Покупка на имот
Здравейте,

Предстои ми да закупя имот в краен квартал на столицата (Обеля) за сумата от 70 000Е панел 1990-та след основен ремонт имота е обазаведен. Апартамента е готов за живеене и не е нужно да се прави нищо по него.

Самоучастието ми е 25 000лв и отделно ипотеката ми е в размер на 70 000Е

Питането ми е дали тези 25 000лв ще ми стигнат за разходите по придобиването на имота т. е капаро от 10% при изповядване на сделката + 3% от стойността на имота за брокера, всички необходими нотариални и държавни такси + застраховка на имота която ми се явява задължителна към ипотеката. Също така не ми е ясно тези 10% капаро, които оставям на собственика при подписване на предварителен договор се приспадат от общата цена на имота при изповядване на сделката, но как ще ми се върнат при положение, че съм с ипотека? Какви са игрите с оценителите и оценката защото и там не съм наясно как стоят нещата.

Ако някой има опит в покупко-продажбата на имоти много моля да удари едно рамо, ако може, че не съм сигурен дали ще ми стигнат тези заделени от мен пари за целта.

Коментари

1.   С конкретика не мога да ти помогна, но от опит знам, че когато се захванеш с нещо на сериозно винаги се намират помощници - ще се справиш!

2.   Разбрах о другата тема, че апартамента е 66кв. Моето лично мнение:

НЕ СИ ЗАСЛУЖАВА!
Първо - квартала. Това е Обеля, парите за апартамента в това отношение са много.
Второ - квадратурата. Малък е за тези пари.
Трето - панел, 66кв. за 70 хил. евро?
Много хубаво, че е основно ремонтиран, но парите за мен са много. Все пак ако разположението на блока, изгледа и самото разположение на стаите в апартамента ти допадат ще си прецениш. Това е моето мнение. Успех! :)

3.   Ти си ненормален. Прочети н. 2.

4.   За тия пари да купиш панелка на 30 г.?! В Обеля? И да се заробиш с кредит?! Леле...

5.   Не се притеснявай. Занимавам се с имоти и мога с подробности да ти обясня кое как е, обаче е много дълго и няма смисъл да го правя аз или някой друг от тук.

Сумата трябва да се сметне - допитай се до брокера. Щом работи на 3%, а не на 1%, 2% и други подобни "дарения", значи е професионалист.

С банка си - още по-безопасно.

Брокерът е твоят най-добър приятел сега. Плащаш му за услугата и му позволи да ти я предостави. Позволи му да работи за теб, а не бъди поредният клиент, който плаща, не дава да му се свърши работа, търси псевдо адвокати, занимава се, губи времето на всички и накрая нищо.

Прецени си брокера и щом си решила да си дадеш комисионна на този човек, позволи му да си го изработи и така ще минеш една много по-лека и спокойна сделка.

6.   До 2

Колко имота купи и продаде, че даваш съвети и то не поискани?!

Взела е решение вече и е крайно неуместно да я разубеждаваш. Идеален имот - няма. Като човек, който се занимава с това мога да кажа, че звучи повече от приемливо, предвид че е и ремонтиран и готов за нанасяне.

7.   Не знам хора, но аз по-скоро бих се самоубила, отколкото да си купя нещо в краен квартал, особено пък панелка.

Авторе, защо не си вземеш къща в някое близко село, щом си склонен да живееш на забутано. И да не е готова за живеене малко по малко ще си я оправиш.

by the way 6, авторът на темата е мъж.

ж31

8.   То наистина като ще е в Обеля, по-добре да е в близко село. Така или иначе ще пътува, но поне ще е къща с двор, с повече пространство, на спокойно място. Ако има и детска градина, няма да го има и проблема с недостига на места, някой ден като си има деца. Може и по някой домат и краставица да си засажда в градината и да яде натурална вкусна храна. Точно от Обеля не виждам смисъл - най-лошото от града, а няма предимствата на селото. Да не говорим, че за тия пари на село може да си купи доста прилична къща и със сигурност с повече пространство от двустайна панелка. Отделно тухлата има над 100-120 живот, 2 пъти повече от панела. Ако се поддържа подбре, може и повече.

9.   Автора:

Здравейте, без да искам при създаването на темата явно съм я цъкнал в два раздела за, което се извинявам..

Имота е прекрасен, но май ще се откажа днес отново бях в квартала и е покъртителен!!

Ще потърся нещо друго в Люлин 8,9, Надежда, защото за останалите райони и квадратурата която искам т.е над 65ЧЗП няма шанс да си намеря за 70Е.

Благодаря на всички модератоа може да закрива

10.   О, Люлин 8, 9 - свърталище на наркомани и проститутки! Авторе, от трън, та на глог отиваш!

11.   До 7

Аз лично не бих се самоубил, ако си купя жилище в кофти квартал, но агодаря за съвета.

12.   Авторе, пак ти казвам, не бързай. Заеби тая Обеля и тоя Люлин.

13.   Автора:

От коментарите ви разбирам, че повечето живеете явно в Бояна, Драгалевци, Манастирски и т. н т. е разбирам, че не сте от масата средостатистически Българи, но какво да направя аз? !
На 28 г съм необвързан имам едната стабилна работа, която ми носи чист доход от над 2Е месечно и събраните от 10г спестявания по квартири 25 000лв

Какво да направя? Да чакам още 10 години за жилище да стана на 40? или пък да чакам пазарните цени да паднат, което не се знае дали изобщо ще се случи или пък ще продължат да се покачват, ако някой от вас може да измери трендове, темпове и т. н на развитие на пазара на имоти какви ще бъдат през следващите години ще му направя евала и ще се възползвам от услугата.

Нямам роднини, и никаква помощ по никакъв начин от никой (факти а не оправдания) и освен горепосочените варианти и райони от мен не виждам алтернатива в моя конкретен случай.

Много ми е лесно да си взема в хубав квартал гол апартамент и да си живея като скот на замазка и шпакловка, но не е това идеята сещате се човек се разпростира според преценката и възможностите си към момента и в близко бъдеще.

14.   Не живея в Бояна, просто ти казвам, че си тръгнал да мислиш в грешна посока. Просто изчакай известно време и се отърси от идеята временно, за да си проясниш главата и да осъзнаеш по-добре нещата. Много си нетърпелив и се хващаш като удавник за сламка за първата панелка. Това нетърпение не работи за теб. Не казвам да пестиш за Драгалевци, а просто да изчакаш временно, да се отърсиш от това нетърпение, преди да си направил някоя глупост. Ти си знаеш, но ти го казвам като на приятел. Изглеждаш свястно и отговорно момче, което е много хубаво, но това нетърпение ще ти изяде главата. Толкова време си живял на квартира, за още 1-2 г. няма да умреш.Според мен първо си намери сериозна приятелка, защото щом искаш да създадеш семейство, не е зле и двамата да го решите това, хем ще ви е по-лесно,когато сте двама. Представи си, че тя не би искала да живее в Люлин. Примерно защото няма добра детска градина или не и удобно да ходи на работа от там. Ако пък се случи така, че не се ожениш, по-добре гарсониера. За сам човек и това му е достатъчно, защо да се набутваш да плащаш цял живот за стая, която реално няма да ползваш? Утрото е по-мъдро от вечерта. Ако ще е в такъв квартал, поне се огледай за по-изгоден, защото този ми се вижда доста скъп.

15.   Напълно подкрепям мнението на 14, особено в онази му част за човека до теб - най-вкусни стават манджите когато ги готвим заедно с жената.
Прогнози за развитието на имотния пазар има бол, коя ще се сбъдне никой не знае, но със сигурност се задава нова криза, а експертите съветват да не се правят инвестиции в недвижимост в такъв момент.
По думите на приятел от строителния бранш, в момента има пик на цените на имотите, инерцията може да ги повиши още малко, но неминуемо ще има спад или застой.
Аз бих те посъветвал и нещо друго - наеми си квартира в някой краен квартал и виж дали ще те устройва всеки ден да ходиш на работа от там, виж как ще ти понася атмосферата в крайния квартал, ако ти понася можеш да си търсиш нещо за постоянно, ако не ти понася просто сменяш квартирата и забравяш за неудобствата - дали ще е така ако вече си пуснал котва и си се обвързал с кредит и се окаже, че изведнъж панелката е непродаваема?

16.   Авторе, аз съм на 31 със същата сума спестени пари, пак като теб необвързан и без помощ от роднини. Много време мислех за вземане на апартамент, даже огледах няколко (аз се насочих към Дианабад, защото ми е близко до работа, но цените са високи) но се отказах поради 2 причини: пазарът в момента е много надут, освен това още не съм си намерил сериозна приятелка и ако създам семейство в някакъв момент ще е хубаво апартаментът да е избран на адекватно за двамата място. Тоест общо-взето аргументите, които повечето от пишещите в темата изтъкнаха.

17.   Чудя се изобщо как банката ще се навие да ти отпусне кредит за панел с това самоучастие. Кредитирането на панел е риск предвид оставащия експлоатационен срок на жилището. А за теб двойно по голям риск, направо ти се чудя на акъл. Теглиш почти 70 хилки ще връщаш двойно и накрая след 20 г. не е ясно тва дали ще става за живеене. А на тебе ще ти е излязло майка си и баща си.

18.   Не е по темата, но като стана въпрос за балона, то е твърде очевидно, че такъв има или поне наближава. Аз и 2007 г. като говорех, че има балон, много хора мис е смееха и си мислеха, че търсенето ще е вечно. С малко аритметични сметки лесно се вижда. След бърза справка в имот.бг гледам, че дори в квартали като Надежда и Люлин 10, двустайните панелки вървят по 60-65, че и 70. И в повечето случаи са за ремонт.

Само за да стигнеш въобще до кредит ти трябват 10% от стойността на имота за самоучастие, 3% за агенцията, около 5-6 хил. лв по нотариуси, може би още около 1000 лв такси за банката плюс евентуален ремонт и обзавеждане. Това са около 22-25 без ремонт и обзавеждане. За тях още толкова горе-долу. Аз преди 8 г. правих ремонт и обзавеждане на двустаен в провинцията, гледах да купувам от най-евтиното и пак ми стъпи на 16 хил. лв, а тогава беше доста по-евтино, а в София по начало майсторите и мебелите са по-скъпи.

Припомням, че всичко това говорим за Люлин 10 и то панелка. Ако искаш тухла и в по-хубав квартал, отиваш на над 30 кеш плюс евентуално ремонт и обзавеждане, а вноската ти става 1000. Или с думи трябва да имаш поне 25-50 к кеш въобще, за да я докараш до кредит. Ами според вас колко човека могат да ги спестят тия пари и за колко време? Ако пък имат деца да не говорим. И дори и да има такива (както е автора в случая), те като си накупят имоти в следващите 2-3 г. от страх да не поскъпнат още, вече няма да има кой да купува повече. Нали ви е ясно, че това търсене не може да се поддържа дълго на тия цени. При първото секване на търсенето, цените ще се стабилизират, а след време и ще паднат малко, защото все ще има продавачи на зор.

Отделно вноската ти е 1000 лв за приличен апартамент. Лихвите са на исторически минимум, обвързани с нулевия ЮРИБОР, който е въпрос на време да се вдигне, по-надолу няма как. От там ще се вдигнат и вноските на съществуващите кредити. Една вноска от 1000 лв като нищо може да стане 1500 след няколко години. Ако отвържат еврото или направо минем на евро, може и повече, защото при такива обстоятелства банките имат право да вдигат лихвите. И ако се получи инфлация, което е много вероятно, със сигурност банките ще го напавят. При едно такова увеличение много хора ще изгорят и имотите им ще излязат на пазара и ще смъкнат цените допълнително. Даже банките често умишлено ги продават на по-ниски цени, само и само да могат да реализират кеш, понеже те нямат интерес да държат някакъв неликвиден имот с месеци и години. Всеки ден, в който те не въртят тия пари, на тях им коства загуби.

Вече има немалко хора, които са изтеглили потребителски кредити дори за първоначалните разходи. Още от сега са затънали до гуша в заеми и едва смогват. А при първото повишение на лихвите ще вдигнат белия флаг. Дори сега е трудно да се купи за 80-90% от хората, а представете си ако цените се вдигнат още, че и лихвите. Просто няма да има кой да купува повече.

Убеден съм, че цените и да продължават да се качват още известно време, ще паднат. А панелите специално не само ще паднат, ами и никога повече няма да поскъпнат толкова. Сега са на 30-60 г. - още няколко години да се надуе хубаво балона, после спад, после стабилизация и докато дойде време да се възстановят цените, те някои вече ще са за бутаните, а другите ще има живот още 20. Е, кой балък ще даде 60-70 хил евро за нещо, което или е за бутане, или ще е след 20 г.?

19.   17, еми то точно това е проблема - че отпускат. Умните си купиха на време и се изчерпаха. Сега за да продължат кредитирането, трябва да зарибят рибките, които ще са на върха на пирамидата и ще са първите изгорели. 2007 г. кои мислиш, че изгърмяха? Нищо по-различно не се случва сега и аз съм очуден, че много хора още не го забелязват.

20.   Със сигурност най доволен ще е собственика на панелката :)

21.   Не се лъжи по излъскани и нагласени панелки нито в Обеля нито Люлин . Това им е златния шанс да ги продадат на пикови цени, защото после няма да могат. Ако ще трошиш пари поне гледай да е тухла. Ако бяха толкоз читавия тия панелки щяха още да ги строят, ама не ги.

22.   Авторе, купи си в центъра жилище или в Изток.