Тотална безизходица
Здравейте! Хора, ще се побъркам. Приятелката ми е бременна, а аз не искам това дете. Тя обаче отказва да направи аборт и я разбирам, въпросът е, че не знам как ще живеем заедно. Просто не сме един за друг. Дайте ми някакъв съвет, моля ви, умирам отвътре. Тя е добро момиче и не искам да я наранявам, но се чувствам заробен от този факт, а тя не ме разбира. Не ме винете...

Коментари

51-57 от 57

58.   Аз пък от сърце съчувствам на автора и смятам приятелката му за некоректна. Станалото-станало. Бременна е, макар че контрацепцията е работа и на двамата - като не искаш дете, се пазиш. А като е решила да става майка, без това нещо да е съгласувано с партньора й, значи да се оправя. Не смятам, че авторът й дължи дори издръжка. Той деца не иска.
Една такава хубостница цял живот държи мъжа ми като заложник, "заради детето". Дете, което на всичкото отгоре той мисли, че не е негово. Бил е тогава на 21 години и хоп - вече си татко, честито! Но си плаща като поп и то не 115 лв, а покрива всички сметки. И госпожата си живее живота. Добре, че поне му е стигнал акълът да я напусне, защото да живееш с жена, която не обичаш, е ад. Аз броя месеците и годините, когато дъщерята на съпруга ми ще навърши пълнолетие. И ако продължи пак да отделя половината от семейния бюджет в тази посока, просто ще го изхвърля, колкото и да го обичам. Казвам "ще го изхвърля", защото той си предостави и къщата на великата майка и живее в моя апартамент.

59.   58, пристрастна си и лично засегната. Съпругът ти като не я обичал и не искал деца- да не се е празнил в нея, същото важи и за автора. Като има съмнения- има съд, има експертиза. А ти е можело изобщо да не се омъжваш за него или да го изхвърлиш досега. Ако бяха надули твоя корем или на дъщеря ти, ако имаш такава, нямаше да пееш същата песен.

60.   Не съм чел всички коментари, но не мисля, че е правилно да обвинявате авторчето за всичко. Ако някъде в коментарите пише, че не е ползвал предпазни средства, е виновен, но е виновно и момичето. Предпазните средства са отговорност и на двамата. Възможно е дори да е станало въпреки предпазните средства, защото и те не дават 100% гаранция. Това е нещо, от което никой не е застрахован.

Но както отговорността е за двамата, така и решаването на проблемите са за двама. Ако тя си прави някакви илюзии да го държи с това дете, не е никак коректно. Ако пък смята да го задържи, без да се съобразява с решението на автора, то е редно да е наясно какво точно означава това. Това означава да няма никакви претенции към автора, да е съгласна да обрече едно дете да е без баща цял живот, да е наясно каква отговорност е това и колко лишения ще изтърпи като самотна майка и не само финансови. Изобщо това ще е нещо, което коренно ще промени начина, по който ще се развие живота и занапред. Аз все си мисля, че на нейната възраст не осъзнава всички последици за нея и детето.

НО и автора е в патова ситуация - или да се прави, че няма дете, което трябва да си невероятен непукист, за да го направиш, или да е на сила с някого.

61.   А нейното е върхът на отговорността, да допусне да забременее
непланирано от мъж, с когото дори не живее. Според мен, това е отчаян опит да те задържи.
Законът те задължава единствено на месечна издръжка, която е грубо казано 1/4 от дохода ти. При минимална заплата-140лв.
Обясни й, че категорично няма да бъдете семейство, за да й стане абсолютно ясно, можеш да принтираш един отказ от родителски права или да я поканиш на среща с адвокат. Обясни, че ще поемеш само това, което постановява законът.
Никой не може да те направи родител против волята ти. Както тя има право на решение, така и ти. Ако го вземе еднолично, би следвало еднолично да носи отговорността за него.
Но както казах, според мен това е опит за манипулация и след като разбере, че не сработва ще промени решението си.

62.   Разбирам я, едно дете трудно се маха, дори и да не е желано. Момичето избира живота.
Автора да дава поне издръжка.
За секс ставала, пък за семейство - не.

63.   Майка ми и баща ми са били в същата ситуация, само че през комунизма. Били са на 17 и 19 години и макар и влюбени от няколко месеца, са осъзнавали, че не са готови за дете. Оженили са се, под натиска на родителите си и на обществото. Още преди да се родя, връзката им е била изчерпана. Баща ми живееше сякаш не е семеен, имаше други жени, пътуваше постоянно в чужбина. Майка ми се спукваше от работа и учене, израстнах на работните й места и на село при баба и дядо. В редките случаи, когато баща ми беше вкъщи, беше същински ад. Скандали, рев, викове. Когато виждах, че червената кола идва да ме вземе от село, се катерих по покривите и по дърветата и на нашите им се налагаше да ме влачат до колата. На 6 години, самата аз започнах да ги моля да се разделят. Тогава решиха да стават нормално семейство и баща ми се задържа вкъщи 2, 3 години. Ужасно много се фокусира върху мен, беше страшно взискателен. Ако се изцапвах по време на ядене, ме затваряше с чинията в банята, докато се науча да се храня като хората. Ако нещата ми не бяха в абсолютен ред, сваляше целия гардероб на земята и ме затваряше, докато го подредя наново. Имах колекция с играчки от шоколадови яйца, които веднъж с него подредихме като град върху раклата. Толкова ме беше страх, че няма да успея да подредя играчките по същия начин, че повече не ги докоснах. Веднъж пък счупих един компот в кухнята и изпаднах в ужас, чистих, ли чистих, но пода оставаше лепкав и накрая се отказах, събрах си багаж (четка за зъби и луканка) и избягах от вкъщи. Беше тъмно, когато ме намериха под една тераса. Започнаха да плачат, прегръщаха ме и ме целуваха цяла нощ. От тогава постоянно започнах да намирам баща ми да плаче. Като казах на баба ми, тя ме пита дали не се е пропил. Не, баща ми никога не пиеше, нито пушеше, нито вече ходеше някъде, просто беше нещастен. В такива моменти, започвах да кръжа около него, да правя смешки, да му пея, да му рисувам, а той ми се усмихваше и избухваше в плач. Чувствах се абсолютно безсилна да го зарадвам. Започнах да стоя пред блока, докато майка ми се прибере и плачех всяка неделя, когато Часът на Дисни по БНТ свършваше, защото това означаваше, че утре ще е на работа и аз ще оставам сама с татко. Всяка вечер се молех да не сме така нещастни, и когато станах на 11 молитвата ми се сбъдна. Татко се изнесе от вкъщи и останахме двете с мама. Месихме си питки, правехме цялата кухня в брашно и нямаше кой да ни се скара, после надувахме музика, танцувахме и чистихме, а вечер си наемахме филми и можеше да вечеряме в леглото. В петък татко ме взимаше от училище и отивахме у баба, водеше ме в природонаучния музей, в планината, на рали, къде ли не. Най после имах двама щастливи родители и не живеех в отровна среда.
Вече съм на 30 и имам свои деца и семейство. Баща ми има втори брак, а аз сестра на 12. Майка ми също се омъжи преди 3 години. Те са пример за щастливо разведени хора, в пълния смисъл. Като голям човек съм си говорила и с двамата, дали съжаляват, че са имали дете толкова рано. И двамата казват, че съм била най-хубавото нещо в живота им, но е трябвало да се разделят по-рано, за да не съпреживявам нещастния им брак. Така, че аз съм на 100% на мнение, че е по-добре едно дете да има двама щастливи родители, отколкото едно нещастно семейство.

64.   Авторе на теб ти е лесно казваш на момичето прави аборт. Замисли се малко този аборт как ще и пречупи психиката на момичето. Истината че каквото да решите тя ще страда. Като не я искаш и си мислил да я оставяш защо спиш с нея без предпазни средства? Моя съвет е седнете със семейството й и говорете само така ще стигнете до консенсус.

51-57 от 57