Наддаване на килограми
В последната 1г. качих много кг, но съм решена да отслабна. Искам да сваля около 10 кг. ако е възможно и повече. 168/68кг. съм в момента. Моля за съвети и важни неща, които да не пропускам по време на отслабването. Искам да сваля за около 2 месеца.
Жена 23г.

Коментари

1.   Аз съм висока 166см и тежа 52кг. Храня се разнообразно с готвено, плодове, зеленчуци и ядки. Пия доста вода. Не ям хляб, сладко, пържено и всичко пакетирано. Движа се умерено. Просто води здравословен начин на живот и хапвай честичко за да забързаш метаболизма.
Ж. 30г. и майка

2.   Купи си Липовон.

Братан.

3.   Виж в интернет що е калориен излишък/ баланс/ дефицит.
Най- просто казано трябва да си в калориен дефицит, тоест да изразходваш повече калории отколкото приемаш за да сваляш килограми.
Има интернет калкулатори чрез които можеш да изчислиш своят калориен баланс (тоест на колко дневни калории поддържаш тегло). Например ако калорийният ти баланс е около 2000кал. то ако приемаш 1700кал. ще започнеш да сваляш килограми. Орязване с 200- 300кал. дневно е достатъчно. Тоест не трябва да гладуваш, а постепенно да ограничаваш храната.
Свалянето на 1кг. седмично е нормално и здравословно темпо. Разните диети от типа на "свали 10кг. за 7 дни" са крайно нездравословни и водят до йо- йо ефект.
На почти всеки продукт има таблица с хранителната стойност. Така дори и с леки изчисления можеш да разбереш горе- долу колко калории приемаш дневно.
Ако се запалиш много и искаш да си супер стриктна, можеш да си купиш малко кантарче с което да си следиш всичко до грам.
Виж в нета за НВД- Ниско въглехидратна диета
НВДВМ- Ниско въглехидратна високо мазнинна диета
Кето режим
Фастинг/ циклично хранене.

4.   Изненадан съм положително от номер 1. Много жени си въобразяват, че трябва да спрат да се хранят. А именно честото хранене е много важно, разбира се "дозите" не трябва да са много големи.

5.   Хората дебелеят защото са принизени духовно. Толкова повърхностни са станали всички , че мислите им са много първични , въртящи се около храната и секса.

Намери си да правиш нещо смислено в живота си

6.   Диети, колкото искаш. Но съм напълно съгласен с 3. Истината е да приемаш поъмалко калории, от колкото изразходваш.

Аз лично нищо не съм смятал. Купих си цифров кантар и започнах да се тегля всеки ден в един и същи час. Започнах да ям само по 3 пъти на ден. Спрях всякакви вафлички, солетки и други дребни дояжданки през деня. Спрях хляба, е по някога се изкушавам малко. Твърд алкохол почти никакъв, бира 1-2 пъти в месеца. Пия предимно вода, без сокове от кутия и газирано. Обядът ми се състоеше почти само от плодове или салата, сутрин вечер нормално хранене без претъпкване и без хляб. Научих се да приемам чувството за. глад като нещо нормално. Т.е. да не тичам веднага да се тъпча.

Резултатът - за 2 месеца свалих от 95 на 78 кг. Всеки ден виждах как съм с 200 грама надолу. Мъж съм, висок 180 см. Това беше преди година. От тогава не съм качил и килограм. Всеки ден съм на кантара. В момента правя по 3 нормални хранения на ден. Отново без хляб и алкохол. Като количество ям на половина спрямо преди.

Чувствам се страхотно. Бъди упорита и Успех !

7.   Коментар номер 3 е много полезен и коректен.
Моят допълнителен съвет към следенето на калории и да следиш и макронутриентите си. Трябва да приемаш между 0.9 и 2 грама белтъчини (протеин) на 1кг телесно тегло. Ако не спортуваш, 1.2-1.5гр е достатъчно. Причината е, че първото нещо, което организмът решава да премахне от себе си при калориен дефицит са мускулите. Защото те изразходват енергия. За да не слабееш от мускули, а да махаш мазнини, трябва да приемаш достатъчно белтъчини.
Въглехидрати ти препоръчвам да приемаш предимно вечер. Това е времето, в което хората имат по-голяма склонност към преяждане, към всестранен апетит и т.н. Белтъчините пък те държат сит и са изключително по-необходими през деня.
Долу-горе около 40% от дневния прием на калории трябва да бъде от мазнини.
1 грам белтъчини = 4калории
1 грам мазнини = 9 калории
1 грам въгл. = 4 калории
Когато изчислиш колко калории трябва да приемаш с цел отслабване пресмяташ макронутриентите като първо си сметнеш колко белтъчини трябва да приемаш и ги обърнеш в калории. След това изчисляваш 40% от общия ти прием на калории колко са и ги делиш на 9, за да разбереш колко грама мазнини да приемаш. Останалите калории след приспадането на белтъчини и мазнини са ти въглехидратите.

Важно е да се теглиш всеки ден и на седмична база да изчисляваш средното си тегло. Това се случва, като събереш теглото си за седемте дена и разделиш на седем. По този начин най-коректно можеш да следиш прогреса си.

Също така важно е да знаеш, че дневния прием на калории е по-маловажен от седмичния. Тоест ако днес изядеш 2000 калории, а отслабваш при прием на 1400 е достатъчно в следващите дни да изяждаш с по 100-200 калории по-малко от 1400. Ако днес погълнеш само 1000 калории, няма проблем на следващия ден да хапнеш с 400 повече съответно.

8.   3 е прав, но има знаение не само колко, но и какви калории приемаш. Не е същото да поемеш 2000 калории шоколад и 2000 от правилно съотношение протеин и зеленуци например. Защото лошите калории ще забавят метаболизма ти и ефект няма да има въпреки по малкото калории. Про4ети за Зоната и какви трябва да са калориите.

9.   Благодаря от сърце за полезните коментари! Много ми помогнахте. Ще сметна калории и нутриенти!
От авторката

10.   в книгата Зоната има всико,което трябва да знаеш. Ако не ти се дават пари, има я и в нета.

11.   Никакъв шнс за дв амесеца. Сложи си реалистична цел, напр. 4-5 месеца. Аз бих препоръчал драстична промяна на храненето, само полезни нещ, без мазно месо и без рафинирани продукти. Най-добре прочети за intermittent fasting и water fasting. Успех!