Колега се закача с мен, а аз съм стеснителна
Омъжена жена съм на 29 години. Скоро започнах нова работа. Един от колегите не спира да ме закача и да прави намеци дори пред други колеги. Аз обичам мъжа си и не ме вълнуват други мъже. Доста съм срамежлива и добра и не смея да направя забележка и да се заям, а когато ми говори този колега не знам как да реагирам. Просто го игнорирам и не казвам нищо. Подминавам и си върша работата. Той си има приятелка. Просто веднъж му намекнах че има чудесно момиче, та да се замисли какви ги върши. Много ми е нетипично да съм група, да отблъсквам хора, затова просто стоя настрана, не говоря и не се занимавам. Понякога се притеснявам, че не се справям с живота. Мъжа ми е на мнение, че правилно реагирам, но и ме е страх да съм груба, защото от месец съм на тази работа и не искам да си създавам конфликти. Където и да отида виждам че постоянно ме гледа, търси да е до мен, търси повод да ме потупа по рамото, да ме прегърне, да дойде уж да ми помогне с нещо. Като останем само двамата в стая ми прави намек и т. н. Аз просто се правя че не чувам. Надявам се скоро да отшуми, защото ме е срам вече да отида на работа.

Коментари

1.   Значи виж, има разлика между това да се заядеш, и да си отстояваш достойнството. Понякога в живота и на добрите и стеснителни хора им се налага да изговорят две приказки та да се чуе отсреща. Очевидно характера си не можеш да промениш, но можеш да се защитиш. Ситуацията ти е гадничка. Да не съм лош пророк, но е потенциално рискова и губеща само за теб. Щом си стеснителна, всеки може да си играе с теб както си иска. На мъжете не им дреме, те си флиртуват за кеф, това че имат приятелки, не ги спира. На теб обаче ти е приятен този флирт и трябва да си го признаеш, за да вземеш мерки. Изобщо не е маловажен проблем. Или го поставяш на мястото този, или ти си търси друга работа. Не си разваляй семейството заради някаква авантюра. Ако видиш другите теми в сайта, бая народ се е опарил от колеги и колежки. Накрая никога не си е заслужавало. А ти се научи да имаш самоуважение и как да го отстояваш! Не е добродетел това да си траеш, напротив, точно обратното е добродетел, да изразиш позиция в тоя живот за всяко нещо. Стеснителността те прави само жертва...

2.   Хах, ако само подозираш какъв кеф те чака, изобщо няма да си стеснителна.

3.   Ето една ситуация, която показва колко полезна е директната комуникация. Аз например нямам никакъв интерес към колежките си, но се държа с тях по подобен начин. Просто така става по-весело, те се смеят, радват се на внимание, четкам им егото. И на мен ми е приятно.
Просто гледам да не съм груб. Но и аз съм човек и е напълно възможно да сбъркам и да прекрача някоя граница. Затова и разчитам, че ако се олея, съответната дама просто ще ми даде да разбера, че не бива така. И бих се извинил.
Разбери, колегата ти не чете мисли. Напълно възможно е да няма реален интерес и просто да се занася. Но след като не ти е приятно не е нужно и не бива да го търпиш. Кажи му го. Аз на негово място не бих се разсърдил, даже бих оценил откровеност между колеги и приятели.

4.   Запознай го със съпруга си.

5.   Много хубаво си направила, че си казала на мъжа ти. Честността ти е похвална.

Кажи му на тоя човечец, че поведението му е неприемливо и да спре. Право в очите. Не трябва да те притеснява това, че може да имаш конфликти на работа.

Братан.

6.   Хващаш го и му казваш съвсем учтиво: "Колега ако обичаш спри с тези намеци. Аз съм щастливо омъжена. Държа да си запазим добрите колегиални отношения, но нищо повече от това. "

Ж22