи като да внеса поредната вноска по кредитите му, като първо ми оставяше сумата, а после предстана да го прави, т.е. аз му връщам и заемите. Иначе е пръв на всички светски събития, на които аз съм поканена, хвали се с моите приятели (повечето са хора на изкуството), разправя наляво и надясно къде е вечерял, с кой се е запознал, как се напили с еди кой си известен актьор и т.н. Като дете в сладкарница е. Започна да разбира от хубави вина, да се мръщи на обслужването в ресторантите, да си подбира внимателно облеклото и в това, разбира се, няма нищо лошо, ако не беше за моя сметка. Продължава да настоява за брак, но аз вече имам обеца на ухото и май отново приятелите ми ще се окажат прави.
Та, по темата: авторке, не е зле човек понякога да се вслушва, ако е сигурен, че мнението идва от истински приятел, проверен в годините. Мисля, че не е трудно да бъде различен такъв от обикновените клюкари, които просто гледат да създадат интрига.

3.   Един човек, за да се занимава с компании, означава че е още момче или инфантил, ако е по-възрастен. Относно, приятелите, ако им позволява да говорят лошо за жена му, то той е очевиден мухльо, а не мъж и това не е нормално. Да обръща внимание на приятелите си и да излиза с тях от време на време е съвсем различно нещо. Това че някои жени ревнуват от липсата на внимание си е отделно. Човек не може да си прекъсне социалните контакти, за да е нон-стоп с жена си или мъжа си примерно, нали така?

4.   От приятелите по ценно няма. Тези които не ценят приятелството са саможиви егоцентрици.
Като бях на 21 всички ми казваха да не се занимавам с едно момиче , но аз не ги послушах и тя ми прееба живота. Счупи се да ми изневерява и ме взе за мезе. Това ми нанесе трайни последици и комплекси , сега съм сам , на 38 и не съм доверчив с никоя.

А тези жени които ревнуват мъжете си от приятелите им са самите антисоциални типажи , обсебващи и дори често и свръх емоционални истерички, които никой не търпи освен собствените им мъже.

5.   Не е само до "мъже и жени" а и о това, какви са "компанииките". Някой хора приемат приятелите, като разни с които пиеш бира и се веселиш, други, като ловна дружинка в които си показват новиата жена и се съревновават, а трети са направо отделна общност, със собствена култура и разбирания.

Според мен, тези, описаните от теб са от втората.

А това, кой как и колко внимание трябва или не трябва да отделя е още по-субективно и невъзможно, да се посочи.

Общо взето - ако върло селслко мекере, няма оправия. Ще гледа, да те покажа на компания, а зад гърба ти ще има "как га ибах тая". Имай го наум и помни, че ако е забавен, ама леко простоват, няма да е винаги забавен, но ще става все по-прост.

6.   Имах гадже, което не се отлепяше от приятелите си... Вече е бивш :)

7.   Няма място за трети човек в семейството! Семейството се състои от мъж и жена съгласно СК. Децата са продукт на това семейство, разбира се незадължителен. Всяко трето лице се явява външен за семейството, било той роднина, било той семеен приятел / приятели, било той любовник или емоционален съветник. Всяка непремерена близост с изброените води до разбиване на семейството.